O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri YXHTni Orol dengizidagi ekologik fojia oqibatlarini yumshatish bo‘yicha harakatlarda faol ishtirok etishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov YXHT Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishida so‘zga chiqib, mintaqaviy masalalarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Vazir bugungi kunda Markaziy Osiyo mintaqasida mutlaqo yangi oʻzaro ishonchga asoslangan muhit shakllanganini taʼkidladi: koʻplab toʻsiqlar bartaraf etildi, fuqarolarning erkin harakatlanishi uchun sharoitlar yaratildi, oʻzaro tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmini oshirish, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, xavfsizlik va barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish uchun qulay muhit shakllandi.
Joriy yilning iyul oyida Qirg‘iziston Respublikasida bo‘lib o‘tgan Davlat rahbarlarining to‘rtinchi Maslahat uchrashuvida Markaziy Osiyoni XXI asrda rivojlantirish bo‘yicha chinakam tarixiy Do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik shartnomasi kelishib olindi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi rahbari taʼkidlaganidek, Markaziy Osiyoda ekologik muammolar hamon dolzarbligicha qolmoqda. Mintaqamizdagi iqlim o‘zgarishining sur’ati dunyo bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar ko‘p.
Shu nuqtayi nazardan, V.Norov YXHTni Orol dengizi ekologik halokati oqibatlarini yumshatish, Orolbo‘yida dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy loyiha va dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha harakatlarda faol ishtirok etishga chaqirdi.

Министр иностранных дел Узбекистана призвал ОБСЕ принять активное участие в действиях по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря
Выступая на заседании СМИД ОБСЕ, Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов отдельно остановился на региональных вопросах.
Министр отметил, что сегодня в регионе Центральной Азии сформирована абсолютно новая атмосфера взаимного доверия: устранено множество барьеров, созданы условия для свободного перемещения граждан, сформирована благоприятная среда для роста взаимной торговли и инвестиций, региональной взаимосвязанности, обеспечения безопасности и устойчивого социально-экономического развития.
На четвертой Консультативной встрече глав государств в июле текущего года в Кыргызской Республике согласован поистине исторический Договор о дружбе, добрососедстве и сотрудничестве в целях развития Центральной Азии в XXI веке.
Как подчеркнул глава узбекской делегации, в Центральной Азии особую актуальность сохраняют проблемы экологической повестки. Темпы изменения климата в нашем регионе в два раза превышают среднемировой показатель.
В данном контексте, В.Норов призвал ОБСЕ принять активное участие в действиях по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря и реализации востребованных социально-экономических проектов и программ в регионе Приаралья.