Ўзбекистонда инклюзив таълим: жорий ўзгаришлар ва тараққиёт йўналишлари
Ўзбекистонда инклюзив таълим тизимини такомиллаштириш давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири бўлиб, айни соҳада бир қатор ижобий ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4860-сонли қарори бу борада амалга оширилиши мўлжалланган саъй-ҳаракатлар учун ҳуқуқий асос бўлди.
Мазкур қарор билан, 2020-2025 йиллар учун халқ таълими тизимида инклюзив таълимни ривожлантириш концепцияси ва 2020-2021 йилларда уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”, шунингдек, алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар таълимини 2025 йилгача ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) тасдиқланди.
Эътиборлиси, “2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси”да ҳам ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ижтимоий-иқтисодий ҳаётига жалб қилиниши ва фаол иштирокини таъминловчи инклюзив таълим ва ишга жойлаштириш тизимини такомиллаштириш (66-мақсад); ёшлар учун очиқ ва сифатли таълимни таъминлаш, таълимнинг барча босқичларида ёшларнинг мукаммал таълим олишини таъминлаш, ҳудудларда инклюзив таълим ривожланиши учун шарт-шароит яратиш (70-мақсад) каби устувор вазифалар белгилаб берилган.
Ногиронлиги бўлган ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини, меҳнатга бўлган қизиқишини ошириш ҳамда илм-фан, техника, санъат ва спортга жалб этиш борасида бир қатор тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Бинобарин, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг бандлигига кўмаклашиш ҳамда ижтимоий фаоллигини янада оширишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2021 йил 21 декабрдаги ПҚ-57-сонли қарорининг 9-з-бандига мувофиқ, Ёшлар ишлари агентлиги ногиронлиги бўлган ёшларга ўзини ўзи банд қилиш, тадбиркорликка жалб қилиш, касб-ҳунарга ўқиш учун жорий этилган субсидиялардан фойдаланишда кўмаклашиш, ногиронлиги бўлган ёшларнинг хорижий тилларни ўрганиш ва нодавлат таълим ташкилотларида ўқиш харажатларини қоплаш, зарур асбоб-ускуна ва меҳнат қуролларини харид қилишига ёрдамлашиш чораларини кўриш вазифаси юклатилган.
Шунга мувофиқ, Ёшларга оид давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар йили 500 нафаргача ногиронлиги бўлган ёшларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваригача бўлган миқдорда субсидия ажратиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 июндаги 341-сонли қарори қабул қилинган.
Маълумот ўрнида айтиб ўтиш лозимки, 2023 йилда 14-30 ёшдаги ногиронлиги бўлган ёшлар сони 121 минг 9 нафарни ташкил этган бўлса, шундан 68 минг 723 нафари эркаклар, 52 минг 268 нафари аёллар; шунингдек, 11 минг 569 нафарида I гуруҳ, 69 минг 724 нафарида II гуруҳ, 3 минг 655 нафарида III гуруҳ ногиронлиги мавжуд ва 36 минг 43 нафари ногиронлиги бўлган болалардир.
Қарор талабига биноан, ногиронлиги бўлган ёшларга замонавий касбларни ўргатиш, умумтаълим фанлари ҳамда хорижий тилларга ўқитиш, ўқиш даврида яшаш ва транспорт харажатларини қоплаб бериш мақсадида субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда ва мазкур хизматлар Ягона интерактив давлат хизматлари электрон портали орқали амалга оширилмоқда.
Ўтган 2023 йил давомида электрон портал орқали жами 1 минг 557 та ариза келиб тушган бўлса, ўрганишлар натижасида 1 минг 120 та (72 %) ариза рад этилиб, 437 та (28 %) ариза тасдиқланган. Ижобий тавсия берилган 437 нафар ногиронлиги мавжуд ёшларга 5,1 млрд. сўм субсидия маблағлари ажратилган.
Бугунги кунда кўмак кўрсатилган 356 нафар ёшлар мустақил тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишгани эвазига улар бандлиги таъминланган.
Жорий йилда Ягона интерактив давлат хизматлари электрон портали орқали ногиронлиги бўлган ёшлар томонидан 1 минг 335 та ариза келиб тушган. Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, аризаларнинг 216 тасида нодавлат таълим ташкилотида ўқиш харажатларини қоплаш, 1 минг 98 тасида асбоб-ускуна ёки меҳнат қуроллари сотиб олиш, 21 таси нодавлат таълим ташкилотида ўқиш даврида яшаш ва транспорт харажатларини қоплаб бериш сўралган. Ушбу аризаларнинг 478 таси тасдиқланган, 105 таси эгалари томонидан бекор қилинган, 710 таси камчиликлари кўрсатилган ҳолда рад этилган, шунингдек 41 та ариза тегишли тартибда кўриб чиқилмоқда.
Амалга оширилган ишлар натижасида 123 нафар ногиронлиги бўлган ёшларга 1,5 млрд. сўм субсидия ажратилди. Шунингдек, аризалари тасдиқланган яна 355 нафар ногиронлиги бўлган ёшларга субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон 2021 йил 7 июнь куни БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификaция қилган.
Мазкур Конвенция қоидаларини амалиётга татбиқ қилиниши таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари Кенгашлари томонидан Ўзбекистон Республикасида Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияни амалга ошириш бўйича 2023–2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси тасдиқланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори давлат ва жамият ҳаётида кутилганидек самаралар бера бошлади. Бинобарин, 2023-2024 ўқув йилининг биринчи ярим йиллигида республикамиздаги 530 та умумий ўрта таълим ташкилотларида инклюзив таълим тизими жорий этилиб, 1 минг 195 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар қамраб олинган. Уларнинг 449 (37,6 %) нафари қиз болаларни ташкил этади.
1 минг 195 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг 515 нафари 1-синфда, 401 нафари 2-синфда, 245 нафари 3-синфда, 17 нафари 4-синфда, 4 нафардан 5- ва 7-синфларда, 3 нафари 8-синфда, 5 нафари 9-синфда, 1 нафари 10-синфда таълим олишмоқда.
Ҳудудлар кесимидаги таҳлилга кўра, Қорақалпоғистон Республикасида 44 та, Андижон вилоятида 46 та, Бухоро вилоятида 23 та, Жиззах вилоятида 43 та, Қашқадарё вилоятида 37 та, Навоий вилоятида 17 та, Наманган вилоятида 61 та, Самарқанд вилоятида 20 та, Сирдарё вилоятида 16 та, Сурхондарё вилоятида 41 та, Тошкент вилоятида 65 та, Фарғона вилоятида 47 та, Хоразм вилоятида 18 та ва Тошкент шаҳрида 52 та умумий ўрта таълим мактабда инклюзив таълим жорий этилган.
Бошланғич таянч коррекцион синфлар республика бўйича жами 4 та мактабда мавжуд бўлиб, улар билан 62 нафар алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар қамраб олинган. Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳридаги 27-мактабда, Андижон вилояти Андижон шаҳридаги 17-мактабда, Бухоро вилояти Когон шаҳридаги 4-мактабда, Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги 12-мактабда бошланғич таянч коррекцион синфлар мавжуд.
Ҳозирги кунда инклюзив таълим жорий этилган умумий ўрта таълим мактабларида 115 нафар махсус педагог ходимлар фаолият юритиб келишмоқда.
Ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик республика ташхис маркази мутахассислари томонидан инклюзив таълим иштирокчилари учун 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб, 12 методик ва 10 та тавсиявий қўлланма ишлаб чиқилди.
Булардан ташқари, педагог ходимлар, ота-оналар ва жамоатчилик ўртасида алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг билим олиш ҳуқуқи, инклюзив ўқитишнинг мазмун-моҳияти ҳақида тушунтириш ишларини олиб бориш мақсадида “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг таълим муҳитига мослашишлари” мавзусида 5 та, “Инклюзив таълимда ота-оналар учун тавсиялар” мавзусида 3 та, “Зўравонлик нима? Болаларга нисбатан зўравонлик қандай?”, “Алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган болаларни мактабда турли хил зўравонлик ҳолатларини олдини олишда юзага келиши мумкин бўлган муаммолар”, “Зўравонликка учраган алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган ўқувчи билан индивидуал иш олиб бориш”, “Партнерство с родителями в контексте инклюзивного образования”, “Инклюзив таълимнинг махсус таълимдан афзалликлари” мавзуларида роликлар тайёрланиб, Марказнинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифаларига жойлаштирилган.
Марказ мутахассислари томонидан инклюзив таълим жорий этилган умумий ўрта таълим мактабларининг педагог ходимлари учун ҳар ўқув йилида offline ҳамда оnline тарзда ўқув семинарлари ташкил этиб келинмоқда. Жумладан, 2023-2024 ўқув йили учун Марказ раҳбарияти томонидан тасдиқланган режа-график асосида “Инклюзив шароитда таълим олаётган ўқувчи қизларнинг нуқсони туфайли педагог ходимлар, ўқувчилар ва уларнинг ота-оналари томонидан турли камситишларга йўл қўймаслик” мавзусида жами 12 марта онлайн ўқув-семинар ўтказилиб, уларда 3 минг 680 нафар иштирокчи жалб қилинди.
Республикамизда инклюзив таълим тармоғини кенгайтириш, мактабгача ва умумий ўрта таълим мактабларида фаолият юритаётган педагог ходимлар ҳамда ота-оналарнинг инклюзив таълим ҳақидаги билимларини ошириш, тарғиб қилиш мақсадида май ойида Самарқанд, Жиззах, Сирдарё, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида жойлашган мактабгача таълим ташкилоти, умумий ўрта таълим мактаб ҳамда алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар учун ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабларида “Инклюзив таълим: барча болалар учун тенг имкониятлар” шиори остида семинар-тренинг машғулотлари ўтказилди.
2021-2022 ўқув йилидан бошлаб, инклюзив таълим тизими жорий этилган умумий ўрта таълим ташкилотларининг раҳбарлари, психологлар ва педагог ходимлари учун онлайн шаклда ҳар йили август ойида 72 соатлик мақсадли малака ошириш ўқув курслари доимий равишда ташкил этиб келинмоқда. Ушбу мақсадли малака ошириш ўқув курсларида маҳаллий мутахассислардан ташқари, Россия Федерацияси, Беларусь, Қозоғистон ҳамда Япония каби хорижий давлатлардан мутахассислар ҳам жалб қилинган.
Яна қўшимча сифатида айтиш мумкинки, Ўзбекистонда инклюзив таълимни ривожлантириш масалалари бўйича “Инклюзив таълимнинг долзарб масалалари: муаммо ва уларнинг ечимлари” ва “Инклюзив таълимда халқаро тажриба ва амалиёт, эришилган натижалар ва уларнинг ечимлари” мавзусида ҳар йили республика, халқаро илмий конференциялар ташкил этиб келинмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 13 октабрдаги ПҚ-4860-сон қарори асосида Халқ таълими вазирлигининг 2021 йил 13 апрелдаги 113-сонли буйруғи билан Ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш ва психологик-педагогик республика ташхис маркази тузилмасида “Инклюзив таълим лабораторияси” ташкил этилгани соҳада янги натижаларга эришиш имконини берди.
Шу ўринда амалга оширилган ишлар билан бир қаторда ўз ечимини кутаётган муаммолар ҳам мавжуд эканини айтиб ўтиш лозим. Хусусан, туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимларидаги Болаларни ижтимоий-психологик қўллаб-қувватлаш ва инклюзив таълим шуъбаларининг психолог-методистлари учун малака ошириш курслари ташкил этилмаган.
Шунга кўра, туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимларидаги Болаларни ижтимоий-психологик қўллаб-қувватлаш ва инклюзив таълим шуъбалари психолог-методистлари учун 2024 йилдан мунтазам малака ошириш курсларини ташкил этиш, мазкур курсларни тамомлаган тингловчиларга янги методикаларга ўргатиш миллий маркази сертификатини бериш тизимини жорий этиш мақсадга мувофиқ бўлади.
Республикадаги инклюзив таълим жорий этилган умумтаълим мактабларига тюторларни жалб этишда айрим камчиликлар кўзга ташланмоқда. Шуни инобатга олган ҳолда, педагогика йўналишида таҳсил олаётган олий таълим муассасаларининг юқори босқич талабаларини инклюзив таълим жорий этилган умумтаълим мактабларига амалиёт ўташ учун кенг шароитлар яратиш лозим.
Жамиятда инклюзив маданиятни шакллантириш ва аҳолининг саводхонлигини ошириш учун эса телевидение орқали мавзу юзасидан зарур маълумотлар бериб борилиши, маҳаллаларда учрашувлар, семинар ва тренинглар ташкил этилиши керак.
Таълим олиш учун тенг имкониятни таъминлаш ва барча болаларнинг индивидуал хусусиятларидан, ютуқларидан, тили, маданияти, ота-оналарнинг ижтимоий ва иқтисодий ҳолатидан қатъи назар таълимда муваффақиятга эришиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш эса инклюзив таълим тизимини ривожлантиришнинг бош мақсади бўлиши ҳамда бунинг устувор йўналишлари қатъий белгилаб олиниши лозим.

Инклюзивное образование в Узбекистане: текущие изменения и направления развития
Усовершенствование системы инклюзивного образования в Узбекистане является одним из важных направлений государственной политики, в этой сфере осуществляется ряд позитивных изменений. В частности, постановление Президента Республики Узбекистан №4860 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования и воспитания детей с особыми образовательными потребностями» стало правовой основой для намеченных в этом направлении действий.
Данным постановлением утверждены Концепция развития инклюзивного образования в системе народного образования на 2020-2025 годы и «дорожная карта» по ее реализации в 2020-2021 годах, а также целевые показатели (индикаторы) развития образования детей с особыми образовательными потребностями до 2025 года.
Примечательно, что в «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» также определены такие приоритетные задачи, как совершенствование системы инклюзивного образования и трудоустройства, обеспечивающей вовлечение и активное участие лиц с инвалидностью в социально-экономической жизни общества (цель 66); обеспечение открытого и качественного образования для молодежи, обеспечение получения молодежью всестороннего образования на всех этапах образования, создание условий для развития инклюзивного образования в регионах (цель 70).
Осуществляется системная работа по поддержке молодежи с инвалидностью, повышению ее социальной активности, интереса к труду и привлечению ее к науке, технике, искусству и спорту. В связи с этим, в соответствии с пунктом 9-з постановления Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2021 года №ПП-57 «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке, содействию занятости и дальнейшему повышению социальной активности лиц с инвалидностью» на Агентство по делам молодежи возложена задача содействия молодежи с инвалидностью в использовании внедренных субсидий для самозанятости, вовлечения в предпринимательство, обучения профессиям, содействия в покрытии расходов на изучение иностранных языков и обучение в негосударственных образовательных организациях, а также в приобретении необходимого оборудования и инструментов труда.
В соответствии с этим принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 июня 2022 года №341 о ежегодном выделении субсидий в размере до 50-кратной базовой расчетной величины для молодежи с инвалидностью в количестве до 500 человек за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики.
Следует отметить, что в 2023 году количество молодежи с инвалидностью в возрасте 14-30 лет составило 121 009 человек, из них 68 723 мужчины, 52 268 женщин; также 11 569 человек имеют I группу инвалидности, 69 724 - II группу, 3 655 - III группу, и 36 043 - это дети с инвалидностью.
В соответствии с требованием постановления принимаются меры по выделению субсидий в целях обучения молодежи с инвалидностью современным профессиям, обучения общеобразовательным предметам и иностранным языкам, покрытия расходов на проживание и транспорт в период обучения, и данные услуги оказываются через Единый портал интерактивных государственных услуг.
В течение 2023 года через электронный портал поступило в общей сложности 1 557 заявлений, в результате рассмотрения 1 120 (72%) заявлений были отклонены и 437 (28%) заявлений были утверждены. Положительно рекомендованным 437 молодым людям с инвалидностью выделено 5,1 млрд сумов субсидий.
На сегодняшний день обеспечена занятость 356 молодых людей, которым была оказана поддержка, благодаря тому, что они наладили свою самостоятельную предпринимательскую деятельность.
В текущем году через Единый портал интерактивных государственных услуг поступило 1 335 заявок от молодежи с инвалидностью. Анализ показывает, что в 216 заявлениях просили покрыть расходы на обучение в негосударственной образовательной организации, в 1 098 - приобрести оборудование или орудия труда, в 21 - покрыть расходы на проживание и транспорт в период обучения в негосударственной образовательной организации. Из них 478 заявлений утверждены, 105 отозваны их подателями, 710 отклонены с указанием недостатков, а также 41 заявление рассматривается в соответствующем порядке.
В результате проведенной работы 123 молодым людям с инвалидностью выделено 1,5 миллиарда сумов субсидий. Также принимаются меры по выделению субсидий еще 355 молодым людям с инвалидностью, заявления которых были утверждены.
Следует отметить, что Узбекистан 7 июня 2021 года ратифицировал Конвенцию ООН о правах инвалидов.
В целях обеспечения реализации положений данной Конвенции Кенгашами палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан утвержден Национальный план действий по реализации Конвенции о правах инвалидов в Республике Узбекистан на 2023-2025 годы.
Постановление Президента №4860 начало давать ожидаемые результаты в жизни государства и общества. Так, в первом полугодии 2023-2024 учебного года в 530 общеобразовательных организациях республики внедрена система инклюзивного образования, охватившая 1 195 детей с особыми образовательными потребностями. Из них 449 (37,6%) составляют девочки.
Из 1 195 детей с особыми образовательными потребностями 515 обучаются в 1 классе, 401 - во 2 классе, 245 - в 3 классе, 17 - в 4 классе, по 4 - в 5 и 7 классах, 3 - в 8 классе, 5 - в 9 классе, 1 - в 10 классе.
Согласно анализу, в разрезе регионов, инклюзивное образование внедрено в 44 общеобразовательных школах Республики Каракалпакстан, в 46 - Андижанской области, в 23 - Бухарской области, в 43 - Джизакской области, в 37 - Кашкадарьинской области, в 17 - Навоийской области, в 61 - Наманганской области, в 20 - Самаркандской области, в 16 - Сырдарьинской области, в 41 - Сурхандарьинской области, в 65 - Ташкентской области, в 47 - Ферганской области, в 18 - Хорезмской области и в 52 - города Ташкента.
Начальные базовые коррекционные классы функционируют в общей сложности в 4 школах республики, в которых обучаются 62 ребенка с особыми образовательными потребностями. В частности, такие классы действуют в школе №27 города Нукуса Республики Каракалпакстан, школе №17 города Андижана Андижанской области, школе №4 города Когон Бухарской области, школе №12 города Ургенча Хорезмской области.
В настоящее время в общеобразовательных школах, где внедрено инклюзивное образование, работают 115 специальных педагогов.
Специалистами Республиканского центра профессиональной ориентации учащихся и психолого-педагогической диагностики, начиная с 2021-2022 учебного года, разработано 12 методических и 10 рекомендательных пособий для участников инклюзивного образования.
Кроме того, в целях проведения разъяснительной работы среди педагогических работников, родителей и общественности о праве детей с особыми образовательными потребностями на получение образования, о содержании и сущности инклюзивного обучения были подготовлены и размещены на официальных страницах Центра в социальных сетях ролики на темы: «Адаптация детей с особыми образовательными потребностями к образовательной среде» (5 роликов), «Рекомендации для родителей в инклюзивном образовании» (3 ролика), «Что такое насилие? Каково насилие в отношении детей?», «Проблемы, которые могут возникнуть при предотвращении различных случаев насилия в школе в отношении детей с особыми образовательными потребностями», «Индивидуальная работа с учащимся с особыми образовательными потребностями, подвергшимся насилию», «Партнерство с родителями в контексте инклюзивного образования», «Преимущества инклюзивного образования перед специальным образованием».
Специалистами центра в каждом учебном году организуются учебные семинары в офлайн и онлайн форматах для педагогических работников общеобразовательных школ, где внедрено инклюзивное образование. В частности, на основе плана-графика, утвержденного руководством Центра на 2023-2024 учебный год, было проведено 12 онлайн-семинаров на тему «Недопущение дискриминации со стороны педагогических работников, учащихся и их родителей в отношении учащихся-девочек с особенностями развития, обучающихся в условиях инклюзивности», в которых приняли участие 3 680 человек.
В целях расширения сети инклюзивного образования в республике, повышения знаний педагогических работников и родителей, осуществляющих деятельность в дошкольных и общеобразовательных школах, об инклюзивном образовании, а также его пропаганды, в мае в Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской, Ташкентской областях и городе Ташкенте были проведены семинары-тренинги под лозунгом «Инклюзивное образование: равные возможности для всех детей» в дошкольных образовательных организациях, общеобразовательных школах и специализированных государственных общеобразовательных школах для детей с особыми образовательными потребностями.
Начиная с 2021-2022 учебного года для руководителей, психологов и педагогов общеобразовательных учреждений, в которых внедрена система инклюзивного образования, ежегодно в августе в онлайн-формате регулярно организуются 72-часовые целевые курсы повышения квалификации. Помимо местных специалистов, на эти целевые курсы повышения квалификации привлечены специалисты из таких зарубежных стран, как Российская Федерация, Беларусь, Казахстан и Япония.
Кроме того, в Узбекистане ежегодно проводятся республиканские и международные научные конференции по вопросам развития инклюзивного образования на темы «Актуальные вопросы инклюзивного образования: проблемы и их решения» и «Международный опыт и практика в инклюзивном образовании, достигнутые результаты и пути их решения».
На основании постановления Президента, а также приказом Министерства народного образования в структуре Республиканского центра профессиональной ориентации и психолого-педагогической диагностики учащихся была создана «Лаборатория инклюзивного образования», что позволило достичь новых результатов в этой области.
Следует отметить, что наряду с проделанной работой существуют и проблемы, требующие своего решения. В частности, не организованы курсы повышения квалификации для психологов-методистов отделов социально-психологической поддержки детей и инклюзивного образования районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования.
Соответственно, целесообразно с 2024 года организовать регулярные курсы повышения квалификации для психологов-методистов отделов социально-психологической поддержки детей и инклюзивного образования в районных (городских) отделах дошкольного и школьного образования, внедрить систему выдачи сертификата Национального центра обучения новым методикам слушателям, окончившим эти курсы.
Наблюдаются некоторые недостатки в привлечении тьюторов в общеобразовательные школы республики, где внедрено инклюзивное образование. Учитывая это, необходимо создать широкие возможности для прохождения практики в общеобразовательных школах с инклюзивным образованием студентам старших курсов высших образовательных учреждений, обучающимся по направлению педагогики.
Для формирования инклюзивной культуры в обществе и повышения осведомленности населения необходимо предоставлять необходимую информацию по теме через телевидение, организовывать встречи, семинары и тренинги в махаллях.
Обеспечение равных возможностей для получения образования и создание необходимых условий для достижения успеха в образовании всеми детьми независимо от их индивидуальных особенностей, достижений, языка, культуры, социального и экономического положения родителей должны стать главной целью развития системы инклюзивного образования, а также должны быть четко определены приоритетные направления в этой области.