Kelgusi 3 yilga moʻljallangan oʻnta ustuvor yoʻnalish belgilandi
Nukus shahrida Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining navbatdan tashqari sakkizinchi sessiyasi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Yigʻilishni Joʻqorgʻi Kenges Raisining oʻrinbosari Atabek Davletov ochdi. Sessiyaning kotibiyati saylanib, kun tartibi tasdiqlandi, Oqsoqollar kengashi va Hisob-sanoq komissiyasi tarkibi tuzildi.
Oqsoqollar kengashining qaroriga muvofiq, Joʻqorgʻi Kenges Raisi lavozimiga Kamalov Murat Qallibekovich nomzodi tavsiya etildi.
Davlatimiz rahbari soʻzining avvalida koronavirus pandemiyasi butun dunyoda boʻlgani kabi yurtimizga ham yoʻqotishlar olib kelgani, lekin hayot davom etishi, shu sharoitga munosib boʻlib, toʻgʻri yoʻl topish zarurligini taʼkidladi.
– Bugun qoraqalpoq elini, tuprogʻini, imkoniyatlarini yaxshi bilgan, xalq tanigan, turli masalalarni hal qila oladigan yetakchini saylab olishimiz kerak. Berdaq bobomizning dono soʻzlari bilan aytganda:
Xalqning gʻamini oʻylagan,
Yurt gʻamxoʻri kerak menga, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident hozirgi murakkab paytda rahbar boʻlish oson emasligini, Qoraqalpogʻistonni rivojlantirish boʻyicha boshlangan ishlar 2-3 karra koʻpaytirib davom ettirilishini taʼkidladi.
– Murat Kamalovni koʻp yillardan beri taniyman, – dedi Prezident. – U avvalo halol odam, vatanparvar odam. Qayerda ishlagan boʻlmasin, qoraqalpoq elining dardi bilan yashaganiga guvohman. Eng asosiysi shu. Boshqasi tajriba bilan keladi. U otasi Qallibek Kamalov, marhum Musa Yerniyazov ishlarini davom ettirib, xalqni rozi qiladi, deb ishonaman.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Murat Kamalovning insoniy fazilatlari, fidoyiligi va rahbarlik qobiliyatini hisobga olib, uning nomzodiga oʻz roziligini bildirdi.
Joʻqorgʻi Kenges deputatlari, jamoatchilik vakillari soʻzga chiqib, nomzodni qoʻllab-quvvatladi. Yashirin ovoz berish yoʻli bilan Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi Raisi lavozimiga Murat Kamalov saylandi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Konstitutsiyasining 80-moddasiga muvofiq, Joʻqorgʻi Kenges Raisi Qoraqalpogʻiston Respublikasi rahbari va eng yuqori lavozimli shaxsidir. Joʻqorgʻi Kenges Raisi ayni organ tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining roziligi bilan hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining deputatlari orasidan yashirin ovoz berish yoʻli bilan Joʻqorgʻi Kengesning vakolati muddatiga saylanadi.
Sessiyada hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oxirgi toʻrt yilda oʻnlab yirik toʻqimachilik, farmatsevtika, elektrotexnika va boshqa zamonaviy sanoat korxonalari qurilishi hisobiga Qoraqalpogʻistonda ishlab chiqarish hajmi 2 barobar oʻsgan. Yangi suv tarmoqlari qurilishi natijasida aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlash darajasi 40 foizdan 67 foizga yetdi. 241 ta maktab, sogʻliqni saqlash, madaniyat va sport obyektlari yangidan qurildi, kapital taʼmirlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Murat Kamalovni Joʻqorgʻi Kenges Raisligiga saylangani bilan tabriklab, oʻta masʼuliyatli vazifada muvaffaqiyat tiladi.
– Yangi rahbar faoliyatining eng muhim yoʻnalishi “xalqning dardini eshitish va masalalarini hal etish” boʻlishi kerak. Buning uchun tinimsiz izlanish, mehnat qilish, xalq bilan maslahatlashib ishlash zarur. Qoraqalpogʻistonda elni sevgan, bilimli, fidoyi yoshlar koʻp. Ularni birlashtirib, natija qilish, el-yurtga manfaat olib kelish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Qoraqalpogʻistonda barcha sohalarni jadal rivojlantirish boʻyicha kelgusi 3 yilga moʻljallangan chora-tadbirlar ishlab chiqilgani maʼlum qilindi. Unga koʻra, har bir tumanda 2 tadan faoliyat turi oʻziga xos “oʻsish nuqta”si etib belgilangan.
Prezident barcha 16 ta tumanni yana-da ravnaq toptirish maqsadida mazkur “oʻsish nuqtalari” boʻyicha tadbirkorlik subyektlari 3 yil muddatga yer soligʻi, mol-mulk soligʻi, kichik korxonalarning aylanmasidan olinadigan soliq, yakka tartibdagi tadbirkorlarning qatʼiy miqdordagi daromad soligʻidan ozod etilishini taʼkidladi.
Bundan tashqari, taraqqiyot darajasi past boʻlgan Taxtakoʻpir, Boʻzatov va Shumanay tumanlarida yangi tashkil etiladigan sanoat korxonalariga ham 3 yil muddatga soliq va bojxona imtiyozlari beriladi.
Har bir tuman va shaharni jadal rivojlantirishga kuchli turtki berish, muammolarni tezkor hal etish uchun ularga vazirlar va banklar biriktirildi.
Yigʻilishda kelgusi 3 yilga moʻljallangan oʻnta ustuvor yoʻnalish belgilandi.
Birinchisi – tumanlar va mahallalarni jadal rivojlantirish, ikkinchisi – aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻlsa, uchinchisi doirasida investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Orol muammosining salbiy taʼsirini yumshatish saʼy-harakatlari toʻrtinchi ustuvor yoʻnalish sifatida belgilandi.
Beshinchisi etib xizmat koʻrsatish sohasi salohiyatini toʻliq ishga solish, oltinchisi oʻlaroq qishloq xoʻjaligini rivojlantirish vazifasi qoʻyildi. Yettinchidan, aholini uy-joy bilan taʼminlash borasida ishlar tashkil qilinsa, sakkizinchidan ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirishga eʼtibor qaratiladi.
Toʻqqizinchi ustuvor yoʻnalish etib yoshlar va ayollarni qoʻllab-quvvatlash koʻrsatib oʻtilgan boʻlsa, oʻninchisi doirasida jinoyatchilikning oldini olish masalalari yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Prezident mamlakatimiz yigit-qizlarini mazkur hudud hayoti bilan tanishtirish maqsadida kelgusi yili Qoraqalpogʻistonda Yoshlar festivali tashkil etish taklifini bildirdi.
Davlatimiz rahbari Nukus shahrida barpo etilgan opera va baxshichilik maktab-internati bilan tanishdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan barcha sohalarda boʻlgani kabi baxshichilik sanʼati rivojiga ham katta eʼtibor qaratilyapti. Yurtimizda har ikki yilda bir Xalqaro baxshichilik sanʼati festivalini oʻtkazish yoʻlga qoʻyildi, Termiz shahrida oʻtgan yili baxshichilik maktabi faoliyat boshladi, Respublika baxshichilik sanʼati markazi barpo etilmoqda.
Ushbu markaz huzurida baxshichilik sanʼatini rivojlantirish jamgʻarmasi ham tashkil etiladi. Bu kabi xayrli ishlar ajdodlarimiz asrlar davomida eʼzozlab kelgan noyob sanʼatni dunyoga keng tarannum etish, yoshlarimizning unga qiziqishini oshirishda muhim omil boʻlmoqda.
Baxshi-jirovchilik qoraqalpoq xalqining qadimiy milliy sanʼat turlaridan hisoblanadi. Ushbu xalq folklori baxshi-jirovlar tomonidan kuylanib, ustoz-shogird anʼanasi orqali bizgacha yetib kelgan. Baxshichilikni asrab-avaylash, qadimiy dostonlarni yoshlarimizga singdirish va ularni milliy anʼanalar ruhida tarbiyalash, baxshichilik sohasida dunyoga taniqli sanʼatkorlarni yetishtirish maqsadida oʻtgan yili Nukus shahrida opera va baxshichilik sanʼatiga ixtisoslashtirilgan maktab-internat qurilishi boshlangan edi.
Joriy yilda bitkazilgan maktab-internat operaga ham ixtisoslashtirildi. Chunki Qoraqalpogʻistonda opera janrida oʻziga xos maktab yaratilgan, Muyassar Razzoqova, Kenesbay Serjanov, Oygul Nodirova, Jenisbek Piyazov singari elga taniqli opera xonandalari yurtimiz sanʼatini dunyoga yoyishga katta hissa qoʻshib kelmoqda.
150 oʻrinli taʼlim maskanida 50 oʻrinli yotoqxona va oshxona barpo etilgan, sinfxonalar oʻquv qurollari va cholgʻular bilan jihozlangan.
Kelasi oʻquv yilida maktabning 5, 6 va 7-sinflariga, 2022/2023 oʻquv yilidan boshlab esa 5-sinfiga opera yoʻnalishiga 10, baxshichilik yoʻnalishiga 20 nafardan oʻquvchi tanlov asosida qabul qilinadi.
Davlatimiz rahbari maktab-internatning 150 oʻrinli zamonaviy konsert zali va sinfxonalarini koʻzdan kechirdi. Qoraqalpoq yoshlari milliy va zamonaviy operalardan namunalar ijro etdi.
– Bunday maktablarni tashkil etishimizdan asosiy maqsad – tariximizni, madaniyatimizni chuqur oʻrganish, oʻzligimizni anglash. Baxshichilik – qoraqalpoq elining ulugʻ anʼanasi, uni rivojlantirish uchun hamma sharoitlarni yaratamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Soha vakillari va yoshlar bilan muloqotda har bir tumanda ushbu maktab-internatning boʻlimlarini tashkil etish, shu orqali chekka hududlardagi isteʼdodli yoshlarni izlab topib ularni oʻqitish, maktab negizida konservatoriya filialini ochish va yetuk baxshi-opera xonandalarini tayyorlash zarurligi taʼkidlandi.
Tanishuv chogʻida sanʼat maktabining yoʻnalishlarini kengaytirish kerakligi alohida qayd etildi. Masalan, xalqaro tajribadan kelib chiqqan holda, chet eldan professor-oʻqituvchilar jalb etish, ular ishtirokida mahorat darslarini yoʻlga qoʻyish oʻquvchilarni mamlakat va xalqaro miqyosdagi tanlovlarga tayyorlashda muhim oʻrin tutadi.
Shavkat Mirziyoyev maktab-internatda oʻquvchilarga asosiy yoʻnalishlardan tashqari milliy va Yevropa cholgʻularidan dars berish, sanʼatni keng targʻib etish orqali aholining estetik saviyasini yuksaltirish yuzasidan tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Nukus shahridagi “Qoraqalpoq baliq sanoat” masʼuliyati cheklangan jamiyat faoliyati bilan ham tanishdi.
Mamlakatimizda baliqchilik tarmogʻini jadal rivojlantirish, baliq mahsulotlari ishlab chiqarishning zamonaviy va innovatsion uslublarini joriy etish boʻyicha bir qator qonun hujjatlari qabul qilinib, ularning ijrosini sifatli va puxta taʼminlash choralari koʻrilmoqda. Xususan, Prezidentimizning 2020-yil 29-avgustdagi “Baliqchilik tarmogʻini qoʻllab-quvvatlash va uning samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal vazifasini oʻtaydi.
Ayniqsa, baliqchilik xoʻjaliklariga biriktirilgan suv havzalaridan ilmiy yondashuv asosida samarali foydalanish, ularning meliorativ holatini yaxshilashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
“Qoraqalpoq baliq sanoat” jamiyati tomonidan “Intensiv tarzda baliq yetishtirish va uni qayta ishlash” loyihasi doirasidagi korxona 1,2 gektar yer maydonida tashkil etilgan. Uning quvvati yiliga 200 tonna baliq, 5 million dona baliq lichinkalari yetishtirish, 5 ming tonna ozuqa yem ishlab chiqarish va ming tonnalik sovutkichli kamerada mahsulot saqlash imkoniga ega. U shu yil iyulda faoliyat boshladi, 35 ta ish oʻrni yaratilgan.
Loyihaning ahamiyati shundaki, korxonada yopiq sigʻimda intensiv usulda baliq yetishtiriladi. Yaʼni, suvdan takroran foydalanish evaziga katta hajmda suv tejaladi. Masalan, 200 tonna baliq yetishtirish uchun oddiy sharoitda 1,5 million metr kub suv sarflansa, bu yerda 250 metr kub yetarli. Bu Qoraqalpogʻiston uchun juda muhim.
Shu yerda qishloq xoʻjaligi tarmoqlaridagi loyihalar taqdimoti boʻlib oʻtdi. Davlatimiz rahbari chorvachilikda oilaviy koopersiyalarni yoʻlga qoʻyib, parrandani koʻpaytirib, goʻsht narxini arzonlashtirish choralarini koʻrish muhimligini taʼkidladi. Hududda yer va suvning aniq hisobini yuritish, bunga axborot texnologiyalarini joriy qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida koʻp qavatli turar joylar va IT-park qurilishini koʻzdan kechirdi.
Tatibay koʻchasidagi yangi turar joy majmuasi zamonaviy andozalar asosida, zilzilabardosh qurilish materiallaridan bunyod etilmoqda. Tashqi devorlar 3 qavatli energiyatejamkor materialdan iboratligi bois xonadonlar qishda issiq, yozda salqin boʻlishga erishiladi.
160 ta xonadonga moʻljallangan 2 ta 16 qavatli uy kelasi yilda yashash uchun tayyor holda topshiriladi.
Prezident yangi uyning shou-rumida boʻlib, ularda yaratiladigan sharoitlar bilan tanishdi.
Shu yerda IT-park ham qurilmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizda 8 ta raqamli iqtisodiyot markazlari faoliyat koʻrsatmoqda, ularda axborot texnologiyalari sohasida yosh mutaxassislar tayyorlanmoqda.
Mazkur IT-park raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi ishlarning uzviy davomi boʻlib, u ishga tushirilsa qoraqalpogʻistonlik yoshlarga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida izlanishlari uchun keng imkoniyat ochiladi.
Maʼlumki, joriy yil mamlakatimizda “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb eʼlon qilingan. 8-iyun kuni Prezident huzurida oʻtkazilgan taqdimotda hududlarda soha rivojiga sharoit yaratish, Buxoro, Namangan, Nukus, Samarqand, Urganch va Jizzax shaharlarida Toshkentdagi IT-park filiallarini tashkil etish boʻyicha vazifalar belgilab berilgan edi.
Nukus shahrida barpo etilayotgan IT-park 16 qavatdan iborat boʻladi. Uni 2021-yilda ishga tushirish rejalashtirilgan.
Bu yerda axborot texnologiyalari boʻyicha mutaxassislar qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, kommunal xoʻjalik, taʼlim, turizm, madaniyat, qurilish va transport kabi sohalarda istiqbolli loyihalar ustida ish olib boradi. Shuningdek, raqamli texnologiyalar oʻquv maskani, kovorking markazi, oʻquv va kibersport xonalarida yoshlarga axborot texnologiyalari boʻyicha bilim beriladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish jarayonini koʻzdan kechirar ekan, Toshkent shahridagi har qanday istiqbolli yangiliklar Nukus shahrida boʻlishi kerakligini, har bir tumanlardagi koʻchalarni zamonaviy shaklga keltirish va odamlarga qulaylik yaratish lozimligini taʼkidladi.
– Toshkentda nima yangilik boʻlsa, Nukusga kelishi kerak, – dedi Prezident. – Yangicha ishlamasak, zamon qabul qilmaydi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahri tumanlarini Nukus shahri mahallalariga biriktirish, koʻchalarni yoritib, obodonlashtirib, savdo va xizmat shoxobchalarini koʻpaytirish, aholining dam olishi uchun sharoitlarni kengaytirish zarurligini taʼkidladi.

Определены десять приоритетов на ближайшие три года
В Нукусе состоялась внеочередная восьмая сессия Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Заседание открыл заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Атабек Давлетов. Избран секретариат сессии и утверждена повестка дня. Образованы Совет старейшин и Счетная комиссия.
Решением Совета старейшин на должность Председателя Жокаргы Кенеса выдвинута кандидатура Мурата Каллибековича Камалова.
Глава государства в начале своего выступления отметил, что пандемия коронавируса, как и во всем мире, принесла лишения и нашей стране, но жизнь не останавливается, поэтому необходимо продолжать путь исходя из нынешних условий.
– Сегодня нам предстоит избрать лидера, хорошо знающего народ и возможности Каракалпакстана, который и сам знаком народу, способен решать различные вопросы, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Выражаясь мудрыми словами выдающегося Бердаха:
"Кто сочувствует народу, заботится о стране,
Такие люди нужны мне".
Президент отметил, что быть руководителем в нынешних сложных условиях – это тяжелое бремя, тем более, что масштаб начатой работы по развитию Каракалпакстана будет только расширяться.
– Я знаком с Муратом Камаловым много лет, – подчеркнул глава нашего государства. – Прежде всего это честный человек, патриот. Я видел, что где бы он ни работал, его всегда волновали заботы каракалпакского народа. Это самое главное. Уверен, что он продолжит дело отца Каллибека Камалова, покойного Мусы Ерниязова и добьется улучшения жизни людей.
Учитывая личные качества Мурата Камалова, его самоотверженность и талант руководителя, Шавкат Мирзиёев поддержал выдвинутую кандидатуру.
Депутаты Жокаргы Кенеса, представители общественности выступили с поддержкой кандидата. Путем тайного голосования Мурат Камалов избран на должность Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
В соответствии со статьей 80 Конституции Республики Каракалпакстан Председатель Жокаргы Кенеса является руководителем и высшим должностным лицом Каракалпакстана. Председатель Жокаргы Кенеса избирается этим же органом по согласованию с Президентом Республики Узбекистан из числа депутатов Жокаргы Кенеса тайным голосованием на срок полномочий в данном представительном органе.
На сессии особое внимание уделено вопросам социально-экономического развития региона.
За последние четыре года объем производства в Каракалпакстане удвоился благодаря возведению и введению в строй десятков крупных текстильных, фармацевтических, электротехнических и других современных промышленных предприятий. В результате прокладки водопроводных сетей охват централизованным питьевым водоснабжением увеличился с 40 до 67 процентов. Построен и капитально отремонтирован 241 объект образования, здравоохранения, культуры и спорта.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил Мурата Камалова с избранием на пост Председателя Жокаргы Кенеса и пожелал успехов на ответственной должности.
- Важнейшим направлением деятельности нового руководителя должно стать внимание к заботам народа и решение проблем. Для этого необходимо находиться в постоянном поиске, работать, советуясь с народом. В Каракалпакстане много любящих страну, образованных и самоотверженных молодых людей. Их необходимо объединить и показать результат, - сказал глава государства.
Отмечалось, что разработаны меры на ближайшие три года для ускорения развития всех сфер жизни Каракалпакстана. Для каждого района намечены «точки роста» - два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться.
Как заявил Президент, в целях дальнейшего развития всех 16 районов субъекты предпринимательства, занимающиеся указанными видами деятельности, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком на три года.
Кроме того, новым промышленным предприятиям в Тахтакупырском, Бозатауском и Шуманайском районах, имеющих низкий уровень развития, будут предоставлены налоговые и таможенные льготы сроком на три года.
Для придания импульса развитию, ускоренному решению проблем за каждым районом и городом закреплены министры и банки.
На совещании определены десять приоритетов на ближайшие три года.
Во-первых, это ускоренное развитие районов и махаллей, во-вторых, обеспечение занятости и сокращение бедности. В-третьих, реализация инвестиционных проектов, в-четвертых, смягчение негативного воздействия Аральской катастрофы.
Полное задействование потенциала сферы услуг определено как пятое приоритетное направление, поддержка сельского хозяйства – шестое. Жилищное строительство, развитие социальной инфраструктуры, поддержка молодежи и женщин, предупреждение преступности получили соответствующие приоритеты.
Для ознакомления молодежи нашей страны с жизнью Каракалпакстана Президент предложил провести здесь фестиваль молодежи в следующем году.
Глава государства ознакомился с деятельностью Школы-интерната оперы и искусства бахши в Нукусе.
По инициативе Президента страны уделяется большое внимание развитию всех сфер, в том числе искусства бахши. Налажено проведение в нашей стране раз в два года Международного фестиваля искусства бахши, в прошлом году в городе Термезе открылась школа искусства бахши, строится Республиканский центр искусства бахши.
При данном центре будет создан также фонд развития искусства бахши. Такая благородная работа становится важным фактором прославления на весь мир уникального искусства, которое веками почитали наши предки, повышения интереса молодежи к нему.
Искусство бахши и сказительства - древние виды национального искусства каракалпакского народа. Этот народный фольклор исполнялся бахши-сказителями и дошел до нас на основе традиции "наставник-ученик". В целях сохранения искусства бахши, изучения молодежью древних поэм и воспитания ее в духе национальных традиций, подготовки всемирно известных исполнителей искусства бахши в прошлом году в Нукусе было начато строительство Школы-интерната оперы и искусства бахши.
Школа-интернат, достроенная в этом году, теперь специализируется и на опере. Потому что в Каракалпакстане создана уникальная школа в жанре оперы, такие видные оперные исполнители, как Муяссар Раззокова, Кенесбай Сержанов, Ойгул Нодирова, Женисбек Пиязов, вносят огромный вклад в распространение искусства нашей страны по всему миру.
При учебном заведении, которое рассчитано на 150 учащихся, построены общежитие на 50 мест и столовая. Классы оснащены учебными принадлежностями и музыкальными инструментами.
В следующем учебном году на конкурсной основе будут приняты учащиеся в 5-,6- и 7-е классы, а с 2022/2023 учебного года - 10 учащихся в 5-й класс по направлению опера, 20 - по направлению искусства бахши.
Глава государства осмотрел современный концертный зал на 150 мест и учебные классы школы-интерната. Каракалпакская молодежь исполнила отрывки из произведений национальной и мировой оперы.
– Главная цель организации таких школ – глубокое изучение нашей истории, культуры, познание самих себя. Искусство бахши – великая традиция каракалпакского народа, мы создадим все условия для его развития, – сказал глава государства.
В беседе с представителями сферы и молодежью отмечалась необходимость создания отделений этой школы-интерната в каждом районе, в которых будет обучаться талантливая молодежь из отдаленных регионов. Также предложено открыть на базе школы филиал консерватории и подготовить одаренных оперных исполнителей и бахши.
В ходе ознакомления особо отмечалась необходимость расширения направлений школы оперы и искусства. К примеру, с учетом международного опыта важную роль в подготовке учащихся к конкурсам республиканского и международного масштабов играют привлечение профессоров-учителей из-за рубежа, организация мастер-классов с их участием.
Шавкат Мирзиёев дал рекомендации обучать детей в школе-интернате не только по основным направлениям, но и игре на национальных и европейских музыкальных инструментах, повышать эстетический уровень населения путем широкой пропаганды искусства.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился также с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Коракалпок балик саноат» в Нукусе.
В нашей стране принят ряд законодательных актов касательно ускоренного развития рыбной отрасли, внедрения современных и инновационных методов производства рыбной продукции, принимаются меры по качественному и тщательному обеспечению их исполнения. В частности, важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента страны "О мерах по поддержке и повышению эффективности рыбной отрасли" от 29 августа 2020 года.
Особое внимание при этом уделяется эффективному использованию на основе научного подхода водоемов, прикрепленных к рыбоводческим хозяйствам, улучшению их мелиоративного состояния.
Общество "Коракалпок балик саноат" в рамках проекта "Выращивание и переработка рыбы интенсивным методом" создало предприятие на 1,2 гектара земли. Оно способно заготавливать 200 тонн рыбы, 5 миллионов мальков, производить 5 тысяч тонн корма в год и хранить тонну продукции в холодильных камерах. Предприятие заработало в этом году, здесь создано 35 рабочих мест.
Значимость проекта заключается в том, что здесь рыбу выращивают интенсивным методом в закрытых помещениях. Достигается экономия большого количества воды за счет ее повторного использования. К примеру, если для выращивания 200 тонн рыбы в обычных условиях используется 1,5 миллиона кубометров воды, то здесь достаточно 250 кубометров. Данное обстоятельство играет важную роль в условиях Каракалпакстана.
Здесь же состоялась презентация проектов по отраслям сельского хозяйства. Глава государства подчеркнул важность создания семейных кооперативов животноводства, расширения птицеводства, принятия мер по снижению цен на мясо. Даны указания по ведению точного учета земли и воды в регионе, в том числе за счет внедрения информационных технологий.
Глава государства посетил строящиеся в Нукусе многоэтажные дома и IT-парк.
Новый жилой комплекс на улице Татибая возводится на основе современных стандартов и из сейсмостойких стройматериалов. Внешние стены делаются трехслойными, что обеспечивает тепло зимой и прохладу летом.
Два 16-этажных дома на 160 квартир будут сданы в готовом виде в следующем году.
Президент посетил шоурум нового дома и ознакомился с созданными в квартирах условиями.
Рядом с комплексом строится IT-парк. На сегодняшний день в нашей стране действуют 8 центров цифровой экономики, где готовятся молодые специалисты в области информационных технологий.
Данный IT-парк является логическим продолжением работы по развитию цифровой экономики, и с его запуском для каракалпакской молодежи появится возможность проводить изыскания в области информационно-коммуникационных технологий.
Нынешний год был объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. На презентации, состоявшейся у Президента 8 июня, были поставлены задачи по созданию условий для развития цифровой сферы в регионах, созданию филиалов ташкентского IT-парка в Бухаре, Намангане, Нукусе, Самарканде, Ургенче и Джизаке.
16-этажное здание строящегося в Нукусе филиала планируется сдать в эксплуатацию в 2021 году.
В IT-парке специалисты-программисты будут заниматься перспективными проектами в сферах сельского и коммунального хозяйства, здравоохранения, образования, туризма, культуры, строительства и транспорта. Кроме того, молодым людям будут доступны учебный центр цифровых технологий, коворкинг-центр и киберспортивный зал.
Президент Шавкат Мирзиёев, наблюдая за процессом строительства, отметил, что все перспективные нововведения, происходящие в Ташкенте, должны появиться и в Нукусе, улицы в каждом районе должны приобрести современный облик, а для людей необходимо создать удобства.
- Отстанем от времени, – сказал Президент, – если не будем работать по-новому!
Глава государства подчеркнул необходимость закрепления районов Ташкента за махаллями Нукуса, улучшения систем освещения и благоустройства улиц, увеличения числа объектов торговли и обслуживания, расширения условий для отдыха.