O‘zbekiston TIV rahbari BMT Taraqqiyot dasturining doimiy vakilini qabul qildi
O‘zbekiston va BMTTD o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari va uning mamlakatimizdagi loyihaviy faoliyatini kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
M.Dimovska 2022-2026-yillarda Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘liq mos kelishi va uni amalga oshirishda BMTTD O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlik qilishga intilishini ta’kidladi.
Tomonlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va atrof-muhitni muhofaza qilish, qayta tiklanadigan energiya manbalariga o‘tish, Orolbo‘yi mintaqasida ijtimoiy-iqtisodiy dasturlarni amalga oshirish sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga o‘zaro tayyorligi e’tirof etildi.
Inson kapitalini rivojlantirish, gender tenglikni taʼminlash va korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish muhimligi qayd etildi.

Глава МИД Узбекистана принял постоянного представителя ПРООН
10 февраля 2023 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял постоянного представителя Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в Узбекистане Матильду Димовску.
Состоялся обмен мнениями по основным направлениям взаимодействия Узбекистана с ПРООН и расширению ее проектной деятельности в нашей стране.
Подчеркнута приверженность ПРООН к тесному взаимодействию с узбекской стороной в реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, которая, как подчеркнула М.Димовска, полностью совместима с Целями устойчивого развития ООН.
Подтверждена обоюдная готовность сторон к дальнейшему развитию сотрудничества в сфере борьбы с изменением климата и охраны окружающей среды, перехода на возобновляемые источники энергии, реализации социально-экономических программ в регионе Приаралья.
Отмечена важность проработки совместных проектов, направленных на развитие человеческого капитала, обеспечение гендерного равенства и борьбу с коррупцией.