Самарқандда “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди
Жорий йил 24 июль куни Самарқанд шаҳрида “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Анжуман биродар шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, халқ дипломатияси механизмларини кучайтириш ҳамда халқаро тажриба алмашинувини кенгайтириш мақсадида ташкил этилди. Унда 20 га яқин хорижий мамлакатлардан эксперт ва мутахассислар, шаҳар маъмурияти вакиллари, Ўзбекистондаги хорижий давлатлар элчихоналари ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари (онлайн ва офлайн форматда), шунингдек давлат ва жамоат ташкилотлари, олий таълим муассасалари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мазкур халқаро илмий-амалий конференция шаҳарлар ўртасида халқ дипломатияси асосида дўстлик, ҳамжиҳатлик ва маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган бўлиб, унинг доирасида маданият, таълим, туризм, иқтисодиёт, экология ва инновациялар соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, тажриба алмашиш ҳамда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, анжуман халқлар ўртасида ўзаро тушуниш ва ишончни мустаҳкамлаш, миллий қадриятлар ҳамда урф-одатларни ҳурмат қилиш орқали тинчлик ва барқарор тараққиётга ҳисса қўшишга хизмат қилди.
Конференция доирасида ялпи мажлис ҳамда учта мавзули сессия ўтказилди.
Ялпи мажлис: “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” Ялпи мажлиснинг асосий мақсади – биродар шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни халқ дипломатиясининг муҳим механизми сифатида илмий ва амалий жиҳатдан муҳокама қилиш, маҳаллий даражадаги халқаро алоқалар орқали халқлар ўртасида ўзаро ишонч, маданий яқинлик ва гуманитар алоқаларни янада мустаҳкамлашдан иборат.
Биринчи сессия: “Биродар шаҳар ва ҳудудлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамда инвестициявий ҳамкорлик” Мазкур сессия доирасида биродар шаҳарлар ва ҳудудлар ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Сессияда ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятидан самарали фойдаланиш, ишлаб чиқариш кооперациясини йўлга қўйиш, экспорт имкониятларини кенгайтириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш ҳамда хорижий ҳамкорлар билан тўғридан-тўғри алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича фикр ва таклифлар билдирилди. Шунингдек, биродар шаҳарлар ўртасида кичик ва ўрта бизнес субъектлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, инновацион иқтисодий ташаббусларни қўллаб-қувватлаш ва ҳудудлараро шерикликни аниқ амалий натижаларга йўналтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сессия ҳудудларнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва янги ҳамкорлик йўналишларини белгилашда муҳим мулоқот майдони бўлди.
Иккинчи сессия “Биродар шаҳарлараро фан-таълим, технология ва инновациялар ҳамкорлигининг истиқболлари” мавзусига бағишланди. Унда биродар шаҳарлар ўртасида илм-фан, таълим, рақамли технологиялар ва инновациялар соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Сессия давомида олий таълим муассасалари, илмий марказлар ва инновацион ташкилотлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, қўшма илмий лойиҳаларни амалга ошириш, академик алмашинув дастурларини ривожлантириш ҳамда ёш олимлар ва тадқиқотчилар учун янги имкониятлар яратиш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, “ақлли шаҳар” (smart city) технологиялари, замонавий бошқарув тизимлари, экологик инновациялар ва рақамли ечимларни жорий этиш борасидаги халқаро тажриба алмашиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сессияда билим ва тажрибани умумлаштириш, инновацион ғояларни қўллаб-қувватлаш ҳамда шаҳарларнинг барқарор ривожланишига хизмат қиладиган янги механизмларни шакллантириш каби мавзулар қамраб олинди.
Учинчи сессия “Туризм – биродар шаҳарлар глобал тармоғини ривожлантиришнинг стратегик воситаси” мавзусига бағишланди. Ушбу учрашув давомида туризм соҳаси биродарлашган шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, халқлар ўртасидаги маданий алоқаларни ривожлантириш ҳамда халқ дипломатияси имкониятларини кенгайтиришнинг асосий йўналиши сифатида муҳокама этилди.
Сессия доирасида Ўзбекистоннинг бой тарихий-маданий мероси, туризм салоҳияти ва замонавий туризм имкониятларини халқаро миқёсда тарғиб қилиш, хорижий шаҳарлар билан қўшма туристик лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда янги йўналишларни шакллантириш масалалари кўриб чиқилди. Иштирокчилар томонидан туризм, маданият ва иқтисодий ҳамкорликни уйғунлаштириш, шаҳарлар ўртасида сайёҳлик алмашинувини ривожлантириш, умумий туристик йўналишлар яратиш, миллий қадриятлар ва маданий меросни кенг тарғиб қилиш бўйича фикрлар билдирилди.
Самарқанд шаҳрида ўтказилган “Биродар шаҳарлар – барқарор ривожланиш ва халқ дипломатиясининг янги модели” халқаро илмий-амалий конференцияси шаҳарлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, халқ дипломатияси имкониятларини кенгайтириш ва халқаро тажриба алмашинувини кучайтиришда муҳим аҳамият касб этди. Анжуман доирасида илгари сурилган таклиф ва ташаббуслар иқтисодиёт, таълим, инновация, туризм ҳамда маданий-гуманитар йўналишларда янги ҳамкорлик лойиҳаларини амалга оширишга хизмат қилади. Мазкур конференция биродар шаҳарлар ўртасидаги дўстлик ва ишонч ришталарини мустаҳкамлаш, барқарор тараққиёт йўлида янги имкониятларни яратиш учун муҳим мулоқот майдонига айланди.

Samarkand hosted an international scientific and practical conference on “Brother Cities: A New Model for Sustainable Development and Public Diplomacy”
On July 24th an International Scientific and Practical Conference entitled “Brother Cities: A New Model of Sustainable Development and Public Diplomacy” was held in Samarkand.
This prestigious event was organized to further develop cooperation between brother cities, strengthen public diplomacy mechanisms, and expand the international exchange of experience. The event brought together experts and specialists from approximately 20 foreign countries, representatives of city administrations, foreign embassies in Uzbekistan, and international organizations (both online and offline), as well as representatives of government and public organizations, higher education institutions, and the media.
This international scientific and practical conference is aimed at strengthening friendship, harmony, and cultural and humanitarian ties between cities through public diplomacy. The event featured discussions on implementing joint projects, exchanging experience, and developing mutually beneficial cooperation in the fields of culture, education, tourism, economy, ecology, and innovation. Furthermore, the conference contributed to strengthening mutual understanding and trust between nations, as well as advancing peace and sustainable development through respect for national values and traditions.
The conference included a plenary session and three thematic sessions.
The main goal of the scientific and practical conference, which took place during the plenary session entitled “Brother Cities: A New Model of Sustainable Development and Public Diplomacy” was to engage in a scientific and practical discussion of cooperation between brother cities as an important mechanism for public diplomacy, as well as to further strengthen mutual trust, cultural integration, and humanitarian ties between peoples through international contacts at the local level.
During the first session, entitled “Trade, Economic, and Investment Cooperation between Brother Cities and Regions”, issues related to the development of trade and economic ties, expansion of investment interaction, and the implementation of mutually beneficial projects between brother cities and regions were discussed.
During the session, participants shared views and proposals on effectively utilizing the economic potential of regions, establishing industrial cooperation, expanding export opportunities, creating favorable conditions for investment projects, and strengthening direct ties with foreign partners. Special attention was also paid to developing cooperation between small and medium-sized businesses of brother cities, supporting innovative economic initiatives, and directing interregional partnerships toward concrete, practical results. The session served as an important dialogue platform for boosting the investment attractiveness of regions and identifying new areas of cooperation.
The second session was devoted to the topic “Prospects for Cooperation between Brother Cities in Science, Education, Technology, and Innovation”. The discussion focused on areas for developing collaboration between brother cities in science, education, digital technology, and innovation. This meeting explored issues such as establishing partnerships between higher education institutions, research centers, and innovative organizations, implementing joint research projects, expanding academic exchange programs, and creating new opportunities for young scientists and researchers.
Particular attention was also paid to the international exchange of experience in implementing “smart city” technologies, modern management systems, environmental innovations, and digital solutions. The session covered topics such as pooling knowledge and expertise, supporting innovative ideas, and developing new mechanisms to foster sustainable urban development.
The third session was titled “Tourism is a Strategic Tool for the Development of the Global Network of Brother Cities”. During this meeting, the tourism sector was discussed as a key area for strengthening cooperation between brother cities, developing cultural ties between peoples, and expanding the scope of public diplomacy.
Within the framework of the session, discussions focused on popularizing Uzbekistan’s rich historical and cultural heritage, tourism potential, and modern tourism opportunities at the international level, as well as implementing joint tourism projects with foreign cities and establishing new routes. Participants shared their views on integrating tourism, culture, and economic cooperation, developing mutual tourist exchanges between cities, creating unified tourist routes, and broadly promoting national values and cultural heritage.
The international scientific and practical conference “Brother Cities: A New Model of Sustainable Development and Public Diplomacy”, held in the city of Samarkand, played a significant role in developing cooperation between cities, expanding public diplomacy opportunities, and strengthening the international exchange of experiences. Initiatives and proposals put forward during the conference will facilitate the launch of new joint projects in areas such as economics, education, innovation, tourism, and cultural and humanitarian cooperation. This conference served as an important discussion platform for strengthening the bonds of friendship and trust between brother cities, as well as creating new opportunities on the path to sustainable development.