Қозон шаҳрида Мирзо Улуғбек таваллудининг 630 йиллигига бағишланган маърифий тадбир бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикасининг Қозон шаҳридаги Бош консулхонаси кўмагида Бухоро давлат университети, Бухоро давлат тиббиёт институти ҳамда Бухоро шаҳридаги 1-умумтаълим мактаб филолог профессор ўқитувчилардан ташкил топган делегацияси ва Қозон (Волгабўйи) Федерал университетининг Филология ва маданиятлараро коммуникация институти билан ҳамкорликда буюк ўзбек олими, мутафаккири, астрономи, шоири, атоқли давлат арбоби Мирзо Улуғбек таваллудининг 630 йиллигига бағишланган маданий-маърифий тадбири ташкил этилди.
Тадбир айнан Қозон (Волгабўйи) Федерал университетининг филология ва маданиятлараро коммуникация Институти негизида Мирзо Улуғбек номидаги Марказда ўтказилгани рамзий маънога эга бўлиб, тадбир давомида Мирзо Улуғбек ҳаёти ва фаолиятига бағишланган тақдимотлар, дунё фанига кўшган улкан ҳиссаси ва илмий мероси алоҳида эътироф этилди.
Иштирокчилар мазкур форматдаги маданий-маърифий тадбирларнинг ўтказилиши нафақат давлатлар ўртасидаги фан ва таълим соҳасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга, балки маданиятлараро мулоқотни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга ёрдам беришини таъкидладилар.
Мирзо Улуғбек номидаги Марказ Қозон (Волгабўйи) Федерал университетининг Филология ва маданиятлараро коммуникация институти негизида 2022 йил декабрь ойида ташкил этилган бўлиб, ўзбек тили, адабиётини ва маданиятини оммалаштириш, ривожлантириш ва умуман, Ўзбекистон илмий-таълим муассасалари билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Тадбир сўнгида Ўзбекистон Республикаси Қозон шаҳридаги Бош консулхонаси ва филолог олимлар делегацияси томонидан тайёрланган дарслик, ўқув кўлланмалари ва адабиётлар Мирзо Улуғбек номидаги Марказга тақдим қилинди.

В Казани отметили 630-летие Мирзо Улугбека
Состоялось культурно-просветительское мероприятие, посвященное по случаю 630-летия великого узбекского ученого, мыслителя, астронома, поэта и государственного деятеля Мирзо Улугбека в Институте филологии и межкультурной коммуникации Казанского (Приволжского) Федерального Университета.
Мероприятие было организовано профессорско-преподавательской делегацией высших и средних образовательных учреждений Бухарской области и Институтом филологии и межкультурной коммуникации Казанского (Приволжского) Федерального Университета при поддержке и содействии Генерального консульства Республики Узбекистан в городе Казань.
Символично, что мероприятие проходило именно в Центре имени Мирзо Улугбека, созданного при Институте филологии и межкультурной коммуникации Казанского (Приволжского) Федерального университета, в ходе которого были продемонстрированы презентации, посвященные жизни и деятельности Мирзо Улугбека, его огромный вклад в мировую науку и научное наследие.
Участниками было отмечено, что проведение культурно-познавательных мероприятий подобного формата будет способствовать не только укреплению связей между нашими государствами в области науки и образования, но и содействует для поднятия на качественно новый уровень межкультурной коммуникации.
Центр им. Мирзо Улугбека был создан в декабре 2022 году, который способствует популяризации, развитию узбекского языка и культуры в Татарстане и в целом дальнейшему укреплению партнерства с научно-образовательными учреждениями Узбекистана.