Xizmatlar sohasini rivojlantirish kelgusi yilgi ustuvor yo‘nalish etib belgilandi
Xizmatlar iqtisodiyotning muhim qismi. Dunyoda servis sohasining yalpi ichki mahsulotdagi ulushi o‘rtacha 61 foizni tashkil etadi. Mamlakatimizda bu ko‘rsatkich 36 foizdir. Lekin 86 foiz qo‘shilgan qiymat shu sohada yaratiladi.
Qoraqalpog‘iston, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryoda aholi jon boshiga xizmatlar hajmi mamlakatimizdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2 barobar past.
Yig‘ilishda bu sohada zaxiralar ko‘pligi ta’kidlanib, hududlarda xizmatlar va servis sohasini rivojlantirish kelgusi yilgi ustuvor yo‘nalish etib belgilandi.
Avvalo, yo‘l bo‘yi infratuzilmasini yaxshilash orqali 700 milliard so‘mlik qo‘shimcha xizmatlar yaratish imkoni borligi ta’kidlandi. Jumladan, 150 dan ortiq tuman va shahardan o‘tadigan 10 ming kilometr yo‘lda 400 dan ziyod yirik servis ob’ektlari uchun ehtiyoj mavjud.
Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga Toshkent–Andijon, Toshkent–Termiz hamda Samarqand–Nukus xalqaro yo‘llari yoqasida savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlari tashkil etish, yangi ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Investorlar ishtirokida istirohat bog‘lari hamda xiyobonlarning bir qismida yengil konstruksiyali savdo, umumiy ovqatlanish va ko‘ngilochar ob’ektlar tashkil etish, ta’lim, madaniyat, sport va sog‘liqni saqlash ob’ektlarining bo‘sh turgan qismini tadbirkorlarga berish orqali ham ko‘plab xizmatlarni yo‘lga qo‘yish mumkin.
Tadbirkorlarni jalb qilgan holda sport ob’ektlari qurish uchun kelgusi yilda 500 milliard so‘m kredit ajratilishi belgilandi.
Bugungi kunda agrosanoat tarmog‘i izchil rivojlanib, zamonaviy issiqxonalar, intensiv bog‘lar va chorvachilik xo‘jaliklari uchun agronom, zootexnik, veterinar, o‘simliklarni himoya qilish, urug‘chilik bo‘yicha mutaxassislarga talab oshib bormoqda.
Shu bois sohada zamonaviy xizmatlar ko‘lamini kengaytirish, xorijiy mutaxassislarni jalb qilib, amaliy o‘quv kurslari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Transport sohasi xizmatlarda eng yuqori ulushga ega. Bu borada aholining eng ko‘p noroziligiga sabab bo‘layotgan jamoat transporti bo‘yicha Toshkent shahrida yangi tizim joriy etilmoqda.
Transport vazirligiga xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda Nukus shahri, viloyatlar markazi va yirik shaharlarda ham jamoat transporti tizimini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Xizmat ko‘rsatish sohasini qo‘llab-quvvatlash masalalariga ham e’tibor qaratildi. Jumladan, xizmatlar bo‘yicha yillik tushumi 1 milliard so‘mdan kam bo‘lgan tadbirkorlar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini chorak yakuni bo‘yicha to‘lash tartibi davom ettirilishi ma’lum qilindi. Ushbu chora 8 mingdan ziyod tadbirkor ixtiyorida bir chorakda 220 milliard so‘m aylanma mablag‘ qolishiga imkon beradi.
Shuningdek, tovar va xizmatlarni eksport qilgan korxonalarga qo‘shilgan qiymat solig‘i valyuta tushumini kutmasdan qaytarib beriladi. Bu qulaylik natijasida tadbirkorlar ixtiyorida bir chorakda 200 milliard so‘m aylanma mablag‘ qoladi. Mutasaddi vazirliklarga shu bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Umuman, har bir viloyat, tuman va shahar hokimi o‘z hududida xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturini tuzib, so‘zsiz amalga oshirishi kerakligi belgilandi. Bu borada namunaviy loyihalar ishlab chiqib, moliyalashtirishga ko‘maklashish uchun tijorat banklari hududlarga biriktirildi. Barcha tumanlar kesimida aniq vazifalarni o‘z ichiga olgan hukumat qarori qabul qilish vazifasi qo‘yildi.

Развитие сферы услуг определено приоритетом на следующий год
Услуги – важный сектор экономики. В мире доля сферы в ВВП составляет в среднем 61 процент. В нашей стране этот показатель достиг 36 процентов, при этом 86 процентов добавленной стоимости создается именно в этом секторе.
Объем услуг на душу населения в Каракалпакстане, Кашкадарье, Намангане и Сурхандарье вдвое ниже среднего по стране показателя.
На совещании отмечено наличие больших резервов в этом направлении, развитие услуг и сервиса в регионах определено в качестве приоритета на следующий год.
Подчеркнуто, что в первую очередь за счет улучшения придорожной инфраструктуры возможно организовать оказание услуг на 700 миллиардов сумов. В том числе через строительство 400 крупных объектов сервиса вдоль 10 тысяч километров дорог, проходящих по территории более чем 150 районов и городов.
Ответственным лицам поручено организовать объекты торговли и обслуживания на магистралях международного значения Ташкент-Андижан, Ташкент-Термез и Самарканд-Нукус для создания новых рабочих мест.
Множество услуг можно наладить и посредством организации с участием инвесторов объектов торговли, общественного питания и досуга с использованием легких конструкций в парках и скверах, а также предоставления предпринимателям неиспользуемой части учреждений образования, культуры, спорта и здравоохранения.
Определено, что в следующем году на строительство спортивных объектов с привлечением предпринимателей будет выделено 500 миллиардов сумов кредитов.
Сегодня агропромышленный сектор последовательно развивается, растет спрос на специалистов в области агрономии, зоотехники, ветеринарии, защиты растений, семеноводства для современных теплиц, интенсивных садов и животноводческих хозяйств.
Поэтому необходимо расширять спектр современных услуг в данной сфере, привлекать зарубежных специалистов и организовывать практические занятия, отмечалось на совещании.
Транспорт имеет самую высокую долю в сфере услуг. В Ташкенте внедряется новая система управления общественным транспортом, нынешняя деятельность которого является причиной недовольства населения.
Министерству транспорта поручено с привлечением зарубежных экспертов принять меры к развитию общественного транспорта в Нукусе, областных центрах и крупных городах.
Отдельное внимание уделено поддержке сферы услуг. В частности, здесь будет сохранен порядок поквартальной уплаты налога на добавленную стоимость предпринимателями с годовой выручкой менее 1 миллиарда сумов. Данная мера позволит более чем 8 тысячам предпринимателей иметь в распоряжении оборотные средства на 220 миллиардов сумов в квартал.
Кроме того, предприятиям, экспортирующим товары и услуги, возврат налога на добавленную стоимость будет осуществляться сразу, не дожидаясь поступления валютной выручки. В результате у бизнеса ежеквартально будет оставаться 200 миллиардов сумов оборотных средств. Ответственным министерствам даны соответствующие поручения.
Указано, что в целом, хокимы областей, районов и городов должны разработать и реализовать местные программы развития сферы услуг. За регионами закреплены коммерческие банки для разработки типовых проектов и содействия финансированию. Поставлена задача принять постановление правительства, в котором будут определены конкретные задачи в разрезе всех районов.