Tojikiston Tashqi ishlar vaziri bilan telefon orqali muloqot
2023-yil 11-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidovning Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Tojikiston TIV rahbari B.Saidovni yuqori masʼuliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabriklab, kasbiy faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Tojikiston do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining bugungi holati va ularni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat Prezidentlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlar ijrosi jarayoni yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston va Tojikiston ikki tomonlama siyosiy muloqotni davom ettirishga va xalqaro institutlar doirasida bir-birlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi taʼkidlandi.
Oliy va yuqori darajadagi rejalashtirilgan tadbirlarning jadvali va turli jihatlari ko‘rib chiqildi.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari rahbarlarining telefon orqali muloqoti ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Телефонный разговор с главой МИД Таджикистана
11 января 2023 года состоялся телефонный разговор и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёра Саидова с Министром иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддином Мухриддином.
Руководитель внешнеполитического ведомства Таджикистана поздравил Б.Саидова с назначением на высокую ответственную должность, пожелав успехов в профессиональной деятельности.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации договоренностей, достигнутых между Президентами двух стран.
Подчеркнута готовность Узбекистана и Таджикистана к продолжению активного политического диалога в двустороннем формате и оказания взаимной поддержки в рамках международных институтов.
Рассмотрены график и различные аспекты запланированных мероприятий на высшем и высоком уровнях.
Телефонный разговор глав МИД Узбекистана и Таджикистана прошел в открытой, теплой и дружеской атмосфере.