2025 йил I ярим йилликда Ўзбекистон иқтисодиётининг ривожланиши
2025 йилнинг биринчи ярим йиллиги якунлари бўйича Ўзбекистон иқтисодиёти жадал ўсиш динамикасини сақлаб қолмоқда.
Миллий статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, 2025 йил январь–июнь ойларида ялпи ички маҳсулот (ЯИМ) 807,9 трлн сўмни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 7,2 % га ошди.
Асосий ташқи савдо ҳамкорлари бўлган давлатларда ижобий тенденциялар сақланмоқда. Қозоғистонда ЯИМ 2025 йил январь–июнь ойлари якунлари бўйича 6,2%ни ташкил этди, Қирғизистонда – 11,7 %, Хитойда – 5,3%, Россия Федерацияси Иқтисодий ривожланиш вазирлиги маълумотларига кўра, Россияда 1,4%га етди.
Инфляция. Истеъмол нархлари индекси 2024 йил декабрь ойига нисбатан 104,2%ни ташкил этди, бу эса нархлар ўсиш суръатлари секинлашаётганини кўрсатади. Озиқ-овқат ва ноозиқ-овқат товарлари сегментларида нархлар ўртача даражада ўсмоқда, шу билан бирга, хизматлар инфляциянинг асосий драйвери бўлиб қолмоқда ва умумий истеъмол нархлари даражасига энг катта таъсирни кўрсатмоқда.
Инвестиция. Асосий капиталга инвестициялар ҳажми 5,5%га ошиб, 273,4 трлн сўмга етди. Ўтган йил бошидаги юқори ўсиш суръатларига нисбатан секинлашганига қарамасдан, инвестиция фаоллиги барқарор қолмоқда. Инвестиция манбаларида марказлашмаган маблағлар, жумладан корхоналар ва аҳоли маблағлари, шунингдек, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар устунлик қилмоқда.
Ишлаб чиқариш саноати барқарор ўсишни кўрсатмоқда. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 6,6%га (488,5 триллион сўм), қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигида 4,0%га (194,9 триллион сўм), қурилиш ишлари ҳажми 10,7%га (137,6 триллион сўм) ўсди.
Хизматлар соҳаси ҳам фаол ўсишни намоён этмоқда: кўрсатилган хизматлар ҳажми 13,3%га ошиб, 458,2 трлн сўмни ташкил этди, чакана савдо айланмаси эса 9,7%га ўсиб, 198,7 трлн сўмга етди. Хизматлар ва савдо соҳасида юқори ўсиш суръатлари аҳоли даромадларининг ортиши, рақамлаштиришнинг давом этиши, онлайн тўловлар ва рақамли сервисларга ўтишнинг ортиши билан изоҳланади, бу эса хизматлар секторини янада динамик қилмоқда.
Ташқи иқтисодий фаолият. Ташқи савдо айланмаси 37 млрд долларга етиб, 16,1%га ошди. Экспорт 16,9 млрд долларни (+29,1 %) ташкил этди, импорт эса 7,0%га ўсиб, 20,1 млрд долларга етди. Экспортнинг тезлашиши хизматлар, хомашё ва энергетика ресурслари етказиб беришнинг ортиши билан боғлиқ.
Умуман олганда, 2025 йилнинг биринчи ярим йиллигида Ўзбекистон иқтисодиёти ишончли тикланиш ва тузилмавий барқарорликни намоён этмоқда. Фаол инвестиция ва ташқи иқтисодий сиёсат, реал секторни қўллаб-қувватлаш ҳамда инфляциявий босимнинг камайиши ижобий макроиқтисодий динамикани таъминламоқда.

Economic Development of Uzbekistan in the 1st Half of 2025
According to data from the National Statistics Committee, gross domestic product (GDP) amounted to 807.9 trillion sums in January–June 2025, marking a 7.2% increase compared to the same period of the previous year.
Positive trends persist among key foreign trade partners. GDP growth in Kazakhstan for January–June reached 6.2%, in Kyrgyzstan 11.7%, in China 5.3%, and in Russia 1.4%, according to Rosstat.
Inflation has slowed. The consumer price index stood at 104.2% compared to December 2024, indicating a deceleration in price growth relative to earlier periods. Prices in food and non-food segments have shown moderate growth, while services remain the main driver of inflation, exerting the greatest impact on overall consumer price levels.
Investments in fixed capital increased by 5.5%, reaching 273.4 trillion sums. Although this reflects a slowdown compared to the high growth rates recorded early last year, investment activity remains stable. Decentralized sources continue to dominate, including funds from enterprises and households as well as foreign direct investment.
Production sectors continue to show solid growth. Industrial output rose by 6.6% to 488.5 trillion sums, agriculture, forestry and fisheries by 4.0% to 194.9 trillion sums, and construction works by 10.7% to 137.6 trillion sums.
The services sector is also expanding actively. The volume of services provided grew by 13.3% to 458.2 trillion sums, while retail turnover rose by 9.7% to 198.7 trillion sums. This strong growth in services and trade is driven by rising household incomes, ongoing digitalization, increased adoption of online payments and digital platforms, making the service sector increasingly dynamic.
Foreign economic activity remains strong. Foreign trade turnover reached $37 billion, up by 16.1%. Exports totaled $16.9 billion (up 29.1%), while imports rose by 7.0% to $20.1 billion. Export growth was driven by increased deliveries of services, raw materials, and energy resources.
Overall, in the first half of 2025, Uzbekistan’s economy demonstrated steady recovery and structural resilience. Active investment and foreign economic policy, support for the real sector, and a decline in inflationary pressure contribute to a positive macroeconomic trajectory.