O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari a’zolari, qator vazirlik va viloyatlari rahbarlari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom ettirdilar.
Davlatimiz rahbari yana bir bor samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Prezident Sadir Japarov rahbarligida Qirg‘izistonda amalga oshirilayotgan muvaffaqiyatli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar O‘zbekistonni quvontirayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi munosabatlar jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oliy darajadagi muloqotlar tizimli va faol tus olgani hamkorlikni salmoqli darajada mustahkamlash, yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash va amaliy sheriklikni kengaytirishga xizmat qildi.
Tomonlar o‘zaro strategik sheriklikni chuqurlashtirish borasida birgalikda ishlashga qat’iy intilishini bildirdilar. Mamlakatlarimiz o‘rtasida tuzilgan Chegara to‘g‘risidagi shartnoma qardosh xalqlarimiz tomonidan ko‘tarinki ruh bilan qabul qilingani ta’kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘tgan yil yakuni bilan o‘zaro tovar ayirboshlash 1,3 milliard dollarga yetgani, 300 dan ziyod qo‘shma korxona tashkil etilgani ta’kidlandi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi aniq loyihalarni moliyalashtirishni boshladi.
Kuni kecha o‘tgan biznes-forum doirasida umumiy qiymati 1,6 milliard dollarlik salmoqli shartnomalar to‘plami imzolandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi. Bu, birinchi navbatda, o‘zaro savdo hajmini oshirish va nomenklaturasini kengaytirishdir.
Shu maqsadda tomonlar uchinchi mamlakatlardan import o‘rnini o‘z ishlab chiqaruvchilarimizning arzon mahsulotlari bilan to‘ldirish, shuningdek, ikki mamlakat poytaxtlarida savdo markazlarini tashkil etish masalalarini o‘rganishga kelishib oldilar.
Sanoat kooperatsiyasi doirasida qariyb 500 million dollarlik yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish taklif qilindi. Avtomobillar, zamonaviy maishiy texnika, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, foydali qazilmalarni birgalikda qazib olish va qayta ishlash shular jumlasidan.
Mamlakatimiz yetakchisi oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash doirasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashni hamkorlikning muhim yo‘nalishi sifatida qayd etdi.
Intensiv bog‘lar va issiqxona xo‘jaliklarini rivojlantirish, kartoshka, meva-sabzavot va chorvachilik mahsulotlarini yetkazib berish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va boshqa qo‘shma loyihalarni ishga tushirishga qaratilgan agrokooperatsiya dasturini amalga oshirish shu maqsadlarga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi sheriklik va to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlik strategik ahamiyatga ega ekani qayd etildi. “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha ishlarni faollashtirish, “Andijon-O‘sh-Irkishtom” avtomobil yo‘lining salohiyatini to‘liq ishga solish, shu maqsadda qo‘shma transport-logistika kompaniyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Muzokaralarda energetika sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Gidroenergetikadagi loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan Qambarota GES-1 qurilishi borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlarni jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi. Tarixi va dini, tili va madaniyati mushtarak bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini mustahkamlashga qaratilgan qator aniq tashabbuslar ilgari surildi.
Xususan, ulug‘ qirg‘iz yozuvchisi Chingiz Aytmatovning 95 yilligini keng nishonlash, O‘shda Bobur nomidagi O‘zbek musiqali drama teatrining ochilishida birgalikda spektakl namoyish etish, ziyolilar va yoshlarni faol jalb qilgan holda yangi format – Avlodlar muloqotini tashkil etish, talabalar spartakiadasi, qo‘shma festival va konsertlar, ijodiy tadbirlarini o‘tkazish taklif qilindi.

Обсуждены приоритетные направления развития узбекско-кыргызского сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров продолжили переговоры в расширенном составе с участием членов официальных делегаций, руководителей ряда министерств и областей двух стран.
Глава нашего государства, вновь выразив глубокую признательность за тёплый приём и гостеприимство, особо отметил, что в Узбекистане искренне рады успешным социально-экономическим реформам, проводимым в Кыргызстане под руководством Президента Садыра Жапарова.
С удовлетворением отмечено, что двусторонние отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном динамично развиваются. Контакты на высшем уровне приобрели системный и интенсивный характер, что позволило существенно укрепить взаимодействие, определить новые точки роста и расширить практическое сотрудничество.
Стороны выразили твёрдую приверженность и готовность совместно работать над углублением двустороннего стратегического партнёрства. Подчёркнуто, что заключённый исторический Договор о границе с большим воодушевлением был воспринят нашими братскими народами.
На переговорах особое внимание было уделено развитию торгово-экономического сотрудничества. Отмечено, что по итогам прошлого года взаимный товарооборот достиг отметки 1,3 миллиарда долларов, создано более 300 совместных предприятий. Реализуются проекты промышленной кооперации в различных отраслях экономики. Узбекско-кыргызский фонд развития приступил к финансированию реальных проектов.
В рамках прошедшего накануне бизнес-форума подписан солидный пакет контрактов на сумму 1,6 миллиарда долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев обозначил главные приоритеты взаимовыгодного сотрудничества. Это, в первую очередь, наращивание объёмов и расширение номенклатуры взаимной торговли.
В этих целях стороны договорились проработать вопросы замещения импорта из третьих стран доступной продукцией наших производителей, а также создания торговых центров в столицах двух стран.
В рамках промышленной кооперации предложено проработать новые инвестиционные проекты на сумму порядка 500 миллионов долларов. Это производство автомобилей, современной бытовой техники, стройматериалов, совместная добыча и переработка полезных ископаемых.
Ещё одним важным, в контексте продовольственной безопасности, направлением взаимодействия лидер нашей страны выделил укрепление сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
Этому будет служить реализация программы агрокооперации, предусматривающей запуск совместных проектов по развитию интенсивных садов и тепличных хозяйств, поставке картофеля, плодоовощной и животноводческой продукции, выращиванию сельскохозяйственных товаров и другие.
Президент Узбекистана отметил также важность расширения партнерства и прямых контактов между регионами двух стран.
Стратегически значимым определено взаимодействие в области транспорта и логистики. Достигнута договоренность активизировать работу по строительству железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», максимально задействовать потенциал автомобильной дороги «Андижан–Ош–Иркештам», создать в этих целях совместную транспортно-логистическую компанию.
Особое внимание на переговорах уделено сотрудничеству в энергетической сфере. Подчеркнута необходимость активизации совместных усилий по реализации проектов в гидроэнергетике, в том числе строительству Камбаратинской ГЭС-1.
Глава нашего государства отметил также важность расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере. Выдвинут ряд конкретных инициатив, направленных на укрепление уз дружбы между нашими народами, которых объединяют общие история и религия, язык и культура.
В их числе – широкое празднование 95-летия выдающегося кыргызского писателя Чингиза Айтматова, постановка совместного спектакля на открытии Узбекского музыкально-драматического театра имени Бабура в Оше, создание нового формата - Диалога поколений с активным вовлечением интеллигенции и молодежи, проведение студенческой спартакиады, совместных фестивалей и концертов, творческих мероприятий.