Imzolangan hujjatlar O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini keng qamrovli strategik sheriklik ruhida yanada mustahkamlashga xizmat qiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi doirasida o‘tkazilgan muzokaralar yakunida hujjatlarni imzolash va almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Sadir Japarov ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi – keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga olib chiquvchi Deklaratsiyaga imzo chekdilar.
Davlat rahbarlari huzurida davlatlararo, hukumatlararo, idoralararo va hududlararo hujjatlar almashildi. Jami 25 ta hujjat imzolangan, shu jumladan:
- O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risidagi shartnomaning ratifikatsiya yorliqlarini almashish to‘g‘risida bayonnoma;
- Qirg‘iz Respublikasida avtomobil va tijorat texnikasini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Strategik savdo-iqtisodiy sheriklik to‘g‘risida 2023-2025-yillarga mo‘ljallangan dastur;
- Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Fuqarolarning o‘zaro borib-kelishlari to‘g‘risidagi bitimga Bayonnoma;
- Chegaraoldi viloyatlar rahbarlari kengashini tashkil etish to‘g‘risidagi memorandumga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida Bayonnoma.
Vazirlik va idoralar o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, energetika, bojxona, sanoatning ustuvor yo‘nalishlarini rivojlantirish, innovatsiyalar va ilmiy tadqiqotlar, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar, shuningdek, Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash rejasi imzolandi.
Shuningdek, Jizzax va Issiq-ko‘l, Andijon va O‘sh, Farg‘ona va Botken, Namangan va Jalol-obod viloyatlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan kompleks dasturlar imzolandi.

Подписанные документы послужат дальнейшему укреплению узбекско-кыргызских отношений в духе всеобъемлющего стратегического партнерства
По итогам переговоров в рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан состоялась церемония подписания и обмена документами.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Садыр Жапаров подписали Декларацию, которая выводит двусторонние отношения на качественно новый уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
В присутствии глав государств также состоялся обмен подписанными межгосударственными, межправительственными, межведомственными и межрегиональными соглашениями. Всего подписано 25 документов, в числе которых:
- Протокол об обмене ратификационными грамотами Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы;
- Соглашение о сотрудничестве по организации производства автомобильной и коммерческой техники в Кыргызской Республике;
- Программа стратегического торгово-экономического партнерства на 2023-2025 годы;
- Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
- Протокол к Соглашению о взаимных поездках граждан;
- Протокол о внесении изменений в Меморандум о создании Совета глав приграничных областей.
Между министерствами и ведомствами подписаны соглашения о сотрудничестве в области сельского хозяйства, энергетики, таможни, развития приоритетных направлений промышленности, инноваций и научных исследований, поддержки молодежи, а также План празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
Подписаны также комплексные программы по расширению сотрудничества на 2023-2025 годы между Джизакской областью и Иссык-Кульской областью, Андижанской областью и Ошской областью, Ферганской областью и Баткенской областью, Наманганской областью и Джалал-Абадской областью.