Ўзбекистон – БМТ: барқарор тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 20-24 сентябрь кунлари Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтадиган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси тадбирларида иштирок этади.
Ўзбекистон 1992 йил 2 мартда БМТга тўла ҳуқуқли аъзо бўлди. Бу қадам ёш мустақил республика нафақат барча халқаро жараёнларда фаол иштирок этишга, балки ўз ташқи сиёсатини халқаро ҳуқуқ ва БМТ Низомига ҳурмат тамойилларига асослашга тайёр эканлигининг асосий тасдиғи бўлди.
Ўшандан бери ўттиз йилдан кўпроқ вақт ўтди ва шу давр ичида Тошкент таклифлари халқаро майдонда кенг акс-садо бераётган фаол глобал ташаббуслардан бирига айланди.
БМТдаги иштирок Ўзбекистон мустақиллигини мустаҳкамлаш, унинг суверенитети халқаро ҳамжамият томонидан тан олинишини таъминлаш, барча давлатлар билан тенг ҳуқуқли мулоқот учун замин яратишда муҳим омил бўлаяпти. 1993 йилда Тошкентда БМТ ваколатхонасининг очилиши ҳамкорликнинг узоқ муддатли характерини мустаҳкамлаган яна бир муҳим воқеа сифатида тарихга кирди.
Ўзбекистоннинг БМТ доирасидаги устувор йўналишлари дастлаб халқаро ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш, замонавий чақириқ ва таҳдидларга қарши курашиш, барқарор ривожланишга кўмаклашиш, экологик муаммоларни ҳал этишдан иборат. Глобал экологик ҳалокатга айланган Орол денгизи инқирозига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Оролбўйи бўйича қатор ташаббусларни илгари сургани бежиз эмас, улар халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланди. Хусусан, 2018 йилда БМТ шафелигида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосидаги Траст фонди ташкил этилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш Ўзбекистонга икки марта – 2017 йил июнь ва 2024 йил июль ойларида ташриф буюрди. Ташрифлар Тошкентнинг глобал муаммоларни муҳокама қилиш майдони сифатидаги роли ортиб бораётганини тасдиқлади.
2024 йил июль ойида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ташрифи чоғида шундай деган эди: “Ўзбекистон тинчлик ва хавфсизлик, инсон ҳуқуқлари, иқлим ва барқарор ривожланиш каби барча соҳаларда бизнинг ишончли ҳамкоримиздир. Мамлакат БМТнинг кўп томонлама кун тартибини илгари суришда олдинги ўринларда туради”. Бундай юксак баҳо Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги алоқалар минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлашдан тортиб, глобал Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишгача ҳар томонлама фаоллашганини тасдиқлайди.
2024 йилда Антониу Гутерриш жаҳонда ҳамжиҳатлик ва бирдамликни фаол илгари суриш, ташкилот фаолияти самарадорлигини ошириш, шунингдек, мамлакат ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги хизматлари учун Ўзбекистоннинг олий давлат мукофотларидан бири — олий даражали “Дўстлик” ордени билан тақдирланди.
Ўзбекистон Президенти БМТ Бош Ассамблеяси сессияларида мунтазам равишда нутқ сўзлайди. Унинг 72-, 75-, 76- ва 78-сессиялардаги нутқлари минтақавий хавфсизлик, иқлим ўзгаришига қарши курашиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва цивилизациялараро мулоқотни ривожлантиришга қаратилган муҳим сиёсий баёнотларга айланди.
Ўзбекистон делегациясининг қатор халқаро форумлар, жумладан, 2025 йилда Туркманистонда бўлиб ўтган Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган давлатлар бўйича БМТ конференциясидаги иштироки ҳам муҳим аҳамиятга эга бўлди. Бу тадбирлар нафақат Ўзбекистоннинг фаол иштирокини, балки минтақа ва бутун халқаро ҳамжамият манфаатларига хизмат қиладиган таклифлар киритишга тайёрлигини ҳам кўрсатди.
2018 йилдан 2025 йилгача Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг 13 та резолюцияси ташаббускори бўлди. Улар минтақавий хавфсизликдан барқарор туризм ва экологик муаммоларгача бўлган кенг доирадаги мавзуларни қамраб олади.
“Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” (2018 йил), “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида” (2021йил), “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисидаги ” (2022) ва “Ўрмонларни ўстириш ва қайта тиклаш бўйича ҳаракатлар ўн йиллиги” (2025) резолюциялари шулар жумласидандир.
Ушбу ташаббусларнинг ҳар бири Тошкентнинг халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга қаратилган ғоялар генератори бўлишга интилишини намойиш этди. Хусусан, Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди сифатида эътироф этиш ғояси глобал экологик ҳалокатга эътиборни қаратиш ва халқаро ҳамкорликнинг янги механизмларини яратишга хизмат қилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган “Пандемия давридаги давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисида”ги кодекс Ўзбекистоннинг COVID-19га қарши глобал курашга қўшган ҳиссаси сифатида БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати ўлароқ тарқатилди. Эътиборлиси, ушбу ташаббус инқироз даврида глобал бирдамликнинг муҳимлигини таъкидлади.
Ўзбекистон минтақада биринчилардан бўлиб БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларини (БРМ) миллий стратегик ҳужжатларга киритди. 2018 йилда БРМлар бўйича Миллий мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилди, 2020 йилга келиб эса мамлакат шароитларига мослаштирилган 125 та кўрсаткичдан иборат кенг қамровли миллий рўйхат тасдиқланди.
Жорий йилда Ўзбекистон БРМ глобал индексида 19 поғонага кўтарилди ва дунёдаги энг тез ривожланаётган бешта давлат қаторига кириб, минтақада етакчига айланди.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида ва 2030 йилга қадар Миллий ривожланиш концепциясида БМТнинг камбағалликка барҳам бериш, сифатли таълим, гендер тенглиги, соғлиқни сақлаш, атроф-муҳитни бошқариш ва рақамли трансформация каби глобал мақсадларига мос келадиган устувор вазифалар белгиланган.
БМТ агентликлари билан ҳамкорликда Ўзбекистон бир қатор амалий натижаларга эришди. Хусусан, 2022-2024 йилларда камбағаллик даражаси 17 фоиздан 8,9 фоизга тушиб, минтақадаги энг динамик кўрсаткичлардан бирига айланди. ЮНИCЕФ, Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) ва БМТ Тараққиёт Дастури (БМТТД) томонидан қўллаб-қувватланган Ижтимоий тўловларнинг ягона реестрининг жорий этилиши аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қамраб олиш даражасини икки баравар, яъни 600 мингдан 1,2 миллион кишига оширди. ЮНИCЕФ ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти дастурлари болаларни эмлаш даражасини оширишга ва мактаб тизимини модернизация қилишга ёрдам берди. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) ва БМТТДнинг Оролбўйи минтақасида ўрмонларни қайта тиклаш бўйича лойиҳалари минтақанинг “экологик инновациялар ва технологиялар зонаси” мақомини мустаҳкамлади.
Айни пайтда мамлакатимизда БМТнинг кўплаб агентликлари, жумладан, БМТТД, ЮНИCЕФ, ФАО, ХМТ, ЮНЕСКО, Қочқинлар бўйича олий комиссари бошқармаси ва бошқалар фаолият юритмоқда. Улар биргаликда 2021–2025 йилларга мўлжалланган Барқарор ривожланиш бўйича ҳамкорлик асослари доирасида умумий қиймати 293 миллион доллардан ортиқ бўлган 166 та лойиҳани амалга оширяпти.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонга ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуледан тортиб, ЮНИCЕФ ижрочи директори Кэтрин Рассел ва Жаҳон интеллектуал мулк ташкилоти бош директори Дарен Танггача бўлган БМТ агентликларининг ўнлаб раҳбарлари ташриф буюрди. Бу ташрифлар глобал муаммоларни муҳокама қилиш учун муҳим майдонга айланиб бораётган мамлакатга қизиқиш ортиб бораётганининг тасдиғидир.
2023 йилда Самарқандда Жаҳон туризм ташкилоти (ЮHВТО) Бош ассамблеясининг 25-сессияси, 2025 йилда эса Давлат хизматлари форуми бўлиб ўтди.
2024 йилда Самарқандда ўтказилган БМТнинг Давлат хизмати форуми ва “БМТ-аёллар” тузилмаси билан ҳамкорликда ўтказилган Осиё хотин-қизлари форуми Ўзбекистоннинг муҳим халқаро ташаббуслар маркази сифатидаги роли ортиб бораётганининг ёрқин намунаси бўлди.
Жорий йилнинг май ойида Тошкентда “БМТ-аёллар” тузилмаси ваколатхонасининг расмий очилишида Ўзбекистоннинг гендер тенглигини таъминлаш ва хотин-қизлар ҳуқуқларини кенгайтириш борасида эришган ютуқлари эътироф этилди.
2025 йилда Термиз шаҳридаги Халқаро транспорт ва логистика маркази Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Қочқинлар бўйича Олий комиссари бошқармасининг глобал таъминот занжирига интеграция қилиниб, мамлакатнинг гуманитар жараёнлардаги ролини кучайтирди.
Мамлакатимизнинг БМТ институтлари билан ҳамкорлигидаги муҳим босқич Ўзбекистоннинг 2021–2023 йиллар учун Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига сайлангани бўлди. Ушбу воқеа мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва миллий институтларни ислоҳ қилиш борасидаги саъй-ҳаракатлари эътирофини мустаҳкамлади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон БМТнинг Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши (ЭКОСОС, 2025–2027), ХМТ бошқарув органи (2024–2027), Инсон ҳуқуқлари қўмитаси (2025–2028), БМТ Статистик комиссияси (2026–2029) ва ЮНЕСКОнинг номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш бўйича ҳукуматлараро қўмитасига аъзо бўлди.
Расмий Тошкент ҳозирданоқ БМТ Хавфсизлик кенгашининг 2035–2036 йиллар учун доимий бўлмаган аъзолигига ўз номзодини фаол илгари сурмоқда, бу эса халқаро дипломатия ривожида янги босқич бўлади.
2025 йил октябрь-ноябрь ойларида Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси бўлиб ўтади. Бу воқеа нафақат Ўзбекистон, балки бутун халқаро ташкилот тарихига муҳим воқеа бўлиб киради. Яъни 40 йил ичида биринчи марта ЮНЕСКО Бош конференцияси ташкилотнинг анъанавий бош қароргоҳи – Париждан ташқарида ўтади. Бундай кенг кўламли форумни ўтказиш жойи сифатида Самарқанднинг танлангани бежиз эмас. ЮНЕСКОнинг Умумжаҳон мероси рўйхатига киритилган ушбу қадимий шаҳар Шарқ ва Ғарбни бирлаштирган маданият ва цивилизациялар чорраҳаси ўлароқ, шуҳрат қозонган. Ўзбекистон учун ушбу қарор мамлакатнинг маданий меросини асраб-авайлаш, фан, таълим ва маданият соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини эътироф этилишидир. Шунингдек, бу мамлакатнинг халқаро майдонда ишончи юксаклигидан далолат беради.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон халқаро жараёнларнинг марказига айланганини тасдиқлайди.
БМТ билан ўттиз йиллик ҳамкорликда Ўзбекистон халқаро ҳамжамиятнинг ёш аъзосидан глобал ечимларнинг фаол ташаббускорларидан бирига айланди. Бугунги кунда мамлакат нафақат ташкилот мақсадларини амалга оширишда иштирок этади, балки иқлим ўзгаришига қарши курашишдан тортиб, цивилизациялар ўртасидаги мулоқотни рағбатлантиришгача бўлган тегишли кун тартибини шакллантиришга ҳам ташаббус кўрсатмоқда.
Расмий Тошкент учун БМТ кўп томонлама дипломатия учун энг муҳим платформа бўлиб қолмоқда. Ўзбекистон эса халқаро ҳамжамият учун ташаббуслари ва амалий қадамлари халқаро хавфсизликни мустаҳкамлаш, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида реал аҳамият касб этаётган ишончли шерикка айланмоқда.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессиясида иштироки мамлакатимизнинг кўп томонлама мулоқотни мустаҳкамлаш ва глобал ташаббусларни илгари суриш борасидаги стратегик йўналишини яна бир карра таъкидлаш борасида муҳим воқеа бўлади. Бу иштирок, шунингдек, Ўзбекистоннинг халқаро ғоялар ташаббускори сифатидаги мавқеини мустаҳкамлайди ва ХХI асрнинг умумбашарий кун тартибини шакллантиришдаги муҳим ролини тасдиқлайди.

Узбекистан-ООН: партнерство ради устойчивого будущего
20-24 сентября Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в мероприятиях 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке.
Узбекистан стал полноправным членом ООН 2 марта 1992 года. Этот шаг стал одним из ключевых подтверждений того, что молодая независимая республика готова не только активно участвовать во всех международных процессах, но и строить свою внешнюю политику на принципах уважения международного права и Устава ООН.
С тех пор прошло более трёх десятилетий, и за это время Ташкент превратился в одного из наиболее активных участников глобальных инициатив, чьи предложения находят широкий отклик на международной арене.
Участие в ООН стало важным фактором укрепления независимости Узбекистана, обеспечило признание его суверенитета мировым сообществом и создало основу для равноправного диалога со всеми странами. Открытие в Ташкенте представительства ООН в 1993 году стало ещё одним знаковым событием, закрепившим долгосрочный характер сотрудничества.
С самого начала приоритетными направлениями работы Узбекистана в рамках ООН стали обеспечение международной и региональной безопасности, борьба с современными вызовами и угрозами, содействие устойчивому развитию и решение экологических проблем. Особое внимание уделялось кризису Аральского моря, ставшему глобальной экологической катастрофой.
Не случайно именно вокруг проблемы Приаралья Узбекистан предложил ряд инициатив, которые получили поддержку международного сообщества. В частности, в 2018 году под эгидой ООН был создан Многопартнёрский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш дважды посещал Узбекистан — в июне 2017 года и в июле 2024 года. Визиты подтвердили возрастающую роль Ташкента как площадки для обсуждения глобальных вопросов.
Во время своего визита в июле 2024 года генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отметил: «Узбекистан — наш надёжный партнёр во всех сферах, начиная от вопросов мира и безопасности, прав человека и заканчивая климатом и устойчивым развитием. Страна находится на передовой продвижения многосторонней повестки ООН». Эта высокая оценка акцентирует внимание на самую суть: сотрудничество Узбекистана и ООН развивается динамично и всесторонне — от укрепления региональной безопасности до реализации глобальных целей устойчивого развития.
За вклад в продвижение солидарности и укрепление сотрудничества между Узбекистаном и ООН в 2024 году Антониу Гутерриш был удостоен высшей степени ордена «Дустлик».
Президент Узбекистана регулярно выступает на сессиях Генеральной Ассамблеи ООН. Его речи на 72-й, 75-й, 76-й и 78-й сессиях стали важными программными заявлениями, затрагивающими вопросы региональной безопасности, борьбы с изменением климата, защиты прав человека и продвижения межцивилизационного диалога.
Знаковым стало и участие узбекской делегации в ряде международных форумов, включая Конференцию ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, в 2025 году в Туркменистане. Эти мероприятия демонстрируют не только активность Узбекистана, но и его готовность вносить предложения, отвечающие интересам не только региона, но и всего международного сообщества.
В 2018–2025 годах Узбекистан выступил инициатором 13 резолюций Генеральной Ассамблеи ООН. Их тематика охватывает широкий спектр — от региональной безопасности до устойчивого туризма и экологических вызовов.
Среди наиболее значимых – «Укрепление регионального международного сотрудничества по обеспечению мира и устойчивого развития в Центральной Азии» (2018 год), «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (2021 год), «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития» (2022 год), «Десятилетие ООН по облесению и лесовосстановлению» (2025 год).
Каждая из этих инициатив демонстрировала стремление Ташкента выступать генератором идей, направленных на консолидацию международных усилий. В частности, идея признания Приаралья зоной экологических инноваций позволила привлечь внимание к экологической катастрофе мирового масштаба и создать новые механизмы международного взаимодействия.
Кроме того, в разгар пандемии Узбекистан предложил «Кодекс добровольных обязательств государств во время пандемий», который был распространён в качестве официального документа Генассамблеи ООН. Эта инициатива подчеркнула важность глобальной солидарности в условиях кризисов.
Узбекистан одним из первых в регионе интегрировал Цели устойчивого развития ООН (ЦУР) в национальные стратегические документы. Уже в 2018 году в стране был создан Национальный координационный совет по ЦУР, а к 2020 году утверждён комплексный национальный список из 125 показателей, адаптированных к условиям республики.
В этом году Узбекистан поднялся на 19 позиций в глобальном Индексе ЦУР и вошёл в пятёрку самых быстро прогрессирующих стран мира, став лидером в своём регионе.
В Стратегии развития «Новый Узбекистан» на 2022–2026 годы и в Концепции развития страны до 2030 года зафиксированы приоритеты, совпадающие с глобальными целями ООН: борьба с бедностью, обеспечение качественного образования, гендерное равенство, охрана здоровья, рациональное природопользование, цифровая трансформация.
Совместно с агентствами ООН Узбекистан достиг ряда практических результатов. В частности, в 2022–2024 годах уровень бедности снизился с 17% до 8,9% что стало одним из самых динамичных показателей в регионе. Внедрение Единого реестра социальных выплат при поддержке ЮНИСЕФ, Международной организации труда (МОТ) и Программы развития ООН (ПРООН) позволило увеличить охват уязвимых групп населения вдвое — с 600 тысяч до 1,2 миллиона человек. Программы ЮНИСЕФ и Всемирной организации здравоохранения помогли повысить уровень вакцинации среди детей и модернизировать систему школьного образования. Проекты Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и ПРООН в области лесовосстановления в Приаралье позволили закрепить статус региона как «зоны экологических инноваций и технологий».
На сегодняшний день в стране работают многочисленные агентства ООН, включая ПРООН, ЮНИСЕФ, ФАО, МОТ, ЮНЕСКО, УВКБ и другие. Совместно с ними реализуется 166 проектов на общую сумму более 293 миллионов долларов в рамках Рамочной программы сотрудничества в области устойчивого развития на 2021–2025 годы.
За последние годы Узбекистан посетили десятки руководителей структур ООН — от генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле до исполнительного директора ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел и генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Дарена Танга. Эти визиты символизируют возрастающий интерес к стране, которая становится важной площадкой для обсуждения глобальных вызовов.
В 2023 году в Самарканде прошла 25-я сессия Генассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), а в 2025 году — Форум по вопросам госслужбы.
Форум ООН по вопросам государственной службы в Самарканде, и Азиатский форум женщин, проведенный в 2024 году совместно с «ООН-Женщины», стали яркими примерами растущей роли Узбекистана в качестве центра ключевых международных инициатив.
Официальное открытие в мае текущего года в Ташкенте офиса структуры «ООН-женщины» стало признанием достижений Узбекистана в деле продвижения гендерного равенства и расширении прав и возможностей женщин в стране.
В 2025 году Международный транспортно-логистический хаб в Термезе был включён в глобальную сеть поставок Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), что усилило роль страны в гуманитарных процессах.
Важным этапом во взаимодействии нашей страны со структурами ООН стало избрание Узбекистана в Совет по правам человека на 2021–2023 годы. Это событие закрепило признание усилий страны в области защиты прав человека и реформирования национальных институтов.
Кроме того, Узбекистан стал членом таких авторитетных органов, как Экономический и социальный совет ООН (ЭКОСОС, 2025–2027 годы), Административный совет МОТ (2024–2027 годы), Комитет по правам человека (2025–2028 годы), Статистическая комиссия ООН (2026–2029 годы), Межправительственный комитет по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО (2022–2026 годы).
Уже сейчас Ташкент активно продвигает свою кандидатуру в непостоянные члены Совета Безопасности ООН на 2035–2036 годы, что станет новой вехой в развитии его международной дипломатии.
В октябре-ноябре 2025 года в Самарканде состоится 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО. Это событие войдёт в историю не только для Узбекистана, но и для всей международной организации: впервые за 40 лет Генеральная конференция ЮНЕСКО будет проведена за пределами Парижа, где традиционно находится штаб-квартира организации. Выбор Самарканда в качестве места проведения столь масштабного форума символичен. Этот древний город, включённый в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, является воплощением диалога культур и цивилизаций, объединяющего Восток и Запад. Для Узбекистана это решение стало признанием усилий страны по сохранению культурного наследия, продвижению международного сотрудничества в области науки, образования и культуры. Оно также отражает высокий уровень доверия, которым республика пользуется на международной арене.
Всё это подтверждает - Узбекистан стал центром притяжения международных процессов.
За три десятилетия сотрудничества с ООН Узбекистан прошёл путь от молодого члена международного сообщества до одного из активных инициаторов глобальных решений. Сегодня страна не только участвует в реализации целей организации, но и сама инициирует формирование актуальной повестки дня — от борьбы с изменением климата до продвижения диалога цивилизаций.
Для Ташкента ООН остаётся важнейшей площадкой многосторонней дипломатии. А для мирового сообщества Узбекистан становится надёжным партнёром, чьи инициативы и практические шаги имеют реальное значение для укрепления международной безопасности, устойчивого развития и защиты прав человека.
Таким образом, предстоящее участие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН станет важным событием, способным ещё раз подчеркнуть стратегический курс страны на укрепление многостороннего диалога и продвижение глобальных инициатив. Это участие укрепит позиции Узбекистана как государства-инициатора международных идей и подтвердит его значимую роль в формировании общечеловеческой повестки XXI века.