Очиқлик ва адолат – Янги Ўзбекистондаги ўзгаришларнинг асосий омили
Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва ўзгаришлар мамлакатнинг янги тараққиёт йўлини белгилаб бермоқда. Бу жараёнда очиқлик ва адолат асосий омиллардан бири сифатида намоён бўлмоқда. Давлат бошқарувида ва жамиятда шаффофликни таъминлаш, ахборотга эркин кириш имкониятини яратиш ва фуқароларнинг фикр-мулоҳазаларини инобатга олиш очиқликнинг мавжудлигидан далолатдир.
Ўзбекистон фуқаролари жамиятнинг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий қиёфасининг шиддат билан ўзгариб, халқ ҳаётида янгича муносабатлар, янги имконият ва қадриятлар шаклланаётганини ҳаммадан ҳам кўпроқ ҳис этмоқда. Айниқса, “инсон ҳуқуқ ва эркинликлари”, “қонун устуворлиги”, “очиқлик ва ошкоралик”, “сўз эркинлиги”, “дин ва эътиқод эркинлиги”, “жамоатчилик назорати”, “гендер тенглик”, “хусусий мулк дахлсизлиги”, “иқтисодий фаолият эркинлиги” сингари фундаментал демократик тушунчалар ва ҳаётий кўникмалар ҳозирги вақтда реал воқеликка айланиб бораётгани эътиборлидир.
Бир ҳақиқатни очиқ тан олиш зарур: вақт ўтиши билан ислоҳот жараёнлари тобора кенгайиб бормоқда. Энг асосийси, “Ҳаракатда – баракат” деганларидек, Ўзбекистон энг қийин босқичдан ўтди, яъни, биз ўз йўлимизни аниқ белгилаб, катта ишларни бошладик. Ҳозирги ислоҳотлар йўлини қатъият билан давом эттириш ва мантиқий якунига етказиш ўта долзарб масалалардан биридир. Бу албатта осон эмас, аммо Янги Ўзбекистон бунга қодирдир. Муҳими, кейинги йилларда бундай улкан ва мураккаб вазифани амалга ошириш учун етарли сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, ташкилий-институционал замин яратилди.
Ўзбекистонда очиқликни таъминлашда ахборотга кириш имконияти, фуқароларнинг иштироки, очиқ маълумотлар, адолат ўта муҳимдир. Суд-ҳуқуқ ислоҳотларини амалга оширишда, суд тизимини ислоҳ қилиш, судьяларнинг мустақиллигини таъминлаш ва суд жараёнларини шаффоф қилиш айни муддаодир. Судларнинг шаффофлиги, очиқлиги фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ягона шартидир. Ижтимоий адолатни таъминлаш ҳозирги даврнинг муҳим шартларидан бири бўлиб, барча фуқароларнинг тенг имкониятларга эга бўлишини таъминлаш, кам таъминланган аҳоли қатламларини қўллаб-қувватлаш, жамиятда тенглик ва адолатни таъминлашга ёрдам беради.
Соҳибқирон Амир Темур бобомизнинг Шаҳрисабздаги Оқсарой қароргоҳи пештоқига битилган “Адолат – давлатнинг асоси ва раҳбарлар шиоридир” деган ҳикматли сўзларида жуда чуқур пурмаъно ҳикмат бордир.
Барчага аёнки, буюк аждодларимиз азалдан “Зулм қилма, инсофли бўл, халқ учун адолат қўрғонини бунёд эт”, деб ёш авлодга йўл-йўриқ кўрсатганлар. Давлатимиз ҳам суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ этишда ана шундай содда ва ҳаётий талаблардан келиб чиқди. Хусусан, “Судьянинг онгида – адолат, тилида – ҳақиқат, дилида – поклик бўлиши керак” деган ғояни илгари сурилди ва амалга оширишни бошлади.
Ҳозирги даврда Янги Ўзбекистонда Конституция ва қонунларнинг устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг бош мезонига айлантирилмоқда. Озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш амалиётини камайтириш жараёнларининг йўлга қўйилиши белгиланди. Судлар ҳамда тергов органлари фаолиятида айрим процессуал ҳаракатларни масофадан туриб амалга ошириш имкониятларини камида 2 баробарга ошириш кўзда тутилган.
Сиёсий-ҳуқуқий нуқтаи назардан давлатга “халқ хоҳиш-иродасини ифода этадиган орган” деб таъриф берилади. Давлатни Халқ ва унинг мухтор вакиллари шакллантиради. Бинобарин, давлат ва унинг органлари аввало халққа, турли мансаб эгаларига овоз берган ва ишонч билдирган фуқароларга хизмат қилиши керак.
Шу маънода, халқимиз давлат хизматидан рози бўлишга ҳар томонлама ҳақли ва муносибдир. Ана шундай тамойиллар асосига қурилган давлат ҳокимиятигина том маънода халқчил, демократик ҳокимият ҳисобланади. Бундай давлат ва жамиятнинг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва маънавий-маърифий илдизлари мустаҳкам ва бақувват бўлади. Шу сабабдан халқнинг оғирини енгил қилиш, унинг муаммоларини вақтида ва самарали ечиш, одамларнинг ҳаёт даражаси ва сифатини яхшилашни барча ислоҳотларнинг бош мақсади этиб белгиланди.
“Ўзбекистон-2030” стратегиясига кўра, қуйидагилар белгилаб қўйилди:
Давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг фаолияти устидан самарали суд назоратини ўрнатиш ҳамда маъмурий адлия тизимини янада ривожлантириш; маъмурий судларга бевосита мурожаат қилишга тўсқинлик қилаётган омилларни тўлиқ бартараф этиш; судга қадар босқичда низоларни ҳал қилиш самарадорлигини 50 фоизга ошириш; судга қадар ҳал этилиши мумкин бўлган низолар юзасидан судларга келиб тушадиган ишлар сонини 50 фоизга камайтириш; маъмурий тартиб-таомиллар принципларини йўл ҳаракатини тартибга солувчи белгилар ва ишораларга тўлиқ татбиқ этиш; суд ҳокимиятининг мустақиллигини кучайтириш ва унинг фаолиятида очиқликни таъминлаш орқали одил судловга эришиш; тадбиркорлик субъектларига нисбатан кўрилаётган жиноят ишларининг 100 фоизида ҳимоячи ёки жамоат ҳимоячиси иштирокини таъминлаш; суд тизимини бошқаришга судьяларнинг ўзини ўзи бошқариш тамойилини тўлақонли жорий этиш ҳамда судьялар ҳамжамияти органлари тизимини тўлиқ шакллантириш йўлга қўйилди.
Ҳуқуқий ислоҳотларни амалга оширишда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг фаолиятини инсон манфаатлари, қадр-қиммати ва ҳуқуқларини ҳимоя қилишга йўналтиришда, ягона электрон реестр яратиш орқали жиноят иши қўзғатилишидан тортиб иш юзасидан ҳукм чиқарилгунига қадар бўлган жараённи индивидуал рақам ва QR коди орқали кузатиб бориш имкониятини жорий қилиш ишлари амалга оширилмоқда.
Далилларни тўплаш ва мустаҳкамлаш фаолиятини замонавий технологиялар ва сўнгги илмий ютуқларни жорий қилиш орқали тўлиқ рақамлаштириш ишлари йўлга қўйилмоқда. Суд ва бошқа органларнинг ҳужжатлари ижросини таъминлаш бўйича ишлар тоифасини хусусий сектор ёрдамида ижро этиш, жиддий оқибатлар билан боғлиқ йўл-транспорт ҳодисалари сонини камайтириш, жиноят ишлари ва материалларнинг электрон шаклдаги нусхасини юритиш ва ушбу ишлар бўйича электрон ҳужжат алмашинувини таъминлаш белгилаб қўйилди.
Адвокатура институтининг салоҳиятини тубдан ошириш, шунингдек, малакали ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тизимини ривожлантириш, Адвокатура институтини ўз-ўзини бошқариш тизимига ўтказиш ҳамда унинг давлат органлари ва бошқа тузилмалардан чинакам мустақиллигини таъминлаш назарда тутилди.
Адвокатлар малакасини оширишнинг замонавий ва халқаро стандартларга мос келувчи ва муқобиллик тамойилига асосланган тизимини жорий этиш, адвокатлар сонини кўпайтириш, фуқаролик, маъмурий ва иқтисодий ишлар бўйича адвокатлар ҳамда судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари ўртасида электрон ҳужжатлар алмашинувини таъминлаш амалга оширилмоқда.
Коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини оширишда, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттиришда, ҳамда “Transparency International” халқаро ташкилоти томонидан эълон қилинадиган Коррупцияни қабул қилиш индексида юқори поғонага кўтарилишга эришиш белгилаб қўйилди.
Давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларини бузиш ҳолатларини камайтириш, давлат харидларини тўғридан-тўғри шартнома тузиш орқали амалга оширишда маблағларни талон-торож қилиш ҳолатлари, товар ва хизматларнинг нархи бозор қийматидан ошиб кетишининг олдини олиш бўйича жамоатчилик назоратини тўлақонли жорий қилиш йўлга қўйилди. Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг “коррупциядан холи қонунчилик” тамойили асосида ишлаб чиқилишини таъминлаш белгиланди.
Мамлакатимизда адолат ва шаффофликни таъминлашда жиноят тўғрисидаги қонунчиликнинг такомиллаштирилиши адолатни таъминлашнинг муҳим аспектидир. Жиноят кодекси ҳамда жазо тизимига назар солинса, 2021 йилда жиноят кодексига янги киритилган ўзгартиришларга кўра, жиноятчиликка қарши курашиш, суд томонидан жазо беришда адолатни таъминлашга эътибор қаратилган.
Статистик маълумотлар ва таҳлиллар мамлакатда муҳим ислоҳотларнинг амалга оширилганини ва суд тизими учун янги стандартларни тараққий этаётганини кўрсатади. Ушбу ҳаракатлар, адолатни таъминлаш, ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя қилиш, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ва суд жараёнларини шаффофлаштириш мақсадида амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар мамлакатнинг ҳуқуқий ислоҳотлари контекстида муҳим аҳамиятга эга бўлиб, халқаро ташкилотлар билан тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйди. Бунда суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар ўз вақтида самарали ташкил этилди. 2019 йилда Европа Иттифоқи ҳисоботига кўра, “Ўзбекистоннинг суд тизимини такомиллаштириш” лойиҳаси бошланди. Лойиҳа доирасида суд органлари ва ҳуқуқий ихтисослашган муассасалар учун тренинглар, семинарлар ташкил этилди.
Жаҳон банкининг “Адолатни таъминлаш” дастури доирасида Ўзбекистонда судларни модернизация қилиш учун техник ёрдам кўрсатилмоқда. Банкнинг 2020-2023 йилларга мўлжалланган дастури доирасида 10 миллион долларлик лойиҳа умумий тадқиқотларни ўтказишга йўналтирилган. Суд жараёнларини автоматлаштириш халқаро стандартларга мос равишда олиб борилмоқда. Ушбу жараёнда хорижий мамлакатларнинг тажрибаси эса, муҳим аҳамиятга эга.
Корея Республикаси билан 2021 йилда имзоланган ҳамкорлик шартномаси доирасида суд жараёнларини автоматлаштириш ҳамда электрон суд тизимини жорий этиш бўйича тажрибалар алмашинуви амалга оширилди. Кореянинг электрон суд тизими Ўзбекистон судларида жорий қилинди.
Италиядаги суд тизимига оид тадқиқотлар Ўзбекистонда суд жараёнларини тезлаштириш ва шаффофлаштиришда етук тизимларни тизимлаштиришдан кенг фойдаланилмоқда. Итальян ҳуқуқшунослик институти томонидан ташкил этилган вебинарларда Ўзбекистондан 300 дан ортиқ юристлар ва судьялар қатнашди.
Германия (GIZ) билан 2020-2022 йиллар давомида амалга оширилган лойиҳада Ўзбекистонда ҳуқуқий таълим муассасалари учун янги таълим дастурлари ишлаб чиқилди. Ушбу дастурлар халқаро стандартларга мос равишда амалга оширилди. 2021 йилда АҚШдаги ҳуқуқ институти билан ҳамкорликда республикамиздаги адлия ҳамда суд тизимини такомиллаштириш бўйича халқаро стандартларга мос равишда тренинглар ва семинарлар ташкил этилди.
Фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича халқаро ҳамкорликнинг намоён бўлиши Ўзбекистоннинг келажаги порлоқ эканлигини билдиради. 2020 йилда ташкил этилган “Фуқаролар ҳуқуқлари” мастер-классида ООН мухофазаси доирасида ҳуқуқий мутасаддилар иштирок этди. Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш борасида халқаро ҳамкорлик муҳим фаолият ҳисобланади. Халқаро ташкилотлар, хорижий давлатлар ва ҳуқуқий мутахассислар билан ҳамкорлик, мазкур масалада ҳамкорликнинг тенгдошлик асосларида ривожлантирилиши, бу халқимиз учун барқарор ва адолатли суд тизими учун муҳим қадам бўлди. Ушбу жараёнлар Ўзбекистонда адолатни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва жамиятда ҳуқуқий саводхонликни ошириш учун ишлаб чиқилган муҳим қадамлардан биридир десак асло муболаға бўлмайди.
Ўзбекистонда демократик ҳуқуқий давлат ва адолатли фуқаролик жамиятини қуриш кўп жиҳатдан мамлакатда инсон ва фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликларини муваффақиятли амалга оширилишига боғлиқдир. Бу эса ўз навбатида мамлакат қонунчилигининг қай даражада мустаҳкамланганлигига боғлиқ бўлади. Инсон эркинлиги ва шахсий дахлсизлигининг бузилиши эса ҳар бир шахснинг судга шикоят билан мурожаат қилиш ҳамда бузилган ҳуқуқларини тиклаш ва унинг талабларини қондириш ҳуқуқини келтириб чиқаради.
Ўз вақтида, Соҳибқирон Амир Темур бобомиз “Давлат қонунлар асосида қурилмас экан, ундай салтанатнинг шукуҳи, қудрати ва таркиби йўқолади”, деб таъкидлаган эдилар. Шу нуқтаи назардан, Конституция ва қонун устуворлигини таъминлаш биз бунёд этаётган демократик ҳуқуқий давлатнинг бош мезони ҳисобланади”. Янги Ўзбекистонда қарор топаётган “инсон – жамият – давлат” тамойили инсон қадрини улуғлаш сиёсатини сифат жиҳатидан янги босқичга чиқаришга хизмат қилади.

Openness and fairness are the main drivers of change in New Uzbekistan
The reforms and changes implemented in Uzbekistan in recent years define a new path for the country's development. In this process, openness and fairness are among the main factors. Ensuring transparency in public administration and society, creating opportunities for free access to information and taking into account the opinions of citizens is evidence of the existence of openness.
Citizens of Uzbekistan, more than anyone else, feel that the political, legal, socio-economic image of society is rapidly changing, new relationships, new opportunities and values are being formed in the life of the people. Especially "human rights and freedoms", "rule of law", "openness and transparency", "freedom of speech", "freedom of religion and belief", "public control", "gender equality", "inviolability of private property". It is noteworthy that such fundamental democratic concepts and life skills as" freedom of activity" are now becoming a true reality.
One fact needs to be openly acknowledged: reform processes are expanding over time. The most important thing is that Uzbekistan has passed the most difficult stage, that is, we have clearly defined our path and started a lot of work. Resolutely continuing the path of ongoing reforms and bringing them to their logical conclusion is one of the most pressing issues. This, of course, is not easy, but the New Uzbekistan is capable of it. It is important to note that in the following years, a sufficient political, legal, socio-economic, organizational and institutional framework was created to implement such a huge and complex task.
Access to information, citizen participation, open information, and justice are very important for ensuring openness in Uzbekistan. In the course of implementing judicial reforms, the reform of the judicial system, ensuring the independence of judges and transparency of judicial proceedings are the same concepts. Transparency and openness of courts is the only condition for protecting citizens ' rights. Ensuring social justice is one of the most important conditions of the current era, it helps to ensure equal opportunities for all citizens, support the low-income population, and ensure equality and justice in society.
The words of Amir Temur, written on the facade of the Oksaray residence in Shakhrisabz: "Justice is the foundation of the state and the motto of the leaders", can have a very deep wisdom.
It is clear to everyone that our great ancestors guided the younger generation with the words: "Do not oppress, be honest, and build a fortress of justice for the people." Our state also proceeded from such simple and urgent demands in reforming the judicial system. In particular, the idea that "a judge should have justice in his mind, truth in his tongue, and purity in his tongue" was put forward and began to be implemented.
In the current period, ensuring the priority of the Constitution and laws, ensuring reliable protection of human rights and freedoms is becoming the main criterion for judicial reforms in the New Uzbekistan. In the activities of courts and investigative bodies, it is planned to increase the possibility of remote execution of individual procedural actions at least twice.
From a political and legal point of view, the state is defined as "an organ that expresses the will of the people". The state forms the national assembly and its people's representatives. Therefore, the state and its bodies must first serve the people, the citizens who voted and expressed confidence in certain officials.
In this sense, our people have the full right and dignity to accept public service. Only State power based on such principles is truly a people's democratic power. The political, legal, socio-economic, spiritual and educational roots of such a state and society will be very strong. For this reason, easing the burden of the people, solving their problems in a timely and effective manner, and improving the standard and quality of life of the people was identified as the main goal of all reforms.
According to the strategy "Uzbekistan-2030", the following were identified:
Establishment of effective judicial control over the activities of state bodies and officials and further development of the administrative justice system; complete elimination of factors that prevent direct appeal to administrative courts; increase the effectiveness of dispute resolution at the pre-trial stage by 50%; reduce by 50% the number of cases referred to the court for disputes that can be resolved in court full application of the principles of administrative procedures to signs and signals regulating traffic; achieving justice by strengthening the independence of the judiciary and ensuring transparency of its activities; ensuring the participation of a defender or public defender in 100 percent of criminal cases against business entities; full implementation of the principle of judicial self-government in the management of the judicial system and the full formation of a system of judicial community bodies.
During the implementation of legal reforms, in order to direct the activities of law enforcement agencies to protect the interests, dignity and human rights by creating a single electronic register, it is possible to monitor the process from the initiation of a criminal case to its initiation, and the issuance of a verdict in a case through an individual number and QR code is implemented.
The collection and synthesis of evidence is fully digitized through the introduction of modern technologies and the latest scientific achievements. It was decided to introduce a category of cases for ensuring the enforcement of documents of courts and other bodies with the help of the private sector, reduce the number of road accidents with serious consequences, store copies of criminal cases and materials in electronic form, and ensures the exchange of electronic documents.
It was planned to radically increase the potential of the Institute of Advocacy, as well as develop a system for providing qualified legal assistance, transfer the Institute of Advocacy to a self-government system and ensure its true independence from state bodies and other structures.
Introduction of a system of training lawyers in accordance with modern and international standards and based on the principle of alternativeness, increasing the number of lawyers, ensuring the exchange of electronic documents between civil, administrative and economic lawyers and courts, law enforcement agencies and other state bodies.
Improve the effectiveness of the system for eliminating corruption factors, continue to work on the formation of an intolerant attitude to corruption in society, and achieve a high level in the Corruption Acceptance Index published by Transparency International.
Full introduction of public control in order to reduce cases of violation of the requirements of legislative documents on public procurement, cases of embezzlement of funds in public procurement through direct conclusion of contracts, and prevention of excess prices for goods and services over market value. it was launched. It was decided to ensure the development of regulatory legal documents based on the principle of "corruption legislation".
Improving criminal legislation is an important aspect of ensuring justice and transparency in our country. If we consider the Criminal Code and the system of punishments, then according to the new amendments to the Criminal Code of 2021, attention is focused on combating crime and ensuring justice in sentencing by the court.
Statistics and analysis show that important reforms have been implemented in the country and new standards of the judicial system are being developed. These actions are carried out in order to ensure justice, protect rights and freedoms, improve the legal literacy of the population and increase the transparency of legal proceedings.
The reforms of Uzbekistan's judicial system are important in the context of the country's legal reforms and have established direct cooperation with international organizations. At the same time, the reforms in the judicial system were effectively organized on time. In 2019, according to the EU report, the project "Improving the judicial system of Uzbekistan" was launched. Within the framework of the project, trainings and seminars were organized for judicial authorities and specialized legal institutions.
Technical assistance is provided for the modernization of courts in Uzbekistan within the framework of the World Bank's" Ensuring Justice" program. As part of the bank's program for 2020-2023, the $ 10 million project is aimed at general research. Automation of judicial processes is carried out in accordance with international standards. The experience of foreign countries is important in this process.
The Republic of Korea in 2021, an exchange of experience in automating judicial processes and implementing an electronic judicial system was carried out. The electronic judicial system of Korea is implemented in the courts of Uzbekistan.
Studies of the Italian judicial system make extensive use of the systematization of mature systems to accelerate and increase the transparency of judicial processes in Uzbekistan. More than 300 lawyers and judges from Uzbekistan took part in webinars organized by the Italian Law Institute.
Within the framework of the project with Germany (GIZ) for 2020-2022, new educational programs have been developed for law schools in Uzbekistan. These programs were implemented in accordance with international standards. In 2021, together with the US Law Institute, trainings and seminars were organized in accordance with international standards for improving the justice and judicial system in our republic.
The manifestation of international cooperation in ensuring the rights and freedoms of citizens means that the future of Uzbekistan is bright. Lawyers took part in the master class "Citizens ' Rights", organized in 2020 as part of the UN protection. International cooperation in improving the judicial system of Uzbekistan is an important area of activity. Cooperation with international organizations, foreign countries and legal experts, and the development of cooperation on this issue on the basis of equality, this was an important step towards creating a stable and fair judicial system for our people. It is no exaggeration to say that these processes are one of the important steps being developed in Uzbekistan to ensure justice, protect human rights and improve legal literacy in society.
Building a democratic State governed by the rule of law and a fair civil society in Uzbekistan largely depends on the successful implementation of the rights and freedoms of individuals and citizens in the country. This, in turn, depends on how much the country's legislation is strengthened. Violation of the freedom and inviolability of a person's private life creates the right of every person to file a complaint with the court and restore their violated rights and satisfy their claims.
Our ancestor Amir Temur once said that "if the state is not built on the basis of laws, it will lose its glory, power and structure." From this point of view, ensuring the Constitution and the rule of law is the main criterion of a democratic state based on the rule of law that we are building." The principle of "man – society – state" adopted in the new Uzbekistan serves to bring the policy of glorifying human values to a qualitatively new level.
Shadiyar Shaizakov
Head of the Center of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, Candidate of Law, Associate Professor