Sankt-Peterburg shahrida Oʻzbekiston fuqarolari uchun “Ishga marhamat” moslashuv markazi ochildi
Markazni ochish masalasi Oʻzbekistonning Rossiyadagi Elchixonasi, Oʻzbekiston Bosh konsulxonasi, Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Tashqi mehnat masalalari boʻyicha agentlikning Rossiyadagi vakolatxonasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2020-yil 17-avgust kuni tashqi mehnat migratsiya masalalari boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida bergan topshiriqlarini bajarish doirasida ishlab chiqildi.
Markazning asosiy vazifalari Rossiya Federatsiyasida mehnat faoliyatini olib borayotgan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolariga ushbu mamlakatga moslashishi uchun huquqiy va psixologik yordam koʻrsatish, til boʻyicha oʻquv dasturlari tashkillashtirish, turli tadbirlar (seminarlar, tushuntirish ishlari, maʼruzalar va b.) oʻtkazishdan iboratdir.

В г. Санкт-Петербурге открылся адаптационный центр «Ишга мархамат» для граждан Узбекистана
Вопрос открытия Центра проработан Посольством Узбекистана в России, Генеральным консульством Узбекистана в г.Санкт-Петербурге, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Представительством Агентства по внешней трудовой миграции в России в рамках реализации поручений, обозначенных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе видеоселекторного совещания по вопросам внешней трудовой миграции от 17 августа 2020 года.
Центр оказывает правовую и психологическую помощь гражданам Республики Узбекистан, осуществляющим трудовую деятельность на территории Российской Федерации, в том числе, организует языковые курсы и проводит ряд мероприятий (семинары, разъяснительные работы, лекции и т.п.) для адаптации в стране пребывания.