Gretsiya tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 1-dekabr kuni YXHT Vazirlar kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun Lodz shahriga tashrif buyurgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Gretsiya Tashqi ishlar vaziri Nikos Dendias bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Uchrashuvda kun tartibining barcha yoʻnalishlari boʻyicha Oʻzbekiston – Gretsiya munosabatlarining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, BMT va uning institutlari, shuningdek, mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi oʻzaro hamkorlikning ayrim jihatlari koʻrib chiqildi.
Boʻlajak qoʻshma tadbirlarning kun tartibi va jadvali, xususan, TIVlararo siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi yuzasidan fikr almashildi.
Ikki mamlakat taʼlim muassasalari, xususan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Diplomatik akademiya hamda Gretsiya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik akademiyasi oʻrtasida oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyishdan manfaatdorlik bildirildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarning mavjud salohiyatini roʻyobga chiqarishga alohida eʼtibor qaratildi. Shu nuqtayi nazardan, iqtisodiy va texnik hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiya faoliyatini qayta tiklash, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari va tegishli idoralari oʻrtasida investitsiya, transport, infratuzilma va energetika sohalarida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni faollashtirish zarurligi qayd etildi.
V.Norov Gretsiya tomonini BMTning Orolboʻyi mintaqasi boʻyicha inson xavfsizligi boʻyicha koʻp sheriklik Trast fondi ishida qatnashishga chaqirdi.
Muloqot davomida, shuningdek, madaniy-gumanitar sohadagi almashinuvlar boʻyicha hamkorlikni kengaytirish yuzasidan takliflar koʻrib chiqildi.

О встрече с главой МИД Греции
1 декабря 2022 года прибывший в г.Лодзи для участия в очередном заседании СМИД ОБСЕ Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел переговоры с Министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом.
На встрече рассмотрены текущее состояние и перспективы развития узбекско-греческих отношений во всех направлениях взаимной повестки дня, а также отдельные аспекты взаимодействия в рамках ООН и ее институтов, а также региональных организаций.
Состоялся обмен мнениями по повестке и графику предстоящих совместных мероприятий, в частности очередного раунда межмидовских политических консультаций.
Выражена заинтересованность в налаживании взаимодействия между образовательными учреждениями двух стран, в частности Дипломатической Академией при Университете мировой экономики и дипломатии и Дипломатической академией МИД Греции.
Особое внимание было уделено реализации имеющегося потенциала торгово-экономических и инвестиционных связей. В данном контексте отмечена необходимость возобновления деятельности межправительственной комиссии по экономическому и техническому сотрудничеству, активизации прямых контактов между деловыми кругами и соответствующими ведомствами двух стран в областях инвестиций, транспорта, инфраструктуры и энергетики.
В.Норов призвал греческую сторону принять участие в работе Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.