V.Norov: Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsad va vazifalari YXHT tamoyillarini to‘liq aks ettiradi
2022-yilning 1-dekabr kuni Lodz shahrida (Polsha) Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 29-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda YXHT va unga qarashli tuzilmalar rahbarlari, tashkilotga a’zo davlatlarning tashqi ishlar vazirlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘z nutqida tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida barcha jabhalarida demokratik o‘zgarishlarni chuqurlashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli va jadal islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Qayd etilganidek, joriy yilda qabul qilingan 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsad va vazifalari YXHT tamoyillarini to‘la aks ettiradi.
O‘zbekiston inson huquqlari va qadr-qimmatini qat’iy himoya qilish, ommaviy axborot vositalarining ochiqligini, sud hokimiyati mustaqilligi va qonun ustuvorligini, diniy e’tiqod erkinligini ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘lida qat’iy ekani hamda YXHT bilan hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirishga manfafatdorligi ta’kidlandi.
V.Norov mamlakatimizda boshlangan konstitutsiyaviy islohotlar jarayoni Yangi O‘zbekistonni rivojlantirishning uzoq muddatli strategiyasini amalga oshirish uchun mustahkam huquqiy asos yaratish va demokratik islohotlarning orqaga qaytmasligini ta’minlashga qaratilganini ta’kidladi.

В.Норов: цели и задачи Стратегии развития Нового Узбекистана полностью отражают принципы ОБСЕ
1 декабря 2022 года в г.Лодзи (Польша) состоялось 29-е заседание Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
В работе заседания приняли участие руководители ОБСЕ и ее аффилированных структур, министры иностранных дел государств-членов Организации.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана проинформировал участников мероприятия об осуществляемых под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева масштабных и динамичных реформах, направленных на углубление демократических преобразований во всех сферах жизнедеятельности страны.
Как отмечалось, цели и задачи принятой в этом году Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы полностью отражают принципы ОБСЕ.
Подчеркивалось, что Узбекистан намерен решительно защищать права и достоинство человека, обеспечивать открытость СМИ, независимость судебных органов и верховенство закона, свободу религии, бороться с коррупцией и настроен на расширение и углубление сотрудничества с ОБСЕ в этих направлениях.
Руководитель внешнеполитического ведомства нашей страны констатировал, что начатый процесс конституционной реформы направлен на создание прочной правовой основы для реализации долгосрочных стратегий развития Нового Узбекистана и обеспечения необратимости демократических реформ.