Tadbirkorga erkinlik berilsa, qo‘llab-quvvatlansa, gurkirab rivojlanishiga Shahrixon tumanidagi “Elegant shoes and” korxonasi yaqqol misol. Dastlab ishni kosibchilik shaklida boshlagan tadbirkor oxirgi to‘rt yilda kichik binoda faoliyat yuritar edi. O‘tgan yili tadbirkor o‘z mablag‘i hisobidan 8 million dollarlik yangi korxona tashkil etdi. Kelajakni inobatga olib, majmua 4 qavatli qilib qurilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mazkur korxona faoliyati bilan tanishdi.
Uskunalar Turkiya va Xitoydan olib kelingan. Ishlab chiqarishga turkiyalik dizayner va texnologlar jalb qilingan.
Birinchi bosqichda 60 xil poyabzal va charm mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Hozir bu yerda 500 kishi mehnat qilmoqda. Ikkinchi bosqichda yana shuncha ish o‘rni tashkil etiladi.
Korxonaning asosiy mo‘ljali eksport. Joriy yilda bu ko‘rsatkichni 4 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Tadbirkor Yevropa bozoriga chiqmoqchi ekanini aytdi. Davlatimiz rahbari bu bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.
- Charm sanoati ham drayverga aylanyapti, korxonalar ko‘payyapti, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Endi ularga kafolatlangan xomashyoni ta’minlab berish kerak. Ikkinchidan, kasanachilik asosida uyda o‘tirgan ayollarni ham jalb qilish zarur. Umuman, bunday ilg‘or korxonalarning rivojlanishiga ko‘mak berib, klasterga aylantirish mumkin.
Mutasaddilarga ilmiy institutlarga buyurtma berib, import bo‘layotgan xomashyo materiallarini mahalliylashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari korxonada ishlayotgan xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
- Bugun Andijonga tadbirkorlikni kengaytirish, barqaror energiya manbalari yaratish, odamlarning daromadini oshirish uchun keldik. Oyliklaringiz qachon oshadi? Chiqarilayotgan mahsulotning bozori chaqqon bo‘lsa. Buning uchun sifat, bilim, malaka kerak. Shu bois xotin-qizlarimizning kasb egallashiga alohida e’tibor qilyapmiz. Ona rozi bo‘lsa, oila ham, jamiyat ham rozi bo‘ladi, - dedi Prezident.

Кожевенно-обувная промышленность – один из драйверов регионального развития
Предприятие «Elegant shoes and» в Шахриханском районе – наглядный пример бурного развития предпринимательства при должном внимании и поддержке. Предприниматель, начинавший как мастер-обувщик, последние четыре года держал мастерскую в небольшом здании. В прошлом году он за счет собственных средств расширил свое дело и создал новое предприятие стоимостью 8 миллионов долларов. С учетом перспективного развития был построен 4-этажный комплекс.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью этого предприятия.
Здесь установлено оборудование из Турции и Китая, привлечены турецкие дизайнеры и технологи.
На первом этапе запущено производство 60 различных видов обуви и изделий из кожи. Сейчас здесь трудятся 500 человек. На втором этапе будет создано столько же рабочих мест.
Основной целью предприятия является экспорт. В этом году планируется довести продажи за рубеж до 4 миллионов долларов. Предприниматель заявил, что стремится выйти на европейский рынок. В связи с этим глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам.
- Кожевенная промышленность тоже становится драйвером, число таких предприятий растет, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Теперь необходимо обеспечить их гарантированным сырьем. Во-вторых, важно предоставлять заказы женщинам, сидящим дома. В целом при надлежащей поддержке таких передовых предприятий можно превратить их в кластер.
Ответственным лицам поручено совместно с научными институтами проработать вопрос локализации импортируемых материалов.
Глава нашего государства побеседовал с женщинами, работающими на предприятии.
- Сегодня мы приехали в Андижан, чтобы рассмотреть вопросы расширения предпринимательства, создания устойчивых источников энергии, повышения доходов населения. Когда у вас увеличится зарплата? Когда выпускаемая вами продукция будет хорошо продаваться на рынке. А для этого нужны качество, знания, навыки. Поэтому мы уделяем особое внимание профессиональному обучению наших женщин. Если женщина довольна, семья и общество также будут довольны, - сказал Президент.