Niderlandiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 1-dekabr kuni YXHT Vazirlar kengashining Polshadagi 29-yigʻilishi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Niderlandiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri Vopke Xukstra bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari Oʻzbekiston Respublikasi bilan Niderlandiya Qirolligi oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi (1992-yil 24-noyabr) munosabati bilan oʻzaro tabriklar almashdilar.
Niderlandiya tomoniga Oʻzbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, inson huquqlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish, ommaviy axborot vositalarining jamiyatdagi rolini oshirish va boshqalar boʻyicha amalga oshirilayotgan keng koʻlamli hamda jadal islohotlar boʻyicha maʼlumot berildi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, Niderlandiya kapitalini Oʻzbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlariga jalb etish, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik, farmatsevtika, IT va sunʼiy intellekt sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan aniq chora-tadbirlar tahlil qilindi.
Muzokaralarda mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Bu borada tomonlar Afgʻoniston boʻyicha muloqotni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
Shuningdek, vazirlar parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni faollashtirish masalalarini ham koʻrib chiqdilar.

О встрече с министром иностранных дел Королевства Нидерландов
1 декабря 2022 года в рамках 29-го заседания СМИД ОБСЕ в Польше Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с Министром иностранных дел Королевства Нидерландов Вопке Хукстрой.
В начале беседы главы внешнеполитических ведомств обменялись поздравлениями по случаю 30-летия со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Нидерландов (24 ноября 1992 года).
Нидерландская сторона информирована об осуществляемых в Узбекистане масштабных и динамичных реформах по либерализации экономики, усилению гарантий защиты прав человека, повышению роли СМИ в обществе и др.
Проанализированы конкретные меры по увеличению взаимной торговли, привлечению нидерландского капитала в различные отрасли узбекской экономики, реализации совместных проектов в областях сельского хозяйства, текстиля, фармацевтики, ИТ и искусственного интеллекта.
В переговорах также состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам. В этом контексте стороны подтвердили заинтересованность в продолжении диалога по Афганистану.
Министры также рассмотрели вопросы укрепления межпарламентского диалога, активизации взаимодействия в культурно-гуманитарной и других областях.