Рақамлаштириш Ўзбекистонда сув танқислиги муаммоларини оқилона ҳал қилиш имконини беради
20-30 йилда кузатилаётган тенденция давом этадиган бўлса, минтақанинг асосий сув таъминоти ҳисобланган икки йирик дарё – Амударё ва Сирдарё оқими яқин йилларда ҳозиргидан 10-15 фоизга қисқариши мумкин. Шундай бўлган тақдирда аҳоли жон бошига сув билан таъминланиш даражаси ва қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлиги ҳозиргидан 25 фоизга камайиб кетиши эҳтимоли мавжуд.
Шу боис Ўзбекистонда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, соҳани бошқариш тизимини янада такомиллаштириш, сув хўжалиги объектларини модернизация қилиш ва ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 – 2030 йилларга мўлжалланган концепцияси ва “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида бу борада вазифалар белгилаб берилган.
Ана шу вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида сўнгги йилларда республикамиздаги сув хўжалиги объектларида 11 446 та “Ақлли сув” қурилмаси ўрнатилди. Бу қурилма орқали сувнинг ҳисоби онлайн режимда мониторинг қилиниб, аниқ ҳисоб юритиш, фойдаланиш ва оператив бошқариш имконияти кенгайиб бормоқда.
Шунингдек, 1 704 та насос станциясида сув миқдорини онлайн мониторинг қилувчи ҳисоблагичлар, 6 746 та мелиоратив кузатув қудуқларида сизот сувлари сатҳини онлайн мониторинг қилувчи қурилмалар ўрнатилди.
65 та йирик сув хўжалиги объектларининг бошқарув жараёнлари автоматлаштирилди.
Мисол келтирадиган бўлсак, Австралиянинг “Rubicon Water” компанияси технологиялари асосида Қашқадарё вилоятининг Касби туманидаги “Миришкор-Қамаши” каналларида 26 та замонавий сув затворлари ўрнатилиб, гидротехник иншоотларнинг бошқарув жараёнлари тўлиқ автоматлаштирилди.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, сув хўжалиги объектларида рақамли технологияларни жорий этиш орқали сув назорати ва ҳисоб-китоби онлайн юритилиб, сувни тезкор бошқариш орқали 2021 йилда 350 млн куб метр, 2022 йилда 410 млн куб метр ва 2023 йилда 530 млн куб метр миқдорида сув ресурслари иқтисод қилинди.
Халқаро ҳамкор ташкилотларнинг молиявий кўмаги ёрдамида сув ресурслари балансини ва кадастрини юритиш ҳамда ерларнинг мелиоратив ҳолатини кузатиб бориш имконини берувчи бир неча электрон тизимлар (ахборот тизими, маълумотлар базаси, дастурий таъминот ва мобил илова) яратилди.
Хорижий инвестиция лойиҳалари доирасида рақамлаштириш ва автоматлаштиришга алоҳида эътибор қаратилган. Жумладан, Бухоро ва Навоий вилоятлари ҳудудларини сув билан таъминловчи
“Аму-Бухоро-1”, “Аму-Бухоро-2”, “Қизилтепа”, “Қизилтепа-1”, “Қуйимозор” насос станцияларида SCADA тизими жорий этилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Тўрткўл, Элликқалъа ва Беруний туманларидан ўтувчи, узунлиги 69 км бўлган “Бўстон” каналида ва умумий узунлиги 727 км бўлган иккиламчи каналларда ҳам SCADA тизими ўрнатилмоқда.
Сув ресурсларини бир нуқтадан инсон омилисиз автоматлаштирилган ҳолда бошқариш, соҳада замонавий ёндашув, илм-фан, инновацияларни татбиқ этишга қаратилган ишлар изчил давом эттирилмоқда.

Цифровизация позволяет рационально решать проблемы дефиццита воды в Узбекистане
Если тенденция, наблюдаемая в последние 20-30 лет, связанная с изменением климата и таянием ледников, сохранится, то сток двух крупных рек - Амударьи и Сырдарьи, которые являются основным источником водоснабжения региона, может сократиться на 10-15% в ближайшие годы. В этом случае уровень водообеспеченности на душу населения и продуктивность сельскохозяйственных культур снизятся на 25% от нынешнего уровня.
В связи с этим в Узбекистане большое внимание уделяется рациональному использованию водных ресурсов, дальнейшему совершенствованию системы управления отраслью, модернизации и развитию водохозяйственных объектов. Концепция развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы и задачи в этом плане определены в стратегии «Узбекистан-2030».
В целях обеспечения выполнения этих задач за последние годы на водохозяйственных объектах нашей республики установлено 11 446 устройств «Умная вода». Благодаря этим устройствам расход воды контролируется в режиме онлайн, а также повышаются возможности точного учета, использования и оперативного управления водой.
Также на 1704 насосных станциях установлены счетчики онлайн-контроля количества воды, на 6746 мелиоративных мониторинговых скважинах установлены устройства онлайн-контроля уровня фильтрационных вод.
Автоматизированы процессы управления 65 крупными водохозяйственными объектами.
Например, на каналах «Миришкор-Камаши» Касбийского района Кашкадарьинской области на основе технологий австралийской компании «Рубикон Уотер» установлены 26 современных затворов, а процессы управления каналом полностью автоматизированы.
Анализ показал, что за счет внедрения цифровых технологий на водохозяйственных объектах контроль и учет воды осуществлялся в режиме онлайн, а за счет оперативного управления водными ресурсами экономия водных ресурсов составила в 2021 году – 350 млн. м3, в 2022 году – 410 млн. м3, и в 2023 году – 530 млн. м3.
При поддержке международных портнёров по развитию создано несколько электронных систем (информационная система, база данных, программное обеспечение и мобильное приложение), позволяющих вести баланс и кадастр водных ресурсов, контролировать мелиоративное состояние земель.
Особое внимание уделяется цифровизации и автоматизации в рамках реализации проектов с участием иностранных инвестиций.
В частности, система SCADA установлена на насосных станциях «Аму-Бухара-1», «Аму-Бухара-2», «Кызылтепа», «Кызылтепа-1», «Куйимозор», снабжающих водой Бухарскую и Навоийскую области.
Система SCADA также устанавливается на канале «Бостон» протяженностью 69 км, проходящем через Турткульский, Элликкалинский и Берунийский районы Республики Каракалпакстан, и на второстепенных каналах общей протяженностью 727 км.
Последовательно продолжается работа, направленная на автоматизированное управление водными ресурсами без участия человеческого фактора, современный подход в сфере, внедрение науки и инноваций.