Ўзбекистон – тинчлик, осойишталик ва барқарорликни тараннум этаётган диёр
Бугунги кунда Ўзбекистон ўз тараққиётининг мутлақо янги босқичига қадам қўйганини барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар яққол намоён этмоқда. Ички ва ташқи сиёсат, иқтисодий-ижтимоий ҳаёт, маданий ҳамда диний-маърифий соҳаларда амалга оширилаётган кенг қамровли ўзгаришлар халқимиз турмуш тарзида ўз ифодасини топмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси ҳамда халқимизнинг бирдамлиги асосида қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси мамлакатимиздаги янгиланишлар учун мустаҳкам ҳуқуқий ва амалий пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Мазкур дастур доирасида амалга оширилаётган ислоҳотлар халқимиз фаровонлигини юксалтириш, давлат ва жамиятнинг барқарор ривожланишини таъминлаш йўлида улкан натижаларга замин яратмоқда.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда турли диний конфессиялар ўртасида ўзаро ҳурмат, бирдамлик ва ҳамкорлик муҳитини янада мустаҳкамлаш, маданиятлараро мулоқотни қўллаб-қувватлаш ҳамда тинчлик ва тотувликни таъминлашга қаратилган изчил ва пухта ўйланган сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланмоқда.
Эътиборлиси, 2017 йили 19 сентябрда Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев илгари сурган ташаббуснинг амалий ифодаси сифатида 2018 йили БМТ Бош Ассамблеясининг навбатдаги ялпи сессиясида “Маърифат ва диний бағрикенглик“ деб номланган махсус резолюция қабул қилинди. Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган ҳужжат лойиҳаси БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан маъқулланди.
Мазкур резолюция жаҳонда экстремизм, терроризм муаммоси авж олиб, турли дин ва эътиқод вакилларига нисбатан тоқатсиз, муросасиз муносабатлар кузатилаётган бир вақтда глобал таҳдидларга қарши курашишнинг самарали воситаси сифатида маърифат, таълим-тарбия масаласини илгари сургани билан, айниқса, аҳамиятлидир.
Мазкур йўналишдаги ишларнинг узвий давоми сифатида
2022 йилда “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюциясида мустаҳкамланган тамойил ва қоидаларни ҳаётга татбиқ этиш ҳамда
2020 йилда давлатимиз раҳбари томонидан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси мақсадларига эришиш мақсадида “Декларациялар мулоқоти” халқаро форуми ўтказилган эди.
Халқаро учрашувнинг асосий натижаси сифатида “Бухоро декларацияси” қабул қилинган. Илгари Марокаш, Макка, Жакарта, Потомак ва Пунто-дел-Эстеда қабул қилинган декларацияларни тўлдирадиган ушбу ҳужжат Ўзбекистоннинг диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик ғояларини халқаро даражада қарор топтиришга қўшадиган муҳим ҳиссаси бўлди.
Муҳим жиҳати шундаки мазкур мулоқот анъанавий тус олиб, жорий йилнинг 10-13-сентабрь кунлари Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида “Декларациялар мулоқоти” иккинчи халқаро форуми ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Мазкур халқаро форум жаҳон ҳамжамиятининг эътиқод эркинлигини таъминлаш ва динлараро мулоқотни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатини бирлаштириш жараёни ажралмас қисми бўлиб, давлатимизнинг инсон ҳуқуқ ва эркинлиги бўйича халқаро мажбуриятларга қатъий содиқлигни халқаро миқёсда фаол тарғиб этишга тайёрлиги ифодасидир.
Таъкидлаш жоизки, дунёнинг турли минтақа ва давлатларида инсоннинг яшаши, таълим олиши, меҳнат қилиш ва ўз иқтидорини намойиш этиш ва ўз диний эътиқодига амал қилиш каби ҳаётий ва табиий ҳақ-ҳуқуқлари турли даражада поймол этилаётган бир даврда Ўзбекистонда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та конфессия вакиллари бағрикенглик тамойили асосида тинч-тотув яшаб келмоқда. Турли миллат ва дин вакилларининг бехавотир ўз ибодатларини эмин-эркин адо этишлари эса жамият барқарорлигида устувор жиҳат ҳисобланади.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда жами 2373 та диний ташкилот бўлиб, шундан 2174 таси исломий ва 199 таси ноисломий диний ташкилот ҳисобланади.
Сўнгги саккиз йилда республика бўйича жами 130 та диний ташкилот, шу жумладан 3 та олий ва 1 та ўрта махсус ислом билим юрти, 105 та масжид ҳамда 25 та турли конфессияга тааллуқли ноисломий диний ташкилотлар давлат рўйхатидан ўтказилди.
Албатта, бу борада амалга оширилаётган ишларнинг ҳуқуқий асоси сифатида 2025 йил 25 февралдаги Ўзбекистон Республикасининг
1037-сонли Қонуни билан қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг виждон эркинлигини таъминлаш ва диний соҳадаги давлат сиёсати концепцияси”ни алоҳида эътироф этиш зарур.
Мазкур концепция виждон эркинлигига бўлган ҳуқуқни ва Ўзбекистон Республикаси дунёвий давлат эканлигига оид конституциявий қоидаларни рўёбга чиқариш ҳамда диний соҳадаги давлат сиёсатининг мақсади, вазифалари, принципларини ва устувор йўналишларини белгилайди.
Концепция давлатчилигимиз ривожининг бой миллий-тарихий тажрибасига ва умуминсоний қадриятларга таянган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб, кўпмиллатли ва кўпконфессияли Ўзбекистонда умумжамият манфаатларини рўёбга чиқариш, демократия, дунёвийлик, эркинлик, тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик асосида ўзаро тотувликда яшаш ҳамда изчил тараққий этиш учун зарур барқарор муҳитни таъминлашга қаратилганини таъкидлаш лозим.
Ўтган қисқа вақт ичида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий, Баҳоуддин Нақшбанд халқаро илмий-тадқиқот марказлари, Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси, Самарқандда Ҳадис илми мактаби, Бухорода Мир Араб олий мадрасаси ташкил этилди.
Ушбу муассасалар “Жаҳолатга қарши маърифат” эзгу умуминсоний ғояси асосида жамиятда соғлом маънавий муҳитни таъминлашга, ёшларни замонавий фикрлайдиган ва буюк аждодларимизга ҳар жиҳатдан муносиб этиб тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Бир сўз билан айтганда, 2017 йилга қадар 3 та олий (1 та исломий 2 та ноисломий) ҳамда 9 та ўрта махсус диний таълим муассасаси фаолият юритган бўлса, бугунги кундаги ҳолатга кўра, республика бўйича жами 16 та диний таълим муассасаси мавжуд бўлиб, улардан
6 таси олий таълим беришга мўлжалланган.
Мазкур соҳада амалга оширилаётган ишларни янада ривожлантириш ва янги босқичга олиб чиқиш борасида “Фуқароларнинг виждон эркинлиги ҳуқуқи кафолатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда диний-маърифий соҳадаги ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида” Фармон имзоланди.
Ушбу Фармоннинг имзоланиши нафақат диний-маърифий соҳа вакиллари томонидан, балки кенг жамоатчилик томонидан ҳам катта хурсандчилик ва мамнуният билан қабул қилинди.
Яна бир эътиборли жиҳат: сўнгги йилларда нисломий конфессияларнинг тадбирлари юқори савияда ташкил этиб келинмоқда. Хусусан, Рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархиясининг 145 йиллиги (2017 йил ноябрь) ва 150 йиллиги (2021 йил ноябрь), Арман апостоллик черковининг 120 йиллиги (2023 йил сентябрь), Ўзбекистон Библия жамиятининг 25 йиллиги (2018 йил ноябрь) ва 30 йиллиги (2023 йил сентябрь), Баҳоийлар диний жамоаси асосчиси Баҳоулла таваллудининг 200 йиллиги (2017 йил ноябрь), Боб таваллудининг 200 йиллиги (2019 йил ноябрь) ва Абдул Баҳо вафотининг 100 йиллиги (2022 йил январь) каби тадбирларнинг юқори савияда ташкил этилгани – юртимиздаги тинчлик ва бағрикенгликнинг яққол намунаси десак, муболаға бўлмайди.
Шу билан бирга, турли дин вакилларининг хориждаги муқаддас масканларни зиёрат қилишига ҳам катта эътибор қаратилди. Жумладан, 500 мингга яқин фуқаро Ҳаж ва Умра сафарига, 10 000 дан ортиқ фуқаролар Исроил, Россия, Грузия, Туркия каби давлатларда зиёратларни амалга оширди.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон минг йиллар давомида Буюк ипак йўлининг ажралмас ва муҳим қисми сифатида дунё цивилизацияси тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келган. Бу заминда савдо-сотиқ, илм-фан ва маданият марказлари ҳамиша ривожланиб, халқимизга хос бағрикенглик, меҳмондўстлик ҳамда турли маданият вакилларига ҳурмат туйғулари тараққиётнинг асосий омили бўлган.
Шу боис, бугунги кунда ҳам юртимизда турли миллат ва халқларнинг урф-одат ҳамда анъаналари ўзаро уйғунликда ривожланмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида диний-маърифий соҳада амалга оширилаётган изчил сиёсат нафақат мамлакатимизда, балки жаҳон миқёсида ҳам тинчлик, осойишталик ва барқарорликни таъминлашда муҳим асос бўлиб хизмат қилаётгани шубҳасиз.
Юртимизда бўлиб ўтадиган “Декларациялар мулоқоти” иккинчи халқаро форумида дунёнинг турли ҳудудларидан кенг доирадаги вакиллар иштирок этиши ҳам Ўзбекистоннинг эътиқод эркинлигини, конфессиялараро тотувликни таъминлаш борасидаги давлат сиёсати самарадорлиги жаҳон ҳамжамияти томонидан юксак эътироф этилаёганидан далолат.

Uzbekistan – the land that glorifies peace, tranquility, and stability
At present, Uzbekistan is entering an entirely new stage of development, which is vividly demonstrated by the comprehensive reforms being carried out in all spheres. Profound transformations in domestic and foreign policy, socio-economic life, cultural and spiritual-educational fields are reflected in the lifestyle of our people.
At the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and based on the unity of the people, the “Uzbekistan – 2030” Strategy was adopted, serving as a solid legal and practical foundation for national renewal. The reforms implemented under this program create conditions for improving the well-being of citizens and ensuring the sustainable development of the state and society.
In recent years, special attention has been paid in our country to strengthening the atmosphere of mutual respect, solidarity and cooperation among various religious confessions, supporting intercultural dialogue, and ensuring peace and harmony, which has been widely recognized by the international community.
It is noteworthy that on 19 September 2017, at the 72nd session of the UN General Assembly in New York, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward an initiative which found its practical embodiment in the adoption, at the following session of the UN General Assembly in 2018, of a special resolution entitled “Enlightenment and Religious Tolerance”. The draft prepared by Uzbekistan was unanimously approved by all UN member states.
This resolution gained particular significance as it placed education and enlightenment at the forefront as an effective means of countering global threats – extremism and terrorism – especially at a time of growing intolerance and uncompromising attitudes towards representatives of different religions and beliefs.
As a logical continuation of this work, in 2022 the international forum “Dialogue of Declarations” was held with the aim of implementing the principles and provisions of the resolution “Enlightenment and Religious Tolerance”, as well as achieving the goals of the National Human Rights Strategy of the Republic of Uzbekistan, approved in 2020.
The main outcome of this meeting was the adoption of the “Bukhara Declaration,” which supplemented earlier declarations adopted in Marrakesh, Mecca, Jakarta, Potomac and Punta del Este. This document became an important contribution of Uzbekistan to strengthening the ideas of religious tolerance and interethnic harmony at the international level.
It is important that this dialogue has become a regular tradition: on 10–13 September of this year, the second international forum “Dialogue of Declarations” is scheduled to take place in Tashkent and Samarkand.
This forum represents an integral part of the international community’s efforts to ensure freedom of religion and to strengthen interfaith dialogue, as well as a demonstration of Uzbekistan’s readiness to actively promote at the global level its firm adherence to international obligations in the field of human rights and freedoms.
It should be emphasized that while in many parts of the world fundamental rights – to life, education, work, self-realization, and freedom of religion – are being violated, in Uzbekistan representatives of more than 130 nationalities and 16 confessions live peacefully on the basis of tolerance. The ability of people of different faiths to freely and safely perform their religious rites is a key factor of social stability.
Currently, there are 2,373 registered religious organizations in Uzbekistan, of which 2,174 are Islamic and 199 are non-Islamic. Over the past eight years, 130 religious organizations have been registered, including 3 higher and 1 secondary special Islamic educational institutions, 105 mosques and 25 non-Islamic organizations of various confessions.
The legal foundation for these transformations is the Concept of State Policy on Ensuring Freedom of Conscience of Citizens and in the Religious Sphere, adopted by the Law of the Republic of Uzbekistan No. 1037 of 25 February 2025.
The Concept affirms the right to freedom of conscience and the constitutional principle of the secular nature of the state, and defines the goals, objectives, principles and priority directions of state policy in the religious sphere. It was developed on the basis of the rich national-historical experience of statehood and universal values, and is aimed at ensuring a stable environment for the progressive development of Uzbekistan’s multiethnic and multi-confessional society on the basis of democracy, secularism, freedom, equality, social justice and solidarity.
Within a short period, major scientific and educational institutions were established, such as the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, international research centers named after Imam Bukhari, Imam Maturidi, Imam Termizi, Bahauddin Naqshband, the International Islamic Academy of Uzbekistan, the School of Hadith Studies in Samarkand, and the Mir Arab Higher Madrasa in Bukhara.
These institutions contribute significantly to ensuring a healthy spiritual environment in society, educating the younger generation as modern-minded individuals worthy of their great ancestors, in line with the noble universal idea “Enlightenment against Ignorance”.
If in 2017 the country had only 3 higher (1 Islamic and 2 non-Islamic) and 9 secondary special religious educational institutions, today their number has reached 16, of which 6 are higher institutions.
To further develop this sphere and elevate it to a new stage, a Presidential Decree “On measures to further strengthen guarantees of the right of citizens to freedom of conscience and to bring reforms in the spiritual-educational sphere to a new level” was signed. This document was positively received not only by representatives of the religious-educational sphere, but also by the wider public.
It is also worth noting that in recent years anniversaries and events of non-Islamic confessions have been held at a high level, alongside Islamic ones. These include the 145th (2017) and 150th (2021) anniversaries of the Russian Orthodox Church Diocese of Tashkent and Uzbekistan, the 120th anniversary of the Armenian Apostolic Church (2023), the 25th (2018) and 30th (2023) anniversaries of the Bible Society of Uzbekistan, the 200th anniversary of the birth of Baha’u’llah (2017), the 200th anniversary of the birth of the Bab (2019), and the 100th anniversary of the passing of ‘Abdu’l-Baha (2022). These events are vivid examples of peace and tolerance in our country.
At the same time, special attention has been paid to enabling believers of various religions to make pilgrimages abroad. In particular, nearly 500,000 citizens have performed Hajj and Umrah, and more than 10,000 people have visited holy sites in Israel, Russia, Georgia, Turkey and other countries.
In conclusion, it should be noted that for thousands of years Uzbekistan has been an integral part of the Great Silk Road, making a worthy contribution to the development of world civilization. Trade, science and cultural centers here have always flourished, while tolerance, hospitality and respect for representatives of different cultures have been key factors of progress.
Today, the traditions and customs of different peoples in Uzbekistan continue to develop in harmony. The consistent policy in the spiritual-educational sphere pursued under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev serves as an important foundation not only for ensuring peace, stability and harmony in our country, but also for their promotion globally.
The broad participation of representatives from different countries in the upcoming second international forum “Dialogue of Declarations” is clear evidence of the high international recognition of Uzbekistan’s state policy in ensuring freedom of religion and interfaith harmony.