Buyuk Britaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 1-dekabr kuni YEXHT Vazirlar kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun Lodz shahrida boʻlib turgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Buyuk Britaniya Tashqi ishlar, hamdoʻstlik va rivojlanish ishlari boʻyicha davlat kotibi Jeyms Kleverli bilan uchrashdi.
Suhbat chogʻida ham ikki tomonlama, ham mamlakatlarimiz oʻrtasidagi xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikka oid keng koʻlamli masalalar muhokama qilindi.
Parlamentlararo muloqotni faollashtirish, ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari vakillarining oʻzaro tashriflarini tashkil etish va turli sohalarda tajriba almashish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligi, kuni kecha Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya savdo va sanoat kengashining 26-yigʻilishi doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi muloqotni faollashtirish zarurligi qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, ikki davlat ham boy tarixiy merosga ega boʻlib, bu jabhada madaniy va ilmiy aloqalarni chuqurlashtirish imkoniyatlari mavjud. Tomonlar ilm-fan va taʼlim muassasalari, muzey va kutubxonalar oʻrtasidagi aloqalarni kengaytirish, bu borada qoʻshma loyihalarni amalga oshirish tarafdori ekanligini bildirdi.

О встрече с делегацией Великобритании
1 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, находящийся в г.Лодзи в связи с участием в очередном заседании СМИД ОБСЕ, встретился с государственным секретарем Великобритании по иностранным делам, вопросам Содружества и развития Джеймсом Клеверли.
В ходе беседы обсужден широкий круг вопросов, как двусторонней повестки дня, так и взаимодействия между нашими странами в рамках международных структур.
Состоялся обмен мнениями по вопросам активизации двустороннего межпарламентского диалога, организации взаимных визитов представителей законодательных органов двух стран и обмена опытом в различных областях.
Отмечена важность дальнейшего укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, указано на необходимость активизации диалога между деловыми кругами двух стран в рамках Узбекско-Британского торгово-промышленного совета, 26-е заседание которого состоялось вчера в г.Ташкенте.
Как констатировалось, имеются возможности для углубления культурных и научных связей благодаря значительному историческому наследию обеих стран. Стороны высказались за расширение связей между научно-образовательными учреждениями, музеями и библиотеками, реализации совместных проектов в данном направлении.
Стороны согласились продолжать регулярные контакты на различных уровнях с целью определения новых сфер сотрудничества. В.Норов пригласил своего британского коллегу посетить Узбекистан с визитом.