Ўзбекистон технологик металлар комбинати (ТМК) халқаро ҳамкорликни фаоллаштирмоқда
Рений металли экспорти Ўзбекистон технологик металлар комбинати (ТМК) ва Эстониянинг “VLCor Baltic OU” компанияси ўртасида имзоланган шартнома асосида амалга оширилди. Бу Ўзбекистонда рений металли экспортининг амалдаги бошланишидир.
Рений – мураккаб технологиялар, аэрокосмик соҳалар ва юқори ҳароратли суперқотишмалар ишлаб чиқаришда жаҳонда тан олинган стратегик металл ҳисобланади.
ТМК томонидан 2025 йилнинг биринчи ярим йиллигида амалга оширилган экспорт ҳажми 21,3 миллион АҚШ доллари (ўсиш 118 фоиз)ни ташкил этди.
***
Ўзбекистон технологик металлар комбинати АЖ (ТМК) ва Хитойнинг “PPP (Hong Kong) Ltd.” компанияси вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида ТМК вакиллари комбинатнинг ҳозирги фаолияти ва истиқболли инвестиция лойиҳаларига бағишланган тақдимот ўтказишди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди. Хусусан, Ўзбекистонда яратилаётган қулай инвестиция муҳитидан фойдаланган ҳолда, критик хомашё йўналишида қўшма корхона ташкил этиш таклифи илгари сурилди.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” вакиллари компаниянинг хром, никель ва кобальтни қайта ишлаш ҳамда ушбу металлар асосида маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича салоҳияти ва замонавий технологияларга эгалигини билдирди. Компания, шунингдек, Ўзбекистонда хром хомашёсини қайта ишлаб соф хром ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорликка тайёрлигини маълум қилди.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” компанияси Гонконгда рўйхатдан ўтган. У хром, никель, кобальт каби стратегик металлар билан ишловчи халқаро компания бўлиб, Хитой, БАА, Жанубий Африка, Ҳиндистон, Миср ва Қозоғистон каби йирик бозорларни қамраб олган.
Ўзбекистон технологик металлар комбинати АЖ (ТМК) ва Хитойнинг етакчи муҳандислик-инжиниринг компанияси – “China Aluminum International Engineering Co., Ltd.” (Chalieco) ўртасида муҳим аҳамиятга эга янги ҳужжатлар имзоланди.
Жумладан, томонлар ўртасида вольфрам гидрометаллургия цехини модернизация қилиш бўйича шартнома, шунингдек, илғор инновацион технологияларни жорий этиш юзасидан Ҳамкорлик меморандуми тузилди.
“China Aluminum International Engineering Co., Ltd” (Chalieco) – бу Хитойнинг йирик давлат корпорацияси “Aluminum Corporation of China” (Chinalco) таркибига кирувчи компания ҳисобланади.
2003 йилда ташкил этилган мазкур компания бугунги кунда EPC хизматларидан тортиб, инновацион технологияларни жорий этиш, ускуналар ишлаб чиқаришгача бўлган кенг кўламли йўналишларни қамраб олган.

Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) активизирует международное сотрудничество
Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) впервые осуществил экспорт металлического рения чистотой 99,9% на основе контракта, подписанного с эстонской компанией «VLCor Baltic OU».
Это означает фактическое начало экспорта этого тугплавого металла из Узбекистана.
Рений считается всемирно признанным стратегическим металлом, используемым в сложных технологиях, аэрокосмической промышленности и производстве высокотемпературных суперсплавов.
Общий объём экспорта ТМК за первое полугодие 2025 года составил 21,3 миллиона долларов (рост на 118%).
В Ташкенте состоялась официальная встреча между представителями Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) и китайской компании PPP (Hong Kong) Ltd.
В ходе переговоров представители ТМК проинформировали о текущей деятельности предприятия и перспективных инвестиционных проектах, подчеркнув наличие широких возможностей для взаимовыгодного сотрудничества.
Особое внимание было уделено инвестиционному климату в Узбекистане и инициативе по созданию совместного предприятия в области переработки критически важных видов сырья.
В свою очередь, представители PPP (Hong Kong) Ltd. отметили, что компания обладает передовыми технологиями переработки хрома, никеля и кобальта, а также опытом производства высокочистой продукции на их основе. Была выражена заинтересованность в сотрудничестве по организации в Узбекистане производства чистого хрома с использованием отечественного хромсодержащего сырья.
PPP (Hong Kong) Ltd. – международная компания, зарегистрированная в Гонконге и специализирующаяся на стратегических металлах, включая хром, никель и кобальт. География деятельности охватывает рынки Китая, ОАЭ, Южной Африки, Индии, Египта и Казахстана.
АО «Узбекский комбинат технологических металлов» и ведущая китайская инжиниринговая компания «China Aluminum International Engineering Co., Ltd.» (Chalieco) подписали стратегически важные соглашения.
В частности, заключён договор на модернизацию цеха гидрометаллургии вольфрама, а также подписан меморандум о сотрудничестве в сфере внедрения передовых технологических решений.
Chalieco является дочерней структурой одной из крупнейших государственных корпораций Китая – «Aluminum Corporation of China» (Chinalco). Основанная в 2003 году компания предоставляет услуги в формате EPC, занимается разработкой инновационных технологий и производством высокотехнологичного оборудования.