Olimpiada qahramonlari sharaflandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlari g‘olib va sovrindorlari bilan uchrashdi.
Tadbirda Milliy Olimpiya qo‘mitasi va sport federatsiyalari rahbarlari, murabbiylar, sportchilarning ota-onalari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ham qatnashdi.
Ma’lumki, ushbu Olimpiya o‘yinlari 26-iyuldan 11-avgustgacha Fransiya poytaxti Parij shahrida bo‘lib o‘tdi. Unda 200 dan ziyod davlatdan 11 ming nafarga yaqin eng kuchli atletlar qatnashdi. O‘zbekiston 19 ta sport turi bo‘yicha 90 nafar sportchi bilan ishtirok etdi. Bu nufuzli musobaqa biz uchun tom ma’noda rekordlar, mislsiz yutuqlarga boy bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari sportchilarni ushbu ulkan tarixiy g‘alaba bilan tabriklab, nutq so‘zladi.
– Sizlar g‘oyat keskin bellashuvlarda yuksak jasorat va matonat ko‘rsatib, 8 ta oltin, 2 ta kumush, 3 ta bronza medalni qo‘lga kiritganingiz mamlakatimizning taraqqiyot borasidagi yuksak salohiyatini ifoda etadigan yorqin natijadir. Bu tarixiy g‘alaba Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday buyuk ishlarga qodir ekanini yana bir marta amalda namoyish etdi. Mamlakatimiz ishtirokchi davlatlar orasida umumjamoa hisobida 13-o‘rinni, Osiyo qit’asida 4-o‘rinni, turkiy va islom mamlakatlari hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bo‘yicha 1-o‘rinni egalladi. Barchamizni quvontirgan bu natijalar O‘zbekiston tarixida ilgari hech qachon bo‘lmagan yutuqlardir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun sportchi va murabbiylarga barcha sharoitlar yaratildi. Sportchilarni tayyorlashga yondashuv o‘zgartirilib, izlanish va e’tibor kuchaydi. 2021-yil avgustda bo‘lib o‘tgan shunday uchrashuvda kelgusi Olimpiadada kuchli o‘n beshta davlat qatoriga kirish maqsad qilib qo‘yilgan edi. Bu sharaf bilan uddalanib, mamlakatimiz dunyoda 13-o‘rinni egalladi.
Britaniyaning “Financial Times” nashrida yozilishicha, Olimpiya medallari, mamlakatning sport olamida erishayotgan yutuqlari davlatning umumiy rivojlanish va insoniy taraqqiyot darajasini bildiradi.
Haqiqatan ham, Olimpiada o‘yinlaridagi har bir natijaning o‘rni, mohiyati va ahamiyati beqiyosdir. Chunki to‘rt yilda bir marta o‘tadigan bu yirik xalqaro musobaqada zo‘rlarning zo‘ri qatnashadi, u mamlakatning sport sohasiga e’tibori, xalqning jismoniy va ma’naviy salohiyatini namoyon etadi.
Musobqada ilk oltin medalni Diyora Keldiyorova qo‘lga kiritdi. Bu ham dzyudo bo‘yicha, ham ayollar o‘rtasida yurtimizning Olimpiadadagi birinchi oltin medali bo‘lib tarixga kirdi.
Yana bir jasur qiz – Svetlana Osipova esa taekvondo bo‘yicha birinchi kumush medalni egallab, ayollar sporti tarixida yangi sahifa ochdi.
O‘zbekiston taekvondo bo‘yicha birinchi marta Olimpiya o‘yinlarida 2 ta medalni qo‘lga kiritdi. Terma jamoamiz o‘z tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etib, umumjamoa hisobida 3-o‘rinni egalladi. Ulug‘bek Rashitov Olimpiya harakati solnomasida taekvondo bo‘yicha eng yosh toifada ikki karra Olimpiya chempioni bo‘ldi.
O‘zbekiston dzyudo bo‘yicha o‘z tarixida Olimpiadada eng ko‘p medal oldi. Erkin kurash bo‘yicha 12 yillik tanaffusdan so‘ng yana oltin medal qo‘lga kiritildi.
Boks bo‘yicha milliy terma jamoamiz oltin medallar soni bo‘yicha mamlakatimiz tarixida Olimpiya o‘yinlari rekordini yangiladi va umumjamoa hisobida 1-o‘rinni egalladi. Erkaklar o‘rtasida yettita oltin medalning beshtasini bizning bokschilarimiz oldi.
Umuman, Yevropaning qoq markazida sportchilarimiz sharafiga O‘zbekiston madhiyasi 8 karra yangrab, mamlakatimiz bayrog‘i 13 marta baland ko‘tarildi.
Prezident bu yuksak natijalar xalqimizga katta g‘urur bag‘ishlaganini ta’kidlab, sportchilarni olqishladi:
– Shu kunlarda butun xalqimiz Mustaqillik bayramining ruhi va shukuhi bilan yashamoqda. Sizlar erishgan yorqin g‘alabalar eng ulug‘ va qadrli bayramimizga munosib sovg‘a bo‘ldi. Sizlarning qahramonligingiz yoshlarimizga, chekka joylardagi sportsevar bolalarga kuch-qudrat berdi. Butun xalqimizni g‘ururlantirdi, yanada birlashtirdi. Sharaf sizlarga, rahmat sizlarga!
Davlat rahbari sportchilarga, ularning ustoz va murabbiylariga, sport delegatsiyasi a’zolariga minnatdorchilik bildirdi. Shu kunlarda Paralimpiya o‘yinlarida qatnashayotgan matonatli sportchilarimizga kuch-g‘ayrat va omad tiladi.
Uchrashuvda 2028 yili Los-Anjelesda bo‘ladigan Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Suv sporti turlari, yengil atletika, velosport, o‘q otish va kamondan otish, gimnastika bo‘yicha federatsiyalar, sharoit va iqtidorli sportchilar borligi, lekin natijalar kamligi ko‘rsatib o‘tildi. Chim ustida xokkey, basketbol, gandbol, regbi, suv polosi kabi jamoaviy sport turlari yetarlicha rivojlanmagan. Yunon-rum kurashi, ot sporti, zamonaviy beshkurash, triatlon, qilichbozlik, eshkak eshish, velosport kabi sport turlari bo‘yicha ham hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘p.
Mazkur sport federatsiyalari tegishli xulosa qilib, kelgusi Olimpiadagacha katta tayyorgarlik ko‘rishi kerakligi ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, kelgusi to‘rt yilda sportchilarni tayyorlash bo‘yicha katta dasturlar qabul qilinadi. Har bir yo‘nalishda sport meditsinasi, farmakologiyasi, diyetologiyasi, psixologiyasi va muhandisligi bo‘yicha chet eldan malakali mutaxassislar jalb etiladi.
Bu borada “Olimpiya shaharchasi”da musobaqalar va o‘quv-mashg‘ulotlarni ilg‘or xorijiy tajribalar asosida o‘tkazish bo‘yicha alohida tizim yaratiladi. Bahodir Jalolov, Oksana Chusovitina maktablari kabi ixtisoslashgan sport muassasalari har bir hududda, har bir sport yo‘nalishi bo‘yicha tashkil qilinadi.
Bundan tashqari, joylarda, ayniqsa, mahallalarda yangi-yangi iqtidorlarni kashf qilish, ularni manzilli seleksiya asosida xalqaro musobaqalarga tayyorlash bo‘yicha ham alohida dastur joriy etiladi.
Zarur sport infratuzilmasiga ega bo‘lgan 15 ta Olimpiya va paralimpiyaga tayyorlash markazi, 6 ta Respublika oliy sport mahorati maktabi, 56 ta ixtisoslashtirilgan sport maktabiga mahalliy va xorijiy murabbiylar biriktiriladi.
Davlatimiz rahbari ommaviy sportni rivojlantirish milliy olimpiya harakatining ajralmas qismi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Hukumatga bu borada takliflar ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 23-avgustdagi farmoniga muvofiq, Parij shahrida bo‘lib o‘tgan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlarida yuksak natijalarga erishgan sportchi va murabbiylardan bir guruhi faxriy unvon va ordenlar bilan taqdirlangan edi.
Tadbirda ana shu yuksak mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
Sportchi va murabbiylar, ota-onalar so‘zga chiqib, yuksak hurmat va e’tibor uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Чествование олимпийских героев
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа встретился с победителями и призерами XXXIII летних Олимпийских игр.
В мероприятии также приняли участие руководители Национального олимпийского комитета и спортивных федераций, тренеры, родители спортсменов, представители государственных и общественных организаций.
Олимпийские игры 2024 года проходили с 26 июля по 11 августа в столице Франции - Париже. В них приняли участие около 11 тысяч атлетов из более чем 200 стран. Узбекистан выступил 90 спортсменами в 19 видах спорта. Эти престижные соревнования стали для нас богатыми на рекорды и беспрецедентными достижениями.
Глава нашего государства выступил с речью, поздравив спортсменов с этой исторической победой.
- Проявив большое мужество и стойкость в самой напряженной борьбе, вы завоевали 8 золотых, 2 серебряные, 3 бронзовые медали, и это яркий результат, свидетельствующий о высоком потенциале развития нашей страны. Эта историческая победа еще раз показала, на какие великие свершения способна молодежь Нового Узбекистана. Наша страна среди государств-участников заняла 13-е место в общекомандном зачете, 4-е место – на Азиатском континенте и 1-е место среди тюркских, исламских стран и в Содружестве Независимых Государств. Эти небывалые в истории Узбекистана результаты очень порадовали всех нас, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для спортсменов и тренеров были созданы все условия, был изменен подход к подготовке спортсменов. На встрече, состоявшейся в августе 2021 года, была поставлена цель войти в пятнадцать сильнейших стран на предстоящей Олимпиаде. С честью справившись с этой задачей, наша страна заняла 13-е место в мире.
Как отмечается, в авторитетном издании Financial Times, олимпийские медали и достижения страны в мире спорта свидетельствуют об уровне общего развития страны и человеческого развития.
Невозможно переоценить значение каждого достижения, каждого высокого показателя в Олимпийских играх. Ведь на таком крупном международном соревновании, проходящем раз в четыре года, ярко проявляются оказываемые в каждой стране внимание к спорту, физическому и духовному потенциалу нации.
Первую золотую медаль завоевала Диёра Келдиёрова. Она стала первой среди узбекистанских женщин в истории летних Олимпийских игр, завоевавших золотую медаль.
Еще одна наша смелая девушка Светлана Осипова, завоевав первую серебряную медаль по таэквондо, открыла новую страницу в истории женского спорта страны.
Узбекистан впервые завоевал на Олимпийских играх 2 медали по таэквондо. Наша сборная команда зафиксировала наилучший результат в своей истории и заняла 3-е место в общекомандном зачете. Наш талантливый спортсмен Улугбек Рашитов стал самым молодым двукратным Олимпийским чемпионом по таэквондо в истории олимпийского движения.
На нынешних Олимпийских играх Узбекистан удостоился наибольшего в своей истории количества медалей по дзюдо. После 12-летнего перерыва в вольной борьбе снова была завоевана золотая медаль.
Наша национальная сборная по боксу побила рекорд страны по количеству золотых медалей и заняла 1-е место в общекомандном зачете. Из семи золотых медалей среди мужчин пять завоевали наши боксеры.
В целом в самом сердце Европы в честь наших спортсменов 8 раз звучал гимн Узбекистана, 13 раз высоко поднимался флаг нашей страны.
Президент подчеркнул, что эти высокие результаты вызвали большую гордость у нашего народа, и обратился к спортсменам:
- В эти дни весь наш народ живет атмосферой праздника Независимости. Ваши яркие победы по праву стали достойным подарком к самому великому и самому дорогому празднику. Вы приумножили национальную гордость в сердце нашего народа. Самое важное, такие яркие победы воодушевляют и еще крепче сплачивают наш народ. Они становятся для молодежи школой мужества и славы. Честь вам и хвала!
Глава государства выразил благодарность спортсменам, их тренерам и наставникам, членам спортивной делегации. Он пожелал сил и удачи нашим стойким спортсменам, участвующим в эти дни в Паралимпийских играх.
На встрече особое внимание было уделено вопросам подготовки к Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Отмечена необходимость усиления деятельности федераций водных видов спорта, легкой атлетики, велоспорта, стрельбы и стрельбы из лука, гимнастики. Недостаточно используется потенциал в таких командных видах спорта, как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло. Есть еще немало неиспользованных возможностей греко-римской борьбе, конном спорте, современном пятиборье, триатлоне, фехтовании, гребле, велоспорте.
Было подчеркнуто, что эти спортивные федерации должны сделать соответствующие выводы и провести масштабную подготовку к предстоящей Олимпиаде.
Отмечалось, что в ближайшие четыре года будут приняты большие программы по подготовке спортсменов. В каждом направлении будут привлечены квалифицированные специалисты из-за рубежа в области спортивной медицины, фармакологии, диетологии, психологии и инженерии.
В Олимпийском городке будет создана особая система проведения соревнований и учебно-тренировочных занятий на основе передового зарубежного опыта. Специализированные спортивные учреждения, такие как школы Баходира Джалолова и Оксаны Чусовитиной, будут организованы в каждом регионе по каждому виду спорта.
Кроме того, будет внедрена специальная программа по выявлению новых талантов на местах, особенно в махаллях, и их целенаправленной подготовке к международным соревнованиям на основе адресной селекции.
За 15 центрами подготовки олимпийцев и паралимпийцев, 6 республиканскими школами высшего спортивного мастерства и 56 специализированными спортивными школами, обладающими необходимой спортивной инфраструктурой, будут закреплены местные и зарубежные тренеры.
Глава государства подчеркнул, что развитие массового спорта должно стать неотъемлемой частью национального олимпийского движения. Правительству поручено разработать соответствующие предложения в этой сфере.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 23 августа этого года группа спортсменов и тренеров, достигших высоких результатов на XXXIII летних Олимпийских играх в Париже, была удостоена почетных званий и наград.
На мероприятии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
Выступившие спортсмены и тренеры, а также родители выразили благодарность главе нашего государства за высокое уважение и внимание.