Тошкентда “Янги энергетика: инновациялар, барқарорлик ва минтақавий ҳамкорлик” шиори остида энергетика ҳафталиги бўлиб ўтади
Ҳафталик давомида 537 та компания ва бренд, 125 та спикер ва 31 та давлатдан 1000 нафардан ортиқ делегатлар иштирок этади.
Шу йил 12–14 май кунлари “CAEx Uzbekistan” халқаро кўргазма марказида мамлакат ёқилғи-энергетика комплексининг энг муҳим кўргазма-конференция тадбирларидан бири – Ўзбекистон энергетика ҳафталиги – “UEW 2026” бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Халқаро энергетика ҳафталиги (UEW) Энергетика вазирлиги ва “Ўзбекнефтегаз” АЖнинг анъанавий кўмагида ўтказиладиган муҳим йиллик халқаро тадбирдир. Унда етакчи экспертлар, новаторлар ва соҳа етакчилари, давлат органлари ва халқаро бизнес вакиллари стратегик кун тартибини шакллантириш, узоқ муддатли ривожланиш устуворликларини аниқлаш ва илғор энергетика ечимларини жорий этишни тезлаштириш мақсадида иштирок этади.
Кенг қамровли “UEW 2026” дастури “Янги энергетика: инновациялар, барқарорлик ва минтақавий ҳамкорлик” шиори остида режалаштирилган бўлиб, ёқилғи-энергетика комплексининг иккита асосий таркибий қисми – углеводородлар қазиб олиш ва электр энергетика бўйича бир қатор соҳа кўргазмалари ва анжуманларини ўз ичига олади. Ушбу тадбирлар соҳани ривожлантириш кун тартиби ва минтақавий мулоқотни белгилашда стратегик аҳамиятга эгадир.
“UEW 2026” дастурига қуйидаги муҳим соҳа тадбирлари киради:
- Ўзбекистон Халқаро энергетика форуми
- 28-Халқаро Ўзбекистон нефть ва гази анжумани
- 6-Халқаро энергетика анжумани
- “OGU 2026” – 28-Халқаро Ўзбекистон нефть ва гази кўргазмаси
- “Power Uzbekistan 2026” – 19-Халқаро энергетика, энергия тежаш, ядро энергетикаси ва муқобил энергия манбалари кўргазмаси
- “GETCA 2026” – Марказий Осиёнинг яшил энергия тежовчи технологиялари ихтисослаштирилган бўлими
Уч кун давомида ёқилғи-энергетика соҳасининг барча сегментларидан етакчи компаниялар замонавий технологик ечимлар ва соҳа ютуқларини тақдим этади.
Ўзбекистон энергетика ҳафталигида қуйидаги 31 мамлакатдан 537 та компания ва бренд, 125 та спикер ва 1000 дан ортиқ делегат иштирок этади: АҚШ, Австрия, БАА, Беларусь, Бельгия, Буюк Британия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Грузия, Иордания, Италия, Корея Республикаси, Марокаш, Миср, Нидерландия, Норвегия, Озарбайжон, Польша, Қатар, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Саудия Арабистони, Сингапур, Туркия, Хитой, Япония, Ўзбекистон, Швейцария.
Беларусь, Германия, Хитой ва Туркия компаниялари миллий павильон форматида иштирок этади. Италия, Корея Республикаси ва Россия жамоавий стендларда ўз маҳсулотлари ва технологияларини намойиш қилади.
“Uzbekistan Energy Week” хорижий инвесторлар ва технология компанияларининг Ўзбекистон энергетика бозорига доимий қизиқишини намойиш қилади. Барқарор ривожланиш ва илғор технологияларни жорий этишга қаратилган ушбу тадбир Марказий Осиёдаги асосий энергия платформаси сифатидаги мавқеини мустаҳкамлашда давом этмоқда.

Under the slogan “New Energy: Innovation, Sustainability, and Regional Cooperation”, Uzbekistan Energy Week will be held in Tashkent
A total of 537 companies and brands, 125 speakers, and more than 1,000 delegates from 31 countries have confirmed their participation in the forum
One of the most significant exhibition and conference events in the country’s fuel and energy sector - Uzbekistan Energy Week (UEW 2026) - will be held at the CAEx Uzbekistan International Exhibition Center.
Uzbekistan Energy Week is a major annual international event, traditionally supported by the Ministry of Energy of Uzbekistan and Uzbekneftegaz JSC. It brings together industry leaders, innovators and experts, along with government representatives and international businesses to shape the strategic agenda, define long-term priorities and accelerate adoption of advanced energy solutions.
The broad UEW 2026 Programme is built around the theme “New Energy: Innovation, Sustainability and Regional Cooperation” and includes a series of specialised exhibitions and conferences covering two core areas of the energy sector – hydrocarbon production and electric power. These events play a strategic role in shaping industry agenda and setting priorities for both development and regional dialogue.
The UEW 2026 Programme includes the following key industry events:
Uzbekistan International Energy Forum, comprising:
– the 28th International Conference Oil and Gas of Uzbekistan
– the 6th International Energy Conference
OGU 2026: the 28th International Oil and Gas Uzbekistan Exhibition
Power Uzbekistan 2026: the 19th International Exhibition on Energy, Energy Saving, Nuclear Energy, Alternative Energy Sources
GETCA 2026: Specialised Section on Green Energy Technologies Central Asia
Over three days, the leading companies from across the fuel and energy sector will present their advanced technologies and showcase the latest industry developments. A total of 537 companies and brands, 125 speakers, and over 1,000 delegates from 31 countries have confirmed their participation in Uzbekistan Energy Week, including Austria, Azerbaijan, Belarus, Belgium, the United Kingdom, Germany, Georgia, Denmark, Egypt, Jordan, Italy, Kazakhstan, Qatar, China, South Korea, Kyrgyz Republic, Morocco, the Netherlands, Norway, the United Arab Emirates, Poland, Russia, Saudi Arabia, Singapore, the United States, Türkiye, Uzbekistan, France, the Czech Republic, Switzerland and Japan.
National pavilions will bring together companies from the Republic of Belarus, Germany, China and Türkiye, while Italy, Republic of Korea and Russia will be represented with their collective stands.
Uzbekistan Energy Week highlights the sustained interest of international investors and technology companies in the country’s energy sector. With a strong focus on sustainable development and advanced technologies, the event continues to strengthen its role as a leading energy platform in Central Asia.