Ўзбекистон-ТДТ: барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилоти саммити тадбирларида иштирок этиш учун Габала шаҳрига ташриф буюрди.
Жойлашуви, тарихан ўзаро яқинлиги ва ресурсларига кўра, тараққиётнинг янги босқичида ўта муҳим ҳамкорлик майдони сифатида Туркий давлатлар ташкилоти нуфузи кун сайин ортиб бормоқда. Бир вақтнинг ўзида, Туркий давлатлар ташкилоти унга аъзо давлатларда истиқомат қилувчи халқларнинг ҳам маданий жиҳатдан яқинлашувида муҳим кўприк вазифасини ўтамоқда.
Бинобарин, ташкилотнинг ўзаро тенг ҳуқуқлилик ва манфаатдорлик, ички ишларга аралашмаслик ва мустақиллик, мамлакатлар суверенитетини ҳурмат қилиш каби ўта муҳим омилларни ўзида акс эттириши кенг эътироф этиляпти.
Туркий давлатлар ташкилотига бешта давлат – Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон аъзо ҳисобланади. Венгрия, Туркманистон ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ушбу тузилмада кузатувчи мақомига эга.
Туркий давлатлар ташкилотининг амалдаги номи Ўзбекистон Президенти таклифи билан 2021 йил 12 ноябрда татбиқ этилган. Бундан аввал эса тузилма Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши номи билан юритилган.
Ташкилотнинг асосий мақсади – қардош давлатлар ўртасидаги ўзаро ишонч ва кўп қиррали алоқаларни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, энергетика, транспорт, туризм ва маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришдан иборат.
Ушбу мақсадни илгари суришнинг концептуал асоси 2021 йилнинг ноябрь ойида Истанбул шаҳрида давлат раҳбарларининг 8-саммити якунлари бўйича қабул қилинган “Туркий нигоҳ – 2040” дастуридир.
2019 йилда Туркий давлатлар ташкилотига қўшилган Ўзбекистон учун ушбу тузилмада иштирок этиш нафақат иқтисодий ва сиёсий алоқаларни мустаҳкамлаш, балки туркий дунёнинг умумий маданий ўзига хослигини сақлаш ва ривожлантириш йўлидаги муҳим қадам бўлди.
2022-2023 йилларда Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотига раислик қилди. Раислик 2022 йилнинг ноябрь ойида “Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида ташкил этилган Самарқанд саммити билан бошланди.
Ўзбекистон раислиги даврида 100 дан ортиқ тадбирлар ўтказилди, амалий ҳамкорлик учун қатор янги платформалар яратилди. Қайд этиш керакки, Ўзбекистон ўз раислиги даврида очиқлик, инклюзивликка асосланган ҳамда турли минтақалар ва цивилизацияларни ўз ичига олувчи ҳамкорликнинг хилма-хил ва мослашувчан шаклларига интилди.
Самарқанд саммити якунлари бўйича “2022-2026 йилларга мўлжалланган Туркий давлатлар ташкилоти стратегияси”нинг қабул қилиниши муҳим воқеа сифатида эътироф этилди. Ушбу ҳужжат туркий мамлакатларнинг “Туркий дунё нигоҳи – 2040” концептуал ҳужжатини амалга ошириш бўйича биринчи йўл харитаси бўлди.
Президенти Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон мазкур тузилмага аъзо бўлганидан буён ўтказилаётган саммитларда фаол қатнашмоқда. Хусусан, мамлакатимиз етакчиси Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг 2024 йил 6 ноябрь куни Бишкекдаги навбатдаги ва 2025 йил 21 майда Будапешт шаҳрида бўлиб ўтган норасмий мажлисларида иштирок этди.
Мазкур саммитларда ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Будапештда бўлиб ўтган ТДТ норасмий саммитидаги нутқида жаҳонда геосиёсий ва геоиқтисодий зиддиятлар, минтақавий низолар ва иқлим ўзгариши оқибатлари кучайиб бораётган бугунги мураккаб вазият шиддат билан ўзгариб бораётганини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти долзарб халқаро муаммоларни ҳал этишда, биринчи навбатда, халқаро ҳуқуқ нормалари ва БМТ Низомига таянган ҳолда ташкилот давлатларининг умумий ёндашув ва позицияларини мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади.
Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига тўхталар экан, Ўзбекистон етакчиси бу борада ишга солинмаган улкан салоҳият мавжудлигини кўрсатиб ўтди ва қатор янги таклифлар билдирди.
Сиёсий жиҳатдан Ўзбекистон ташаббуси билан Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши долзарб аҳамиятга эга экани таъкидланди. Ушбу ҳужжат халқларимизни янада яқинлаштириш ва кўп қиррали ҳамкорликнинг узоқ муддатли ҳуқуқий базасини мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
“Ўтган йили “Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ҳамда қардошлик тўғрисида”ги битимни ишлаб чиқиш таклифини илгари сурган эдик. Бугунги кунда ушбу ҳужжатнинг аҳамияти ва долзарблиги янада ортиб бормоқда. Ҳеч шубҳасиз, мазкур битим халқларимизни янада яқинлаштириш ва кўп қиррали ҳамкорлигимизнинг узоқ муддатли ҳуқуқий асосини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Бу ҳужжатни Боку саммитида имзолашни таклиф қиламан”, – деди давлатимиз раҳбари.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Президенти 2019 йилдан шу кунга қадар ўтказилган саммитларида ТДТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 98та амалий ташаббусларни илгари сурди. Бугунги кунга қадар 70га яқин ташаббус амалга оширилди ва 30га яқини амалга ошириш босқичида.
Ўзбекистон учун бу ташкилотдаги асосий устувор йўналиш иқтисодиёт эканлигини таъкидлаш муҳим. Ҳозирги кунда экспорт ҳажмини ошириш, сармоя жалб этиш, иш ўринлари яратиш, ишсизлик муаммоларини ҳал этиш, камбағалликка қарши курашиш Ўзбекистон учун асосий муаммолар сирасидандир. Буларнинг бари бизнинг жаҳон иқтисодиётига интеграциялашувимизга таянади, табиийки, бу форматдаги ҳамкорлик янада интеграциялашув ва ишлаб чиқариш компонентларини тартибга солиш борасида ёрдам бериши мумкин.
Туркий давлатлар ташкилоти аъзолари бўлган 5 давлатнинг умумий майдони 4 244 026 квадратга тенг. Ушбу давлатлар ҳудудида истиқомат қилаётган жами аҳоли сони эса 170 миллиондан зиёд. Бу улкан имконият ва бозор демакдир. Мазкур жиҳатлар ва шу кунга қадар эришилган келишувларга кўра, ташкилотни рўёбга чиқарилмаган улкан имкониятлар ва бирлаштирувчи салоҳиятга эга бўлган минтақавий ҳамкорликнинг самарали механизми, деб билувчи Ўзбекистоннинг аъзо мамлакатлар билан ўзаро товар айрибошлаш кўрсаткичлари йил сайин ошиб бормоқда.
Бугунги кунда ТДТ давлатлари биргаликда Хитой ва Россиядан кейин мамлакатнинг учинчи энг муҳим ташқи савдо ҳамкори ҳисобланади. 2024 йилда ўзаро савдо ҳажми 10 миллиард долларга яқинлашди, бу эса Ўзбекистон умумий ташқи савдо айланмасининг 15 фоизини ташкил қилади
Айниқса, ТДТ доирасида биринчи савдо ҳамкор – Қозоғистон ва ташкилот доирасида иккинчи савдо ҳамкор – Туркия билан алоқалар ўсиш динамикаси яққол кўзга ташланади. Жумладан, 2024 йил якунига кўра, Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг ўзаро савдо айланмаси 4,28 миллиард долларга етди.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ўзаро товар айланмаси ҳам йил сайин ортиб бормоқда. Хусусан, 2024 йилда Туркия билан ўзаро товар айланмаси 2,9 миллиард долларга етди.
Худди шу кўрсаткич Озарбайжон билан ҳам ижобий ўсишни кўрсатди. Энг муҳими, Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги барча шериклар билан ўзаро савдо ҳажми тарихий максимумларни йил сайин янгилаб бориш тенденцияси юзага келди.
Ўзбекистон ТДТ мамлакатлари бозорларига тайёр маҳсулотларнинг асосий ҳажмини: тўқимачилик, электротехника, автомобилсозлик ва мева-сабзавот маҳсулотлари ҳамда рангли металларни экспорт қилади. ТДТ мамлакатларидан саноат корхоналари учун зарур бўлган маҳсулотлар: металл прокат, алюминий, шунингдек, турли механик асбоблар, қурилиш материаллари, нефть маҳсулотлари, доннинг асосий қисми ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари импорт қилинади.
Ушбу ижобий динамикани сақлаб қолиш ва тезлаштириш учун, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббусларини ҳаётга татбиқ этиш муҳимдир. Савдо операцияларини соддалаштирадиган ва тезлаштирадиган “TURK-TREYD” онлайн платформасини яратиш, шунингдек, мамлакатлар ўртасидаги айирбошлашнинг ўсишига ҳисса қўшадиган савдони кенгайтириш бўйича Амалий дастурни қабул қилиш шулар жумласидандир.
Ўзаро ҳамкорликнинг кейинги йўналиши сифатида саноат кооперациясини қайд этиш мумкин. Ўзбекистон бу соҳани ривожлантиришни фаол рағбатлантириши ва ТДТга аъзо давлатлар капитали иштирокида янги корхоналар ташкил этилишини қўллаб-қувватламоқда. 2025 йилга келиб, бундай корхоналар сони 4 мингтага яқинлашиб, 2019 йилга нисбатан 60 фоизга кўпайди. Шунингдек, бу компанияларнинг улуши мамлакатдаги хорижий капитал иштирокидаги барча корхоналарнинг тахминан 20 фоизини ташкил этмоқда.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорликка ҳам алоҳида урғу бериляпти. Аҳамиятлиси, туркий давлатлар жаҳон иқтисодиётида ўзининг транзит аҳамиятининг барқарор ўсишини намойиш этмоқда. “Ўрта йўлак” орқали юк ташиш ҳажми 2024 йилда 4,5 миллион тоннани ташкил этиб, 2020 йилга нисбатан қарийб 6 баробар ошгани бунинг яққол тасдиғидир. Бундай динамика бошқа инфратузилма лойиҳалари, жумладан, “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўлининг стратегик зарурлигини кўрсатади.
Мазкур тузилма мамлакатлари, шунингдек, Кавказ ва Марказий Осиёда янги ривожланаётган транспорт ҳамда энергетика йўлаклари тармоғи бўйлаб ишончли хавфсизлик ва ҳамкорлик камарларини таъминлашга интилмоқда. Бу нафақат аъзо давлатлар ўртасида савдо алоқаларини кенгайтириш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан қулай шарт-шароитлар яратишни назарда тутади, балки ташкилотнинг иқтисодий мустақиллиги ва фаровонлигига эришиш хизмат қилади.
Ўзбекистон маданий-тарихий меросни асраб-авайлаш ва оммалаштириш йўналишларини ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда. Таълим соҳасида Ўзбекистон талабалар ва тадқиқотчилар алмашинув дастурларида фаол иштирок этиб, туркий мамлакатлар университетлари ва илмий марказлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қиляпти. Таълим соҳасидаги ҳамкорлик, жумладан, қўшма таълим дастурлари ва тажриба алмашиш учун академик платформалар яратиш фаол қўллаб-қувватланаётир. Ўзбекистон ташаббусларининг муҳим жиҳати ҳам энергетика ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги лойиҳаларни ишлаб чиқишдир.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Президентининг Озарбайжонда ўтаётган Туркий давлатлар ташкилотининг навбатдаги саммитида иштироки туркий дунё тараққиётига хизмат қиладиган долзарб ташаббусларни илгари суриш ҳамда минтақаларимизда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш йўлидаги навбатдаги қадам бўлади. Шунингдек, ушбу ташриф туркий маконда бирдамликни мустаҳкамлаш ва халқларимиз фаровонлигини таъминлашга қаратилган самарали саъй-ҳаракатларга туртки беради.

Узбекистан-ОТГ: сотрудничество на пути устойчивого развития и прогресса
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в азербайджанский город Габалу для участия в мероприятиях саммита Организации тюркских государств.
Благодаря своему расположению, исторической близости и природным ресурсам, Организация тюркских государств (ОТГ) становится все более значимой платформой сотрудничества на новом этапе развития. Одновременно с этим ОТГ выполняет важную роль культурного моста, способствующего сближению народов, проживающих в странах-участницах.
Организация основывается на принципах равноправия и взаимной заинтересованности, невмешательства во внутренние дела, уважения суверенитета государств, что широко признается международным сообществом.
В состав ОТГ входят пять стран — Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан. Венгрия, Туркменистан и Организация экономического сотрудничества имеют статус наблюдателей.
Современное название организация обрела 12 ноября 2021 года по инициативе Президента Узбекистана. До этого организация называлась Советом сотрудничества тюркоязычных государств.
Основная цель ОТГ — укрепление доверия и многоплановых связей между братскими странами, развитие сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной, туристической, культурно-гуманитарной сферах, а также координация усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Концептуальной основой достижения этих целей стала программа «Видение тюркского мира - 2040», принятая по итогам VIII саммита глав государств в ноябре 2021 года в Стамбуле.
Для Узбекистана, присоединившегося к организации в 2019 году, участие в ней стало важным шагом не только в укреплении экономических и политических связей, но и в сохранении и развитии общей культурной идентичности тюркского мира.
В 2022–2023 годах Узбекистан председательствовал в ОТГ. Начало этого периода было ознаменовано саммитом, состоявшимся в Самарканде в ноябре 2022 года под девизом «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему прогрессу и процветанию».
В период председательства было проведено более 100 мероприятий и созданы новые платформы для практического сотрудничества. Узбекистан стремился к открытому, инклюзивному и многообразному формату взаимодействия, охватывающему различные регионы и цивилизации.
Важным событием явилось принятие «Стратегии Организации тюркских государств на 2022–2026 годы» по итогам саммита в Самарканде. Этот документ стал первой «дорожной картой» реализации концепции «Тюркский взгляд – 2040».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев активно участвует в саммитах организации с момента вступления страны в состав ОТГ. В частности, глава присутствовал на заседаниях Совета глав государств 6 ноября 2024 года в Бишкеке и 21 мая 2025 года в Будапеште.
На этих встречах обсуждались состояние и перспективы многостороннего партнерства, а также актуальные вопросы практического сотрудничества.
В выступлении на неформальном саммите ОТГ в Будапеште Президент отметил сложность современной геополитической и геоэкономической ситуации, усиление региональных конфликтов и последствий изменения климата.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность решения международных проблем на основе норм международного права и Устава ООН, а также укрепления общих позиций и подходов стран-участниц.
Говоря о развитии практического сотрудничества в рамках ОТГ, глава государства отметил огромный нереализованный потенциал и предложил ряд новых инициатив.
Особое значение имеет инициатива Узбекистана по подписанию Договора о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве между тюркскими государствами, который станет важным шагом в сближении народов и создании долгосрочной юридической базы многостороннего сотрудничества.
«В прошлом году мы предложили разработать договор о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве между тюркскими государствами. Сегодня значимость этого документа только возрастает. Несомненно, этот договор будет способствовать дальнейшему сближению наших народов и укреплению долгосрочной правовой основы для многостороннего сотрудничества. Предлагаю подписать этот документ на саммите в Баку», — заявил Президент.
С 2019 года по настоящее время на саммитах ОТГ Президент Узбекистана выступил с 98 практическими инициативами по развитию многостороннего сотрудничества. Более 70 из них уже реализованы, около 30 находятся на стадии исполнения.
Для Узбекистана ключевым приоритетом в рамках организации является экономика. В настоящее время страна сосредоточена на увеличении экспорта, привлечении инвестиций, создании рабочих мест, решении проблем безработицы и борьбе с бедностью. Все эти задачи тесно связаны с интеграцией в мировую экономику, где формат сотрудничества ОТГ может способствовать дальнейшей интеграции и координации производственных процессов.
Общая площадь стран-участниц ОТГ составляет около 4 миллионов 244 тысячи 26 квадратных километров, а население превышает 170 миллионов человек. Это огромные возможности и рынок сбыта.
Согласно достигнутым соглашениям, ОТГ рассматривается как эффективный механизм регионального сотрудничества с огромным потенциалом интеграции. Торгово-экономические показатели между странами-участницами ежегодно растут.
Сегодня страны ОТГ совместно занимают третье место после Китая и России по внешней торговле с Узбекистаном. В 2024 году объем взаимной торговли приблизился к 10 миллиардам долларов, что составляет около 15% общего внешнеторгового оборота страны.
Особенно заметен рост торговых связей с Казахстаном — крупнейшим торговым партнером в рамках организации, а также с Турцией — вторым по значимости партнером. По итогам 2024 года объем товарооборота с Казахстаном достиг 4,28 миллиарда долларов, а с Турцией — 2,9 миллиарда долларов.
Аналогичная позитивная динамика отмечается и в торговле с Азербайджаном. Важно, что объемы взаимной торговли с партнерами в рамках ОТГ ежегодно обновляют исторические рекорды.
Основными экспортными позициями Узбекистана на рынках ОТГ являются текстиль, электротехника, автомобилестроение, фрукты и овощи, цветные металлы. Из стран ОТГ в Узбекистан импортируются металлопрокат, алюминий, различные механические инструменты, строительные материалы, нефтепродукты, основная часть зерна и другие продукты питания.
Для сохранения и ускорения этой положительной динамики важна реализация инициатив Президента Шавката Мирзиёева. Среди них создание онлайн-платформы «TURK-TRADE», упрощающей и ускоряющей торговые операции, а также принятие Программы практических мер по расширению торговли, что будет способствовать увеличению товарооборота между странами.
Одним из важных направлений сотрудничества является промышленная кооперация. Узбекистан активно стимулирует развитие этой сферы и поддерживает создание новых предприятий с участием капитала стран ОТГ. К 2025 году количество таких предприятий достигнет почти 4000, что на 60% больше по сравнению с 2019 годом. Доля этих компаний в общем числе предприятий с иностранным капиталом в стране составит примерно 20%.
Особое внимание уделяется транспортному сотрудничеству. Страны ОТГ демонстрируют устойчивый рост транзитного потенциала в мировой экономике. Объем грузоперевозок по «Среднему коридору» в 2024 году достиг 4,5 миллиона тонн, что почти в 6 раз превышает показатели 2020 года. Эта динамика подтверждает стратегическую важность проектов инфраструктуры, таких как железная дорога «Китай — Кыргызстан — Узбекистан».
Страны организации также стремятся обеспечить надежные и безопасные коридоры сотрудничества в сфере транспорта и энергетики на Кавказе и в Центральной Азии. Это не только создает благоприятные условия для расширения торговых связей, но и способствует экономической независимости и процветанию региона.
Узбекистан активно участвует в проектах по сохранению и популяризации культурно-исторического наследия. В сфере образования страна поддерживает программы обмена студентами и учеными, укрепляет связи между университетами и научными центрами тюркских государств. Особое внимание уделяется совместным образовательным программам и академическим платформам для обмена опытом. Также важным направлением инициатив Узбекистана являются проекты в области энергетики и охраны окружающей среды.
В заключение стоит отметить, что участие Президента Шавката Мирзиёева в саммите ОТГ в Азербайджане станет очередным шагом по продвижению актуальных инициатив во имя развития тюркского мира, укрепления мира и стабильности в регионе. Этот визит также послужит стимулом для дальнейшего укрепления единства и обеспечения благосостояния народов тюркских стран.