Oʻzbekiston Tashqi ishlar vaziri YXHT doirasida ishonchli aloqalarni oʻrnatish maqsadida muloqot maydonini saqlab qolishga chaqirdi
2022-yil 1-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov YXHT Vazirlar kengashi majlisi doirasida tashkil etilgan “Hurmat va sodiqlikni qanday tiklash mumkin? YXHT uchun ssenariylar” mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi.
Tadbirda YXHTning amaldagi raisi, Bosh kotibi, Parlament assambleyasi prezidenti, tashkilotga aʼzo mamlakatlar tashqi ishlar vazirlari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Tashqi ishlar vaziri V.Norov oʻz nutqida xavfsizlik va farovonlik yoʻlidagi umumiy maqsadlarga erishish uchun YXHT doirasida qarama-qarshilikdan voz kechish va oʻzaro ayblovlarga oʻtib ketmaslik zarurligini taʼkidladi.
Tomonlar oʻrtasida ishonchli aloqalarni oʻrnatish uchun muloqot platformasini saqlab qolish zarurligi qayd etildi.
Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirining taʼkidlashicha, davom etayotgan kelishmovchiliklar yoki mojarolarga qaramay, oʻzaro hurmat va Tashkilotning asosiy tamoyillariga sodiqlikni kuchaytirishga intilib, umumiy oqilona yechimlarni izlash zarur.
V.Norov Tashkilot faoliyatini takomillashtirishning ayrim masalalariga ham toʻxtalib oʻtdi.
Mamlakatimiz Tashqi ishlar vaziri oʻtgan yili Stokgolmda YXHT Vazirlar kengashining iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq muammolarga qarshi kurashishda hamkorlikni mustahkamlash toʻgʻrisidagi qarori qabul qilinganini yuqori baholadi.
“Shuningdek, YXHTni toʻlaqonli tashkilotga aylantirish jarayonini yakunlash kerak. Nizom qabul qilish, ijro tuzilmasini toʻliq takomiliga yetkazish, Tashkilot doirasida qarorlar qabul qilishning shaffof va nazorat qilinadigan mexanizmini ishlab chiqish zarur”, — dedi V.Norov.

Глава МИД Узбекистана призвал сохранить диалоговую площадку для налаживания доверительных контактов в рамках ОБСЕ
1 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял участие в «круглом столе», организованном в рамках заседания СМИД ОБСЕ, на тему «Как восстановить уважение и приверженность? Сценарии для ОБСЕ».
В мероприятии участвовали действующий председатель, генеральный секретарь ОБСЕ, президент Парламентской ассамблеи, главы внешнеполитических ведомств стран-членов Организации.
В своем выступлении Министр иностранных дел Узбекистана В.Норов подчеркнул, что для достижения общих целей безопасности и процветания нужно отказаться от конфронтационной риторики в рамках ОБСЕ и избегать скатывания к взаимным обвинениям.
Отмечена необходимость сохранения диалоговой площадки для налаживания доверительных контактов между сторонами.
Глава МИД Узбекистана констатировал, что несмотря на сохраняющиеся разногласия или конфликты, следует искать общие разумные решения, стремясь к взаимному уважению и укрепляя приверженность основополагающим принципам Организации.
В.Норов также остановился на отдельных вопросах совершенствования деятельности Организации.
Руководитель внешнеполитического ведомства нашей страны высоко оценил принятие в прошлом году в Стокгольме решения Совета министров ОБСЕ по укреплению сотрудничества в противодействии вызовам, порождаемым изменением климата.
«Необходимо также завершить трансформацию ОБСЕ в полноценную организацию. Нужно принять устав, выстроить иерархическую вертикаль в исполнительной структуре, выработать транспарентный и подконтрольный механизм принятия решений в рамках Организации», сказал В.Норов.