Ўзбекистонда “Habeas corpus” институтининг кенгайиши шахс ҳуқуқлари ҳимоя қилинишининг ишончли кафолатларини яратилишига хизмат қилади
Сўнгги йилларда мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилган ислоҳотлар асосан жазоламай туриб жавобгарлик натижасидан кутиладиган мақсадларга эришиш, жиноят ишларини юритиш ва жавобгарликни белгилашда жазонинг оғирлигига эмас, жавобгарликнинг муқаррарлигини ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг устуворлигини таъминлашга, жиноят ишларини юритиш тартибини такомиллаштириш, судлар мустақиллигини мустаҳкамлаш ва тарафлар тенглигини таъминлаш орқали одил судловга эришиш, шу жумладан “habeas corpus” институтини кенгайтириш каби йўналишларни ўзида мужассам этди.
Жамиятда тартибни сақлаш ва тараққиётнинг давомийлигини таъминлаш учун суд-ҳуқуқ тизимини ҳам замон ўзгаришларига мос равишда такомиллаштириб бориш ҳар доим долзарб бўлиб келган. “Habeas corpus” институтини кенгайтириш судга қадар иш юритувида суд назоратини кучайтиришга қаратилган. Жумладан, янги таҳрирдаги Конституциямизда “ҳеч ким қонунга асосланмаган ҳолда ҳибсга олиниши, ушлаб турилиши, қамоққа олиниши, қамоқда сақланиши ёки унинг озодлиги бошқача тарзда чекланиши мумкин эмас. Ҳибсга олишга, қамоққа олишга ва қамоқда сақлашга фақат суднинг қарорига кўра йўл қўйилади”, деб қатъий белгиланди.
“Habeas corpus” шахснинг эркин ҳаракатланиш ва бошқа конституциявий ҳуқуқлари чекланган ҳолатларда ушбу ҳаракатларнинг қонуний ва асослилиги суд томонидан текширилишини сўраб мурожаат қилиш тартибини қамраб олади.
Конституциявий ҳуқуқ ва эркинликлар асослар бўлганда ва фақат суднинг қарори ёки розилиги билан чекланиши мумкинлигига оид қоидалар мансабдор шахс ўз хизмат мажбуриятларига виждонсизларча муносабатда бўлиш ҳолатларининг олдини олиш ва айбланувчининг ҳуқуқ ва эркинликлари ноқонуний чекланишига йўл қўймаслик учун мўлжалланган. Тор маънода “habeas corpus” деганда, жиноят содир этишда гумон қилиниб ушланган шахсни ушлаб туриш асослилигини ва қонунийлигини суд томонидан текшириш ҳамда ушбу шахсга нисбатан қамоққа олиш тарзида эҳтиёт чорасининг суд томонидан қўлланилиши тартиби тушунилади.
Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактда ҳам “жиноий айблов бўйича ушланган ёки қамоққа олинган ҳар бир шахс дарҳол судья ёки қонунга биноан судлов ҳокимиятини амалга ошириш ҳуқуқига эга бўлган мансабдор шахс ҳузурига келтирилади ва у оқилона муддат ичида суд муҳокамасидан ўтказилиши ёки озод қилиниш ҳуқуқига эга” эканлиги белгиланган.
Мамлакатимизда қамоқ эҳтиёт чорасини қўллаш амалиётида 2022 йилда тергов органларидан судларга келиб тушган жами 24 118 та илтимосномадан 485 таси, 2023 йилда 22 254 та илтимосномадан 577 таси, 2024 йилнинг биринчи ярмида эса 12 293 та илтимосномадан 256 таси рад этилган. Судлар томонидан бу каби илтимоснома рад этилишининг ҳар бир ҳолатида айбланувчи ҳуқуқлари жиддий чекланишига йўл қўйилмаганлигини қайд этиш жоиз.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан жиноят-процессуал қонунчиликда “habeas corpus” институтини кенгайтиришга оид илгари сурилаётган ташаббуслар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини таъминлашнинг самарали механизмларини ишга солиш, жиноят содир этганликда айбланаётган шахснинг эркинлик ва шахсий дахлсизликка оид конституциявий ҳуқуқларини суд орқали ишончли таъминлаш чораларини кучайтиришга қаратилган.
Бу каби ташаббусларни амалда жорий этиш, судлар фаолияти самарадорлигини ошириш, ишни судга қадар юритишда тарафларнинг тенглиги ва тортишуви принципини амалда таъминлаш, тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилинишига эришиш мақсадида 2024 йилнинг 10 июнида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-89-сон Фармони қабул қилинди.
Мазкур фармонга кўра жиноят ишлари бўйича судга қадар иш юритув даврида процессуал қарорларга санкция бериш масаласи жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судларида алоҳида судьялар – тергов судьялари томонидан кўриб чиқилиши тартибини ва жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судларида тергов судьяси лавозимини жорий этиш назарда тутилмоқда. Бунда “habeas corpus” институтини кенгайтириш орқали тергов устидан суд назоратини кучайтиришга, судга қадар иш юритувида қонунийликни мустаҳкамлашга ҳамда шахс ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоясини таъминлашга эришиш кўзланган.
Таъкидлаш ўринлики, мазкур фармоннинг қабул қилиниши Конституциявий нормаларнинг тўғридан тўғри татбиқ этилишини кучайтиришга, шахснинг конституциявий ҳуқуқларини фақатгина суд қарори асосида чеклаш механизми процессуал қонунчиликда тўлиқ белгиланишига ҳамда амалда мукаммал ишлаши учун зарур ташкилий ҳуқуқий шарт-шароитлар яратди.
“Habeas corpus” институтининг айрим хорижий мамлакатларда қўлланилишини ўрганиш эътибор лойиқ. Масалан Австрияда қамоққа олиш ва қамоққа олиш муддатини узайтириш тергов судьяси рухсати билан амалга оширилади. Тергов судьяси дастлаб икки ҳафта ўтгач, сўнг бир ой ўтгач, кейин қамоққа олинган кундан эътиборан ҳар икки ойда бир маротаба – шахснинг ушлаб туриш муддатини узайтириш ёки қамоққа олиш асосларини мунтазам текширади.
Англияда манфаатдор шахслар ушланган ёки қамоққа олинган шахснинг озодликдан маҳрум этилиш асосларини текшириш учун уни судга олиб борилишини талаб қилиш ҳуқуқига эга.
АҚШда шахсни қамоққа олиш учун суд санкция беради, ҳар икки ҳафтада прокурор ўн кундан ортиқ қамоқда сақланаётган шахслар тўғрисида судга ҳисобот тақдим этади ва муддат ўтиб кетиши сабабларини тушунтириб беради.
Италияда, шахсни қонунда белгиланган муддатлардан кўпроқ ушлаб туриш назорат тартибида судьялар махсус ҳайъати томонидан қўриб чиқилади.
Францияда қамоққа олиш муддатини узайтириш республика прокурорининг илтимосига биноан тергов судьяси томонидан махсус асослантирилган қарор асосида амалга оширилади.
Судлар тизимида жорий этилаётган тергов судьяси лавозими ҳамда судга қадар иш юритув даврида процессуал қарорларга санкция бериш масаласини кўриб чиқишнинг янгича тартиби – “habeas corpus” институтини кенгайтиришга, судга қадар иш юритиш устидан суд назоратини кучайтиришга, қонунийликни мустаҳкамлашга ва одил судловга эришиш имкониятини оширишга хизмат қилади.
Тергов судьясига мурдани эксгумация қилиш; почта-телеграф жўнатмаларини хатлаш; тинтув ўтказиш; телефонлар ва бошқа телекоммуникация қурилмалари орқали олиб бориладиган сўзлашувларни эшитиб туриш, улар орқали узатиладиган ахборотни олиш; мол-мулкни хатлаш; қамоққа олиш ёки уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасини қўллаш; ушлаб туриш муддатини узайтириш; қамоқда сақлаш ёки уй қамоғи муддатини узайтириш; паспортнинг амал қилишини тўхтатиб туриш; айбланувчини лавозимидан четлаштириш; шахсни тиббий муассасага жойлаштириш; айбланувчининг тиббий муассасада бўлиши муддатини узайтириш; гувоҳ ва жабрланувчининг кўрсатувларини олдиндан мустаҳкамлаш тўғрисидаги илтимосномаларни ҳамда маъмурий ишларни кўриб чиқиш ваколати берилиши судьяларни жиноят ишларини мазмунан кўриб чиқиш билан боғлиқ бўлмаган вазифалардан озод этади ва иш доирасида қонуний, асосли, адолатли ҳукм чиқаришга кўпроқ имкон яратади.
Тергов судьяси фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгиланган 1) юклатилган вазифаларнинг адолатли ва холисона бажарилишига; 2) қонун устуворлигини, ижтимоий адолатни, фуқаролар тинчлиги ва тотувлигини таъминлашга; 3) фуқаролар ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари суд йўли билан самарали ҳимоя қилинишига эришиш учун қонунчиликда тегишли механизмлар мукаммал акс эттирилиши талаб этилади.
Фикримизча, тергов судьяси томонидан тегишли илтимоснома ва ишларни кўриб чиқиш тартибини белгилашда қуйидагиларни ҳисобга олиш таклиф этилади:
1. Илтимоснома киритиш ва уни кўриш натижаларини тақдим этишда электрон ҳужжат айланиши имкониятини яратиш.
2. Кечиктириб бўлмас ҳолатларда ҳаракатланиш имкони мавжуд бўлиши, бунда қарор ва ҳаракатларнинг қонуний ва асослилигини таъминлаш.
3. Белгиланадиган тартибнинг самарали ва тезкор бўлишига эришиш.
4. Суриштирувчи, терговчининг шахс ҳуқуқ ва эркинликларига дахлдор қарорлари ва ҳаракатлари устидан қилинган шикоятларни тергов судьяси томонидан кўриб чиқилиши механизмини белгилаш.
5. Қамоққа олиш ёки конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларни чеклаш билан боғлиқ бошқа чораларни қўллаш ҳақидаги илтимосномаларни қаноатлантириш ва рад этишнинг аниқ асосларини кўрсатиш.
Шу билан бирга, Жиноят-процессуал кодексга киритилиши кутилаётган тергов судьяси лавозими жорий этилиши билан боғлиқ ўзгартиш ва қўшимчалар мазмунан бошқа процессуал нормаларга номутаносиб бўлмаслигини, янги нормалар қўлланилиши барча процесс иштирокчилари учун қулай ва самарали бўлишини таъминлаш мақсадга мувофиқ.
Юқоридагилардан хулоса қилиб айтганда, миллий қонунчилигимизда “Habeas corpus” институтининг кенгайтирилиши жиноят ишларини юритиш жараёнида суд назоратининг кучайтирилишига, шунингдек шахс ҳуқуқлари ҳимоя қилинишининг ишончли кафолатларини яратилишига хизмат қилади.

Расширение института «habeas corpus» в Узбекистане способствует созданию надежных гарантий защиты прав личности
Расширение института «habeas corpus» в Узбекистане способствует
созданию надежных гарантий защиты прав личности
В последние годы реформы, проводимые в судебно-правовой системе нашей страны, в основном направлены на достижение целей по обеспечению неотвратимости ответственности и приоритета прав и свобод человека, совершенствованию процедуры ведения уголовных дел, а не ужесточению наказания и при определении ответственности включали такие направления, как усиление независимости судов и достижение справедливости путем обеспечения равенства сторон, в том числе расширение института «habeas corpus».
Для поддержания порядка в обществе и обеспечения непрерывного развития всегда было важно совершенствовать правовую систему в соответствии с изменениями времени. Расширение института «habeas corpus» направлено на усиление судебного надзора над досудебным производством. В частности, в новой редакции Конституции нашей Республики чётко указано то, что «Никто не может быть подвергнут аресту, задержанию, заключению под стражу, содержанию под стражей или иному ограничению свободы иначе как на основании закона. Арест, заключение под стражу и содержание под стражей допускаются только по решению суда».
«Habeas corpus» охватывает процедуру обращения с заявлением о судебной проверке законности и обоснованности этих действий в случаях, когда свобода передвижения человека и другие конституционные права ограничены.
Положения о том, что конституционные права и свободы могут быть ограничены только по решению или согласию суда при наличии оснований, нацелено на предупреждение ситуаций злоупотребления должностными лицами своими служебными обязанностями и предотвращения незаконного ограничения прав и свобод обвиняемого. В узком смысле под «habeas corpus» понимается процедура проверки обоснованности и законности задержания судом лица, подозреваемого в совершении преступления, и применения судом в отношении этого лица меры пресечения в виде заключения под стражу.
Международный пакт о гражданских и политических правах также гласит, что «Каждое арестованное или задержанное по уголовному обвинению лицо в срочном порядке доставляется к судье или к другому должностному лицу, которому принадлежит по закону право осуществлять судебную власть, и имеет право на судебное разбирательство в течение разумного срока или на освобождение».
На практике применения заключения под стражей в нашей стране в 2022 году было отклонено 485 из 24 118 ходатайств, поступивших в суды от следственных органов, 577 из 22 254 ходатайств – в 2023 году и 256 из 12 293 ходатайств – в первом полугодии 2024 года. Следует отметить, что в каждом случае отклонения судами такого ходатайства права обвиняемых существенно не ограничивались.
Инициативы, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым по расширению института «habeas corpus» в уголовно-процессуальном законодательстве, заключаются в полном задействование эффективных механизмов обеспечения гарантий защиты прав и свобод человека, а также усилении мер по надежному обеспечению судом конституционных прав на свободу и личную неприкосновенность лица, обвиняемого в совершении преступления.
10 июня 2024 года в целях реализации подобных инициатив, повышения эффективности судебной деятельности, обеспечения на практике принципа равенства и состязательности сторон в досудебном производстве, достижения эффективной защиты прав и свобод лица в оперативно-розыскной и следственной деятельности, был принят Указ Президента Республики Узбекистан №УП-89 «О мерах по дальнейшему усилению гарантий надежной защиты прав и свобод личности в оперативно-розыскной и следственной деятельности».
Согласно этому указу, предусматривается внедрение порядка рассмотрения вопроса выдачи санкции на процессуальные решения на стадии досудебного производства по уголовным делам отдельными судьями – следственными судьями в районных, городских судах по уголовным делам и введение должности следственного судьи в районных, городских судах по уголовным делам. Расширяя институт «habeas corpus», предусматривается достижение усиления судебного надзора за расследованием, закрепления законности в досудебном производстве и обеспечения защиты прав и свобод личности.
Стоит отметить, что принятие данного указа создает необходимые организационно-правовые условия для усиления прямого применения конституционных норм для того, чтобы механизм ограничения конституционных прав человека только на основании решения суда был полностью закреплен в процессуальном законодательстве, а также для его идеального функционирования на практике.
Вызывает интерес практика применения института «habeas corpus» в некоторых зарубежных странах. В Австрии задержание и продление срока содержания под стражей осуществляется с разрешения следственного судьи. Следственный судья регулярно проверяет причины продления срока задержания или основания ареста лица сначала через две недели, затем через один месяц, а затем один раз в два месяца со дня задержания.
В Англии заинтересованные лица имеют право требовать, чтобы арестованное или задержанное лицо было доставлено в суд для проверки оснований его задержания.
В США санкцию на задержание человека дает суд, каждые две недели прокурор представляет в суд отчет о лицах, задержанных на срок более десяти дней, и объясняет причины продления срока.
В Италии задержание лица сверх установленных законом сроков рассматривается специальной коллегией судей в порядке надзора.
Во Франции продление срока заключения под стражей осуществляется на основании специально мотивированного решения следственного судьи по ходатайству прокурора.
Введенная в судебную систему должность следственного судьи и новый порядок рассмотрения вопроса о санкционировании процессуальных решений в ходе досудебного производства служит расширению института «habeas corpus», усилению судебного надзора за досудебным производством, укреплению законности и вынесению справедливого судебного разбирательства.
Предоставление полномочий следственным судьям по рассмотрению ходатайств об эксгумация трупа; аресте почтово-телеграфных отправлений; проведении обыска; прослушивании переговоров, ведущихся с телефонов и другие телекоммуникационных устройств, снятии передаваемой через по ним информации; аресте имущества; применении меры пресечения в виде заключения под стражу или домашнего ареста; продлении срока задержания; продлении срока заключения под стражу или домашнего ареста; приостановлении действия паспорта; отстранении от должности обвиняемого; помещении лица в медицинское учреждение; продлении срока пребывания обвиняемого в медицинском учреждении; предварительном закреплении показаний свидетелей и потерпевших, а также по рассмотрению административных дел освобождает судью от задач, не связанных с рассмотрением уголовных дел по существу, и даёт больше возможности постановления законного, обоснованного и справедливого приговора по делу.
Для достижения следующих основных направлений деятельности следственного судьи: 1) справедливое и объективное выполнение обязанностей; 2) обеспечение верховенства закона, социальной справедливости, гражданского мира и согласия; 3) эффективная защита прав и законных интересов граждан и юридических лиц в судебном порядке – необходимо отразить соответствующие механизмы в законодательстве.
По нашему мнению, при определении порядка рассмотрения соответствующего ходатайства и дел следственным судьей необходимо учитывать следующее:
1. Создание возможности электронного документооборота при внесении ходатайств и представлении результатов его рассмотрения.
2. Создание возможности осуществления действий в нетерпящих отлагательств случаях, а также обеспечение законности и обоснованности решений и действий в таких случаях.
3. Достижение эффективного и быстрого осуществления установленного порядка.
4. Установление механизма рассмотрения следственным судьей жалоб на решения и действия дознавателя, следователя, затрагивающие права и свободы личности.
5. Указание конкретных оснований для удовлетворения и отклонения ходатайств о заключении под стражу или иных мерах, связанных с ограничением конституционных прав и свобод.
При этом целесообразно обеспечить соответствие вносимых изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс с другими процессуальными нормами, а также обеспечить, чтобы применение новых норм было удобным и эффективным для всех участников процесса.
Подводя итог вышеизложенному, расширение института «habeas corpus» в нашем национальном законодательстве служит усилению судебного контроля в процессе ведения уголовных дел, а также созданию надежных гарантий защиты прав личности.