Марказий Осиёнинг экологик кун тартиби: ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатларнинг асосий натижалари
Марказий Осиё сўнгги йилларда иқлим ўзгариши оқибатларига тобора кўпроқ дуч келаётган ва дунёда ундан энг кўп зарар кўриши мумкин бўлган минтақалридан бири. Сўнгги 70 йил ичида Марказий Осиёда ҳарорат Цельсий бўйича 1,5-2 даражага кўтарилди. Бу эса экологик муаммоларнинг кескинлашувига, музликларнинг эриши ва чўлланишнинг тезлашишига таъсир кўрсатмоқда. Ушбу жараёнларнинг барчаси бир-бири билан ўзаро боғлиқ бўлиб, минтақадаги экотизимлар, иқтисодиёт ва одамлар ҳаётига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Глобал миқёсда иқлим ўзгариши туфайли музларнинг эриш тезлиги сўнгги йилларда 65 фоизга ошди: 90-йилларнинг бошида сайёрада йилига 0,8 триллион тонна, 2000-йилларга келиб эса 1,3 триллион тонна муз эриб кетган. Марказий Осиё минтақаси учун ҳам ушбу экологик муаммо бугунги куннинг энг муҳим иқлим муаммолари қаторига киради.
Марказий Осиёда сув ресурслари тақчиллиги ортиб бормоқда. Бугунги кунда 37 миллион нафардан ортиқ киши асосан сув таъминотининг пасайиши, шунингдек, тегишли инфратузилманинг етарли даражада ривожланмаганлиги билан боғлиқ бўлган сув ресурслари кескин етишмайдиган ҳудудларда яшайди.
Евроосиё тараққиёт банки ҳисоб-китобларига кўра, 2025-2030-йилларда минтақа мамлакатлари учун сув ва иқлим инфратузилмасига зарур бўлган инвестицияларнинг умумий ҳажми қарийб 29,2 миллиард долларни ташкил этади.
Оролбўйи минтақасининг ҳолати вазиятни қийинлаштирмоқда – шамоллар Оролнинг қуриган тубидан ҳар йили тахминан 15-75 миллион тонна қум, чанг ва тузни учириб кетади. Бу эса сезиларли масофаларда ҳавонинг сифатини ёмонлаштиради ва бевосита ижтимоий-иқтисодий йўқотишларга олиб келади.
Шу сабабдан ҳам сўнгги йилларда Марказий Осиёнинг минтақавий кун тартибида экологик масалалар тобора устувор аҳамият касб этмоқда. Сув ресурслари билан боғлиқ муаммолар, ерларнинг деградацияси, иқлим ўзгариши, Оролбўйининг ҳолати эндиликда минтақа мамлакатлари томонидан алоҳида эмас, балки минтақанинг умумий барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланиш масалалари контекстида кўрилмоқда.
Марказий Осиё мамлакатлари давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли экология соҳасидаги кўп томонлама ҳамкорлик янада тизимли ва мазмунли бўлиб бормоқда.
Бунда минтақавий ҳамкорликнинг институционал асосларини мустаҳкамлаш алоҳида ўрин тутди. Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ва унинг тузилмалари амалдаги механизмлари билан бир қаторда, экологик масалалар минтақа мамлакатлари давлат раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари, шунингдек, соҳавий идоралараро ва экспертлар мулоқоти доирасида янада изчил мустаҳкамлана бошлади.
Минтақа мамлакатларининг иқлим билан боғлиқ халқаро тадбирларда фаоллашганини ҳам таъкидлаш жоиз. Хусусан, БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги доиравий конвенцияси конференцияларида Марказий Осиё мамлакатлари "5 мамлакат - 1 минтақа - 1 овоз" тамойили остида чиқиш қилиб, иқлим муаммолари бўйича миллий устувор масалалар ва умумий минтақавий ёндашувларни тақдим эта бошладилар.
Марказий Осиёнинг барча мамлакатлари Париж келишуви доирасида ўзларининг миллий миқёсда белгиланган ҳиссасини тақдим этди ва иссиқхона газларини камайтириш, "яшил" энергетика қувватини ошириш ва мослашувчанлик салоҳиятини мустаҳкамлаш бўйича ўз олдига юқори мақсадларни қўйди.
Шу билан бирга, Қозоғистон 2060-йилга бориб углерод нейтраллигига эришиш йўлини белгилаб олди, Ўзбекистон эса 2035-йилга бориб ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари эмиссиясини 2010-йилдагига нисбатан 50 фоизга камайтириш бўйича мақсадли кўрсаткични оширди. Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон ҳам глобал иқлим мақсадларига эришиш йўлидаги интилишларини тасдиқлаб, ўз ҳиссасини доимий равишда янгилаб, ошириб келмоқда.
Орол инқирози оқибатларига мослашиш масаласида ҳам сезиларли натижаларга эришилди. Хусусан, Орол денгизининг қуриган тубида Ўзбекистон томонида сўнгги 5 йил ичида 1,7 миллион гектар ўрмонзорлар барпо этилди, Қозоғистон томонида 1 миллион гектардан ортиқ майдонда ўрмон-мелиорация ишлари олиб борилди.
Минтақавий ҳамкорликнинг яна бир ёрқин натижаларидан бири Шимолий Оролдаги вазиятнинг яхшиланиши бўлди. Сирдарё бўйидаги сув омборларининг иш тартибини мувофиқлаштириш ва давлатлараро келишувларни бажариш ҳисобига сўнгги уч йилда денгизга 6 миллиард куб метрдан ортиқ сув келиб тушди. Натижада Шимолий Оролнинг ҳажми 2022-йил охиридаги 18,9 миллиард куб метрдан 2025-йил охирида 23 миллиард куб метргача ошди.
Билим алмашинуви ва илмий экологик экспертиза соҳасида ҳам минтақавий ҳамкорлик кенгаймоқда. Ўзбекистонда атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш бўйича Марказий Осиё университетининг ташкил этилиши ушбу ҳамкорликнинг натижаси бўлиб, минтақада шу йўналишда кадрлар тайёрлаш ва қўшма тадқиқотларни ривожлантириш учун янги майдонга айланди.
Шундай қилиб, Марказий Осиёда ўзаро минтақавий экологик ҳамкорлик аста-секин амалий аҳамият касб этмоқда. Мамлакатлар умумий халқаро позицияни шакллантириш, мувофиқлаштириш механизмларини ривожлантириш, Оролбўйи экотизимларини тиклаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш ва илмий-таълим базасини яратишда сезиларли натижаларга эришди.
Шу билан бирга, минтақадаги экологик муаммолар кўлами мувофиқлаштиришни кенгайтиришни тақозо қилмоқда. Трансчегаравий сув ресурсларини бошқаришда янада ўзаро мувофиқлаштирилган ёндашувларни ишлаб чиқиш, иқлим ўзгаришининг оқибатларига мослашиш чораларини кенгайтириш, сув ва экологик инфратузилмага узоқ муддатли инвестицияларни жалб этиш, шунингдек, умумий экспертлар базаси ва таҳлилий базани мустаҳкамлаш устувор вазифалар сифатида қолмоқда.
Кейинги йилларда Марказий Осиёнинг экологик кун тартиби самарадорлиги минтақа мамлакатлари сиёсий ҳамкорлик натижаларини барқарор қўшма механизмларга қанчалик изчил трансформация қила олишига боғлиқ бўлади.
Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган Минтақавий экологик саммит иқлим масаласида умумий мақсадига эришиш йўлидаги яна бир қадам бўлади. Иқлим ва экологик муаммоларни бартараф этиш бўйича янги ва амалий ечимларни ишлаб чиқиш нафақат Марказий Осиё мамлакатларининг глобал иқлим кун тартибига қўшган ҳиссасини оширишга, балки экотизимлар барқарорлигини таъминлаш, ҳаво ифлосланишини камайтириш, табиий ресурсларни барқарор бошқариш ва устувор равишда сув ва энергетика ресурсларини бошқариш бўйича минтақавий вазифаларни ҳал этишга ҳам хизмат қилади.

Экологическая повестка в Центральной Азии: ключевые результаты совместных усилий
Центральная Азия всё острее сталкивается с последствиями изменения климата и входит в число наиболее уязвимых регионов мира. За последние 70 лет температура в ЦА выросла на 1,5–2 градуса по Цельсию, что оказывало влияние на обострение экологических проблем, ускорение таяния ледников и опустынивание. Все эти процессы взаимосвязаны и негативно воздействуют на экосистемы, экономику и жизнь людей региона.
В глобальном масштабе скорость таяния льдов из-за изменения климата увеличилась за последние годы на 65%: в начале 90-х планета теряла 0,8 трлн. тонн льдов в год, а в 2000-х уже 1,3 трлн. тонн. Для региона Центральной Азии, эта экологическая проблема входит в число наиболее важных климатических вызовов современности.
В Центральной Азии наблюдается нарастающий дефицит водных ресурсов. Уже сегодня более 37 млн. человек живут в районах с острым дефицитом водных ресурсов, связанным, в основном, со снижением водообеспеченности, а также недостаточным уровнем развития соответствующей инфраструктуры.
По оценкам Евразийского банка развития (ЕАБР), в 2025–2030 гг. общий объём необходимых для стран региона инвестиций в водную и климатическую инфраструктуру составляет порядка $29,2 млрд.
Ситуацию усложняет состояние Приаралья – с высохшего дна Арала ежегодно ветрами выносится порядка 15–75 млн. тонн песка, пыли и соли, что ухудшает качество воздуха на значительных расстояниях и ведёт к прямым социально-экономическим потерям.
Именно поэтому в последние годы экологические вопросы приобретают всё более приоритетное значение в региональной повестке Центральной Азии. Проблемы с водными ресурсами, деградация земель, изменение климата, состояние Приаралья теперь рассматриваются странами региона не в отдельности, а в контексте общих вопросов устойчивого социально-экономического развития.
Благодаря политической воле лидеров стран Центральной Азии многостороннее сотрудничество в экологической сфере стало более системным и предметным.
Ключевую роль в этом сыграло укрепление институциональной основы регионального взаимодействия. Наряду с действующими механизмами Международного фонда спасения Арала и его структур, экологические вопросы стали более последовательно закрепляться и в рамках консультативных встреч глав государств региона, а также профильного межведомственного и экспертного диалога.
Следует отметить, в том числе, и активизацию стран региона
на международных климатических площадках. В частности, на конференциях Рамочной конвенции ООН об изменении климата страны Центральной Азии начали выступать под лозунгом «5 стран –
1 регион – 1 голос», представляя как национальные приоритеты, так
и общие региональные подходы к климатической проблематике.
Все страны Центральной Азии представили свои национально определяемые вклады в рамках Парижского соглашения и поставили перед собой амбициозные цели по сокращению выбросов парниковых газов (ПГ), расширению мощностей «зелёной» энергии и укреплению адаптационного потенциала.
Показательно, что Казахстан закрепил курс на достижение углеродной нейтральности к 2060 г., Узбекистан повысил целевой ориентир по снижению удельных выбросов ПГ на единицу ВВП на
50% к 2035 г. по сравнению с 2010 г. Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан также подтверждают приверженность глобальным климатическим целям и на постоянной основе обновляют свои вклады в сторону повышения их амбициозности.
Заметные результаты достигнуты в том числе в вопросах адаптации к последствиям Аральского кризиса. В частности, на осушенном дне Аральского моря на стороне Узбекистана за последние 5 лет было создано 1,7 млн. га лесных насаждений, на стороне Казахстана лесомелиоративные работы были проведены на площади более 1 млн. га.
Одним из наиболее показательных результатов регионального взаимодействия стало улучшение ситуации в Северном Арале. За счёт согласования режимов работы водохранилищ на реке Сырдарья и выполнения межгосударственных договорённостей за последние три года в море поступило более 6 млрд. куб. м воды. В результате объём Северного Арала увеличился с 18,9 млрд. куб. м в конце 2022 г. до
23 млрд. куб. м в конце 2025 г.
Расширяется региональное взаимодействие и в области обмена знаниями и научной экологической экспертизы. Одним из плодов этого взаимодействия стало создание Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата в Узбекистане, ставший новой площадкой региона для подготовки кадров и развития совместных исследований в данном направлении.
Таким образом, региональное экологическое взаимодействие в Центральной Азии постепенно приобретает прикладной характер. Странами уже достигнуты значимые результаты в формировании общей международной позиции, развитии механизмов координации, реализации мер по восстановлению экосистем Приаралья и создании научно-образовательной базы.
Вместе с тем, масштаб экологических вызовов в регионе по-прежнему требует углубления координации. В числе приоритетных задач остаются выработка более согласованных подходов к управлению трансграничными водными ресурсами, расширение мер климатической адаптации, мобилизация долгосрочных инвестиций в водную и экологическую инфраструктуру, а также укрепление общей экспертной и аналитической базы.
От того, насколько последовательно страны региона смогут перевести достигнутый уровень политического взаимодействия в устойчивые совместные механизмы, будет зависеть эффективность всей экологической повестки Центральной Азии в последующие годы.
Предстоящее масштабное мероприятие по проведению Регионального экологического саммита в г. Астана в апреле текущего года станет ещё одним шагом к достижению общей климатической цели. Выработка новых и практических решений по нивелированию климатических и экологических вызовов, будет способствовать не только повышению вклада стран ЦА в глобальную климатическую повестку, но и решению региональных задач по обеспечению устойчивости экосистем, снижению загрязнения воздуха, устойчивому управлению природными ресурсами, и, в приоритетном порядке управлению водными и энергетическими ресурсами.