Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош конференцияси навбатдаги сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади.
Бош конференциянинг тарихий сессияси қирқ йил ичида биринчи марта ЮНЕСКОнинг Париждаги қароргоҳидан ташқарида ўтказилмоқда. Бундай кенг кўламли халқаро форумнинг Самарқандда ўтказилиши Ўзбекистоннинг ташкилот ғоялари ва қадриятларига содиқлиги, шунингдек, тинчлик, ўзаро англашув ва барқарор тараққиёт йўлидаги глобал мулоқотни ривожлантиришга фаол ҳисса қўшишга қатъий интилишининг ёрқин тасдиғи бўлади.
Ушбу муҳим сессия доирасида таълим, фан, маданият, экология, технология ва коммуникация соҳаларидаги асосий масалаларни муҳокама қилишга бағишланган 150 дан ортиқ турли шаклдаги тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.
Бундай нуфузли халқаро тадбир дунёнинг энг қадимий ва улуғвор шаҳарларидан бирида ташкил этилгани ўзига хос рамзий маънога эга. Бу жаҳон ҳамжамиятининг Ўзбекистонга бўлган юксак ишончи, унинг маданиятлараро мулоқот ғояларини илгари суриш, тарихий-маданий меросни асраб-авайлаш ва гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги нуфузи ҳамда фаоллиги тобора ортиб бораётганидан далолат беради.
Тадбирда 200 дан зиёд давлат ва халқаро ташкилотлардан юқори даражадаги делегациялар, жумладан, Сербия Республикаси Президенти Александр Вучич, Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини, ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле ва бошқа фахрий меҳмонлар иштирок этади.
ЮНЕСКО Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ихтисослаштирилган муассасаси бўлиб, 1945 йилда таълим, фан, маданият ва коммуникациялар соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш орқали тинчлик ҳамда хавфсизликни мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилган.
Ўзбекистон Республикаси 1993 йилда ЮНЕСКОнинг тўла ҳуқуқли аъзоси бўлди. 1996 йилда Тошкентда ташкилотнинг ваколатхонаси очилгани мамлакатимизнинг ушбу нуфузли халқаро тузилма билан ҳамкорлиги ва кўп қиррали шериклигини мустаҳкамлашда муҳим босқич бўлди.

Президент Узбекистана примет участие в церемонии открытия очередной сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 октября примет участие в церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), которая пройдет в городе Самарканде.
Историческая сессия Генеральной конференции впервые за сорок лет проводится за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО в Париже. Проведение столь масштабного международного форума в Самарканде станет ярким подтверждением приверженности Узбекистана идеалам и ценностям Организации, а также его решимости активно вносить вклад в развитие глобального диалога во имя мира, взаимопонимания и устойчивого прогресса.
В рамках данной знаковой сессии запланировано проведение более 150 мероприятий различного формата, посвященных обсуждению ключевых вопросов в сферах образования, науки, культуры, экологии, технологий и коммуникаций.
Организация столь представительного международного события в одном из древнейших и величественных городов мира имеет особое символическое значение. Это свидетельствует о высоком доверии мирового сообщества к Узбекистану, его возрастающем авторитете и активной роли в продвижении идей межкультурного диалога, сохранении историко-культурного наследия и развитии гуманитарного сотрудничества.
В мероприятии примут участие делегации высокого уровня из более чем 200 государств и международных организаций, в том числе Президент Республики Сербия Александр Вучич, Президент Словацкой Республики Петер Пеллегрини, Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле и другие почетные гости.
ЮНЕСКО является специализированным учреждением Организации Объединенных Наций, созданным в 1945 году в целях укрепления мира и безопасности путём развития международного сотрудничества в области образования, науки, культуры и коммуникаций.
Республика Узбекистан стала полноправным членом ЮНЕСКО в 1993 году. В 1996 году в Ташкенте было открыто представительство Организации, что стало важной вехой в укреплении взаимодействия и многопланового партнерства нашей страны с этой авторитетной международной структурой.