Ўзбекистон–Хитой темирйўл йўналишлари: савдо, транзит ва янги логистика марказлари
Ўзбекистон–Хитой ўртасидаги муносабатларнинг тарихий илдизлари узоқ асрларга бориб тақалади ва бугунги кунда ҳозирги босқичда самарали, ўзаро манфаатли шерикликни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Минтақаларни боғлаб турган, ўзаро ҳамкорлик ва маданий алмашинувга туртки бўлган қадимий Ипак йўли бугунги кунда янгича аҳамият касб этиб, ўз навбатида мамлакатлар ва халқлар ўртасида иқтисодий, маданий ва гуманитар кўприк бўлиб хизмат қилишни давом этмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон ва Хитойнинг халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар, глобал хавфсизлик ва тараққиётни таъминлаш бўйича позиция ва ёндашувлари ўхшаш. Хитой Ўзбекистоннинг мустақил тараққиёт йўлини, мамлакатимизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Икки давлат БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, «Марказий Осиё-Хитой» формати ва бошқа кўп томонлама халқаро тузилмалар доирасида ҳам яқин алоқаларни мустаҳкамлаган ҳолда умумий манфаатларни ҳимоя қилиб, бутун дунёда хавфсизлик ва тараққиётга эришишга ижобий ҳисса қўшмоқда. Шу ўринда таъкидлаб ўтиш жоизки, Ўзбекистон ва Хитой ШҲТни ташкил этишда фаол қатнашган ва икки томонларнинг илгари сурилган ташаббус ва таклифларни амалга оширишда ҳар доим бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Хитой Халқ Республикаси ўртасидаги иқтисодий ва транспорт алоқалари изчил ривожланмоқда. Икки томонлама савдо ҳажми рекорд даражаларга етаётган бир пайтда, темир йўл йўналишлари стратегик аҳамият касб этмоқда.
Икки давлат ҳудудлари ўртасида ўзаро савдо иқтисодий алоқаларни ривожлантириш мақсадида ҳудудлараро алмашинувлар фаоллашгани мамлакатимизнинг барча ҳудудлари раҳбарлари бир неча бор Хитойга ташриф буюрди, Шинжон-Уйғур автоном райони, Анхой, Цзянси, Цзянсу, Чжэцзян, Шандун, Шэнси ва Шанхай музофотлари делегациялари Ўзбекистонда бўлди. Пекин, Урумчи ва бошқа бир қатор шаҳарларда савдо уйлари очилди.
Савдо алоқалари йилдан-йилга ривожланиб 2017 йилга нисбатан 2024 йилда савдо ҳажми 3 баробарга ўсиб 2024 йил якунларига кўра
12,5 миллиард АҚШ долларини ташкил қилди. Шундан, 2 млрд АҚШ доллари экспорт, 10,5 млрд АҚШ доллари импорт ҳиссасига тўғри келмоқда.
Хитойнинг тўғридан-тўғри инвестициялари Ўзбекистоннинг бошқа етакчи ҳамкорлари капитали қатори Ўзбекистон иқтисодиётининг қатор тармоқларида фаол иштирок этмоқда. Хитойнинг Huawei, ZTE, Wenzhou Jinsheng Trading, QK Peng Sheng, Sinotruk, Heng Bang Textile Central Asia ва бошқа кўплаб йирик компаниялари Ўзбекистон бозорида ўз фаолиятини олиб бормоқда.
Бир макон, бир йўл" ташаббуси доирасида транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш ва минтақани ривожлантиришда стратегик аҳамиятга эга бўлган Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон темир йўлини қуриш лойиҳаси бугунги кунда “Аср қурилиши” сифатида эътироф этилмоқда. Ушбу истиқболли темир йўл линиясининг қурилиши том маънода “Буюк Ипак йўли”нинг қайта тикланишидир.
Узоқ йиллик саъй-ҳаракатлардан сўнг “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлининг қурилиш ишлари 2024 йил 27 декабрь куни Қирғиз Республикасининг Жалол-Обод шаҳрида бошланди. Бугунги кунда Хитой Халқ Республикаси, Қирғиз Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси темир йўл ишчилари ўртасидаги самарали ҳамкорлик туфайли томонлар асосий объектларда ишларни муддатидан олдин бошлашга эришдилар, бу эса лойиҳанинг фаол қурилиш босқичига ўтганини кўрсатади.
Лойиҳа “Қашқар – Торугарт – Макмал – Жалол-Обод – Андижон” йўналиши бўйлаб 20 та станция, 42 та кўприк ва 25 та туннелни ўз ичига олади. Темир йўл қурилиши 2030 йил охиригача якунланиши, темир йўл линиясининг узунлиги – 532,53 км бўлиши, шунингдек, йўналишда юк ташиш ҳажми йилига 15 млн. тоннага етиши кутилмоқда. Бунинг устига, йўналиш бўйлаб замонавий транзит-логистика инфратузилмаси, омборхона ва терминаллар барпо этилади.
Ушбу истиқболли лойиҳанинг қурилиши давомида кўплаб туннеллар ва кўприклар қуриб битказилади, буларнинг барчаси лойиҳанинг юқори муҳандислик намунаси сифатида эътироф этади. Юкларнинг етказиб бериш муддатларининг қисқариши натижасида уларнинг етказиб бериш нархлари пасаяди, бу эса ўз навбатида товарларнинг бозор қийматини ҳам пастлашига олиб келади. Хитой ва Марказий Осиё ўртасида барқарор транспорт йўлагининг барпо этилиши кўплаб янги иш ўринларининг яратилишига, минтақа мамлакатлари ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларнинг янада ривожланишига сабаб бўлади.
Тадқиқотлар шуни кўрсатдики, Хитойдан Туркия, Эрон, Туркманистон, Афғонистон, Покистонга кетаётган юкларнинг 10 млн. тоннага яқин қисмини "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон" йўналишига жалб қилиш имконияти мавжуд бўлиб, йўналиш бўйлаб юк ташиш учун қулай шарт-шароитлар ташкил этилса, юк ташиш ҳажми 2040 йилга бориб 4 баробарга ошиши мумкин.
Буларнинг барчаси ушбу лойиҳанинг нафақат транспорт инфратузилмавий балки иқтисодий аҳамиятининг юқори эканлигини кўрсатади. Шунингдек, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли мавжуд “Хитой – Қозоғистон – Ўзбекистон” темир йўлига нисбатан маршрут узунлигини 1035 кмга, етказиб бериш вақтини эса бир ҳафтага қисқартиради.
Темир йўл линияси қурилиш ишлари якунланганидан сўнг “Хитой – Европа” ҳамда “Хитой – Жанубий Осиё” ўртасида энг қисқа, барқарор қуруқлик транспорт маршрутлари пайдо бўлиши натижасида, “Хитой – Европа” йўналишида ташиш масофаси 900 кмга ҳамда “Хитой – Жанубий Осиё” ўртасида ташиш масофаси 1000 кмга ташиш вақтлари эса мос равишда 1 ҳафтага қисқаради.
Ўзбекистон–Хитой темир йўл йўналишлари нафақат икки томонлама товар айирбошлашнинг ўсишига хизмат қилмоқда, балки Ўзбекистоннинг геоиқтисодий мавқеини мустаҳкамлаб, Марказий Осиёнинг логистика марказига айланиш жараёнини тезлаштирмоқда. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўл лойиҳаси – келажакдаги стратегик транзит кўприк бўлиб, Евроосиё логистика занжирида Ўзбекистоннинг ролини янада кучайтиради
Ўзбекистон–Хитой ўртасида юк айланмасининг ошиши икки давлат ҳудудида юкларни йиғиш, саралаш ва тарқатиш пунктлари ва логистика марказларини ташкил этишга эҳтиёжнинг юзага келишига олиб келмоқда. Ушбу юзага келаётган талабларни бажариш ва сифатли хизматларни таъминлаш мақсадида “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ
2025 йилда Хитойнинг Ланчжоу шаҳрида юкларни йиғиш пунктини очди.
Ўзбекистоннинг Шарқий ва Жанубий-Шарқий Осиё давлатлари билан савдо муносабатларида Хитойнинг Ляньюньган ва Циндао портлари муҳим ўрин тутади. Хусусан, Хитойнинг Шарқий провинциялари, Жанубий Корея, Япония, Малайзия каби давлатлари билан экспорт-импорт юкларни ташишда географик қулай жойлашган Ляньюньган порти аҳамияти ортиб бормоқда.
Ўзбекистон-Хитой ўртасидаги экспорт, импорт ва транзит юкларини ташишда имкон қадар қулай шароитлар яратиш ҳамда “Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой” транспорт йўлагини янада ривожлантириш мақсадида Хитойнинг Ляньюньган портида жойлашган “Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти халқаро логистика парки”да ўзбек бизнес вакиллари иштирокида логистика маркази ташкил этилди.
Ишонч билан айтиш мумкинки, икки давлат ўртасидаги темир йўл ҳамкорлиги нафақат иқтисодий, балки сиёсий, минтақавий барқарорлик ва транспорт хавфсизлиги нуқтаи назаридан ҳам ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги
Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази бўлим бошлиғи Усмонжон Мухторжонов,

Железнодорожные направления Узбекистан-Китай: торговля, транзит и новые логистические центры
Исторические корни узбекско-китайских отношений уходят в глубь веков и сегодня служат прочной основой для развития эффективного, взаимовыгодного партнерства на современном этапе. Древний Шелковый путь, связывавший регионы и стимулировавший взаимное сотрудничество и культурный обмен, сегодня приобретает новое значение и продолжает служить экономическим, культурным и гуманитарным мостом между странами и народами.
На сегодняшний день позиции и подходы Узбекистана и Китая по актуальным вопросам международной повестки дня, обеспечению глобальной безопасности и развития схожи. Китай всесторонне поддерживает независимый путь развития Узбекистана, широкомасштабные реформы, осуществляемые в нашей стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Укрепляя тесные связи в рамках ООН, Шанхайской организации сотрудничества, формата "Центральная Азия – Китай" и других многосторонних международных структур, оба государства защищают общие интересы и вносят позитивный вклад в достижение безопасности и развития во всем мире. Следует отметить, что Узбекистан и Китай активно участвовали в создании ШОС и всегда поддерживают друг друга в реализации инициатив и предложений, выдвигаемых обеими сторонами.
В последние годы последовательно развиваются экономические и транспортные связи между Узбекистаном и Китайской Народной Республикой. В то время как объемы двусторонней торговли достигают рекордных уровней, железнодорожные маршруты приобретают стратегическое значение.
В целях развития взаимных торгово-экономических связей между территориями двух государств активизировались межрегиональные обмены, руководители всех регионов нашей страны неоднократно посещали Китай, в Узбекистане побывали делегации Синьцзян-Уйгурского автономного района, провинций Аньхой, Цзянси, Цзянсу, Чжэцзян, Шаньдун, Шэньси и Шанхая. Торговые дома были открыты в Пекине, Урумчи и ряде других городов.
Торговые отношения развиваются из года в год, по сравнению с 2017 годом, в 2024 году объем торговли увеличился в 3 раза и по итогам 2024 года составил 12,5 миллиарда долларов США. Из них 2 млрд долларов США приходится на экспорт, 10,5 млрд долларов США - на импорт. Прямые инвестиции Китая, наряду с капиталом других ведущих партнеров Узбекистана, активно участвуют в ряде отраслей экономики Узбекистана.
На рынке Узбекистана осуществляют свою деятельность такие крупные китайские компании, как Huawei, ZTE, Wenzhou Jinsheng Trading, QK Peng Sheng, Sinotruk, Heng Bang Textile Central Asia и многие другие.
Проект строительства железной дороги Китай - Кыргызстан - Узбекистан, имеющий стратегическое значение для укрепления транспортной взаимосвязанности и развития региона в рамках инициативы "Один пояс, один путь," сегодня признан "Строительством века." Строительство этой перспективной железнодорожной линии представляет собой буквальное возрождение Великого шелкового пути.
После многолетних усилий строительство железной дороги "Китай - Кыргызстан - Узбекистан" началось 27 декабря 2024 года в городе Джалал-Абад Кыргызской Республики.
На сегодняшний день, благодаря эффективному сотрудничеству между железнодорожниками Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан, стороны достигли результата досрочного начала работ на ключевых объектах, что свидетельствует о переходе проекта в активную фазу строительства.
Проект включает в себя 20 станций, 42 моста и 25 тоннелей по маршруту "Кашгар – Торугарт – Макмал – Джалал-Абад – Андижан." Ожидается, что строительство железной дороги будет завершено к концу 2030 года, протяженность железнодорожной линии составит 532,53 км, а объем грузоперевозок по маршруту достигнет 15 млн тонн в год. Кроме того, вдоль маршрута будут построены современная транзитно-логистическая инфраструктура, склады и терминалы.
В ходе строительства этого перспективного проекта будет завершено возведение множества тоннелей и мостов, что считается высоким инженерным достижением проекта. В результате сокращения сроков доставки грузов снизятся цены на их перевозку, что, в свою очередь, приведет к уменьшению рыночной стоимости товаров. Создание устойчивого транспортного коридора между Китаем и Центральной Азией приведет к появлению множества новых рабочих мест и дальнейшему развитию торгово-экономических связей между странами региона.
Исследования показали, что существует возможность привлечь около 10 млн тонн грузов, следующих из Китая в Турцию, Иран, Туркменистан, Афганистан и Пакистан, на маршрут "Китай – Кыргызстан – Узбекистан". При создании благоприятных условий для грузоперевозок по этому маршруту объем перевозок может увеличиться в 4 раза к 2040 году. Все это свидетельствует о высокой не только транспортно-инфраструктурной, но и экономической значимости данного проекта.
Кроме того, железная дорога "Китай - Кыргызстан - Узбекистан" сократит протяженность маршрута на 1035 км, а время доставки - на неделю по сравнению с существующей железной дорогой "Китай – Казахстан – Узбекистан". После завершения строительства железнодорожной линии, в результате появления кратчайших и стабильных сухопутных транспортных маршрутов между Китаем и Европой, а также Китаем и Южной Азией, расстояние перевозок в направлении "Китай – Европа" сократится на 900 км, а между Китаем и Южной Азией - на 1000 км, при этом время в пути уменьшится на 1 неделю для обоих направлений.
Железнодорожные маршруты Узбекистан-Китай не только способствуют росту двустороннего товарооборота, но и укрепляют геоэкономическое положение Узбекистана, ускоряя процесс его превращения в логистический центр Центральной Азии. Проект железной дороги "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" станет стратегическим транзитным мостом в будущем и усилит роль Узбекистана в евразийской логистической цепочке.
Рост грузооборота между Узбекистаном и Китаем приводит к необходимости создания пунктов сбора, сортировки и распределения грузов, а также логистических центров на территории двух стран. В целях выполнения этих возникающих требований и обеспечения качественного обслуживания АО "Узтемирйулконтейнер"в 2025 году открыло пункт сбора грузов в городе Ланьчжоу, Китай.
В торговых отношениях Узбекистана со странами Восточной и Юго-Восточной Азии важное место занимают китайские порты Ляньюньган и Циндао. В частности, возрастает значение порта Ляньюньган, географически удобно расположенного для перевозки экспортно-импортных грузов с восточными провинциями Китая, Южной Кореей, Японией, Малайзией и другими странами региона.
В целях создания максимально благоприятных условий для перевозки экспортных, импортных и транзитных грузов между Узбекистаном и Китаем, а также дальнейшего развития транспортного коридора "Узбекистан – Кыргызстан – Китай" в "Международном логистическом парке Шанхайской организации сотрудничества," расположенном в китайском порту Ляньюньган, создан логистический центр с участием представителей узбекского бизнеса.
С уверенностью можно утверждать, что железнодорожное сотрудничество между двумя странами имеет решающее значение не только с экономической точки зрения, но и с точки зрения политической и региональной стабильности, а также транспортной безопасности.