Очиқлик ва адолат – Янги Ўзбекистондаги ўзгаришларнинг асосий омили
Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва ўзгаришлар мамлакатнинг янги тараққиёт йўлини белгилаб бермоқда. Бу жараёнда очиқлик ва адолат асосий омиллардан бири сифатида намоён бўлмоқда. Давлат бошқарувида ва жамиятда шаффофликни таъминлаш, ахборотга эркин кириш имкониятини яратиш ва фуқароларнинг фикр-мулоҳазаларини инобатга олиш очиқликнинг мавжудлигидан далолатдир.
Ўзбекистон фуқаролари жамиятнинг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий қиёфасининг шиддат билан ўзгариб, халқ ҳаётида янгича муносабатлар, янги имконият ва қадриятлар шаклланаётганини ҳаммадан ҳам кўпроқ ҳис этмоқда. Айниқса, “инсон ҳуқуқ ва эркинликлари”, “қонун устуворлиги”, “очиқлик ва ошкоралик”, “сўз эркинлиги”, “дин ва эътиқод эркинлиги”, “жамоатчилик назорати”, “гендер тенглик”, “хусусий мулк дахлсизлиги”, “иқтисодий фаолият эркинлиги” сингари фундаментал демократик тушунчалар ва ҳаётий кўникмалар ҳозирги вақтда реал воқеликка айланиб бораётгани эътиборлидир.
Бир ҳақиқатни очиқ тан олиш зарур: вақт ўтиши билан ислоҳот жараёнлари тобора кенгайиб бормоқда. Энг асосийси, “Ҳаракатда – баракат” деганларидек, Ўзбекистон энг қийин босқичдан ўтди, яъни, биз ўз йўлимизни аниқ белгилаб, катта ишларни бошладик. Ҳозирги ислоҳотлар йўлини қатъият билан давом эттириш ва мантиқий якунига етказиш ўта долзарб масалалардан биридир. Бу албатта осон эмас, аммо Янги Ўзбекистон бунга қодирдир. Муҳими, кейинги йилларда бундай улкан ва мураккаб вазифани амалга ошириш учун етарли сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, ташкилий-институционал замин яратилди.
Ўзбекистонда очиқликни таъминлашда ахборотга кириш имконияти, фуқароларнинг иштироки, очиқ маълумотлар, адолат ўта муҳимдир. Суд-ҳуқуқ ислоҳотларини амалга оширишда, суд тизимини ислоҳ қилиш, судьяларнинг мустақиллигини таъминлаш ва суд жараёнларини шаффоф қилиш айни муддаодир. Судларнинг шаффофлиги, очиқлиги фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ягона шартидир. Ижтимоий адолатни таъминлаш ҳозирги даврнинг муҳим шартларидан бири бўлиб, барча фуқароларнинг тенг имкониятларга эга бўлишини таъминлаш, кам таъминланган аҳоли қатламларини қўллаб-қувватлаш, жамиятда тенглик ва адолатни таъминлашга ёрдам беради.
Соҳибқирон Амир Темур бобомизнинг Шаҳрисабздаги Оқсарой қароргоҳи пештоқига битилган “Адолат – давлатнинг асоси ва раҳбарлар шиоридир” деган ҳикматли сўзларида жуда чуқур пурмаъно ҳикмат бордир.
Барчага аёнки, буюк аждодларимиз азалдан “Зулм қилма, инсофли бўл, халқ учун адолат қўрғонини бунёд эт”, деб ёш авлодга йўл-йўриқ кўрсатганлар. Давлатимиз ҳам суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ этишда ана шундай содда ва ҳаётий талаблардан келиб чиқди. Хусусан, “Судьянинг онгида – адолат, тилида – ҳақиқат, дилида – поклик бўлиши керак” деган ғояни илгари сурилди ва амалга оширишни бошлади.
Ҳозирги даврда Янги Ўзбекистонда Конституция ва қонунларнинг устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг бош мезонига айлантирилмоқда. Озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш амалиётини камайтириш жараёнларининг йўлга қўйилиши белгиланди. Судлар ҳамда тергов органлари фаолиятида айрим процессуал ҳаракатларни масофадан туриб амалга ошириш имкониятларини камида 2 баробарга ошириш кўзда тутилган.
Сиёсий-ҳуқуқий нуқтаи назардан давлатга “халқ хоҳиш-иродасини ифода этадиган орган” деб таъриф берилади. Давлатни Халқ ва унинг мухтор вакиллари шакллантиради. Бинобарин, давлат ва унинг органлари аввало халққа, турли мансаб эгаларига овоз берган ва ишонч билдирган фуқароларга хизмат қилиши керак.
Шу маънода, халқимиз давлат хизматидан рози бўлишга ҳар томонлама ҳақли ва муносибдир. Ана шундай тамойиллар асосига қурилган давлат ҳокимиятигина том маънода халқчил, демократик ҳокимият ҳисобланади. Бундай давлат ва жамиятнинг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва маънавий-маърифий илдизлари мустаҳкам ва бақувват бўлади. Шу сабабдан халқнинг оғирини енгил қилиш, унинг муаммоларини вақтида ва самарали ечиш, одамларнинг ҳаёт даражаси ва сифатини яхшилашни барча ислоҳотларнинг бош мақсади этиб белгиланди.
“Ўзбекистон-2030” стратегиясига кўра, қуйидагилар белгилаб қўйилди:
Давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг фаолияти устидан самарали суд назоратини ўрнатиш ҳамда маъмурий адлия тизимини янада ривожлантириш; маъмурий судларга бевосита мурожаат қилишга тўсқинлик қилаётган омилларни тўлиқ бартараф этиш; судга қадар босқичда низоларни ҳал қилиш самарадорлигини 50 фоизга ошириш; судга қадар ҳал этилиши мумкин бўлган низолар юзасидан судларга келиб тушадиган ишлар сонини 50 фоизга камайтириш; маъмурий тартиб-таомиллар принципларини йўл ҳаракатини тартибга солувчи белгилар ва ишораларга тўлиқ татбиқ этиш; суд ҳокимиятининг мустақиллигини кучайтириш ва унинг фаолиятида очиқликни таъминлаш орқали одил судловга эришиш; тадбиркорлик субъектларига нисбатан кўрилаётган жиноят ишларининг 100 фоизида ҳимоячи ёки жамоат ҳимоячиси иштирокини таъминлаш; суд тизимини бошқаришга судьяларнинг ўзини ўзи бошқариш тамойилини тўлақонли жорий этиш ҳамда судьялар ҳамжамияти органлари тизимини тўлиқ шакллантириш йўлга қўйилди.
Ҳуқуқий ислоҳотларни амалга оширишда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг фаолиятини инсон манфаатлари, қадр-қиммати ва ҳуқуқларини ҳимоя қилишга йўналтиришда, ягона электрон реестр яратиш орқали жиноят иши қўзғатилишидан тортиб иш юзасидан ҳукм чиқарилгунига қадар бўлган жараённи индивидуал рақам ва QR коди орқали кузатиб бориш имкониятини жорий қилиш ишлари амалга оширилмоқда.
Далилларни тўплаш ва мустаҳкамлаш фаолиятини замонавий технологиялар ва сўнгги илмий ютуқларни жорий қилиш орқали тўлиқ рақамлаштириш ишлари йўлга қўйилмоқда. Суд ва бошқа органларнинг ҳужжатлари ижросини таъминлаш бўйича ишлар тоифасини хусусий сектор ёрдамида ижро этиш, жиддий оқибатлар билан боғлиқ йўл-транспорт ҳодисалари сонини камайтириш, жиноят ишлари ва материалларнинг электрон шаклдаги нусхасини юритиш ва ушбу ишлар бўйича электрон ҳужжат алмашинувини таъминлаш белгилаб қўйилди.
Адвокатура институтининг салоҳиятини тубдан ошириш, шунингдек, малакали ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тизимини ривожлантириш, Адвокатура институтини ўз-ўзини бошқариш тизимига ўтказиш ҳамда унинг давлат органлари ва бошқа тузилмалардан чинакам мустақиллигини таъминлаш назарда тутилди.
Адвокатлар малакасини оширишнинг замонавий ва халқаро стандартларга мос келувчи ва муқобиллик тамойилига асосланган тизимини жорий этиш, адвокатлар сонини кўпайтириш, фуқаролик, маъмурий ва иқтисодий ишлар бўйича адвокатлар ҳамда судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари ўртасида электрон ҳужжатлар алмашинувини таъминлаш амалга оширилмоқда.
Коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини оширишда, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттиришда, ҳамда “Transparency International” халқаро ташкилоти томонидан эълон қилинадиган Коррупцияни қабул қилиш индексида юқори поғонага кўтарилишга эришиш белгилаб қўйилди.
Давлат харидлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларини бузиш ҳолатларини камайтириш, давлат харидларини тўғридан-тўғри шартнома тузиш орқали амалга оширишда маблағларни талон-торож қилиш ҳолатлари, товар ва хизматларнинг нархи бозор қийматидан ошиб кетишининг олдини олиш бўйича жамоатчилик назоратини тўлақонли жорий қилиш йўлга қўйилди. Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг “коррупциядан холи қонунчилик” тамойили асосида ишлаб чиқилишини таъминлаш белгиланди.
Мамлакатимизда адолат ва шаффофликни таъминлашда жиноят тўғрисидаги қонунчиликнинг такомиллаштирилиши адолатни таъминлашнинг муҳим аспектидир. Жиноят кодекси ҳамда жазо тизимига назар солинса, 2021 йилда жиноят кодексига янги киритилган ўзгартиришларга кўра, жиноятчиликка қарши курашиш, суд томонидан жазо беришда адолатни таъминлашга эътибор қаратилган.
Статистик маълумотлар ва таҳлиллар мамлакатда муҳим ислоҳотларнинг амалга оширилганини ва суд тизими учун янги стандартларни тараққий этаётганини кўрсатади. Ушбу ҳаракатлар, адолатни таъминлаш, ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя қилиш, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ва суд жараёнларини шаффофлаштириш мақсадида амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар мамлакатнинг ҳуқуқий ислоҳотлари контекстида муҳим аҳамиятга эга бўлиб, халқаро ташкилотлар билан тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйди. Бунда суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар ўз вақтида самарали ташкил этилди. 2019 йилда Европа Иттифоқи ҳисоботига кўра, “Ўзбекистоннинг суд тизимини такомиллаштириш” лойиҳаси бошланди. Лойиҳа доирасида суд органлари ва ҳуқуқий ихтисослашган муассасалар учун тренинглар, семинарлар ташкил этилди.
Жаҳон банкининг “Адолатни таъминлаш” дастури доирасида Ўзбекистонда судларни модернизация қилиш учун техник ёрдам кўрсатилмоқда. Банкнинг 2020-2023 йилларга мўлжалланган дастури доирасида 10 миллион долларлик лойиҳа умумий тадқиқотларни ўтказишга йўналтирилган. Суд жараёнларини автоматлаштириш халқаро стандартларга мос равишда олиб борилмоқда. Ушбу жараёнда хорижий мамлакатларнинг тажрибаси эса, муҳим аҳамиятга эга.
Корея Республикаси билан 2021 йилда имзоланган ҳамкорлик шартномаси доирасида суд жараёнларини автоматлаштириш ҳамда электрон суд тизимини жорий этиш бўйича тажрибалар алмашинуви амалга оширилди. Кореянинг электрон суд тизими Ўзбекистон судларида жорий қилинди.
Италиядаги суд тизимига оид тадқиқотлар Ўзбекистонда суд жараёнларини тезлаштириш ва шаффофлаштиришда етук тизимларни тизимлаштиришдан кенг фойдаланилмоқда. Итальян ҳуқуқшунослик институти томонидан ташкил этилган вебинарларда Ўзбекистондан 300 дан ортиқ юристлар ва судьялар қатнашди.
Германия (GIZ) билан 2020-2022 йиллар давомида амалга оширилган лойиҳада Ўзбекистонда ҳуқуқий таълим муассасалари учун янги таълим дастурлари ишлаб чиқилди. Ушбу дастурлар халқаро стандартларга мос равишда амалга оширилди. 2021 йилда АҚШдаги ҳуқуқ институти билан ҳамкорликда республикамиздаги адлия ҳамда суд тизимини такомиллаштириш бўйича халқаро стандартларга мос равишда тренинглар ва семинарлар ташкил этилди.
Фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича халқаро ҳамкорликнинг намоён бўлиши Ўзбекистоннинг келажаги порлоқ эканлигини билдиради. 2020 йилда ташкил этилган “Фуқаролар ҳуқуқлари” мастер-классида ООН мухофазаси доирасида ҳуқуқий мутасаддилар иштирок этди. Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ тизимини такомиллаштириш борасида халқаро ҳамкорлик муҳим фаолият ҳисобланади. Халқаро ташкилотлар, хорижий давлатлар ва ҳуқуқий мутахассислар билан ҳамкорлик, мазкур масалада ҳамкорликнинг тенгдошлик асосларида ривожлантирилиши, бу халқимиз учун барқарор ва адолатли суд тизими учун муҳим қадам бўлди. Ушбу жараёнлар Ўзбекистонда адолатни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва жамиятда ҳуқуқий саводхонликни ошириш учун ишлаб чиқилган муҳим қадамлардан биридир десак асло муболаға бўлмайди.
Ўзбекистонда демократик ҳуқуқий давлат ва адолатли фуқаролик жамиятини қуриш кўп жиҳатдан мамлакатда инсон ва фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликларини муваффақиятли амалга оширилишига боғлиқдир. Бу эса ўз навбатида мамлакат қонунчилигининг қай даражада мустаҳкамланганлигига боғлиқ бўлади. Инсон эркинлиги ва шахсий дахлсизлигининг бузилиши эса ҳар бир шахснинг судга шикоят билан мурожаат қилиш ҳамда бузилган ҳуқуқларини тиклаш ва унинг талабларини қондириш ҳуқуқини келтириб чиқаради.
Ўз вақтида, Соҳибқирон Амир Темур бобомиз “Давлат қонунлар асосида қурилмас экан, ундай салтанатнинг шукуҳи, қудрати ва таркиби йўқолади”, деб таъкидлаган эдилар. Шу нуқтаи назардан, Конституция ва қонун устуворлигини таъминлаш биз бунёд этаётган демократик ҳуқуқий давлатнинг бош мезони ҳисобланади”. Янги Ўзбекистонда қарор топаётган “инсон – жамият – давлат” тамойили инсон қадрини улуғлаш сиёсатини сифат жиҳатидан янги босқичга чиқаришга хизмат қилади.

Открытость и справедливость – главный фактор перемен в Новом Узбекистане
Реформы и изменения, осуществленные в Узбекистане в последние годы, определяют новый путь развития страны. В этом процессе открытость и справедливость выступают одними из главных факторов. Обеспечение прозрачности в государственном управлении и обществе, создание возможности свободного доступа к информации и учет мнения граждан является свидетельством существования открытости.
Граждане Узбекистана больше, чем кто-либо, ощущают, что политико-правовой, социально-экономический облик общества стремительно меняется, в жизни народа формируются новые отношения, новые возможности и ценности. Особенно «права и свободы человека», «верховенство закона», «открытость и прозрачность», «свобода слова», «свобода религии и убеждений», «общественный контроль», «гендерное равенство», «неприкосновенность частной собственности». Примечательно, что такие фундаментальные демократические понятия и жизненные навыки, как «свобода деятельности», в настоящее время становятся истинной реальностью.
Необходимо открыто признать один факт: процессы реформ со временем расширяются. Самое главное, что Узбекистан прошел самый сложный этап, то есть мы четко определили свой путь и начали большую работу. Решительное продолжение пути текущих реформ и доведение их до логического завершения является одним из наиболее актуальных вопросов. Это, конечно, непросто, но Новый Узбекистан способен на это. Важно отметить, что в последующие годы была создана достаточная политико-правовая, социально-экономическая, организационно-институциональная база для реализации столь огромной и сложной задачи.
Доступ к информации, участие граждан, открытая информация, правосудие очень важны для обеспечения открытости в Узбекистане. В ходе реализации судебных реформ реформирование судебной системы, обеспечение независимости судей и прозрачность судопроизводства являются одними и теми же понятиями. Прозрачность и открытость судов – единственное условие защиты прав граждан. Обеспечение социальной справедливости является одним из важных условий нынешней эпохи, оно помогает обеспечить равные возможности для всех граждан, поддержать малообеспеченное население, обеспечить равенство и справедливость в обществе.
Нашего великого Сахибкирана Амира Темура, написанные на фасаде резиденции Оксарай в Шахрисабзе: «Справедливость – основа государства и девиз вождей», могут иметь очень глубокую мудрость.
Всем ясно, что наши великие предки направляли молодое поколение словами : «Не притесняйте, будьте честны, постройте для народа крепость справедливости». Наше государство тоже исходило из таких простых и насущных требований в реформировании судебной системы. В частности, была выдвинута и начала реализовываться идея о том, что «у судьи должна быть справедливость в уме, правда на языке и чистота на языке» .
В текущий период обеспечение приоритета Конституции и законов, обеспечение надежной защиты прав и свобод человека превращается в главный критерий судебных реформ в Новом Узбекистане. В деятельности судов и следственных органов планируется увеличить возможности дистанционного совершения отдельных процессуальных действий как минимум в два раза.
С политико-правовой точки зрения государство определяется как «орган, выражающий волю народа». Государство формирует народ и его народные представители. Поэтому государство и его органы должны в первую очередь служить народу, гражданам, проголосовавшим и выразившим доверие тем или иным чиновникам.
В этом смысле наш народ имеет полное право и достоинство принять государственную службу. Только государственная власть, построенная на таких принципах, является действительно народно-демократической властью. Политико-правовые, социально-экономические и духовно-воспитательные корни такого государства и общества будут очень крепкими. По этой причине облегчение бремени народа, своевременное и эффективное решение его проблем, повышение уровня и качества жизни народа было определено главной целью всех реформ.
Согласно стратегии «Узбекистан-2030» были определены:
Установление эффективного судебного контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц и дальнейшее развитие системы административной юстиции; полное устранение факторов, препятствующих прямому обращению в административные суды; повысить эффективность разрешения споров на досудебной стадии на 50%; сокращение на 50% количества дел, передаваемых в суд по спорам, которые могут быть разрешены в суде; полное применение принципов административных процедур к знакам и сигналам, регулирующим дорожное движение; достижение справедливости путем укрепления независимости судебной власти и обеспечения прозрачности ее деятельности; обеспечение участия защитника или общественного защитника в 100 процентах уголовных дел против субъектов предпринимательства; начата полная реализация принципа самоуправления судей в управлении судебной системой и полное формирование системы органов судейского сообщества.
В ходе реализации правовых реформ в целях направления деятельности правоохранительных органов на защиту интересов, достоинства и прав человека путем создания единого электронного реестра предусмотрена возможность мониторинга процесса от возбуждения уголовного дела до его возбуждения, реализована выдача приговора по делу через индивидуальный номер и QR-код.
Деятельность по сбору и обобщению доказательств полностью оцифровывается за счет внедрения современных технологий и новейших научных достижений. Принято решение внедрить категорию дел по обеспечению исполнения документов судов и других органов с помощью частного сектора, сократить количество дорожно-транспортных происшествий с тяжкими последствиями, хранить копии уголовных дел и материалов в электронном виде, и обеспечить обмен электронными документами.
Предусматривалось кардинально повысить потенциал Института адвокатуры, а также разработать систему оказания квалифицированной юридической помощи, перевести Институт адвокатуры на систему самоуправления и обеспечить его подлинную независимость от государственных органов и других структур.
Внедрение системы подготовки адвокатов в соответствии с современными и международными стандартами и на основе принципа альтернативности, увеличение количества адвокатов, обеспечение обмена электронными документами между адвокатами по гражданским, административным и экономическими судами, правоохранительными органами и другими государственными органами.
Повысить эффективность системы устранения факторов коррупции, продолжить работу по формированию нетолерантного отношения к коррупции в обществе, достичь высокого уровня в Индексе принятия коррупции, публикуемом международной организацией «Transparency International».
Полное введение общественного контроля с целью снижения случаев нарушения требований законодательных документов о государственных закупках, случаев хищения денежных средств при осуществлении государственных закупок путем прямого заключения контрактов, недопущения превышения цен на товары и услуги над рыночной стоимостью. был запущен. Решено обеспечить разработку нормативных правовых документов на основе принципа «коррупционного законодательства».
Совершенствование уголовного законодательства является важным аспектом обеспечения справедливости и прозрачности в нашей стране. Если рассматривать Уголовный кодекс и систему наказаний, то согласно новым поправкам в Уголовный кодекс 2021 года внимание сосредоточено на борьбе с преступностью и обеспечении справедливости при вынесении приговора судом.
Статистика и анализ показывают, что в стране реализованы важные реформы и разрабатываются новые стандарты судебной системы. Данные действия проводятся в целях обеспечения справедливости, защиты прав и свобод, повышения правовой грамотности населения и повышения прозрачности судопроизводства.
Реформы судебной системы Узбекистана важны в контексте правовых реформ страны и установили прямое сотрудничество с международными организациями. При этом реформы в судебной системе были эффективно вовремя организованы. В 2019 году, согласно отчету Евросоюза, стартовал проект «Совершенствование судебной системы Узбекистана». В рамках проекта были организованы тренинги и семинары для судебных органов и специализированных юридических учреждений.
Техническая помощь оказывается на модернизацию судов в Узбекистане в рамках программы «Обеспечение правосудия» Всемирного банка. В рамках программы банка на 2020-2023 годы проект стоимостью 10 миллионов долларов направлен на общие исследования. Автоматизация судебных процессов осуществляется в соответствии с международными стандартами. В этом процессе важен опыт зарубежных стран.
Республикой Корея в 2021 году, осуществлен обмен опытом по автоматизации судебных процессов и внедрению электронной судебной системы. Электронная судебная система Кореи внедрена в судах Узбекистана.
В исследованиях судебной системы Италии широко используется систематизация зрелых систем для ускорения и повышения прозрачности судебных процессов в Узбекистане. В вебинарах, организованных Итальянским юридическим институтом, приняли участие более 300 юристов и судей из Узбекистана.
В рамках проекта с Германией (GIZ) на 2020-2022 годы разработаны новые образовательные программы для юридических учебных заведений Узбекистана. Эти программы были реализованы в соответствии с международными стандартами. В 2021 году совместно с Юридическим институтом США были организованы тренинги и семинары в соответствии с международными стандартами по совершенствованию правосудия и судебной системы в нашей республике.
Проявление международного сотрудничества в обеспечении прав и свобод граждан означает, что будущее Узбекистана светлое. Юристы приняли участие в мастер-классе «Права граждан», организованном в 2020 году в рамках защиты ООН. Международное сотрудничество в совершенствовании судебной системы Узбекистана является важным направлением деятельности. Сотрудничество с международными организациями, иностранными государствами и правоведами, развитие сотрудничества в этом вопросе на основе равноправия, это стало важным шагом для создания стабильной и справедливой судебной системы для нашего народа. Не будет преувеличением сказать, что данные процессы являются одним из важных шагов, разрабатываемых в Узбекистане для обеспечения справедливости, защиты прав человека и повышения правовой грамотности в обществе.
Построение демократического правового государства и справедливого гражданского общества в Узбекистане во многом зависит от успешной реализации прав и свобод личности и граждан в стране. Это, в свою очередь, зависит от того, насколько усилено законодательство страны. Нарушение свободы и неприкосновенности частной жизни человека создает право каждого человека обратиться с жалобой в суд и восстановить свои нарушенные права и удовлетворить свои требования.
Наш предок Амир Темур в свое время говорил, что «если государство не будет построено на основе законов, то потеряет свою славу, мощь и структуру». С этой точки зрения обеспечение Конституции и верховенства закона является главным критерием демократического правового государства, которое мы строим». Утверждаемый в новом Узбекистане принцип «человек – общество – государство» служит выводу политики прославления человеческих ценностей на качественно новый уровень.
Шадияр Шайзаков,
руководитель Центра правоохранительной Академии Республики Узбекистан, кандидат юридических наук, доцент