Ўзбекистон – тинчлик, осойишталик ва барқарорликни тараннум этаётган диёр
Бугунги кунда Ўзбекистон ўз тараққиётининг мутлақо янги босқичига қадам қўйганини барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар яққол намоён этмоқда. Ички ва ташқи сиёсат, иқтисодий-ижтимоий ҳаёт, маданий ҳамда диний-маърифий соҳаларда амалга оширилаётган кенг қамровли ўзгаришлар халқимиз турмуш тарзида ўз ифодасини топмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси ҳамда халқимизнинг бирдамлиги асосида қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси мамлакатимиздаги янгиланишлар учун мустаҳкам ҳуқуқий ва амалий пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Мазкур дастур доирасида амалга оширилаётган ислоҳотлар халқимиз фаровонлигини юксалтириш, давлат ва жамиятнинг барқарор ривожланишини таъминлаш йўлида улкан натижаларга замин яратмоқда.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда турли диний конфессиялар ўртасида ўзаро ҳурмат, бирдамлик ва ҳамкорлик муҳитини янада мустаҳкамлаш, маданиятлараро мулоқотни қўллаб-қувватлаш ҳамда тинчлик ва тотувликни таъминлашга қаратилган изчил ва пухта ўйланган сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланмоқда.
Эътиборлиси, 2017 йили 19 сентябрда Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев илгари сурган ташаббуснинг амалий ифодаси сифатида 2018 йили БМТ Бош Ассамблеясининг навбатдаги ялпи сессиясида “Маърифат ва диний бағрикенглик“ деб номланган махсус резолюция қабул қилинди. Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган ҳужжат лойиҳаси БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан маъқулланди.
Мазкур резолюция жаҳонда экстремизм, терроризм муаммоси авж олиб, турли дин ва эътиқод вакилларига нисбатан тоқатсиз, муросасиз муносабатлар кузатилаётган бир вақтда глобал таҳдидларга қарши курашишнинг самарали воситаси сифатида маърифат, таълим-тарбия масаласини илгари сургани билан, айниқса, аҳамиятлидир.
Мазкур йўналишдаги ишларнинг узвий давоми сифатида
2022 йилда “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюциясида мустаҳкамланган тамойил ва қоидаларни ҳаётга татбиқ этиш ҳамда
2020 йилда давлатимиз раҳбари томонидан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси мақсадларига эришиш мақсадида “Декларациялар мулоқоти” халқаро форуми ўтказилган эди.
Халқаро учрашувнинг асосий натижаси сифатида “Бухоро декларацияси” қабул қилинган. Илгари Марокаш, Макка, Жакарта, Потомак ва Пунто-дел-Эстеда қабул қилинган декларацияларни тўлдирадиган ушбу ҳужжат Ўзбекистоннинг диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик ғояларини халқаро даражада қарор топтиришга қўшадиган муҳим ҳиссаси бўлди.
Муҳим жиҳати шундаки мазкур мулоқот анъанавий тус олиб, жорий йилнинг 10-13-сентабрь кунлари Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида “Декларациялар мулоқоти” иккинчи халқаро форуми ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Мазкур халқаро форум жаҳон ҳамжамиятининг эътиқод эркинлигини таъминлаш ва динлараро мулоқотни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатини бирлаштириш жараёни ажралмас қисми бўлиб, давлатимизнинг инсон ҳуқуқ ва эркинлиги бўйича халқаро мажбуриятларга қатъий содиқлигни халқаро миқёсда фаол тарғиб этишга тайёрлиги ифодасидир.
Таъкидлаш жоизки, дунёнинг турли минтақа ва давлатларида инсоннинг яшаши, таълим олиши, меҳнат қилиш ва ўз иқтидорини намойиш этиш ва ўз диний эътиқодига амал қилиш каби ҳаётий ва табиий ҳақ-ҳуқуқлари турли даражада поймол этилаётган бир даврда Ўзбекистонда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та конфессия вакиллари бағрикенглик тамойили асосида тинч-тотув яшаб келмоқда. Турли миллат ва дин вакилларининг бехавотир ўз ибодатларини эмин-эркин адо этишлари эса жамият барқарорлигида устувор жиҳат ҳисобланади.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда жами 2373 та диний ташкилот бўлиб, шундан 2174 таси исломий ва 199 таси ноисломий диний ташкилот ҳисобланади.
Сўнгги саккиз йилда республика бўйича жами 130 та диний ташкилот, шу жумладан 3 та олий ва 1 та ўрта махсус ислом билим юрти, 105 та масжид ҳамда 25 та турли конфессияга тааллуқли ноисломий диний ташкилотлар давлат рўйхатидан ўтказилди.
Албатта, бу борада амалга оширилаётган ишларнинг ҳуқуқий асоси сифатида 2025 йил 25 февралдаги Ўзбекистон Республикасининг
1037-сонли Қонуни билан қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг виждон эркинлигини таъминлаш ва диний соҳадаги давлат сиёсати концепцияси”ни алоҳида эътироф этиш зарур.
Мазкур концепция виждон эркинлигига бўлган ҳуқуқни ва Ўзбекистон Республикаси дунёвий давлат эканлигига оид конституциявий қоидаларни рўёбга чиқариш ҳамда диний соҳадаги давлат сиёсатининг мақсади, вазифалари, принципларини ва устувор йўналишларини белгилайди.
Концепция давлатчилигимиз ривожининг бой миллий-тарихий тажрибасига ва умуминсоний қадриятларга таянган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб, кўпмиллатли ва кўпконфессияли Ўзбекистонда умумжамият манфаатларини рўёбга чиқариш, демократия, дунёвийлик, эркинлик, тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик асосида ўзаро тотувликда яшаш ҳамда изчил тараққий этиш учун зарур барқарор муҳитни таъминлашга қаратилганини таъкидлаш лозим.
Ўтган қисқа вақт ичида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий, Баҳоуддин Нақшбанд халқаро илмий-тадқиқот марказлари, Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси, Самарқандда Ҳадис илми мактаби, Бухорода Мир Араб олий мадрасаси ташкил этилди.
Ушбу муассасалар “Жаҳолатга қарши маърифат” эзгу умуминсоний ғояси асосида жамиятда соғлом маънавий муҳитни таъминлашга, ёшларни замонавий фикрлайдиган ва буюк аждодларимизга ҳар жиҳатдан муносиб этиб тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Бир сўз билан айтганда, 2017 йилга қадар 3 та олий (1 та исломий 2 та ноисломий) ҳамда 9 та ўрта махсус диний таълим муассасаси фаолият юритган бўлса, бугунги кундаги ҳолатга кўра, республика бўйича жами 16 та диний таълим муассасаси мавжуд бўлиб, улардан
6 таси олий таълим беришга мўлжалланган.
Мазкур соҳада амалга оширилаётган ишларни янада ривожлантириш ва янги босқичга олиб чиқиш борасида “Фуқароларнинг виждон эркинлиги ҳуқуқи кафолатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда диний-маърифий соҳадаги ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида” Фармон имзоланди.
Ушбу Фармоннинг имзоланиши нафақат диний-маърифий соҳа вакиллари томонидан, балки кенг жамоатчилик томонидан ҳам катта хурсандчилик ва мамнуният билан қабул қилинди.
Яна бир эътиборли жиҳат: сўнгги йилларда нисломий конфессияларнинг тадбирлари юқори савияда ташкил этиб келинмоқда. Хусусан, Рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархиясининг 145 йиллиги (2017 йил ноябрь) ва 150 йиллиги (2021 йил ноябрь), Арман апостоллик черковининг 120 йиллиги (2023 йил сентябрь), Ўзбекистон Библия жамиятининг 25 йиллиги (2018 йил ноябрь) ва 30 йиллиги (2023 йил сентябрь), Баҳоийлар диний жамоаси асосчиси Баҳоулла таваллудининг 200 йиллиги (2017 йил ноябрь), Боб таваллудининг 200 йиллиги (2019 йил ноябрь) ва Абдул Баҳо вафотининг 100 йиллиги (2022 йил январь) каби тадбирларнинг юқори савияда ташкил этилгани – юртимиздаги тинчлик ва бағрикенгликнинг яққол намунаси десак, муболаға бўлмайди.
Шу билан бирга, турли дин вакилларининг хориждаги муқаддас масканларни зиёрат қилишига ҳам катта эътибор қаратилди. Жумладан, 500 мингга яқин фуқаро Ҳаж ва Умра сафарига, 10 000 дан ортиқ фуқаролар Исроил, Россия, Грузия, Туркия каби давлатларда зиёратларни амалга оширди.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон минг йиллар давомида Буюк ипак йўлининг ажралмас ва муҳим қисми сифатида дунё цивилизацияси тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келган. Бу заминда савдо-сотиқ, илм-фан ва маданият марказлари ҳамиша ривожланиб, халқимизга хос бағрикенглик, меҳмондўстлик ҳамда турли маданият вакилларига ҳурмат туйғулари тараққиётнинг асосий омили бўлган.
Шу боис, бугунги кунда ҳам юртимизда турли миллат ва халқларнинг урф-одат ҳамда анъаналари ўзаро уйғунликда ривожланмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида диний-маърифий соҳада амалга оширилаётган изчил сиёсат нафақат мамлакатимизда, балки жаҳон миқёсида ҳам тинчлик, осойишталик ва барқарорликни таъминлашда муҳим асос бўлиб хизмат қилаётгани шубҳасиз.
Юртимизда бўлиб ўтадиган “Декларациялар мулоқоти” иккинчи халқаро форумида дунёнинг турли ҳудудларидан кенг доирадаги вакиллар иштирок этиши ҳам Ўзбекистоннинг эътиқод эркинлигини, конфессиялараро тотувликни таъминлаш борасидаги давлат сиёсати самарадорлиги жаҳон ҳамжамияти томонидан юксак эътироф этилаёганидан далолат.

Узбекистан – край, воспевающий мир, спокойствие и стабильность
В настоящее время в Узбекистане наглядно проявляется вступление страны в совершенно новый этап развития, что подтверждается широкомасштабными реформами, проводимыми во всех сферах. Глубокие преобразования во внутренней и внешней политике, социально-экономической жизни, культурной и духовно-просветительской областях находят своё отражение в образе жизни нашего народа.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и на основе единства народа была принята Стратегия «Узбекистан – 2030», которая стала прочной правовой и практической основой обновления страны. Реализация данной программы создаёт условия для повышения благосостояния населения, обеспечения устойчивого развития государства и общества.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание укреплению атмосферы взаимного уважения, солидарности и сотрудничества между различными религиозными конфессиями, поддержанию межкультурного диалога, обеспечению мира и согласия, что получило широкую поддержку международного сообщества.
Примечательно, что 19 сентября 2017 года в Нью-Йорке на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу, которая нашла своё практическое воплощение в принятии на очередной сессии Генассамблеи ООН в 2018 году специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность». Проект документа, подготовленный Узбекистаном, был единогласно одобрен всеми государствами – членами ООН.
Данная резолюция приобрела особую значимость, так как выдвинула на первый план вопросы просвещения и воспитания в качестве эффективного средства противодействия глобальным угрозам – экстремизму и терроризму, особенно в условиях роста нетерпимости и непримиримого отношения к представителям различных религий и убеждений.
Как логическое продолжение этой работы, в 2022 году был проведён международный форум «Диалог деклараций» с целью реализации принципов и положений резолюции «Просвещение и религиозная толерантность», а также достижения целей Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, утверждённой в 2020 году.
Главным итогом встречи стало принятие «Бухарской декларации», дополнившей ранее принятые декларации в Марокко, Мекке, Джакарте, Потомаке и Пунта-дель-Эсте. Этот документ стал важным вкладом Узбекистана в укрепление идей религиозной толерантности и межнационального согласия на международной арене.
Важно отметить, что данный диалог приобрёл регулярный характер: с 10 по 13 сентября текущего года в Ташкенте и Самарканде планируется проведение второго международного форума «Диалог деклараций».
Этот форум является неотъемлемой частью усилий мирового сообщества по обеспечению свободы вероисповедания и укреплению межрелигиозного диалога, а также выражением готовности Узбекистана активно продвигать на международной арене свою приверженность международным обязательствам в области прав и свобод человека.
Следует подчеркнуть, что в условиях, когда в различных регионах мира нарушаются естественные права человека – на жизнь, образование, труд, самореализацию и свободу вероисповедания, в Узбекистане представители более 130 национальностей и 16 конфессий мирно живут на основе принципа толерантности. Возможность свободного и безопасного исполнения религиозных обрядов представителями различных народов и конфессий является важнейшим фактором стабильности общества.
Сегодня в Узбекистане зарегистрировано 2373 религиозные организации, из которых 2174 являются исламскими и 199 – неисламскими. За последние восемь лет в республике зарегистрировано 130 религиозных организаций, в том числе 3 высших и 1 среднее специальное исламское учебное заведение, 105 мечетей и 25 неисламских организаций различных конфессий.
Правовой основой этих преобразований является Концепция государственной политики в религиозной сфере и обеспечения свободы совести граждан, утверждённая Законом Республики Узбекистан № 1037 от 25 февраля 2025 года.
Концепция закрепляет право на свободу совести, конституционный принцип светского характера государства, определяет цели, задачи, принципы и приоритетные направления государственной политики в религиозной сфере. Она разработана с учётом богатого национально-исторического опыта государственности и общечеловеческих ценностей, и направлена на обеспечение стабильной среды для поступательного развития многоконфессионального и многонационального общества Узбекистана на основе демократии, светскости, свободы, равенства, социальной справедливости и солидарности.
За короткий срок были созданы такие научные и образовательные учреждения, как Центр исламской цивилизации в Узбекистане, международные исследовательские центры имени Имама Бухари, Имама Мотуриди, Имама Термизи, Бахауддина Накшбанди, Международная исламоведческая академия Узбекистана, Школа хадисоведения в Самарканде и Высшее медресе Мир Араб в Бухаре.
Эти учреждения вносят значительный вклад в формирование здоровой духовной среды в обществе, воспитание молодёжи как современно мыслящих личностей, достойных наследников великих предков, что соответствует благородной общечеловеческой идее «Просвещение против невежества».
Если в 2017 году в стране действовали лишь 3 высших (1 исламское и 2 неисламских) и 9 средних специальных религиозных учебных заведений, то сегодня их общее число достигло 16, из которых 6 – высшие.
Для дальнейшего развития данной сферы и вывода её на новый уровень был подписан Указ Президента «О мерах по дальнейшему укреплению гарантий права граждан на свободу совести и выводу реформ в духовно-просветительской сфере на новый этап». Данный документ был с одобрением воспринят не только представителями религиозно-просветительской сферы, но и широкой общественностью.
Следует отметить, что в последние годы на высоком уровне были проведены юбилеи и мероприятия не только исламских, но и неисламских конфессий: 145-летие (2017 г.) и 150-летие (2021 г.) Епархии Русской Православной Церкви в Ташкенте и Узбекистане, 120-летие Армянской апостольской церкви (2023 г.), 25-летие (2018 г.) и 30-летие (2023 г.) Библейского общества Узбекистана, 200-летие со дня рождения Бахауллы (2017 г.), 200-летие со дня рождения Баба (2019 г.) и 100-летие со дня кончины Абдул-Баха (2022 г.). Эти мероприятия являются ярким примером мира и толерантности в нашей стране.
Наряду с этим большое внимание уделяется организации паломничеств представителей различных религий за рубеж. В частности, около 500 тысяч граждан совершили хадж и умру, более 10 тысяч человек посетили святые места в Израиле, России, Грузии, Турции и других странах.
В заключение следует отметить, что Узбекистан на протяжении тысячелетий являлся неотъемлемой частью Великого Шёлкового пути и внёс достойный вклад в развитие мировой цивилизации. Здесь всегда процветали торгово-экономические, научные и культурные центры, а присущие нашему народу толерантность, гостеприимство и уважение к представителям различных культур были основными факторами прогресса.
Сегодня в Узбекистане традиции и обычаи различных народов развиваются в гармонии. Последовательная политика в религиозно-просветительской сфере, проводимая под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, служит прочной основой обеспечения мира, стабильности и согласия не только в нашей стране, но и во всём мире.
Широкое участие представителей разных стран в предстоящем втором международном форуме «Диалог деклараций» является свидетельством высокой международной оценки государственной политики Узбекистана в области обеспечения свободы вероисповедания и межконфессионального согласия.