Shvetsiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2022-yil 1-dekabr kuni Lodz shahrida boʻlib oʻtayotgan YXHT Vazirlar kengashining 29-majlisi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Shvetsiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri Tobias Billstryom bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida V.Norov T.Billstryomni Shvetsiya Tashqi ishlar vaziri lavozimiga tayinlangani bilan tabrikladi.
Tomonlar ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish uchun birgalikdagi saʼy-harakatlarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shu nuqtayi nazardan, Oʻzbekiston Prezidentining Shvetsiyada elchixona ochish toʻgʻrisidagi qarori ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam ekani alohida taʼkidlandi.
Boʻlajak qoʻshma tadbirlar, jumladan, Oʻzbekiston-Yevropa Ittifoqi shaklida oʻtkaziladigan tadbirlar jadvali yuzasidan fikr almashildi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston va Shvetsiya parlamentlari oʻrtasidagi ikki tomonlama muloqotni kengaytirish tomonlar uchun muhim ahamiyatga ega. Shu sababdan parlament diplomatiyasini rivojlantirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, xususan, Shvetsiya bozoriga yuqori sifatli oʻzbek mahsulotlarini eksport qilishni koʻpaytirish, turli yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish uchun sohaviy tuzilmalari oʻrtasida yaqin aloqalarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha chora-tadbirlar koʻrishga alohida eʼtibor qaratildi. .

О встрече с министром иностранных дел Швеции
1 декабря 2022 года на полях 29-го заседания СМИД ОБСЕ в г.Лодзи Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с Министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Биллстрёмом.
В начале беседы В.Норов поздравил Т.Биллстрёма с назначением на должность Министра иностранных дел Швеции.
Стороны выразили готовность приложить совместные усилия для дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами. В этом контексте, подчеркнуто, что решение Президента Узбекистана об открытии Посольства в Швеции является важным шагом в укреплении двусторонних отношений.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих совместных мероприятий, в том числе, в формате «Узбекистан-ЕС».
Как подчеркивалось, расширение двустороннего диалога между парламентами Узбекистана и Швеции представляет взаимный интерес. В данном контексте рассмотрены предложения по развитию парламентской дипломатии.
Особое внимание было уделено принятию мер по активизации торгово-экономического сотрудничества, в частности увеличению экспорта качественной узбекской продукции на рынок Швеции, установлению тесных контактов между профильными структурами для реализации совместных проектов в различных направлениях.
На переговорах также обсуждены вопросы углубления связей в научно-образовательной сфере и расширения договорно-правовой базы двусторонних отношений.