Ўзбекистон технологик металлар комбинати (ТМК) халқаро ҳамкорликни фаоллаштирмоқда
Рений металли экспорти Ўзбекистон технологик металлар комбинати (ТМК) ва Эстониянинг “VLCor Baltic OU” компанияси ўртасида имзоланган шартнома асосида амалга оширилди. Бу Ўзбекистонда рений металли экспортининг амалдаги бошланишидир.
Рений – мураккаб технологиялар, аэрокосмик соҳалар ва юқори ҳароратли суперқотишмалар ишлаб чиқаришда жаҳонда тан олинган стратегик металл ҳисобланади.
ТМК томонидан 2025 йилнинг биринчи ярим йиллигида амалга оширилган экспорт ҳажми 21,3 миллион АҚШ доллари (ўсиш 118 фоиз)ни ташкил этди.
***
Ўзбекистон технологик металлар комбинати АЖ (ТМК) ва Хитойнинг “PPP (Hong Kong) Ltd.” компанияси вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида ТМК вакиллари комбинатнинг ҳозирги фаолияти ва истиқболли инвестиция лойиҳаларига бағишланган тақдимот ўтказишди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди. Хусусан, Ўзбекистонда яратилаётган қулай инвестиция муҳитидан фойдаланган ҳолда, критик хомашё йўналишида қўшма корхона ташкил этиш таклифи илгари сурилди.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” вакиллари компаниянинг хром, никель ва кобальтни қайта ишлаш ҳамда ушбу металлар асосида маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича салоҳияти ва замонавий технологияларга эгалигини билдирди. Компания, шунингдек, Ўзбекистонда хром хомашёсини қайта ишлаб соф хром ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорликка тайёрлигини маълум қилди.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” компанияси Гонконгда рўйхатдан ўтган. У хром, никель, кобальт каби стратегик металлар билан ишловчи халқаро компания бўлиб, Хитой, БАА, Жанубий Африка, Ҳиндистон, Миср ва Қозоғистон каби йирик бозорларни қамраб олган.
Ўзбекистон технологик металлар комбинати АЖ (ТМК) ва Хитойнинг етакчи муҳандислик-инжиниринг компанияси – “China Aluminum International Engineering Co., Ltd.” (Chalieco) ўртасида муҳим аҳамиятга эга янги ҳужжатлар имзоланди.
Жумладан, томонлар ўртасида вольфрам гидрометаллургия цехини модернизация қилиш бўйича шартнома, шунингдек, илғор инновацион технологияларни жорий этиш юзасидан Ҳамкорлик меморандуми тузилди.
“China Aluminum International Engineering Co., Ltd” (Chalieco) – бу Хитойнинг йирик давлат корпорацияси “Aluminum Corporation of China” (Chinalco) таркибига кирувчи компания ҳисобланади.
2003 йилда ташкил этилган мазкур компания бугунги кунда EPC хизматларидан тортиб, инновацион технологияларни жорий этиш, ускуналар ишлаб чиқаришгача бўлган кенг кўламли йўналишларни қамраб олган.

TMK has carried out its first export of metallic rhenium based on a contract signed with the Estonian company “VLCor Baltic OU”.
This marks the actual beginning of metallic rhenium exports from Uzbekistan.
Rhenium is considered a globally recognized strategic metal used in advanced technologies, the aerospace industry, and the production of high-temperature superalloys.
The total volume of TMK exports for the first half of 2025 will amount to 21.3 million US dollars (an increase of 118%).
***
An official meeting was held in Tashkent between representatives of the Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) and the Chinese company PPP (Hong Kong) Ltd.
During the negotiations, TMK presented an overview of its current operations and promising investment projects, highlighting the wide-ranging opportunities for mutually beneficial cooperation.
Particular attention was given to Uzbekistan’s favorable investment climate and the proposal to establish a joint venture focused on processing critical raw materials.
Representatives of PPP (Hong Kong) Ltd. noted that the company possesses advanced technologies for processing chromium, nickel, and cobalt, as well as extensive experience in producing high-purity products based on these metals. The company expressed interest in collaborating on the development of pure chromium production in Uzbekistan through the processing of local chromium-containing raw materials.
PPP (Hong Kong) Ltd. is an international company registered in Hong Kong, specializing in strategic metals such as chromium, nickel, and cobalt. Its operational footprint includes key markets such as China, the UAE, South Africa, India, Egypt, and Kazakhstan.
Uzbekistan Technological Metals Company (UzTMK) and the leading Chinese engineering firm, China Aluminum International Engineering Co., Ltd. (Chalieco), have signed a set of strategically important agreements.
These include a contract for the modernization of UzTMK’s tungsten hydrometallurgy facility, as well as a memorandum of cooperation aimed at introducing cutting-edge technological solutions.
Chalieco is a subsidiary of Aluminum Corporation of China (Chinalco), one of the largest state-owned industrial corporations in China. Established in 2003, the company specializes in EPC services, innovative technology development, and the production of advanced industrial equipment.