Миллий армия – Янги Ўзбекистон барқарорлигини таъминлашнинг ишончли кафолати «Миллий армиямиз ва халқимизнинг фаол ҳамкорлиги туфайли Қуролли Кучларимиз мамлакатимиз тараққиёти, тинчлиги ва барқарорлигининг ишончли кафолатига, чинакам жасорат ва матонат мактабига айланмоқда». Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев
Миллий армия – Янги Ўзбекистон барқарорлигини таъминлашнинг ишончли кафолати
«Миллий армиямиз ва халқимизнинг фаол ҳамкорлиги туфайли Қуролли Кучларимиз мамлакатимиз тараққиёти, тинчлиги ва барқарорлигининг ишончли кафолатига, чинакам жасорат ва матонат мактабига айланмоқда».
Ўзбекистон Республикаси Президенти,
Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони
Шавкат Мирзиёев
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон армияси мураккаб ва шу билан бирга шарафли йўлни босиб ўтди. Қуролли Кучлар мустақилликни ишончли таъминлаш, республикада демократик ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш кафолатига айланди.
Сўнги йилларда Қуролли Кучларда олиб борилган туб ислоҳотлар натижасида мамлакатнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, хавфсизлик ва барқарорликни, чегаралар дахлсизлигини таъминлай оладиган, шунингдек халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини ҳимоя қилиш бўйича тактик ва стратегик вазифаларни самарали ҳал қилишга қодир мобил, ихчам ва юқори технологик миллий армиямиз шаклланди.
Бугунги кунда армиямиз жисмоний, маънавий, илмий жиҳатдан тайёр, шунингдек замонавий қуроллардан фойдаланиш бўйича илғор билим, кўникмаларга эга.
Авваламбор, тарихан қисқа даврда, Ўзбекистон Республикасининг ҳарбий сиёсатини белгиловчи, қўшинларнинг жанговар тайёргарлиги, ҳарбий қудрати ва салоҳиятини янада ошириш имконини берувчи бир қанча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Бундай ҳужжатлар сирасига Ўзбекистон Республикасининг Мудофаа доктринаси, «Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида», «Фавқулодда вазиятлар тўғрисида», «Терроризмга қарши кураш тўғрисида», шунингдек мудофаа соҳасидаги қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан имзоланган бир қатор фармон ва қарорлар ва ҳарбий хавфсизликни таъминлаш соҳасида халқаро шартномалар киради.
Мудофаа доктринаси давлатнинг мудофаа соҳасидаги сиёсатини ва ҳарбий қурилишини белгилайди ва Қуролли Кучларни ривожлантириш масалалари бўйича асосий йўналиш ва замонавий ёндашувларни акс эттиради.
Ўзбекистон Республикаси мудофаа сиёсати қуйидаги принципларга асосланади:
бошқа давлатларга қарши ҳарбий куч ишлатмаслик, бундан ҳарбий тажовузнинг олдини олиш ва уни даф этиш ҳоллари мустасно;
хавфсизликнинг бўлинмаслиги, ўз хавфсизлигини бошқа давлатлар хавфсизлиги ҳисобига мустаҳкамлашга йўл қўйилмаслик;
бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик, эҳтимолий низоларни тинч йўл билан ҳал этиш;
ҳарбий-сиёсий блокларда иштирок этмаслик ва Қуролли Кучларнинг хориждаги тинчлик ўрнатиш билан боғлиқ операцияларда ва ҳарбий можароларда қатнашмаслик;
мудофаанинг етарли даражада бўлиши;
ҳарбий қурилишнинг замонавий ҳарбий можаролар хусусиятига монанд бўлиши;
ядровий ва бошқа турдаги оммавий қирғин қуролини ишлаб чиқариш, олиш, сақлаш, тарқатиш ва жойлаштиришдан воз кечиш;
Марказий Осиёда ядро қуролидан ҳоли зона тўғрисидаги шартнома принципларига содиқлик;
ўз ҳудудида чет эл ҳарбий базалари ва объектларининг жойлаштирилишига йўл қўймаслик;
халқнинг маънавий-ахлоқий қадриятларига ва ўзига хос маданий тамаддунига таяниш.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси умум эътироф этилган халқаро ҳуқуқ нормаларига амал қилган ва миллий қонунчилигига асосланган ҳолда тинчликсевар ва прагматик ҳарбий сиёсатни олиб бормоқда.
Шу билан бирга, концептуал стратегик ҳужжатлар доирасида (Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегияси, «Ўзбекистон-2030») мураккаб халқаро вазият, қуролли тўқнашувлар ўчоқлар, терроризм ва радикал экстремизмнинг кенгайиши шароитида Ўзбекистон Республикасининг ҳарбий ва сиёсий раҳбарияти қўшинларнинг ҳарбий тайёргарлиги ва жанговар қобилиятини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларини ислоҳ қилиш бўйича қуйидаги йўналишларда кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда:
Биринчидан, Президентимиз ташаббуси билан «Халқ ва армия бир тану-бир жон» тамойили асосида ҳудудларда мудофаа соҳасида ягона давлат сиёсатини юритиш мақсадида ҳарбий-маъмурий секторлар ташкил этилди. Бугунги кунда мазкур секторлар армия билан маҳаллий ҳокимият ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамловчи, ҳудудий мудофаа масалаларида ҳал этувчи орган бўлиб хизмат қилмоқда.
Иккинчидан, ривожланган мамлакатлар илғор тажрибаси асосида ҳарбий кадрлар тайёрлаш тизими қайта ташкил этилди ва оптималлаштирилди.
Хусусан, янги Ахборот-коммуникация технологиялари ҳарбий институти ва Олий ҳарбий авиация мактаби ташкил этилди. Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар академияси ва Марказий Осиёда ягона бўлган Қуролли Кучларнинг тиббиёт Академияси ташкил этилиб, қисқа вақт ичида инновацион қурилмалар ва жаҳон даражасидаги технологияларга асосланган энг замонавий ўқув-моддий база билан жиҳозланди.
Шунингдек, «Темурбеклар мактаби» ҳарбий-академик лицейлари ва бошқа ихтисослаштирилган ўқув юртлари эса профессионал кадрлар тайёрланадиган масканларга айланди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги тизимида ҳарбий илм-фанни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар натижасида, сўнгги йилларда илмий салоҳият 4 % дан 56,7 % га етказилди.
Учинчидан, мудофаа саноати мажмуаси фаол ривожлантирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Мудофаа саноати агентлиги ташкил этилди ва айрим турдаги қурол-яроғ ва техника турларини ишлаб чиқаришни модернизация қилинди ва маҳалллийлаштирилди.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда «Арслон» транспортёрлари, «Тарлон-М» ва «Қалқон» енгил зирҳли автомашиналари, шунингдек «Лочин» учувчисиз учиш аппаратлари ҳарбий техникаларни ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
«Арслон» зирҳли транспортери НАТО стандартларига мувофиқ мамлакат Қуролли Кучлари учун махсус ишлаб чиқарилган. Ушбу зирҳли транспортёр замонавий жанговар модулга эга бўлиб, кундузи ҳам, кечаси ҳам ҳар қандай иқлим шароитида жанговар вазифаларни бажара олади.
Умуман олганда, сўнгги йилларда қўшинларнинг замонавий қуроллар билан таъминланганлик даражаси 45 фоизни ташкил етди. Ўз навбатида, соҳадаги изчил ислоҳотлар Ўзбекистон армиясининг жанговар қудратини 2 баробар оширди.
Тўртинчидан, ҳарбий хизматчилар ва улар оила аъзоларининг ижтимоий ҳимояси кучайтирилди. Юртимизда «Инсон қадри учун» тамойили асосида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида сўнгги беш йилда 10 мингга яқин ҳарбий хизматчи имтиёзли кредитлар асосида уй-жой билан таъминланди. Ҳарбий хизматчиларни иш билан таъминлаш ва тиббий ёрдам кўрсатиш масалалари ҳам эътибор марказида қолмоқда.
Шунингдек, 2018-2024 йилларда 6 мингдан ортиқ ҳарбий хизматчиларнинг фарзандларига республика олий таълим муассасаларининг бакалавриятига давлат гранти асосида танловсиз ўқишга кириш учун вазирликнинг тегишли тавсияномаси берилди.
2021-2024 йиллар давомида ҳарбий хизматчиларнинг оила аъзоларидан 4000 дан ортиғи мономарказ, касб-ҳунарга ўқитиш марказлари ҳамда ўқув масканларида касбга йўналтирилди.
Бешинчидан, Қуролли Кучлар мамлакатимиз аҳолисини, айниқса, ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш соҳасида муҳим институт ва самарали кучга айланди. Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган «Миллий армиямиз – бизнинг ифтихоримиз ва ғуруримиз» тамойили асосида ҳарбий қисмларнинг эшиклари жамоатчилик, айниқса, ёшлар учун кенг очиб берилди.
Ҳарбий хизматчилар ва ёшлар иштирокида мунтазам равишда «Янги Ўзбекистон ёшлари, бирлашайлик», «Қўмондон ва ёшлар», «Ҳарбий қисмда бир куним!» лойиҳаси бўйича «Очиқ эшиклар куни» тадбирлари, шунингдек ёшлар, Қуролли Кучлар фахрийлари ва ҳарбий хизматчилар иштирокида «Уч авлод учрашуви» каби ҳарбий-ватанпарварлик ва маънавий-маърифий тадбирлар доимий равишда ташкил этиб келинмоқда.
Олтинчидан, ҳорижий давлатлар билан ҳарбий ҳамкорлик мамлакат мудофаа қобилиятини мустаҳкамлашнинг муҳим элементидир.
Хорижий ҳамкорлар билан алоқалар ҳар йили имзоланадиган ҳарбий ҳамкорлик Режалари асосида амалга оширилади. Хусусан, АҚШ, ГФР, Франция, Италия, Буюк Британия, Озарбайжон, Қозоғистон, Россия, Беларус, Корея, ХХР, Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркия давлатлари, шунингдек МДҲ, ШҲТ ва ТДТ доирасида ҳарбий соҳанининг турли йўналишларида ҳамкорлик ўрнатилган.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муҳим халқаро ҳарбий тадбирлар фаол ўтказилмоқда, бу ҳам мамлакатимиз ва Миллий Қуролли Кучларимизнинг жаҳон саҳнасидаги обрўсини оширишга хизмат қилмоқда.
2022-2024 йиллар мобайнида юртимиз ҳудудида МДҲга аъзо давлатлар Мудофаа вазирлари кенгаши мувофиқлаштириш қўмиталарининг бир қатор йиғилишлари, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари бош штаб бошлиқларининг конференциялари ўтказилди. 2024- йилнинг ўзидаёқ қабул қилинган Ҳарбий ҳамкорлик режалари доирасида 400 дан ортиқ биргаликдаги тадбирларни амалга ошириш режалаштирилмоқда (2021- йилда бундай тадбирлар сони 300 яқин эди).
Маълумки, сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуслари қўшни давлатлар раҳбарлари томонидан қўллаб-қувватланиши натижасида Марказий Осиёда сиёсий мулоқот ва ўзаро ишонч мустаҳкамланди. Натижада минтақадаги ҳарбий ҳамкорлик ва хавфсизлик соҳасидаги муносабатлар даражаси янги босқичга кўтарилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Шавкат Мирзиёевнинг минтақа давлатлари Хавфсизлик Кенгашлари котибларининг мунтазам йиғилишларни ўтказиш таклифини билдирди ва ушбу ташаббусга мувофиқ, жорий йилнинг май ойида Остонада Марказий Осиё давлатлари хавфсизлик кенгашлари котибларининг биринчи учрашуви бўлиб ўтди. Шунингдек, жорий йилнинг 9 августида Остона шаҳрида ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари маслаҳат учрашувида Ўзбекистон Республикаси Президенти минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш концепциясини ишлаб чиқишни илгари сурди. Бу ўз навбатида, Ўзбекистон минтақани ягона хавфсизлик макони сифатида кўраётганлигини тасдиқлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан «Марказ», «Ҳамкорлик» каби икки ва кўп томонлама ҳарбий ўқувлар амалиётларини олиб бормоқда. Шунингдек, жанговар тайёргарлик тадбирлари доирасида Марказий Осиё мамлакатлари (Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон) биринчи марта Қозоғистоннинг Манғистау вилоятида «Бирлашиш-2024» қўшма ҳарбий машғулотларини ўтказди ва бу Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги фаол ҳарбий ҳамкорлик тенденциясини мустаҳкамланётганидан далолат беради.
Ҳарбий таълим соҳасидаги минтақавий ҳамкорликни ҳам алоҳида таъкидлаб ўтиш мумкин. Агар 2021-2024 ўқув йилларида Мудофаа вазирлигининг олий ҳарбий таълим муассасаларида Тожикистон ва Қирғизистон Республикасининг 28 нафар ҳарбий хизматчилари таҳсил олган бўлса, 2024-2025 ўқув йилларида қўшни давлатларнинг 107 нафар ҳарбий хизматчиларини ўқитиш ва малакасини ошириш режалаштирилган.
Ҳарбий соҳадаги минтақавий ҳамкорлик – Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадамдир.
Умуман олганда, Умуман олганда, Қуролли кучлар Олий Бош қўмондонининг бевосита раҳбарлиги остида амалга оширилаётган комплекс ҳарбий қурилиш чора-тадбирлари Ўзбекистоннинг мудофаа қобилиятини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Ҳеч шубҳасиз, мамлакатнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, хавфсизлик ва барқарорликни, чегаралар дахлсизлигини таъминлай оладиган, шунингдек халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини ҳимоя қилиш бўйича тактик ва стратегик вазифаларни самарали ҳал қилишга қодир миллий армиямиз шаклллантиришда олиб борилаётган туб ислоҳотлар янада кучайиб, замонавий тизим тарзида такомиллашиб боради.

The Armed forces are a reliable guarantor of the stability in the New Uzbekistan Today, due to active cooperation between the national army and the people, our Armed Forces are becoming a reliable guarantor of development, peace and stability in the country, a true school of strength and courage. Shavkat Mirziyoyev President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces
The Armed forces are a reliable guarantor of the stability in the New Uzbekistan
Today, due to active cooperation between the national army and the people, our Armed Forces are becoming a reliable guarantor of development, peace and stability in the country, a true school of strength and courage.
Shavkat Mirziyoyev
President of the Republic of Uzbekistan,
Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces
All of us know and appreciate that in the most challenging years of the formation of our young state, our Armed Forces have served as a reliable guarantee of the independence of our country, the peaceful life and well-being of our people, as well as the successful implementation of democratic reforms.
Thanks to the comprehensive reforms, we have undertaken in recent years, in a historically short period of time we have succeeded in creating a fast and compact national army capable of reliably defending the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Uzbekistan and the inviolability of our borders.
Today, our army is physically, spiritually, scientifically prepared, has advanced knowledge, skills in using modern weapons and is ready to stand to any threats.
First of all, I would like to note that in a historically short period of time, a number of conceptual documents were adopted that defined the military policy of the Republic of Uzbekistan, allowing to increase the military power of the country and combat readiness of troops. These normative legal acts reflect the official views of the military-political leadership of the Republic of Uzbekistan on ensuring national security, including in the military sphere.
These documents include the Defense Doctrine of the Republic of Uzbekistan, Laws of the Republic of Uzbekistan «About defense», «On universal military duty and military service», «On the state of emergency», «On combating terrorism», also the Development Program of Armed Forces, resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, international treaties in the field of military security and etc.
The defense doctrine is the conceptual basis for the development of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and is purely defensive in nature. In addition, this document is open, which demonstrates the transparency of the defense policy of the New Uzbekistan, which is based on national legislation and international norms of law.
The defense policy of the Republic of Uzbekistan is based on the following principles:
Non-use of military force against other states, except in cases of intersection and repulse of military aggression;
The indivisibility of security, the inadmissibility of strengthening own security at the expense of the security of other states;
Non-interference in the internal affairs of other states, peaceful settlement of possible disputes;
Non-participation in the military political blocs, reserving the right to withdraw from any interstate entity in the event of its transformation into a military-political bloc;
Defense sufficiency;
Renunciation of the production, procurement, keeping, distribution and deployment of nuclear and other types of weapons of mass destruction;
Commitment to the principles of the Treaty on a Nuclear-Weapon-Free Zone in Central Asia;
Preventing the deployment of foreign military bases and facilities on its territory;
Non-participation of the Armed Forces in peacekeeping operations and military conflicts abroad;
Reliance on the spiritual and moral values and cultural and civilizational identity of the nation.
It should be emphasized that the Republic of Uzbekistan pursues a peaceful and pragmatic military policy, which based on the norms of international law and national legislation of the country.
At the same time, within the framework of conceptual strategic documents (the Strategy for the Development of New Uzbekistan for 2022-2026, «Uzbekistan-2030») a set of measures is being implemented to increase military readiness and combat capability of troops.
In particular, large-scale work is being held on reform the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan in the following areas:
Firstly, created military-administrative sectors that have no analogues in the world, which make it possible to strengthen the country's defense capabilities, patriotic education of young people and ensuring the unity of the army and the people.
Secondly, the system of training national military personnel has been reorganized and optimized based on the best practices of developed countries.
In particular, a new Military Institute of Information and Communication Technologies and Communications, the Institute of Military Aviation of the Republic of Uzbekistan and Medical Academy of the Armed Forces have been created, which are equipped with modern educational and material bases.
In addition, military academic lyceums «Temurbeklar Maktabi» and other specialized educational institutions have been formed, which have become training centers for future professional military personnel.
As a result of the measures taken to develop military science in the system of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan in recent years, the scientific potential of military personnel has increased from 4% to 57%.
Thirdly, the military-industrial complex is actively developing. The Defense Industry Agency has been established under the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan. The development and modernization of certain types of weapons and equipment localized.
Currently, Uzbekistan produces armored personnel carrier (APC) «Arslon», modernized armored vehicle «Tarlon-M», «Qalqon» and unmanned aerial vehicles «Lochin».
The «Arslon» APC is an eight-wheeled vehicle equipped with a state-of-the-art combat module, enabling it to execute combat missions efficiently, both during the day and at night. Additionally, it offers mine protection capable meets NATO standards, ensuring high international military specifications.
Over the past few years, the provision of troops with modern weapons and military equipment has been increased to 45%.
In general, as a result of successive reforms, the combat power of the Uzbek army has increased by 2 times.
Fourth, social support for military personnel and their family members are being intensifyed.
As part of the ongoing reforms, over the past five years, about 10 thousand military man have been provided with housing on preferential loans. The issues of employment and medical care for military personnel constantly are realizing.
Also, during 2018-2024, more than 6 thousand children of military personnel were given recommendations by the Ministry of Defense for admission to higher educational institutions on the basis of a state grant.
Besides, in the period 2021-2024, more than 6 thousand unemployed family members of military personnel were sent to vocational training centers (Mono-centers) to obtain a profession and employment.
Fifth, the Armed Forces have become an important institution and an effective force in educating the population of our country in the spirit of patriotism, especially the younger generation. As part of the implementation of the military-patriotic activity «Our National Army is our pride», the doors of military units were widely opened to the public, especially for young people.
At the same time, in order to familiarize young people with the national army reforms, military-patriotic and spiritual educational events such as «Commander and Youth», «General and Youth», «Meetings of three generations» are regularly is being held.
Sixth, military cooperation with foreign countries is an important element of strengthening the country's defense capability. Interaction with foreign partners is carried out based on annual Plans. In particular, military cooperation has been established with such countries as the USA, Germany, France, Italy, Great Britain, Azerbaijan, the Russian Federation, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Tajikistan, Belarus, the Republic of Korea, Turkey, China, India, the IRP, as well as within the framework of the CIS and the SCO.
Significant international military events are actively held in the territory of the Republic of Uzbekistan, which also contribute to improving the image of the country and the national Armed Forces on the world stage.
So, in 2022-2024, on the territory of our country was held several events such as: а meeting of the Council of Defense Ministers CIS and a conference of the chiefs of general staffs of the Armed Forces of Central and South Asia. In 2024 alone, as part of the implementation of the concluded Plans for military cooperation, will be hold more than 400 joint events (for comparison: in 2021, the number of similar events amounted to about 300).
In recent years, thanks to the open constructive policy of President Shavkat Mirziyoyev in Central Asia, political dialogue and mutual trust have strengthened between the leaders of neighboring countries. As a result, the level of regional military and security cooperation has risen to a new stage.
In particular, at the consultative meeting of the heads of Central Asian States, the President of the Republic of Uzbekistan proposed to hold regular meetings of the secretaries of the Security Councils of the states of the region. In accordance with this initiative, the first meeting of the secretaries of the Security Councils of the Central Asian states has already been held in Astana in May this year. Also, in order to effectively counter new challenges and threats, Shavkat Mirziyoyev proposed to adopt the «Concept of ensuring regional security and stability», which confirms that Uzbekistan considers the region as a single indivisible security space.
In addition, Uzbekistan conducts bilateral and multilateral military drills with Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, such as «Center», «Cooperation» etc. Also, as part of combat training, the Central Asian countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan) for the first time held joint military drills «Unification-2024» in the Mangystau region of Kazakhstan, which consolidated the trend of active military cooperation between countries of Central Asia.
Meanwhile, I would like to mention regional cooperation in the field of military education. If during the 2021-2024 academic years 28 military officer of Tajikistan and the Kyrgyz Republic studied at higher military educational institutions of Uzbekistan, in 2024-2025 will be train and upgrade the qualifications 107 servicemen of neighboring countries.
Regional military cooperation is an important step towards strengthening security and stability in Central Asia.
In general, comprehensive military construction measures carried out under the direct supervision of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces contribute to strengthening the defense capability of Uzbekistan.
Without a doubt, the fundamental reforms carried out to modernize the national army contribute to ensuring the sovereignty and territorial integrity of the country, the inviolability of borders, as well as the effective solution of tactical and strategic tasks to protect the peace and quiet life of our people.
Nabiyev Narimon,
Leading Researcher at the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan