Иқлим ўзгаришининг салбий оқибатлари аграр соҳа мутасаддиларининг масъулиятини янада оширади
Бугун нафақат Марказий Осиё мамлакатлари, балки бутун жаҳон ҳамжамияти иқлим ўзгариши туфайли юзага келаётган муаммо ва таҳдидларга жавоб топишга интилмоқда. Бу муаммолар қаторига атмосферада иссиқхона газларининг кўпайиши, ернинг устки қобиғи ҳароратининг ортиши, сув ресурслари тақчиллиги, табиий офатларнинг тез-тез такрорланиши, чўлланиш жараёнининг ўсиши ва бошқаларни киритиш мумкин
Мутахассислар иқлим ўзгариши табиий офатларнинг янги турлари пайдо бўлишига шароит яратиши билан бирга, мавжуд табиий офатларнинг зарар етказиш кучини бир неча баробар ошириши, ҳаттоки, бошқариб бўлмайдиган даражага етказиши мумкинлигини айтмоқда.
Халқаро ташкилотлар ва илмий доиралар иқлим ўзгариши дунёнинг қатор ҳудудларида турли даражадаги ижтимоий-иқтисодий муаммоларни юзага келтиришини тахмин қиляпти. Хусусан, Жаҳон банки маълумотига кўра, иқлим ўзгариши кучли ички миграцияга сабаб бўлиб, 2050 йилгача дунёнинг олтита минтақасида яшаётган 216 миллион нафар инсон ўзлари яшаётган маконни тарк этиб, бошқа ҳудудларга кўчишга мажбур бўлади. Бу минтақалар орасида Марказий Осиё ҳамда унда яшаётган 5 миллиондан ортиқ аҳолининг ҳам борлиги ушбу муаммонинг минтақа давлатлари учун жуда долзарб эканлигини исботлайди.
Шу боис иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларини юмшатиш ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш борасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қатор Қарор ва Фармонлари эълон қилинмоқда. Жумладан, минтақада ўртача ҳаво ҳарорати ҳар йили кўтарилиб бораётганлиги оқибатида сув танқислиги, шўрланиш ва тупроқ деградациясининг олдини олиш, қишлоқ хўжалигини иқлим ўзгаришига мослаштириш ҳамда унинг иқлимга бўлган салбий таъсирини юмшатиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқлим ўзгаришига нисбатан барқарор агроэкотизимни яратиш ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчиларнинг иқлим ўзгариши билан боғлиқ хавфларга мослашувчанлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори қабул қилинди. Мазкур қарор билан минтақада ўртача ҳаво ҳарорати ҳар йили кўтарилаётганлиги оқибатида сув танқислиги, шўрланиш ва тупроқ деградациясининг олдини олиш, қишлоқ хўжалигини иқлим ўзгаришига мослаштириш ва унинг иқлимга бўлган салбий таъсирини юмшатиш мақсадида, Қишлоқ хўжалигида иқлим ўзгаришига мослашиш ва соҳанинг иқлимга салбий таъсирларини юмшатишга қаратилган Миллий дастур тасдиқланди.
– Иқлим ўзгаришига боғлиқ бўлган ҳудудларда амалга оширилаётган чора-тадбирларни самарали ташкил этиш;
–иқлим ўзгаришлари шароитида қишлоқ хўжалиги соҳасида халқаро грант лойиҳалари доирасидаги тадбирларни амалга ошириш;
- иқлим ўзгаришига боғлиқ бўлган табиий ресурслардан самарали фойдаланиш ҳамда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш агротехнологиясини такомиллаштириш;
- қишлоқ хўжалигини иқлим ўзгаришига мослаштиришга қаратилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш;
– яйловлардан самарали фойдаланишни ҳамда уларни муҳофаза қилишни ташкил этиш каби ишлар Миллий дастурни амалга оширишнинг устувор йўналишлари этиб белгиланди.
Шунингдек, мазкур қарорда қишлоқ хўжалиги соҳасини иқлим ўзгаришига мослаштириш ҳамда маҳсулот етиштирувчиларни қўллаб-қуватлаш ва рағбатлантириш тадбирлари учун БМТнинг Яшил иқлим жамғармаси билан ҳамкорликда «Ўзбекистонда иқлимга мослашувчан қишлоқ хўжалиги амалиётларини кенгайтириш ва аграр соҳанинг унга бўлган таъсирини юмшатиш» дастури доирасида 200 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағи, қолаверса, Европа Иттифоқи, Глобал экологик жамғармаси, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) каби халқаро ташкилотларнинг грант мабағлари Оролбўйи минтақасида ҳамда мамлакат қишлоқ хўжалигида иқлим ўзгариши билан боғлиқ лойиҳалар учун йўналтирилиши белгилаб берилган.
Шуни ҳам алоҳида таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Геномика ва биоинформатика маркази олимлари томонидан ҳам ген-нкаут ва маркерларга асосланган селекция технологиясини қўллаш орқали иқлим ўзгаришининг салбий оқибатлари – қурғоқчиликка ва шўрга чидамли маҳаллий навларни яратиш устида самарали изланишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси тупроқ-иқлим шароити учун эскимо гени асосида ғўзанинг қурғоқчиликка, шўрга ва совуққа чидамли Матонат-1, Матонат-2 навлари яратилди. Ушбу навлардан 2025 йилда 4,5 тоннадан уруғлик тайёрланиб, 200 гектарга экиш режалаштирилган бўлса, 2026 йилда 90 тоннадан уруғлик тайёрланиб,4 минг гектарга экиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, қурғоқчиликка ва шўрга чидамли маҳаллий Triticum aestivum L юмшоқ буғдой навидан биотехнологик BARKAMOL нави яратилди. Келгуси йилда 4 тонна уруғ тайёрланиб, 20 гектар майдонга экилади.
Шу билан бирга, глобал иқлим ўзгаришларига қарши курашиш ва ҳавога қишлоқ хўжалиги экинлари, хусусан ғўза қолдиқлари(поя ва илдиз) парчаланишидан чиқаётган карбонат ангидрид (СО2) газини чиқмаслигини таъминлаш учун илдиз ва пояларда жуда секин парчаланадиган суберин полимери тўплайдиган янги авлод ген-нокаут линиялари олинди ва синовдан ўтказилмоқда. Бу Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги экинларининг янада “яшиллиги”ни таъминлашга хизмат қилади.
Бундан ташқари, мамлакатда экологик вазиятни тубдан яхшилаш, чанг бўронларига қарши курашиш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва тиклаш, иҳота дарахтзорларини барпо этиш орқали чанг бўронлари содир бўлиш хавфини камайтириш ҳамда уларнинг салбий оқибатларини юмшатиш, чанг бўронларидан аҳолини эрта огоҳлантириш тизимини ишлаб чиқиш ва амалиётга жорий этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Чанг бўронларига қарши курашиш ва атмосфера ҳавоси сифатини яхшилаш бўйича биринчи навбатдаги чора –тадбирлар тўғрисида”ги Қарори қабул қилинди.
Унга кўра, чанг бўронларига қарши курашиш ва уларнинг оқибатларини юмшатиш бўйича ривожланган хорижий давлатлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилмоқда. Шунингдек, яйловлардан оқилона фойдаланишнинг илмий асосларини ишлаб чиқиш, маҳаллий яйлов ўсимликларнинг навларни яратиш, яйлов экинлари уруғчилигининг илмий асосларини ва чўлда интенсив озуқа ишлаб чиқаришнинг адаптив тизимини ишлаб чиқиш, деградацияга учраган яйлов участкаларини аниқлаш, геоботаник, тупроқ, мелиорацияси бўйича изланишлар ўтказиш ҳамда уларнинг электрон хариталарини яратиш ва шу асосда тадбирларни амалга ошириш ҳамда ҳудудларда паст рентабелли, эскирган, сийраклашиб очиқ майдонга айланган боғ ва узумзорлар ўрнида янги интенсив боғ-токзорлар барпо қилиш ҳисобига яшил ҳудудларни кўпайтириш борасида бир қатор амалий ишлар амалга оширилмоқда.
Қарорда келтирилганидек, Ўзбекистон Республикасида чанг бўронларига қарши курашиш ва уларнинг оқибатларини юмшатиш бўйича
2024-2030 йилларга мўлжалланган миллий дастур ишлаб чиқилган бўлиб, Дастурнинг 14-бандида белгиланган “Сурхондарё вилоятида афғон шамолининг салбий таъсирини камайтириш ва экологик вазиятни яхшилаш мақсадида 2024-2030-йиларга амалга ошириладиган чора-тадбирлар дастури” ишлаб чиқилди. Унга кўра, Афғон шамоли хавф туғдирадиган ҳудудларда паст рентабелли, эскирган, сийраклашиб очиқ майдонга айланган боғ, узум ва тутзорлар ўрнида янги интенсив боғ-токзорлар барпо қилиш, афғон шамоли эсадиган ҳудудларда мавжуд боғ ва узумзор майдонларига интенсив технологиялар (томчилатиб суғориш, узумзорларга шпаллер ўрнатиш ва бошқа интенсив усуллар)ни жорий этиш каби бир қатор чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.
Президентнинг 2019 йил 22 февралдаги “Ўзбекистон Республикасида чўлланиш ва қурғоқчиликка қарши курашиш бўйича ишлар самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4204-сон қарорининг ижроси юзасидан мамлакатда бир қатор тизимли ишлар амалга оширилди. Хусусан, Республикада 21,2 млн гектар яйловлар мавжуд бўлиб, шундан, 16,6 млн гектари чўл ва 4,5 млн гектари тоғ ва тоғолди яйловларни ташкил этади.
Мавжуд яйловларнинг 16,3 млн гектари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитасининг доимий фойдаланишида, 3,1 млн гектари ўрмон фонди ҳисобида ҳамда қолган 1,8 млн гектар яйловлар бошқа ташкилотларга тааллуқли ҳисобланади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимидаги “Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти томонидан ҳар йили давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан яйловларда геоботаник тадқиқотлар ўтказиб борилмоқда.
Жумладан, Республика бўйича 16,8 млн гектар яйловларда геоботаник тадқиқотлар ўтказилган, 13 фоиз яйловлар деградацияга учраганлиги ва 32 фоиз яйловларда ўсимлик қопламаси кескин камайиб кетганлиги аниқланган.
2024 йил якунига қадар 4,2 млн гектар яйловларда геоботаник тадқиқот ишлари тўлиқ якунланиб, уларнинг электрон рақамли хариталари ишлаб чиқилади ҳамда ушбу яйловларнинг ҳолати, ўсимлик қопламаси миқдори ва деградацияга учраган қисмида яйловлар ҳолатини яхшилаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилади.
Ўтказилган ўрганишларга кўра, ҳудудлардаги яйлов майдонларида жами 2 908 дона сув хўжалиги иншоотлари (1 014 дона тик қудуқ, 1 894 дона шахтали қудуқлар) мавжуд.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикасида 535 дона, Бухорода 396 дона, Жиззахда 338 дона, Қашқадарёда 303 дона, Навоийда 1 052 дона, Самарқандда 210 дона, Сурхондарёда 71 дона ва Хоразмда 3 дона суғориш қудуқлари мавжуд бўлиб, шундан 2023-2024 йилларда 167 та янгидан сув чиқариш иншоотлари ташкил этилди ва 36 та сув иншоотларига ресурстежамкор агрегатлар ўрнатилган.
Жорий йилда давлат бюджетидан суғориш қудуқларини ташкил қилиш мақсадида 21 млрд сўм миқдорда субсидия маблағлари ажратилиши белгиланган.
Чорвачилик соҳасининг асосий озуқа базасидан бири ҳисобланган яйлов ерларида 2024-2026 йилларда деградацияга учраган 677 минг гектар яйловларни тиклаш ва табиатни муҳофаза қилиш талабларига риоя қилинишини таъминлаш чоралари кўрилади. Бунда, ушбу яйлов ер майдонларида чўл-яйлов озуқабоп ўсимликлар уруғчилигини ташкил этиш, ўсимлик қоплами камайган яйловларда чорва молларини алмашлаб боқиш тизимини жорий қилиш ҳамда дельтапланлар ва бошқа учувчисиз учиш қурилмалари ёрдамида уруғлар сепиш ишлари амалга оширилади.
Деградацияга учраган яйловлар ҳолатини яхшилашда Италиянинг Дельфино 3 шудгорлаш агрегати (плуг) орқали ёмғир суви ва сув оқимларини, шунингдек енгил тупроқ, органик моддалар, уруғлар каби бошқа ресурсларни тўплайдиган кичик ҳовузлар (микробассейн) ва ер ости “чўнтак”лари тизими ҳосил қилинади.
Тизимни қўллаш орқали ёмғир сувининг микробассейнларда тўлиқ тўпланиши, буғланишнинг сезиларли камайиши пасайишига, яйлов ўтларини унумдорлиги ошишига ҳамда яйловларда био хилма-хиллик сақланишига эришилади.
Иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларини бартараф этиш мақсадида “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳам бир мунча ишлар амалга оширилди. Хусусан, ҳукуматнинг 2024 йил 7 мартдаги 144-Ф-сонли фармойишга асосан 2024 йил баҳорда жами 64,6 млн дона шундан, дала четида 34,9 млн туп иҳота дарахтлар, 29,7 млн туп мевали кўчатлар, токзор ва тут экиш белгиланган.
Амалда жами 66,6 млн дона кўчатлар экилди. Шундан, фермер ва кластерлар дала четида 36,4 млн дона ихота дарахтлар ҳамда янги ташкил этилган боғ ва токзорларда 30,1 млн дона кўчат экилди.
2024 йил куз мавсумида фермер ва кластерларда жами 37,4 млн дона кўчат ҳамда қаламчалар экилиши таъминланади.
Бугунги кунда ҳудудларда 59 та кўчатчилик хўжаликлари фаолият юритаётган бўлиб, мазкур хўжаликларда жорий йил куз ойларида янги боғ-токзорлар барпо этиш учун жами 22,4 млн дона (шундан 9,4 млн дона мевали, 13 млн дона ток) кўчатлари тайёрланди. Ўзбекистон кўчат импорт қилувчидан экспорт қилувчи давлатлар қаторига ўтиб, кейинги 3 йилда 7,5 млн дона (2,8 млн долл) мева ва бошқа кўчатлар экспорт қилинди.
Республика бўйича барча тоифада 358 минг га боғ ва 196 минг га узумзор мавжуд. 2024 йилда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 26,4 минг га мевали боғ ва 101 минг га токзорлар барпо этиш режалаштирилган. Бундан ташқари 2024 йил куз ва 2025 йилда 43,2 минг гектар майдонга саноатлашган боғ ва токзорлар барпо этилади.
Айни пайтда Ўзбекистон ҳукумати иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларини юмшатишга қаратилган чора-тақдирларни ҳамкор давлатлар билан биргаликда нафақат мамлакат ёки минтақа миқёсида балки, дунё миқёсида амалга ошириш тарафдори. Шу боис қўшни Тожикистонда ва Озарбайжон Республикасида “Дўстлик боғлари”ни ташкил этишдек хайрли ишлар амалга оширилмоқда. Бу ҳам иқлим ўзгаришнинг олдини олиш, ҳам озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашдек глобал муаммоларнинг олдини олишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Бир сўз билан айтганда бугун иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларидан дунё давлатлари бирдек азият чекмоқда. Шу боис, унга қарши курашда нафақат ён қўшни давлатлар биргаликда ҳаракат қилиш, балки дунё давлатлари биргаликда самарали саъй ҳаракатларни амалга оширсагина кўзланган мақсадларга эришилади.

Изменение климата создает все более серьезные вызовы, требующие ответственного подхода руководителей аграрного сектора
Сегодня не только страны Центральной Азии, но и мировое сообщество в целом стремится найти решения для преодоления климатических угроз. К числу этих проблем относятся рост концентрации парниковых газов в атмосфере, повышение температуры поверхности земли, нехватка водных ресурсов, учащение природных катастроф, усиление процессов опустынивания и многие другие.
По мнению специалистов, изменение климата не только способствует возникновению новых видов стихийных бедствий, но и способно многократно усилить разрушительный потенциал уже существующих катаклизмов, доведя их до уровня, когда контроль становится невозможным.
Международные организации и научные сообщества считают, что изменение климата приводит к возникновению социально-экономических проблем различного масштаба в ряде регионов мира. По данным Всемирного банка, изменение климата может спровоцировать значительную внутреннюю миграцию, и к 2050 году 216 миллионов человек из шести регионов мира будут вынуждены покинуть свои дома и переселиться в другие районы. Тот факт, что среди этих регионов находится Центральная Азия, где свыше 5 миллионов жителей могут столкнуться с необходимостью переселения, подчеркивает особую актуальность этой проблемы для стран региона.
В связи с этим публикуется ряд постановлений и указов Президента Республики Узбекистан, направленных на смягчение негативных последствий изменения климата и устранение существующих проблем. В частности, в целях предотвращения дефицита воды, засоления и деградации почв, вызванных ежегодным повышением средней температуры воздуха в регионе, адаптации сельского хозяйства к изменению климата и снижения его негативного влияния на климат, утверждено Постановление Президента «о мерах по созданию устойчивой к изменению климата агроэкосистемы и повышению устойчивости производителей сельскохозяйственной продукции к рискам, связанным с изменением климата». Этот документ стал основой для принятия Национальной программы по адаптации аграрного сектора к изменению климата. Программа предусматривает создание устойчивой агроэкосистемы и повышение адаптивности сельскохозяйственных производителей к климатическим вызовам.
– Эффективная организация мер, реализуемых в регионах, подверженных климатическим изменениям;
– выполнение мероприятий в рамках международных грантовых проектов в сфере сельского хозяйства, адаптированных к изменению климата;
– рациональное использование природных ресурсов, связанных с климатическими изменениями, и совершенствование агротехнологий для выращивания сельскохозяйственных культур;
– разработка мер по адаптации сельского хозяйства к изменяющимся климатическим условиям;
– эффективное использование пастбищ и организация их охраны. Эти направления определены приоритетными в рамках реализации Национальной программы.
Также в данном решении предусмотрены меры по адаптации аграрного сектора к изменению климата, а также поддержке и стимулированию производителей сельскохозяйственной продукции в рамках программы «Расширение климатоадаптивных методов ведения сельского хозяйства в Узбекистане и смягчение воздействия аграрного сектора на климат» в сотрудничестве с Зеленым климатическим фондом ООН на сумму 200 миллионов долларов США. Кроме того, предполагается направить грантовые средства от Европейского Союза, Глобального экологического фонда, Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ) и других международных организаций, таких как Продовольственная и сельскохозяйственная организация (ФАО), на проекты, связанные с изменением климата в регионе Аральского моря и в сельском хозяйстве страны.
Следует также отметить, что учеными Центра геномики и биоинформатики Академии наук Республики Узбекистан также проводятся эффективные исследования по созданию местных сортов, устойчивых к негативным последствиям изменения климата - засухе и засолению, путем применения геннокаутных и маркерных технологий селекции.
В частности, для почвенно-климатических условий Республики Каракалпакстан на основе старого гена созданы засухо-, солеустойчивые и холодостойкие сорта хлопчатника Матонат-1, Матонат-2. Если в 2025 году планируется заготовить по 4,5 тонны семян этих сортов и засеять 200 гектаров, то в 2026 году намечено собрать 90 тонн семян и засеять 4 тысячи гектаров.
Кроме того, был разработан биотехнологический сорт “Barkamol” из местной мягкой пшеницы “Triticum aestivum L,” обладающий устойчивостью к засухе и засолению. В следующем году планируется заготовить 4 тонны семян и высадить их на 20 гектарах.
Вместе с тем, для борьбы с глобальным изменением климата и снижения выбросов углекислого газа (CO2), возникающего при разложении сельскохозяйственных культур, в частности остатков хлопчатника (стеблей и корней), проводятся испытания геннокаутных линий нового поколения. Эти линии способны накапливать в корнях и стеблях медленно разлагаемый суберинный полимер. Это позволит обеспечить еще большую “зеленость” сельскохозяйственных культур Узбекистана.
Кроме того, необходимо коренным образом улучшить экологическую ситуацию в стране, организовать системную работу по борьбе с пыльными бурями, охране и восстановлению окружающей среды, снизить риск их возникновения путем создания лесных насаждений и смягчить негативные последствия этих явлений. Также следует разработать систему раннего оповещения о пыльных бурях. В этой связи важным является выполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О первоочередных мерах по борьбе с пыльными бурями и улучшению качества атмосферного воздуха».
В соответствии с этим налаживается сотрудничество с развитыми зарубежными странами по борьбе с пыльными бурями и смягчению их последствий. Также разрабатываются научные основы рационального использования пастбищ, создаются сорта местных пастбищных растений, разрабатываются научные принципы сеяния пастбищных культур и адаптивной системы интенсивного кормопроизводства в условиях пустыни. Проводится идентификация деградированных пастбищных участков, геоботанические, почвенные и мелиоративные исследования, а также создаются их электронные карты. В рамках этого осуществляется ряд практических мероприятий, направленных на увеличение зеленых насаждений, включая создание новых интенсивных садов и виноградников взамен малорентабельных и устаревших, редко эксплуатируемых садов и виноградников в регионах.
Как указано в постановлении, была разработана Национальная программа по борьбе с пыльными бурями и смягчению их последствий в Республике Узбекистан на 2024-2030 годы, а также “Программа мер, реализуемых на 2024-2030 годы в целях снижения негативного воздействия афганского ветра и улучшения экологической ситуации в Сурхандарьинской области,” указанная в пункте 14 Программы. Согласно этой программе, на месте малоурожайных, старых и малораскрытых садов и виноградников в районах, находящихся под угрозой афганского ветра, должны быть созданы новые интенсивные сады и виноградники. Будут применяться современные технологии, такие как капельное орошение и установка шпалер для виноградников, а также разработаны ряд мер, включая внедрение других интенсивных методов.
В соответствии с постановлением Президента от 22 февраля 2019 года No ПП-4204 “О мерах по повышению эффективности работы по борьбе с опустыниванием и засухой в Республике Узбекистан” в стране было реализовано множество системных мероприятий. В частности, в республике имеется 21,2 миллиона гектаров пастбищ, из которых 16,6 миллиона гектаров составляют пустынные пастбища, а 4,5 миллиона гектаров — горные и предгорные пастбища.
Из общего числа пастбищ 16,3 миллиона гектаров находятся в постоянном пользовании Комитета по развитию шелководства и шерстяной промышленности при Министерстве сельского хозяйства, 3,1 миллиона гектаров выделены из лесного фонда, а оставшиеся 1,8 миллиона гектаров принадлежат другим организациям.
Государственным научно-проектным институтом "Уздаверлойиха" при Министерстве сельского хозяйства за счет средств, ежегодно выделяемых из государственного бюджета, проводятся геоботанические исследования на пастбищах.
В частности, в республике геоботанические исследования были проведены на 16,8 миллиона гектарах пастбищ. Установлено, что 13 процентов пастбищ подверглись деградации, а 32 процента пастбищ продемонстрировали резкое сокращение растительного покрова.
До конца 2024 года планируется полностью завершить геоботанические исследования на 4,2 миллиона гектарах пастбищ, разработать их электронные цифровые карты, а также подготовить рекомендации по улучшению состояния этих пастбищ, увеличению растительного покрова и восстановлению деградированных участков.
Согласно проведенным исследованиям, на пастбищных площадях в регионах насчитывается 2 908 водохозяйственных сооружений, из которых 1 014 представляют собой вертикальные колодцы, а 1 894 — шахтные колодцы.
В частности, в Республике Каракалпакстан находится 535 колодцев, в Бухарской области — 396 колодцев, в Джизакской области — 338 колодцев, в Кашкадарьинской области — 303 колодца, в Навоийской области — 1 052 колодца, в Самаркандской области — 210 колодцев, в Сурхандарьинской области — 71 колодец и в Хорезмской области — 3 колодца. Из них в 2023-2024 годах было создано 167 новых водозаборных сооружений и установлено 36 водосберегающих агрегатов.
В текущем году из государственного бюджета намечено выделить 21 миллиард сумов субсидий на создание оросительных скважин.
В 2024-2026 годах будут предприняты меры по восстановлению 677 тысяч гектаров деградированных пастбищ и обеспечению соблюдения природоохранных требований на пастбищных землях, которые представляют собой одну из основных кормовых баз животноводства. На этих пастбищах будет организован посев питательных растений, подходящих для пустынно-пастбищных условий, а на участках с пониженным растительным покровом внедрена система ротационного кормления скота. Посев будет осуществляться с использованием дельтапланов и других беспилотных летательных аппаратов.
Для улучшения состояния деградированных пастбищ с помощью итальянского плугового агрегата Дельфино 3 создается система небольших прудов (микробассейнов) и подземных “карманов,” которые аккумулируют дождевые воды и водотоки, а также другие ресурсы, такие как легкая почва, органические вещества и семена.
Благодаря применению данной системы достигается полное накопление дождевой воды в микробассейнах, значительное снижение испарения, повышение продуктивности пастбищных трав и сохранение биоразнообразия на пастбищах.
Для устранения негативных последствий изменения климата проведена масштабная работа в рамках общенационального проекта “Яшил макон.” В частности, согласно распоряжению правительства № 144-F от 7 марта 2024 года, весной 2024 года планируется высадить 64,6 миллиона деревьев, из которых 34,9 миллиона — защитные деревья, а 29,7 миллиона — плодовые саженцы, виноградники и тутовники.
На практике было высажено 66,6 миллиона саженцев. Из них фермерские и кластерные хозяйства по краям полей посадили 36,4 миллиона декоративных деревьев, а в вновь созданных садах и виноградниках — 30,1 миллиона саженцев.
Осенью 2024 года в фермерских и кластерных хозяйствах планируется высадить 37,4 миллиона саженцев и черенков.
На сегодняшний день в регионах функционируют 59 питомниковых хозяйств, в которых для создания новых садов и виноградников в осенние месяцы текущего года подготовлено в общей сложности 22,4 миллиона саженцев, из которых 9,4 миллиона — плодов, а 13 миллионов — винограда. Узбекистан преобразовался из импортера саженцев в одного из стран-экспортеров: за последние три года было экспортировано 7,5 миллиона саженцев (на сумму 2,8 миллиона долларов) фруктов и других растений.
По всей республике насчитывается 358 тысяч гектаров садов и 196 тысяч гектаров виноградников. В 2024 году в Республике Каракалпакстан и областях запланировано создание 26,4 тысячи гектаров фруктовых садов и 101 тысячи гектаров виноградников. Кроме того, осенью 2024 года и в 2025 году будет организовано создание 43,2 тысячи гектаров промышленных садов и виноградников.
В то же время правительство Узбекистана поддерживает реализацию совместных мер с партнёрскими странами, направленных на смягчение негативных последствий изменения климата не только на уровне страны или региона, но и в глобальном масштабе. В связи с этим в соседнем Таджикистане и Азербайджанской Республике проводятся значимые инициативы по созданию парков дружбы. Эти проекты важны, так как они способствуют предотвращению глобальных проблем, таких как изменение климата и обеспечение продовольственной безопасности.
Одним словом, сегодня все страны мира испытывают негативные последствия изменения климата. Поэтому в борьбе с этой проблемой достижение намеченных целей возможно не только через совместные усилия соседних государств, но и благодаря эффективному сотрудничеству всех стран мира.