Ўзбекистонда инфляция илк бор 7,1 фоизгача пасайди
2026 йил март ойи якунларига кўра мамлакатимизда ойлик инфляция даражаси 0,6 фоизни ташкил этди. Йиллик ҳисобда инфляция илк бор 7,1 фоизгача пасайди. Бу кўрсаткичлар иқтисодий барқарорликни таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ўз самарасини бераётганини кўрсатади.
Жорий йилда барча мутассадди раҳбарлар ва вилоят ҳокимлари олдига асосий вазифа сифатида инфляция даражасини 6,5 фоиздан оширмаслик ҳамда аҳоли учун муҳим бўлган озиқ-овқат маҳсулотлари нархлари барқарорлигини таъминлаш юклатилди. Ушбу мақсадларга эришиш учун иқтисодий сиёсатнинг янги ёндашувлари жорий этилмоқда.
Гўшт маҳсулотлари нархларини барқарор сақлаш мақсадида давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди. Хусусан, ҳаво транспорти орқали олиб келинадиган ҳар бир наслли қорамол учун 4 миллион сўмгача субсидия ажратилади. Шунингдек, гўшт импорти билан шуғулланувчи тадбиркорларга транспорт харажатларининг 50 фоизи ёки ҳар бир килограмм учун 0,8 АҚШ доллари миқдорида компенсация берилади. Ушбу чора-тадбирларни молиялаштириш учун республика бюджетидан 300 миллиард сўм маблағ йўналтирилди.
Шу билан бирга, 2026 йилда умумий қуввати 112,4 минг тонна бўлган замонавий совиткич ва музлаткич омборлари ташкил этилади. Чорвачилик соҳасини ривожлантириш мақсадида Мўғулистондан яна 100 минг бош наслли қўй ва эчкилар олиб келиниб, уларни ташиш харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилади. Озуқабоп экинлар экиш ҳажми кенгайтирилиб, жами 709 минг гектар майдон, шу жумладан 478 минг гектар асосий ва 231 минг гектар такрорий ерларда экин экиш режалаштирилган.
Инфляцияни жиловлаш ва озиқ-овқат нархлари барқарорлигини таъминлаш бўйича янги бошқарув тизими жорий этилмоқда. Унга кўра, ҳар бир вилоят ҳокими ўз ҳудудидаги нарх-наво ва инфляция кўрсаткичлари учун шахсан жавобгар бўлади.
Ҳудудларда давлат бошқарувини самарали ташкил этиш ва аҳолига қулайлик яратиш мақсадида маъмурий бинолардан оқилона фойдаланиш чоралари кўрилмоқда. Давлат идораларини ягона маъмурий марказларга жойлаштириш ишлари бошланган бўлиб, дастлабки босқичда Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғаллаорол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Денов, Сирдарё, Қува, Шовот, Ҳазорасп туманлари ҳамда Бухоро, Самарқанд, Қарши, Янгийўл ва Марғилон шаҳарларида ушбу жараён амалга оширилмоқда.
Жорий йил давомида яна қатор ҳудудларда, жумладан Шаҳрихон, Шофиркон, Жондор, Зафаробод, Қамаши, Нурота, Норин, Косонсой, Каттақўрғон, Пахтачи, Қизириқ, Музработ, Сардоба, Бўка, Чиноз, Ёзёвон, Ўзбекистон, Янгиариқ туманлари ҳамда Андижон, Навоий, Наманган, Термиз, Чирчиқ, Қувасой, Қўқон ва Урганч шаҳарларида давлат идораларини бир жойга жамлаш ишлари амалга оширилади.
Амалга оширилаётган мазкур чора-тадбирлар иқтисодиётда барқарор ўсишни таъминлаш, инфляция даражасини изчил пасайтириш ва аҳоли фаровонлигини оширишга хизмат қилади. Давлат органлари ва маҳаллий ҳокимликлар зиммасига юклатилган вазифалар ижроси қатъий назоратга олинади.

В Узбекистане усилены меры по сдерживанию инфляции и стабилизации цен на продовольствие
Годовая инфляция в марте 2026 года впервые снизилась до 7,1%. Власти определили приоритетной задачей удержание роста цен на основные продукты питания и снижение инфляции до уровня не выше 6,5% по итогам года.
В Узбекистане продолжается реализация комплексной политики, направленной на снижение инфляционного давления, обеспечение ценовой стабильности и повышение эффективности государственного управления на местах. По итогам марта текущего года месячная инфляция составила 0,6%, а годовой показатель впервые снизился до 7,1%.
Для всех ответственных руководителей и хокимов областей ключевой задачей на 2026 год определено обеспечение стабильности цен на основные продовольственные товары и недопущение превышения инфляции выше 6,5%.
Особый блок мер касается стабилизации цен на мясную продукцию. В соответствии с постановлением ПҚ-130 государством предусмотрено частичное возмещение расходов на импорт племенного скота и мясной продукции воздушным транспортом.
В частности, при ввозе каждой головы племенного крупного рогатого скота авиаперевозкой будет компенсироваться сумма до 4 млн сумов. Для предпринимателей, импортирующих мясо воздушным транспортом, предусмотрено покрытие 50% транспортных расходов либо компенсация в размере $0,8 за каждый килограмм продукции. На реализацию данных мер из республиканского бюджета выделено 300 млрд сумов.
Дополнительно в 2026 году планируется создание холодильных и морозильных мощностей совокупным объемом 112,4 тыс. тонн. Также предусмотрен ввоз еще 100 тыс. голов племенных овец и коз из Монголия с компенсацией 50% транспортных расходов.
Для укрепления кормовой базы животноводства в текущем году кормовые культуры будут размещены на площади 709 тыс. гектаров, из которых 478 тыс. гектаров приходятся на основные посевные площади и 231 тыс. гектаров — на повторные посевы.
В целом в стране внедряется новая система управления инфляцией и ценовой стабильностью. Персональная ответственность за уровень продовольственных цен и инфляционные процессы в регионах возлагается на хокимов областей.
Одновременно реализуются меры по повышению эффективности использования административной инфраструктуры. С текущего года в регионах проводится оптимизация размещения государственных организаций и более рациональное использование административных зданий для удобства населения.
На первом этапе работы по переводу государственных ведомств в единые административные центры уже начаты в 19 районах и городах, включая Кунград, Чимбай, Асака, Гиждуван, Галлаарал, Яккабаг, Хатырчи, Чартак, Булунгур, Денау, Сырдарья, Кува, Шават, Хазарасп, а также в городах Бухара, Самарканд, Карши, Янгиюль и Маргилан.
В течение года аналогичные меры будут реализованы еще в 26 районах и городах, включая Шахрихан, Шафиркан, Жондор, Зафарабад, Камаши, Нурата, Нарын, Касансай, Каттакурган, Пахтачи, Кизирик, Музрабад, Сардоба, Букинский район, Чиназ, Язъяван, Узбекистонский район, Янгиарык, а также в городах Андижан, Навои, Наманган, Термез, Чирчик, Кувасай, Коканд и Ургенч.
Реализуемые решения направлены на дальнейшее укрепление макроэкономической стабильности, повышение доступности государственных услуг и создание устойчивых условий для роста благосостояния населения.