O‘zbekiston TIV rahbari Germaniya Elchisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov 2023-yil 12-yanvar kuni Germaniya Federativ Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Tilo Klinner bilan uchrashuv o'tkazdi. Unda O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Oliy va yuqori darajadagi siyosiy muloqot ijobiy surʼatlarda rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tomonlar ikki va ko‘p tomonlama shakllarda rejalashtirilgan tadbirlarning tashkiliy va mazmunli jihatlari yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston va Germaniya savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, jumladan, mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini diversifikatsiya qilish va qo‘shma korxonalar sonini ko‘paytirishdan manfaatdor ekani taʼkidlandi.
Madaniyat, taʼlim va fan sohalarida O‘zbekiston-Germaniya hamkorligini kengaytirish imkoniyatlariga alohida eʼtibor qaratildi.

Глава МИД Узбекистана принял Посла Германии
Актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-германских отношений были обсуждены в ходе встречи и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёра Саидова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия в нашей стране Тило Клиннером, состоявшейся 12 января 2023 года.
С удовлетворением отмечена положительная динамика политического диалога на высшем и высоком уровнях.
Состоялся обмен мнениями по организационным и содержательным аспектам запланированных мероприятий в двустороннем и многостороннем форматах.
Подчеркнута заинтересованность Узбекистана и Германии в наращивании торгово-экономического взаимодействия, в том числе диверсификации товарооборота между странами и увеличении количества совместных предприятий.
Особое внимание уделено возможностям расширения узбекско-германского сотрудничества в сферах культуры, образования и науки.