O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Tezkor shtabi axboroti
O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsuli tashkiliy va boshqa masalalarni hal qilish uchun yurtdoshlarimiz to‘plangan joyda bo‘lib turibdi.
6-avgust kuni Orenburg viloyatining “Buzuluk” stansiyasidan 920 nafar vatandoshlarimiz bilan birinchi poezd O‘zbekistonga jo‘nab ketdi. Ikkinchisi 7-avgust kuni Samara viloyatining “Kinel” stantsiyasidan 930 nafar hamyurtlarimiz bilan jo‘naydi. Rossiya-Qozog‘iston chegarasida to‘plangan jami 1850 nafar O‘zbekiston fuqarolari yurtimizga qaytariladi.
7-avgust holatiga ko‘ra Orenburg va Samara viloyatlarida Rossiya-Qozog‘iston davlatlararo chegarasi yaqinida O‘zbekiston fuqarolarining to‘planishi kuzatilmayapti.
Vatanimizga qaytib kelganidan so‘ng O‘zbekiston fuqarolari Respublika maxsus komissiyasi tomonidan belgilangan talablarga qat’iy rioya qilgan holda karantinda bo‘lishlari shartligini eslatib o‘tamiz.
Ta’kidlash joizki, koronavirus infeksiyasi tarqalayotgan bir paytda ko‘p sonli fuqarolarimizning bir joyda to‘planishi ularning COVID-19 bilan kasallanish ehtimolini keskin oshiradi. Vatandoshlarimizdan Rossiya-Qozog‘iston davlatlararo chegarasini kesib o‘tish nuqtalariga bormasliklarini, hozirda bo‘lib turgan joylarida qolishlarini va barcha karantin talablariga qat’iy rioya qilishlarini yana bir bor so‘raymiz.
Hozirda Respublika maxsus komissiyasi tomonidan O‘zbekiston fuqarolarini Vatanimizga tezroq qaytarish uchun Rossiyadan reyslarni ko‘paytirish, qatnovlar yo‘nalishi va turlarini kengaytirish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.

Сообщение Оперативного штаба МИД Узбекистана
Генеральный консул Узбекистана в г.Казани находится на месте скопления соотечественников для решения организационных и других вопросов.
6 августа со станции «Бузулук» Оренбургской области выехал в Узбекистан первый железнодорожный состав с 920 соотечественниками. Второй выедет 7 августа со станции «Кинель» Самарской области с 930 согражданами. В целом на Родину будет вывезено 1850 граждан Узбекистана.
По состоянию на 7 августа скопление граждан Узбекистана возле российско-казахстанской межгосударственной границы в Оренбургской и Самарской областях не наблюдается.
Напоминаем, что все граждане по возвращении на Родину должны пройти карантин со строгим соблюдением соответствующих требований, определенных Специальной республиканской комиссией.
Подчеркиваем, что в условиях пандемии коронавирусной инфекции скопление граждан повышает риски заражения COVID-19. Вновь убедительно просим находящихся на территории России сограждан не предпринимать попыток выезда к контрольно-пропускным пунктам российско-казахстанской межгосударственной границы, оставаться в местах нынешнего пребывания и строго соблюдать все карантинные меры.
Специальная республиканская комиссия рассматривает возможности интенсификации и диверсификации рейсов из России в целях скорейшего возвращения граждан Узбекистана на Родину.