Ўзбекистонда инклюзив таълим: жорий ўзгаришлар ва тараққиёт йўналишлари
Ўзбекистонда инклюзив таълим тизимини такомиллаштириш давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири бўлиб, айни соҳада бир қатор ижобий ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4860-сонли қарори бу борада амалга оширилиши мўлжалланган саъй-ҳаракатлар учун ҳуқуқий асос бўлди.
Мазкур қарор билан, 2020-2025 йиллар учун халқ таълими тизимида инклюзив таълимни ривожлантириш концепцияси ва 2020-2021 йилларда уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”, шунингдек, алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар таълимини 2025 йилгача ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) тасдиқланди.
Эътиборлиси, “2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси”да ҳам ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ижтимоий-иқтисодий ҳаётига жалб қилиниши ва фаол иштирокини таъминловчи инклюзив таълим ва ишга жойлаштириш тизимини такомиллаштириш (66-мақсад); ёшлар учун очиқ ва сифатли таълимни таъминлаш, таълимнинг барча босқичларида ёшларнинг мукаммал таълим олишини таъминлаш, ҳудудларда инклюзив таълим ривожланиши учун шарт-шароит яратиш (70-мақсад) каби устувор вазифалар белгилаб берилган.
Ногиронлиги бўлган ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини, меҳнатга бўлган қизиқишини ошириш ҳамда илм-фан, техника, санъат ва спортга жалб этиш борасида бир қатор тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Бинобарин, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг бандлигига кўмаклашиш ҳамда ижтимоий фаоллигини янада оширишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2021 йил 21 декабрдаги ПҚ-57-сонли қарорининг 9-з-бандига мувофиқ, Ёшлар ишлари агентлиги ногиронлиги бўлган ёшларга ўзини ўзи банд қилиш, тадбиркорликка жалб қилиш, касб-ҳунарга ўқиш учун жорий этилган субсидиялардан фойдаланишда кўмаклашиш, ногиронлиги бўлган ёшларнинг хорижий тилларни ўрганиш ва нодавлат таълим ташкилотларида ўқиш харажатларини қоплаш, зарур асбоб-ускуна ва меҳнат қуролларини харид қилишига ёрдамлашиш чораларини кўриш вазифаси юклатилган.
Шунга мувофиқ, Ёшларга оид давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар йили 500 нафаргача ногиронлиги бўлган ёшларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваригача бўлган миқдорда субсидия ажратиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 июндаги 341-сонли қарори қабул қилинган.
Маълумот ўрнида айтиб ўтиш лозимки, 2023 йилда 14-30 ёшдаги ногиронлиги бўлган ёшлар сони 121 минг 9 нафарни ташкил этган бўлса, шундан 68 минг 723 нафари эркаклар, 52 минг 268 нафари аёллар; шунингдек, 11 минг 569 нафарида I гуруҳ, 69 минг 724 нафарида II гуруҳ, 3 минг 655 нафарида III гуруҳ ногиронлиги мавжуд ва 36 минг 43 нафари ногиронлиги бўлган болалардир.
Қарор талабига биноан, ногиронлиги бўлган ёшларга замонавий касбларни ўргатиш, умумтаълим фанлари ҳамда хорижий тилларга ўқитиш, ўқиш даврида яшаш ва транспорт харажатларини қоплаб бериш мақсадида субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда ва мазкур хизматлар Ягона интерактив давлат хизматлари электрон портали орқали амалга оширилмоқда.
Ўтган 2023 йил давомида электрон портал орқали жами 1 минг 557 та ариза келиб тушган бўлса, ўрганишлар натижасида 1 минг 120 та (72 %) ариза рад этилиб, 437 та (28 %) ариза тасдиқланган. Ижобий тавсия берилган 437 нафар ногиронлиги мавжуд ёшларга 5,1 млрд. сўм субсидия маблағлари ажратилган.
Бугунги кунда кўмак кўрсатилган 356 нафар ёшлар мустақил тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишгани эвазига улар бандлиги таъминланган.
Жорий йилда Ягона интерактив давлат хизматлари электрон портали орқали ногиронлиги бўлган ёшлар томонидан 1 минг 335 та ариза келиб тушган. Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, аризаларнинг 216 тасида нодавлат таълим ташкилотида ўқиш харажатларини қоплаш, 1 минг 98 тасида асбоб-ускуна ёки меҳнат қуроллари сотиб олиш, 21 таси нодавлат таълим ташкилотида ўқиш даврида яшаш ва транспорт харажатларини қоплаб бериш сўралган. Ушбу аризаларнинг 478 таси тасдиқланган, 105 таси эгалари томонидан бекор қилинган, 710 таси камчиликлари кўрсатилган ҳолда рад этилган, шунингдек 41 та ариза тегишли тартибда кўриб чиқилмоқда.
Амалга оширилган ишлар натижасида 123 нафар ногиронлиги бўлган ёшларга 1,5 млрд. сўм субсидия ажратилди. Шунингдек, аризалари тасдиқланган яна 355 нафар ногиронлиги бўлган ёшларга субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон 2021 йил 7 июнь куни БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификaция қилган.
Мазкур Конвенция қоидаларини амалиётга татбиқ қилиниши таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари Кенгашлари томонидан Ўзбекистон Республикасида Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияни амалга ошириш бўйича 2023–2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси тасдиқланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори давлат ва жамият ҳаётида кутилганидек самаралар бера бошлади. Бинобарин, 2023-2024 ўқув йилининг биринчи ярим йиллигида республикамиздаги 530 та умумий ўрта таълим ташкилотларида инклюзив таълим тизими жорий этилиб, 1 минг 195 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар қамраб олинган. Уларнинг 449 (37,6 %) нафари қиз болаларни ташкил этади.
1 минг 195 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг 515 нафари 1-синфда, 401 нафари 2-синфда, 245 нафари 3-синфда, 17 нафари 4-синфда, 4 нафардан 5- ва 7-синфларда, 3 нафари 8-синфда, 5 нафари 9-синфда, 1 нафари 10-синфда таълим олишмоқда.
Ҳудудлар кесимидаги таҳлилга кўра, Қорақалпоғистон Республикасида 44 та, Андижон вилоятида 46 та, Бухоро вилоятида 23 та, Жиззах вилоятида 43 та, Қашқадарё вилоятида 37 та, Навоий вилоятида 17 та, Наманган вилоятида 61 та, Самарқанд вилоятида 20 та, Сирдарё вилоятида 16 та, Сурхондарё вилоятида 41 та, Тошкент вилоятида 65 та, Фарғона вилоятида 47 та, Хоразм вилоятида 18 та ва Тошкент шаҳрида 52 та умумий ўрта таълим мактабда инклюзив таълим жорий этилган.
Бошланғич таянч коррекцион синфлар республика бўйича жами 4 та мактабда мавжуд бўлиб, улар билан 62 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар қамраб олинган. Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳридаги 27-мактабда, Андижон вилояти Андижон шаҳридаги 17-мактабда, Бухоро вилояти Когон шаҳридаги 4-мактабда, Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги 12-мактабда бошланғич таянч коррекцион синфлар мавжуд.
Ҳозирги кунда инклюзив таълим жорий этилган умумий ўрта таълим мактабларида 115 нафар махсус педагог ходимлар фаолият юритиб келишмоқда.
Ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик республика ташхис маркази мутахассислари томонидан инклюзив таълим иштирокчилари учун 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб, 12 методик ва 10 та тавсиявий қўлланма ишлаб чиқилди.
Булардан ташқари, педагог ходимлар, ота-оналар ва жамоатчилик ўртасида алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг билим олиш ҳуқуқи, инклюзив ўқитишнинг мазмун-моҳияти ҳақида тушунтириш ишларини олиб бориш мақсадида “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг таълим муҳитига мослашишлари” мавзусида 5 та, “Инклюзив таълимда ота-оналар учун тавсиялар” мавзусида 3 та, “Зўравонлик нима? Болаларга нисбатан зўравонлик қандай?”, “Алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган болаларни мактабда турли хил зўравонлик ҳолатларини олдини олишда юзага келиши мумкин бўлган муаммолар”, “Зўравонликка учраган алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган ўқувчи билан индивидуал иш олиб бориш”, “Партнерство с родителями в контексте инклюзивного образования”, “Инклюзив таълимнинг махсус таълимдан афзалликлари” мавзуларида роликлар тайёрланиб, Марказнинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифаларига жойлаштирилган.
Марказ мутахассислари томонидан инклюзив таълим жорий этилган умумий ўрта таълим мактабларининг педагог ходимлари учун ҳар ўқув йилида offline ҳамда оnline тарзда ўқув семинарлари ташкил этиб келинмоқда. Жумладан, 2023-2024 ўқув йили учун Марказ раҳбарияти томонидан тасдиқланган режа-график асосида “Инклюзив шароитда таълим олаётган ўқувчи қизларнинг нуқсони туфайли педагог ходимлар, ўқувчилар ва уларнинг ота-оналари томонидан турли камситишларга йўл қўймаслик” мавзусида жами 12 марта онлайн ўқув-семинар ўтказилиб, уларда 3 минг 680 нафар иштирокчи жалб қилинди.
Республикамизда инклюзив таълим тармоғини кенгайтириш, мактабгача ва умумий ўрта таълим мактабларида фаолият юритаётган педагог ходимлар ҳамда ота-оналарнинг инклюзив таълим ҳақидаги билимларини ошириш, тарғиб қилиш мақсадида май ойида Самарқанд, Жиззах, Сирдарё, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида жойлашган мактабгача таълим ташкилоти, умумий ўрта таълим мактаб ҳамда алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар учун ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабларида “Инклюзив таълим: барча болалар учун тенг имкониятлар” шиори остида семинар-тренинг машғулотлари ўтказилди.
2021-2022 ўқув йилидан бошлаб, инклюзив таълим тизими жорий этилган умумий ўрта таълим ташкилотларининг раҳбарлари, психологлар ва педагог ходимлари учун онлайн шаклда ҳар йили август ойида 72 соатлик мақсадли малака ошириш ўқув курслари доимий равишда ташкил этиб келинмоқда. Ушбу мақсадли малака ошириш ўқув курсларида маҳаллий мутахассислардан ташқари, Россия Федерацияси, Беларусь, Қозоғистон ҳамда Япония каби хорижий давлатлардан мутахассислар ҳам жалб қилинган.
Яна қўшимча сифатида айтиш мумкинки, Ўзбекистонда инклюзив таълимни ривожлантириш масалалари бўйича “Инклюзив таълимнинг долзарб масалалари: муаммо ва уларнинг ечимлари” ва “Инклюзив таълимда халқаро тажриба ва амалиёт, эришилган натижалар ва уларнинг ечимлари” мавзусида ҳар йили республика, халқаро илмий конференциялар ташкил этиб келинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 13 октабрдаги ПҚ-4860-сон қарори асосида Халқ таълими вазирлигининг 2021 йил 13 апрелдаги 113-сонли буйруғи билан Ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик республика ташхис маркази тузилмасида “Инклюзив таълим лабораторияси” ташкил этилгани соҳада янги натижаларга эришиш имконини берди.
Шу ўринда амалга оширилган ишлар билан бир қаторда ўз ечимини кутаётган муаммолар ҳам мавжуд эканини айтиб ўтиш лозим. Хусусан, туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимларидаги Болаларни ижтимоий-психологик қўллаб-қувватлаш ва инклюзив таълим шуъбаларининг психолог-методистлари учун малака ошириш курслари ташкил этилмаган.
Шунга кўра, туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимларидаги Болаларни ижтимоий-психологик қўллаб-қувватлаш ва инклюзив таълим шуъбалари психолог-методистлари учун 2024 йилдан мунтазам малака ошириш курсларини ташкил этиш, мазкур курсларни тамомлаган тингловчиларга янги методикаларга ўргатиш миллий маркази сертификатини бериш тизимини жорий этиш мақсадга мувофиқ бўлади.
Республикадаги инклюзив таълим жорий этилган умумтаълим мактабларига тюторларни жалб этишда айрим камчиликлар кўзга ташланмоқда. Шуни инобатга олган ҳолда, педагогика йўналишида таҳсил олаётган олий таълим муассасаларининг юқори босқич талабаларини инклюзив таълим жорий этилган умумтаълим мактабларига амалиёт ўташ учун кенг шароитлар яратиш лозим.
Жамиятда инклюзив маданиятни шакллантириш ва аҳолининг саводхонлигини ошириш учун эса телевидение орқали мавзу юзасидан зарур маълумотлар бериб борилиши, маҳаллаларда учрашувлар, семинар ва тренинглар ташкил этилиши керак.
Таълим олиш учун тенг имкониятни таъминлаш ва барча болаларнинг индивидуал хусусиятларидан, ютуқларидан, тили, маданияти, ота-оналарнинг ижтимоий ва иқтисодий ҳолатидан қатъи назар таълимда муваффақиятга эришиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш эса инклюзив таълим тизимини ривожлантиришнинг бош мақсади бўлиши ҳамда бунинг устувор йўналишлари қатъий белгилаб олиниши лозим.

Uzbekistan has made inclusive education a key priority in its state policy, and significant progress is underway in this area. A major step forward came with Presidential Decree № 4860, "On measures to further improve the system of education and upbringing for children with special educational needs". This decree laid the foundation for the country’s efforts to enhance inclusive education.
As part of this initiative, Uzbekistan developed a concept for advancing inclusive education in the public school system from 2020 to 2025, and created a “road map” for its implementation in 2020–2021. The plan also set specific targets for improving education for children with special needs by 2025.
The "New Uzbekistan Development Strategy for 2022–2026" further highlights the government’s commitment to inclusive education. The strategy outlines key goals, such as improving the systems for educating and employing people with disabilities to ensure their participation in the socio-economic life of society (Goal 66) and ensuring open and high-quality education for youth at all levels, while fostering inclusive education in the regions (Goal 70).
Much effort has gone into supporting young people with disabilities, encouraging their social engagement, boosting their interest in employment, and involving them in science, technology, art, and sports. Following Presidential Decree No. 57 from December 21, 2021, the Agency for Youth Affairs was tasked with helping young people with disabilities engage in self-employment, entrepreneurship, and vocational training. They are also being supported in learning foreign languages and covering educational expenses at non-governmental educational institutions, as well as receiving assistance in purchasing necessary equipment and work tools.
To further assist these youth, the Cabinet of Ministers issued Resolution No. 341 on June 21, 2022, which allocated annual subsidies of up to 50 times the basic calculation amount for up to 500 young people with disabilities.
As of 2023, 121,009 young people aged 14–30 were living with disabilities in Uzbekistan. Among them, 68,723 were male, and 52,268 were female. These youth include 11,569 individuals with Category I disabilities, 69,724 with Category II disabilities, 3,655 with Category III disabilities, and 36,043 children with disabilities.
The government has been providing subsidies to teach these young people modern professions, general education subjects, and foreign languages. Additionally, subsidies help cover their living and transportation expenses while they study. These services are accessible through the Single Interactive State Services Electronic Portal.
In 2023, 1,557 applications were submitted through the portal. After review, 437 were approved (28%), and 5.1 billion soums in subsidies were distributed to young people with disabilities.
As a result of this support, 356 young people with disabilities have launched their own entrepreneurial ventures, which ensured their employment.
This year, 1,335 additional applications were submitted through the electronic portal. Among these, 216 applicants sought support to cover educational expenses at non-governmental institutions, 1,098 applied for assistance in purchasing equipment or work tools, and 21 requested support to cover living and transportation expenses. Of these, 478 applications were approved, 105 were canceled by the applicants, and 710 were rejected due to deficiencies. Currently, 41 applications are under review.
As a result, 123 young people with disabilities have received 1.5 billion soums in subsidies, with an additional 355 young people awaiting their approved subsidies.
In 2021, Uzbekistan ratified the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. To put the provisions of the Convention into practice, the Chambers of the Oliy Majlis approved a National Action Plan for 2023–2025.
The Presidential Decree No. 4860 brought about positive changes. During the first half of the 2023–2024 academic year, 530 general secondary schools implemented inclusive education, enrolling 1,195 children with special educational needs, 449 (37.6%) of whom were girls.
Out of 1,195 children with special educational needs, 515 are enrolled in 1st grade, 401 in 2nd grade, 245 in 3rd grade, 17 in 4th grade, 4 each in 5th and 7th grades, 3 in 8th grade, 5 in 9th grade, and 1 in 10th grade.
According to the regional analysis, inclusive education has been implemented in 44 general secondary schools in the Republic of Karakalpakstan, 46 in Andijan region, 23 in Bukhara region, 43 in Jizzakh region, 37 in Kashkadarya region, 17 in Navoi region, 61 in Namangan region, 20 in Samarkand region, 16 in Syrdarya region, 41 in Surkhandarya region, 65 in Tashkent region, 47 in Fergana region, 18 in Khorezm region, and 52 in Tashkent city.
Primary basic correctional classes are available in 4 schools across the country, accommodating 62 children with special educational needs. Specifically, these classes are available in School No. 27 in Nukus city, Republic of Karakalpakstan; School No. 17 in Andijan city, Andijan region; School No. 4 in Kogon city, Bukhara region; and School No. 12 in Urgench city, Khorezm region.
Currently, 115 special education teachers are working in general secondary schools where inclusive education has been implemented.
Since the 2021-2022 academic year, 12 methodological and 10 advisory manuals have been developed for participants in inclusive education by specialists from the Republican Diagnostic Center for Career Guidance and Psychological-Pedagogical Services.
Additionally, to raise awareness among teachers, parents, and the public about the rights of children with special educational needs and the essence of inclusive education, 5 videos titled “Adapting children with special educational needs to the educational environment,” 3 videos on “Recommendations for parents in inclusive education,” as well as videos on topics such as “What is violence? What does violence against children entail?” “Problems that may arise in preventing various forms of violence against children with special educational needs at school,” “Working individually with a student with special educational needs who has experienced violence,” “Partnership with parents in the context of inclusive education,” and “The advantages of inclusive education over special education” have been prepared and posted on the official pages of the center on social networks.
Offline and online training seminars are organized every academic year for educators in general secondary schools where inclusive education has been introduced. For example, during the 2023-2024 academic year, a total of 12 online seminars were held on the topic “Preventing discrimination against girls with disabilities by educators, students, and their parents due to their disabilities,” attracting 3,680 participants.
In May, seminar-trainings were held under the slogan “Inclusive education: equal opportunities for all children” in preschools, general secondary schools, and specialized state schools for children with special educational needs in Samarkand, Jizzakh, Syrdarya, Tashkent regions, and the city of Tashkent, aiming to expand the network of inclusive education and improve the knowledge of educators and parents about inclusive education.
Since the 2021-2022 academic year, annual 72-hour specialized training courses have been organized for school leaders, psychologists, and educators in general secondary schools with inclusive education, in an online format each August. In addition to local specialists, experts from Russia, Belarus, Kazakhstan, and Japan have been involved in these courses.
It is also worth mentioning that in addition to the progress made, some challenges remain. For example, training courses have not yet been organized for psychologist-methodologists from the departments of preschool and school education in districts (cities), responsible for the social-psychological support of children and inclusive education.
Therefore, it would be advisable to establish regular professional development courses for psychologist-methodologists from the departments of preschool and school education in districts (cities) from 2024, with a certification system that teaches participants new methodologies at the National Training Center.
Some shortcomings have been observed in recruiting tutors for general secondary schools with inclusive education. Considering this, it is necessary to create broader opportunities for senior students of pedagogical universities to undergo practical training in these schools.
To promote an inclusive culture in society and increase public awareness, it is essential to provide relevant information on the topic through television, as well as to organize meetings, seminars, and trainings in local communities.
The primary goal of developing the inclusive education system should be to ensure equal opportunities for all children, providing the necessary conditions for them to succeed in education, regardless of their individual characteristics, achievements, language, culture, or the social and economic status of their parents. Clear priorities for achieving this must be set.