Самарқандда “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди
Жорий йил 24 июль куни Самарқанд шаҳрида “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Анжуман биродар шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, халқ дипломатияси механизмларини кучайтириш ҳамда халқаро тажриба алмашинувини кенгайтириш мақсадида ташкил этилди. Унда 20 га яқин хорижий мамлакатлардан эксперт ва мутахассислар, шаҳар маъмурияти вакиллари, Ўзбекистондаги хорижий давлатлар элчихоналари ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари (онлайн ва офлайн форматда), шунингдек давлат ва жамоат ташкилотлари, олий таълим муассасалари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мазкур халқаро илмий-амалий конференция шаҳарлар ўртасида халқ дипломатияси асосида дўстлик, ҳамжиҳатлик ва маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган бўлиб, унинг доирасида маданият, таълим, туризм, иқтисодиёт, экология ва инновациялар соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, тажриба алмашиш ҳамда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, анжуман халқлар ўртасида ўзаро тушуниш ва ишончни мустаҳкамлаш, миллий қадриятлар ҳамда урф-одатларни ҳурмат қилиш орқали тинчлик ва барқарор тараққиётга ҳисса қўшишга хизмат қилди.
Конференция доирасида ялпи мажлис ҳамда учта мавзули сессия ўтказилди.
Ялпи мажлис: “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” Ялпи мажлиснинг асосий мақсади – биродар шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни халқ дипломатиясининг муҳим механизми сифатида илмий ва амалий жиҳатдан муҳокама қилиш, маҳаллий даражадаги халқаро алоқалар орқали халқлар ўртасида ўзаро ишонч, маданий яқинлик ва гуманитар алоқаларни янада мустаҳкамлашдан иборат.
Биринчи сессия: “Биродар шаҳар ва ҳудудлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамда инвестициявий ҳамкорлик” Мазкур сессия доирасида биродар шаҳарлар ва ҳудудлар ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Сессияда ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятидан самарали фойдаланиш, ишлаб чиқариш кооперациясини йўлга қўйиш, экспорт имкониятларини кенгайтириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш ҳамда хорижий ҳамкорлар билан тўғридан-тўғри алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича фикр ва таклифлар билдирилди. Шунингдек, биродар шаҳарлар ўртасида кичик ва ўрта бизнес субъектлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, инновацион иқтисодий ташаббусларни қўллаб-қувватлаш ва ҳудудлараро шерикликни аниқ амалий натижаларга йўналтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сессия ҳудудларнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва янги ҳамкорлик йўналишларини белгилашда муҳим мулоқот майдони бўлди.
Иккинчи сессия “Биродар шаҳарлараро фан-таълим, технология ва инновациялар ҳамкорлигининг истиқболлари” мавзусига бағишланди. Унда биродар шаҳарлар ўртасида илм-фан, таълим, рақамли технологиялар ва инновациялар соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Сессия давомида олий таълим муассасалари, илмий марказлар ва инновацион ташкилотлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, қўшма илмий лойиҳаларни амалга ошириш, академик алмашинув дастурларини ривожлантириш ҳамда ёш олимлар ва тадқиқотчилар учун янги имкониятлар яратиш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, “ақлли шаҳар” (smart city) технологиялари, замонавий бошқарув тизимлари, экологик инновациялар ва рақамли ечимларни жорий этиш борасидаги халқаро тажриба алмашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сессияда билим ва тажрибани умумлаштириш, инновацион ғояларни қўллаб-қувватлаш ҳамда шаҳарларнинг барқарор ривожланишига хизмат қиладиган янги механизмларни шакллантириш каби мавзулар қамраб олинди.
Учинчи сессия “Туризм – биродар шаҳарлар глобал тармоғини ривожлантиришнинг стратегик воситаси” мавзусига бағишланди. Ушбу учрашув давомида туризм соҳаси биродарлашган шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, халқлар ўртасидаги маданий алоқаларни ривожлантириш ҳамда халқ дипломатияси имкониятларини кенгайтиришнинг асосий йўналиши сифатида муҳокама этилди.
Сессия доирасида Ўзбекистоннинг бой тарихий-маданий мероси, туризм салоҳияти ва замонавий туризм имкониятларини халқаро миқёсда тарғиб қилиш, хорижий шаҳарлар билан қўшма туристик лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда янги йўналишларни шакллантириш масалалари кўриб чиқилди. Иштирокчилар томонидан туризм, маданият ва иқтисодий ҳамкорликни уйғунлаштириш, шаҳарлар ўртасида сайёҳлик алмашинувини ривожлантириш, умумий туристик йўналишлар яратиш, миллий қадриятлар ва маданий меросни кенг тарғиб қилиш бўйича фикрлар билдирилди.
Самарқанд шаҳрида ўтказилган “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” халқаро илмий-амалий конференцияси шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, халқ дипломатияси имкониятларини кенгайтириш ва халқаро тажриба алмашинувини кучайтиришда муҳим аҳамият касб этди. Анжуман доирасида илгари сурилган таклиф ва ташаббуслар иқтисодиёт, таълим, инновация, туризм ҳамда маданий-гуманитар йўналишларда янги ҳамкорлик лойиҳаларини амалга оширишга хизмат қилади. Мазкур конференция биродар шаҳарлар ўртасидаги дўстлик ва ишонч ришталарини мустаҳкамлаш, барқарор тараққиёт йўлида янги имкониятларни яратиш учун муҳим мулоқот майдонига айланди.

В Самарканде состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии»
24 июля в городе Самарканде состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Города-побратимы – новая модель устойчивого развития и народной дипломатии».
Представительное мероприятие было организовано в целях дальнейшего развития сотрудничества между городами-побратимами, укрепления механизмов народной дипломатии и расширения международного обмена опытом. В мероприятии приняли участие эксперты и специалисты почти из 20 зарубежных стран, представители городских администраций, посольств иностранных государств в Узбекистане и международных организаций (в онлайн- и офлайн-форматах), а также представители государственных и общественных организаций, высших учебных заведений и средств массовой информации.
Данная международная научно-практическая конференция направлена на укрепление дружбы, согласия и культурно-гуманитарных связей между городами на основе народной дипломатии. В рамках мероприятия были обсуждены вопросы реализации совместных проектов, обмена опытом и развития взаимовыгодного сотрудничества в сферах культуры, образования, туризма, экономики, экологии и инноваций. Кроме того, конференция способствовала укреплению взаимопонимания и доверия между народами, а также внесению вклада в обеспечение мира и устойчивого развития посредством уважения национальных ценностей и обычаев.
В рамках конференции состоялись пленарное заседание и три тематические сессии.
Основная цель научно-практической конференции в рамках пленарного заседания на тему «Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии» была направлена на научно-практическое обсуждение сотрудничества между городами-побратимами как важного механизма народной дипломатии, а также на дальнейшее укрепление взаимного доверия, культурного сближения и гуманитарных связей между народами через международные контакты на местном уровне.
В рамках первой сессии на тему «Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между городами-побратимами и регионами» были обсуждены вопросы развития торгово-экономических связей, расширения инвестиционного взаимодействия и реализации взаимовыгодных проектов между городами-побратимами и регионами.
В ходе сессии были высказаны мнения и предложения по эффективному использованию экономического потенциала регионов, налаживанию производственной кооперации, расширению экспортных возможностей, созданию благоприятных условий для реализации инвестиционных проектов и укреплению прямых связей с зарубежными партнерами. Также особое внимание было уделено развитию сотрудничества между субъектами малого и среднего бизнеса городов-побратимов, поддержке инновационных экономических инициатив и ориентации межрегионального партнерства на конкретные практические результаты. Сессия стала важной диалоговой площадкой для повышения инвестиционной привлекательности регионов и определения новых направлений сотрудничества.
Вторая сессия была посвящена теме “Перспективы сотрудничества городов-побратимов в сфере науки, образования, технологий и инноваций“. В ходе обсуждения рассматривались векторы развития взаимодействия между городами-побратимами в области науки, образования, цифровых технологий и инноваций. В рамках этой встречи были изучены вопросы налаживания партнерских связей между высшими учебными заведениями, научными центрами и инновационными организациями, реализации совместных научных проектов, расширения программ академического обмена, а также создания новых возможностей для молодых ученых и исследователей.
Также особое внимание было уделено вопросам международного обмена опытом по внедрению технологий “умного города” (smart city), современных систем управления, экологических инноваций и цифровых решений. Сессия охватила такие темы, как объединение знаний и опыта, поддержка инновационных идей и формирование новых механизмов, служащих устойчивому развитию городов.
Третья сессия прошла под названием “Туризм — стратегический инструмент развития глобальной сети городов-побратимов”. В ходе данной встречи сфера туризма обсуждалась как ключевое направление для укрепления сотрудничества между городами-побратимами, развития культурных связей между народами и расширения возможностей народной дипломатии.
В рамках сессии были рассмотрены вопросы популяризации богатого историко-культурного наследия, туристического потенциала и современных возможностей туризма Узбекистана на международном уровне, реализации совместных туристических проектов с зарубежными городами и формирования новых маршрутов. Участники высказали мнения по интеграции сферы туризма, культуры и экономического сотрудничества, развитию взаимных туристических обменов между городами, созданию единых туристических маршрутов, а также широкому продвижению национальных ценностей и культурного наследия.
Международная научно-практическая конференция “Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии”, прошедшая в городе Самарканде, сыграла важную роль в развитии сотрудничества между городами, расширении возможностей народной дипломатии и укреплении международного обмена опытом. Инициативы и предложения, выдвинутые в процессе конференции, будут содействовать запуску новых совместных проектов в таких сферах, как экономика, образование, инновации, туризм и культурно-гуманитарное сотрудничество. Данная конференция стала важной дискуссионной платформой для укрепления уз дружбы и доверия между городами-побратимами, а также создания новых возможностей на пути к устойчивому развитию.