Ислоҳот ва инновациялар Янги Ўзбекистонда қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратмоқда
Аграр соҳага алоҳида эътибор қаратилмаган дунёнинг ҳар қандай давлатида иқтисодий ривожланишни тасаввур этиш жуда қийин. Чунки ҳар бир давлатда фуқароларнинг фаровонлик даражаси қишлоқ хўжалигининг қандай ривожланганлигига боғлиқ. Зеро, аграр соҳани ривожлантириш орқалигина, мамлакат аҳолисининг ҳаёт кечириш учун зарур ва соғлиғи учун фойдали бўлган маҳсулотлар етиштирилади ва уларни қайта ишлаш тизими тараққий этади. Бундан ташқари чекка ҳудудлардаги қишлоқ аҳолиси учун иш ўринлари сонининг кўпайишига хизмат қилади.
Шу боис, мамлакатимизда Давлатимиз раҳбари томонидан аграр соҳани ривожлантириш, соҳага ривожланган давлатлар тажрибаси, илм-фан ва инновацияларни кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 – 2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида” 2019 йил 23 октябрдаги
фармони қабул қилинди ва ушбу Фармон билан қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 9 та устувор йўналишлари белгиланди.
Мамлакатимиз аграр тармоғида амалга оширилган изчил ислоҳотлар туфайли, ғалла экиладиган очиқ майдонларнинг 200-250 минг гектарига замонавий ресурс тежамкор сеялкаларда уруғ экиш ва шундан 50-60 минг гектарида лазерли усулда текислаш ишлари амалга оширилди.
Олдинги йилларга нисбатан 2023 йил ҳосили учун ғалла экиш 10-12 кун эрта якунланиб, кўчат сони гектарига 4,8-5,5 млн донани ташкил этди. Бу ўтган йилларга қараганда 500-600 минг тупга кўп.
Рақамларга эътибор қаратадиган бўлсак, 2021 йилда 6 млн 656 минг тонна ялпи ҳосил етиштирилган бўлса, 2023 йилда соҳада қўлланилган инновацион ишланмалар ва илм-фан ютуқлари ҳисобига 7 млн 123 минг тонна дон етиштирилди.
Бундан ташқари 2023 йила ички имкониятларни тўлиқ ишга солган ҳолда, аҳолининг гуруч маҳсулотига бўлган талабини тўлиқ қоплаш мақсадида республикамизда жами 141 минг гектарга (ўтган йилга нисб. 35 минг га кўп) шоли экилди, шундан асосий майдонларга 31 минг гектар (22%) ва такрорий майдонларга 110 минг гектар (78%) ташкил этади.
Шунингдек сув танқислиги муаммоларидан келиб чиқиб, 2023 йилда шоли экилган майдонларда ресурс ва сув тежовчи технологияларни жорий этишга катта эътибор қаратилди. Асосий майдонларнинг 16 минг гектари лазерли текисланди,
15,6 минг гектарга замонавий сеялкаларда ва 29,5 минг гектар такрорий майдонларга шоли кўчат усулида экилди, яъни, лазерли текисланган майдонлардан 20 фоизгача, дон экиш сеялкалар ёрдамида қуруққа экилган майдонлардан 35 фоизгача, кўчат усулида экилган майдонлардан 30 фоизгача сув ва 50 фоизгача уруғлик шоли тежалди.
2024 йил ҳосили учун 139,3 минг гектар , шундан асосий майдонларда 39,6 минг гектар (28%) ва такрорий майдонларга 99,8 минг гектар шоли экилиб, ўртача гектаридан 49,2 центнердан, жами 685 минг тонна шоли етиштириш режалаштирилган.
Мамлакатимиз иқлим шароитига мос табиий ҳолатда ўсадиган ва деҳқон, фермер хўжаликлари томонидан етиштириб келинаётган маҳаллий флорага мансуб
4,3 мингдан ортиқ ўсимликларнинг 750 та тури доривор ҳисобланиб, улардан 112 та тури илмий тиббиётда фойдаланиш учун рўйхатга олинган, шундан 70 та тури фармацевтика саноатида фаол қўлланиб келинмоқда.
Шу боис, мамлакатимиз қишлоқ хўжалигидаги мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда доривор ўсимликларни ҳам етиштиришга алоҳида эътибор қаратилиб, уларни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, маданий плантациялар ташкил қилиш ва хомашёни қайта ишлаш йўналишида ҳам сезиларли ютуқларга эришилаётгани бор гап.
Бунда эса, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 20 майдаги “Доривор ўсимликлар хомашё базасидан самарали фойдаланиш, қайта ишлашни қўллаб-қувватлаш орқали қўшимча қиймат занжирини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳамда “Доривор ўсимликларни маданий ҳолда етиштириш ва қайта ишлаш ҳамда даволашда улардан кенг фойдаланишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорлари муҳим дастуриламал бўлиб келмоқда.
Кези келганда айтиб ўтиш керак, бугун биотехнология - фаннинг жадал ривожланаётган соҳаларидан бири. Мамлакатимизда бу соҳға ривожини Ўзбекистон Фанлар Академияси ҳузуридаги Геномика ва биоинформатика марказисиз тасаввур этиб бўлмайди. Президентимизнинг 2020-йил 25-ноябрдаги "Биотехнологияларни ривожлантириш ва мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори соҳа ривожланишида янги даврни бошлаб бериб, ўсимликлар геномини аниқ таҳрирлаш ва яхшиланган хусусиятларга эга бўлган биотехнологик ўсимликларни олиш учун «CRISPR» технологияси жорий қилинган. Ушбу технология инсон саломатлиги ва атроф-муҳит учун хавфсиз бўлган янги экин навларини яратиш имконини беради.
Шунингдек, жорий йилда пахтачилик соҳасида хориждан келтирилган ғўза навлари Ҳиндистоннинг кўсак қуртига чидамли бўлган Nech-6 ва Nech-51 ғўза навлари ҳамда Хитойнинг кўсак қурти ва гербицидга чидамли XinLuZao-52 ва XinLuZao-78 навларининг генлари маҳаллий 13 та навга ўтказилмоқда ва 2025 йилдан кенг майдонларда синаб кўрилади.
Хорижий навлар бўйича ўтказилган молекуляр-генетик таҳлил натижаларига кўра, Хитойдан келтирилган XinLuZao-52 навининг генетик тозалиги - 82 фоизни, XinLuZao-78 навининг генетик тозалиги – 88 фоизни ва Chjuntay-2 навининг генетик тозалиги – 89 фоизни ташкил этиб, ушбу навлардан уруғлик жамғарилиши белгиланди. Кўрсаткичлар 80 фоиз бўлса навдорлик юқори ҳисобланади.
2025 йилда ген-нокаут ва маркерларга асосланган селекция технологиясини қўллаб, қурғоқчиликка, шўрга ва вилтга чидамли маҳаллий биотехнологик навларнинг майдонлари кенгайтирилади.
Қорақалпоғистон Республикаси тупроқ-иқлим шароити учун эскимо гени асосида қурғоқчиликка, шўрга ва совуққа чидамли Матонат-1, Матонат-2 ҳамда Бухоро вилояти учун фостуа гени асосида вилтга чидамли Бардош навлари яратилди.
Ушбу навлардан 2025 йилда 4,5 тоннадан уруғлик тайёрланиб,
200 гектарга ҳамда 2026 йилда 90 тоннадан уруғлик тайёрланиб,
4 минг гектарга экилади.
Фитохром А1 гени асосида Порлоқ-4 ва Порлоқ-7 шўрга чидамли, толаси узун ва серҳосил навлар экилмоқда. 2025 йилда
4,2 минг тонна уруғлик тайёрланади ва 100 минг гектарга экилади.
Шунингдек, HY5 ва PhyB генлари асосида эртапишар, толаси узун ва серҳосил Genbio-7 ва Genbio-8 ғўза навлари яратилди. 2025 йилда Давлат нав синовига топширилади ва республиканинг шимолий зоналарида 10 гектар майдонда бирламчи уруғчилиги йўлга қўйилади.
Ҳозирги кунда қурғоқчиликка ва шўрга чидамли маҳаллий Triticum aestivum L юмшоқ буғдой навидан биотехнологик BARKAMOL нави яратилди. Келгуси йилда 4 тонна уруғ тайёрланиб, 20 гектар майдонга экилади.
Маҳаллий Solanum tuberosum L картошканинг навидан BISYOR нави яратилди. Келгуси йилда 10 тонна уруғ тайёрланиб, 10 гектар майдонда етиштирилади. Шу билан бирга, глобал иқлим ўзгаришларига қарши курашиш ва ҳавога қишлоқ хўжалиги экинлари, хусусан ғўза қолдиқлари(поя ва илдиз) парчаланишидан чиқаётган корбонат ангидрид (СО2) газини чиқмаслигини таъминлаш учун илдиз ва пояларда жуду секин парчаланадиган суберин полимери тўплайдиган янги авлод ген-нокаут линиялари олинди ва синовдан ўтказилмоқда. Бу Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги экинларини янада “яшиллиги”ни таъминлашга хизмат қилади.
2021-2024 йилларда фермер ва кластерларга маҳсулот етиштиришда давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, жумладан имтиёзли кредит маблағларини ажратиш, қишлоқ хўжалиги техникаларини синовдан ўтказиш, ходимлар билим ва малакаларини ошириш, ер ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, техника ва технологияларни жорий қилишга субсидиялар ажратиш, ерларни ижарага бериш каби қатор муҳим йўналишларда амалдаги мавжуд ахборот тизимларига қўшимча тарзда янги 16 та ахборот ва геохборот тизимлари фойдаланишга туширилди.
Охирги йилларда соҳада агросаноат кластерларини ташкил этиш, улар фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва янада такомиллаштириш бўйича бир қатор ислоҳотлар амалга оширилди.
Ушбу ислоҳотлар натижасида бугунги кунда соҳада 671 та агросаноат кластерлари фаолияти ташкил этилиб, улар томонидан етиштирилган маҳсулотларни чуқур қайта ишлаш, сақлаш ва сотиш бўйича бир қатор имкониятлар яратилган.
Сўнгги 3 йил ичида соҳани реформа қилиш ва бозор муносабатларини жорий қилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг 6 та Фармони ҳамда 9 та Қарори қабул қилинди.
Мазкур норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан пахтачилик, ғаллачилик, мева-сабзавотчилик, чоравачилик, пиллачилик ва ипакчиликда тадбиркорлик субъектларини молиявий қўллаб-қувватлаш, соҳада қўшилган қиймат яратиш ва уни рағбатлантириш, маҳсулотларни эркин бозорда сотиш бўйича янги механизмлар жорий қилинди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан пахта-тўқимачилик кластерлари ва фермер хўжаликлари ўртасидаги иқтисодий-ҳуқуқий муносабатларни тўғри йўлга қўйиш бўйича бир қатор бозор ислоҳотлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, биринчи бор пахта хомашёси биржа савдоларига чиқарилди ҳамда кластерлар томонидан жорий йилда биржа орқали 1,7 млн тонна пахта хомашёси харид қилиниб, фермерлар билан фъючерс шартномалари тузилди.
Бундан ташқари, ушбу фармонга асосан фермер хўжаликлари томонидан ихтиёрий бирикишлари ҳисобига кооперация муносабатлари жорий қилинмоқда.
Шуни ҳам алоҳида таъкидлаш керакки, кооперация муносабатларини тартибга солиш, уларнинг ҳуқуқий мақомларини мустахкамлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси "Қишлоқ хўжалиги кооперативлари тўғрисида"ги Қонуни қабул қилинди. Мазкур қонунинг қабул қилиниши, қишлоқ хўжалиги билан шуғулланувчи субъектларнинг ўзарпо ҳамкорлигини таъминлаш билан бирга, уларнинг ўз ташаббуслари билан қишлоқ хўжалиги кооперативларини ташкил этиш, уларни профессионал ва демократик йўл билан бошқариш ҳамда қишлоқ хўжалигида муваффақиятли фаолият юритиш имконини беради.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида аҳолининг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, қулай агробизнес муҳитини ва қўшилган қиймат занжирини яратиш, инвестициявий жозибадорликни ошириш, қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш устувор йўналишлардан бири бўлиб ҳисобланади.
Шунга асосан, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан Халқаро тараққиёт уюшмаси ва Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки, Япония Халқаро ҳамкорлик агентлиги, Осиё тараққиёт банки ва Қишлоқ хўжалиги ривожлантириш халқаро жамғармаси иштирокида озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасида инвестиция лойиҳалари амалга оширилиб келинмоқда.
Хусусан, Халқаро молия институтлари иштирокида қишлоқ хўжалиги соҳасида умумий қиймати 2 млрд 62 минг долларлик 7 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Ўтган давр, 2016-2023 йиллар давомида ушбу лойиҳалар доирасида жами умумий қиймати 1 мрлд 45 минг долларлик 2 минг 671 та ташаббускорлар фаолияти молиялаштирилиб, натижада 50 минг 978 нафар янги иш ўринлари яратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 3 февралдаги
Фармони ҳамда қарорлари асосида Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар Миллий маркази ҳамда 13 та ҳудудий Агрохизматлар марказлари ташкил этилган эди.
Бугунги кунда Агрохизматлар марказларида давлат корхоналари томонидан ягона дарча тамойили асосида 17 та йўналишда 100 дан ортиқ хизматлар шунингдек, хусусий сектор томонидан 18 та йўналишда янги, замонавий хизматлар кўрсатиб келинмоқда.
Агрохизматлар марказлари томонидан вазирлик тизимидаги илмий-тадқиқот институтлари олимлари билан ҳамкорликда 2021-2023 йиллар давомида 3,4 мингдан ортиқ семинар-тренинглар ўтказилиб, мазкур семинар-тренингларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи субъектларида фаолият юритувчи 74 минг нафардан ортиқ мутахассисларнинг малакаси оширилган.

Reforms and innovations create a solid foundation for sustainable development of agriculture in New Uzbekistan
It is difficult to imagine economic development in any country without a strong focus on agriculture. The well-being of citizens in every nation is directly linked to the progress of its agricultural sector. By advancing this sector, countries ensure the production of essential and health-beneficial products for their population and foster the development of processing systems. Moreover, agriculture creates additional job opportunities, particularly in rural areas.
In Uzbekistan, significant attention is being paid to the development of agriculture under the leadership of the President. The sector benefits from the integration of advanced international practices, science, and innovative technologies.
For instance, the Presidential Decree on October 23, 2019, approved the "Strategy for the Development of Agriculture in the Republic of Uzbekistan for 2020–2030" which outlined nine key priority areas for agricultural development.
Due to consistent reforms in the agricultural sector, 200,000–250,000 hectares of open fields designated for grain cultivation were sown using modern resource-saving seeders. Additionally, 50,000–60,000 hectares were leveled using laser technology.
In comparison to previous years, grain sowing for the 2023 harvest was completed 10–12 days earlier, achieving 4.8–5.5 million sprouts per hectare—500,000–600,000 more than in previous years.
To examine the numbers: in 2021, 6.656 million tons of total grain yield were produced. By 2023, due to the application of innovative solutions and scientific advancements, this figure rose to 7.123 million tons.
Furthermore, to fully meet domestic demand for rice, 141,000 hectares were sown with rice in 2023—35,000 hectares more than the previous year. Of this, 31,000 hectares (22%) were primary fields, and 110,000 hectares were secondary fields.
Given water scarcity issues, resource-saving and water-efficient technologies were prioritized in 2023 for rice cultivation. In the primary fields, 16,000 hectares were leveled with laser technology, 15,600 hectares were sown with modern seeders, and 29,500 hectares in secondary fields were cultivated using seedling methods. These technologies reduced water usage by up to 20% in laser-leveled fields, up to 35% in fields sown with seeders, and up to 30% in seedling-planted fields. Additionally, seed consumption for rice was reduced by up to 50%.
For the 2024 harvest, 139,300 hectares was planned for rice cultivation, including 39,600 hectares (28%) of primary fields and 99,800 hectares of secondary fields, with an expected yield of 49.2 centners per hectare and a total of 685,000 tons of rice.
Uzbekistan's unique climate supports the natural growth of over 4,300 plant species, cultivated by farmers and agricultural enterprises across the country. Of these, 750 species are classified as medicinal, with 112 officially registered for use in scientific medicine and 70 actively utilized in the pharmaceutical industry.
Recognizing this potential, the agricultural sector has placed special emphasis on cultivating medicinal plants, ensuring their preservation, promoting rational use of natural resources, establishing cultivated plantations, and processing raw materials. These efforts have led to significant achievements in these areas.
The Presidential Decree dated May 20, 2022, “On Measures to Effectively Utilize the Raw Material Base of Medicinal Plants, Support Processing, and Create an Additional Value Chain”, alongside Resolution No. 251 “On Measures to Organize Cultivation, Processing, and Wider Use of Medicinal Plants in Treatment”, have become pivotal frameworks driving progress in this field.
Biotechnology is one of the fastest-growing scientific fields today, with Uzbekistan's progress in this area closely tied to the Genomics and Bioinformatics Center under the Academy of Sciences. Presidential Resolution issued on November 25, 2020, “On Comprehensive Measures to Develop Biotechnologies and Improve the System for Ensuring Biological Safety of the Country,” marked a new era in the sector. The introduction of CRISPR technology enabled precise genome editing in plants, leading to the creation of biotechnological crops with improved traits. This innovation has allowed the development of new crop varieties that are safe for human health and the environment.
For example, in cotton cultivation, imported cotton varieties such as India's Nech-6 and Nech-51, resistant to bollworm, and China’s XinLuZao-52 and XinLuZao-78, resistant to bollworm and herbicides, are being integrated into 13 local varieties. Field trials for these enhanced varieties will begin on a large scale in 2025.
I would like to clarify that, based on the results of molecular-genetic analyses the genetic purity of these imported varieties: XinLuZao-52 at 82%, XinLuZao-78 at 88%, and Chjuntay-2 at 89%. These levels exceed the 80% threshold considered optimal for high varietal quality.
By 2025, using gene-knockout and marker-assisted selection technologies, Uzbekistan aims to expand the cultivation of local biotechnological crop varieties resistant to drought, salinity, and wilt. For the specific soil and climate conditions of Karakalpakstan, new varieties - Matonat-1 and Matonat-2, resistant to drought, salinity, and cold—were developed based on the Eskimo gene. Similarly, the Fostua gene was used to create the Bardosh variety for Bukhara's conditions, resistant to wilt.
In 2025, 4.5 tons of seeds from these varieties will be prepared for planting on 200 hectares. By 2026, seed production will increase to 90 tons for cultivation on 4,000 hectares.
Other notable developments include the Porloq-4 and Porloq-7 varieties, which are resistant to salinity, high-yielding, and produce long fibers, developed using the Phytochrome A1 gene. In 2025, 4.2 thousand tons of seeds from these varieties will be cultivated across 100,000 hectares.
Additionally, early-maturing, high-yielding varieties Genbio-7 and Genbio-8, developed using the HY5 and PhyB genes, will undergo state testing in 2025. Primary seed production will be organized on 10 hectares in the northern regions of the country.
A biotechnological wheat variety, BARKAMOL, resistant to drought and salinity, has recently been developed from the local species Triticum aestivum L.. By next year, 4 tons of seeds will be prepared for cultivation on 20 hectares. Similarly, a new potato variety, BISYOR, was developed from the local Solanum tuberosum L. species, with 10 tons of seeds planned for cultivation on 10 hectares.
To combat global climate change and reduce agricultural carbon emissions, especially from cotton plant residues (stalks and roots), new-generation gene-knockout lines that accumulate the slow-decomposing polymer suberin in roots and stalks are being tested. These innovations will further enhance the sustainability and environmental friendliness of Uzbekistan’s agricultural crops, contributing to a greener future.
Government Support for Farmers and Agricultural Clusters in Uzbekistan (2021–2024)
Over the past few years, Uzbekistan has introduced substantial support measures for farmers and agricultural clusters, including concessional loans, testing of agricultural machinery, staff training programs, efficient use of land and water resources, subsidies for adopting modern technologies, and leasing agricultural land. In addition to enhancing existing systems, 16 new information and geoinformation systems were launched to further streamline operations in the agricultural sector.
In recent years, a series of measures have been undertaken to establish agro-industrial clusters, support their operations, and further enhance their development. As a result, 671 agro-industrial clusters are now operational, facilitating deep processing, storage, and sale of agricultural products.
Between 2021 and 2024, six Presidential Decrees and nine Resolutions introduced new mechanisms to support entrepreneurship in sectors such as cotton production, grain cultivation, horticulture, livestock farming, and sericulture. These measures promote value chain creation, encourage free-market sales, and provide financial support to agricultural enterprises.
For example, under Presidential Decree on market-oriented reforms have improved economic and legal relationships between cotton-textile clusters and farmers. For the first time, raw cotton was introduced to exchange trading, enabling clusters to purchase 1.7 million tons of raw cotton through exchanges. Farmers also entered into futures contracts for the first time.
Additionally, the decree facilitated voluntary farmer cooperatives to strengthen collaboration. To support these efforts, Uzbekistan drafted the Law on “Agricultural Cooperatives”. This law ensures the legal framework for creating professional, democratically managed cooperatives, empowering agricultural enterprises to collaborate effectively.
Ensuring food security, creating a favorable agribusiness environment, enhancing value chains, attracting investments, and developing rural areas remain top priorities.
To achieve these goals, the Ministry of Agriculture collaborates with international organizations, including the International Development Association, the International Bank for Reconstruction and Development, the Japan International Cooperation Agency, the Asian Development Bank, and the International Fund for Agricultural Development. These partnerships have resulted in agricultural investment projects totaling $2.062 billion.
Between 2016 and 2023, these projects financed 2,671 initiatives worth $1.045 billion, creating over 50,978 new jobs.
To advance agricultural education and innovation, the National Center for Knowledge and Innovation in Agriculture, along with 13 regional Agro-Service Centers, was established under Presidential Decree and Resolution, dated February 3, 2021.
Today, Agro-Service Centers offer over 100 services in 17 areas through public enterprises and 18 additional modern services through the private sector.
From 2021 to 2023, these centers, in collaboration with researchers from the ministry’s scientific institutions, conducted more than 3,400 seminars and training sessions. Over 74,000 agricultural specialists participated, significantly enhancing their expertise.