Тошкент декларацияси — ёш авлод келажаги йўлидаги глобал мақсадлар муштараклиги
2022 йилнинг 14-16 ноябрь кунлари Ўзбекистон пойтахти Тошкент шаҳрида ЮНЕСКОнинг Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим беришга бағишланган II Бутунжаҳон конференцияси ниҳоятда кўтаринки руҳда ташкил этилди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, нутқ сўзлаши унинг нуфузини янада оширди.
Шунингдек, конференцияда ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле, 150 га яқин мамлакатдан вазирлар ва вакиллар, халқаро ташкилотлар мутасаддилари қатнашди. Конструктив мулоқот, билдирилган дадил ташаббуслар, илгари сурилган ижодий таклифлар тадбирнинг қизғин руҳини намоён қилди.
Ишончимиз комилки, анжуманда олдимизга қўйилган барча мақсад ва вазифаларга эришилди. Тошкент декларацияси қабул қилинди. Ушбу ҳужжат болаларнинг давомий таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, инклюзив ва сифатли ўқитишни таъминлашнинг калитига айланади.
COVID-19 пандемияси даврида таълим соҳаси энг кўп зарар кўрган тизимлардан бири бўлди. Глобал инқироз ижтимоий тенгсизликни кучайтирди ва бутун дунё бўйлаб миллионлаб болаларни таълим, соғлиқни сақлаш ва овқатланиш орқали кўрсатиладиган ҳаётий хизматлардан маҳрум қилди.
Глобаллашаётган бугунги дунёда тараққиётга, тинчлик ва фаровонликка, экологияга хавфлар тобора ортиб бормоқда. Ғоят мураккаб ва таҳликали айни замонда яхши таълим-тарбия кўрган, жисмонан ва маънан баркамол инсонгина мавжуд муаммоларни ҳал этишга хизмат қилиши, истиқболдаги ривожланишнинг энг мақбул йўлларини топа олиши мумкин. Ёш авлод иқлим ўзгаришидан рақамли инқилобгача бўлган қийин муаммоларга дуч келганда, билим, қадрият ва кўникмаларга эга бўлолмаса, барқарор тараққиёт имконсиздир.
Конференция ЮНЕСКО ва дунё экспертлари, мутахассислари иштирокида тинчлик ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш асносида кичик ёшдаги болаларга таълим-тарбия бериш бўйича глобал муҳокама учун муҳим платформа бўла олди. Муҳокамалар натижаси ўлароқ қабул қилинган Тошкент декларацияси замонавий муаммоларни бартараф этишга давлат сиёсатини йўналтириш, шунингдек, 2030 йилгача мактабгача таълим соҳасини равнақ топтиришнинг энг муҳим йўналишларини белгилаш имконини яратди.
ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле хоним эътироф этганидек, Ўзбекистонда ЮНЕСКОнинг 2022 йилни таълимга сафарбарлик йилига айлантириш ҳақидаги қатъий қароридан келиб чиқиб, дунёга кучли хабар юбориш имконияти юзага келди.
Албатта, ушбу жараёнда бизга етарлича молиялаштириш, кўпроқ моддий ҳамда молиявий кўмак, инсон ресурслари керак бўлади. Ўтган йилнинг ноябрь ойида Париж декларацияси қабул қилинди, у ЮНЕСКОга аъзо давлатларга давлат харажатларининг камида 15 фоизини ёки ЯИМнинг 4 фоизини таълимга ажратишни тақозо этади.
Бу тадбир ниҳоятда зарур: маълумки, таълим — бу харажат эмас, балки энг яхши сармоядир. Ўқитувчилар ва мактабларга сармоя киритишдан кўра адолатли ва самарали сармоя йўқ.
Замонавий Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг барча соҳаларида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Мамлакат тараққиётнинг янги босқичи — янги Ўзбекистон қурилишига ўтди. Унинг устувор йўналишларидан бири инсон капиталини ривожлантиришдир.
Эрта ривожланиш ва таълим, ҳеч муболағасиз, Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатининг асосий устувор йўналишларидан биридир. Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йилда Мактабгача таълим вазирлиги ташкил этилганидан буён, болаларни мактабгача таълимга қамраб олиш даражаси 27 фоиздан 70 фоизгача ошди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда 2 миллиондан ортиқ мактабгача ёшдаги болалар боғчаларга бориш имкониятига эга. Ушбу ўсиш кўрсаткичини мамлакат раҳбариятининг кучли сиёсий иродаси ва ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларисиз амалга ошириш мумкин эмас эди.
ЮНЕСКО маълумотларига кўра, бугун дунёда 5 ёшдаги ҳар тўртинчи бола мактабгача таълим хизматидан фойдаланмайди. Жаҳондаги мамлакатларнинг ярмидан камроғида мактабгача ёшдаги болалар текин ўқиши таъминланган.
Нуфузли форумда қатнашган ЮНЕСКО Бош директори ўринбосари Стефания Жаннини хонимнинг фикрича, таълим ва тараққиёт ютуқларидан тенг фойдаланиш, педагогикага инновацияларни жорий этиш ҳамда мураббийларга ёрдам бериш — инсон ҳуқуқлари соҳасида ЮНЕСКОнинг фундаментал қадриятларига асосланадиган масалалардир. ЮНЕСКОнинг Тошкент декларацияси айнан шу мазмунни ифодлагани билан аҳамиятлидир. Яъни болаларнинг эрта ривожланиши муштарак мақсадимизнинг муҳим қисми сифатида ҳужжатда ўз ифодасини топди.
Бутунжаҳон конференциясида ўртага ташланадиган ғоялар, билдирилган фикрлар ва қабул қилинган декларация форум қатнашчиларининг болаларни кичик ёшданоқ ривожлантиришга қаратилган Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги бирдамлиги ҳамда бирлигининг ёрқин намунаси бўлди.
Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш тизимини глобал ўзгартириш стратегиясининг бир қисми сифатида Тошкент декларациясида бир қатор етакчи тамойиллар белгиланди:
биринчидан, мактабгача таълимда ўқув дастурлари ҳамда педагогиканинг сифати ва долзарблигини ошириш;
иккинчидан, барча болалар учун тенг ва инклюзив таълим хизматларини таъминлаш, жумладан, фавқулодда вазиятларда кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим беришга кириш ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва кафолатлаш;
учинчидан, педагог кадрларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш;
тўртинчидан, соҳага инновацияларни кенг жорий этиш;
бешинчидан, тизимни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш.
Ушбу муҳим ҳужжатнинг қабул қилиниши тарихий воқелик бўлиб, янада адолатли, инклюзив, долзарб ва барқарор таълим тизимларини яратишда дастуриламал бўлиб хизмат қилади. Эрта ривожланиш стратегиясида янги саҳифа яратади ва келгуси ўн йил ичида мактабгача таълим соҳасида халқаро кун тартибини белгилаб беради.
Қайд этиш лозимки, ушбу нуфузли конференция орқали юртимизда мактабгача таълим тизимидаги илғор тажрибаларни намоён этиш билан бирга, жаҳон ҳамжамияти эътиборини соҳадаги муаммолар ва уларни ҳал қилишга қаратиш имконини берди. Шунингдек, ушбу анжуман мамлакатимизда мактабгача таълим соҳасига сармоя киритиш ва илғор халқаро тажрибаларни ўзлаштириш борасида ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга ҳам замин яратди.
Мамлакатимизда мактабгача таълимга узлуксиз таълим тизимининг ажралмас бўлаги сифатида алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, 2017–2021 йилларда қилинган ишлар мисолида бунга яққол ишонч ҳосил қилиш мумкин. Жумладан, 2017 йилда мамлакатимиз бўйича 5 минг 211 та мактабгача таълим ташкилоти бўлган. Ҳозир улар сони беш баробар ортиб, 28 минг 12 тани ташкил этмоқда. Тизимга ажратиладиган маблағ салмоғида ҳам ўзгариш катта. Бундан беш йил аввал йилда мактабгача таълим тизимига 2 триллион сўм ажратилган бўлса, бу йил соҳага 9,5 триллион сўм йўналтирилди.
Тизимдаги яна бир ўзига хослик ҳақида ҳам тўхталиш жоиз. Ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар фарзандлари учун мактабгача таълимнинг текин муқобил турлари жорий этилди. Жумладан, “Ақлвой” лойиҳаси доирасида юртимиздаги мактабгача таълим ташкилотлари мавжуд бўлмаган ҳамда қамров кўрсаткичи паст 142 та маҳалла фуқаролар йиғинида 387 та мобил гуруҳ шакллантирилди. Бу тизим 65 та автобус негизида йўлга қўйилиб, 7 мингга яқин болани қамраб олди.
Яқинда жаҳон оммавий ахборот воситалари халқаро тадқиқот натижаларини эълон қилган эди. Унга кўра, Ўзбекистон 3 ёшдан 6 ёшгача бўлган болаларни мактабгача таълимга қамровнинг ўсиши бўйича жаҳон рейтингида биринчи ўринни эгаллагани ҳам қилинган ишлар самарасидан дарак беради.
Юртимизда алоҳида эҳтиёжга эга бўлган болаларнинг таълим-тарбияси ҳам эътибордан четда эмас. Жумладан, инклюзив таълим тамойиллари ва имконияти чекланган болаларга ёрдам кўрсатишнинг янги чора-тадбирлари қўлланмоқда. Нукус, Қарши, Зарафшон шаҳарлари ва Қибрай туманида реабилитация марказига эга бўлган кўп тармоқли ихтисослаштирилган ва қўшма турдаги мактабгача таълим ташкилотлари ҳамда 74 та кўп тармоқли ихтисослаштирилган давлат мактабгача таълим ташкилоти мавжуд бўлиб, уларда имконияти чекланган, ривожланишида жисмоний ёки руҳий нуқсони бўлган 6 минг 434 нафар ўғил-қиз тарбияланмоқда. Ўтган йили барча кўп тармоқли ихтисослаштирилган давлат мактабгача таълим ташкилотлари реабилитиция ускуналари билан таъминланди. Соҳадаги ижобий натижалар жаҳон миқёсида ҳам эътироф этилаётгани ЮНЕСКО шафелигида ўтказилган нуфузли анжуман мисолида яна бир бор ўз тасдиғини топди.
Конференция доирасида соҳага доир товарлар, хизматлар ва инновацион маҳсулотларнинг халқаро кўргазмаси, матбуот анжуманлари ва маданий тадбирлар ҳам ўтказилди. Шунингдек, мактабгача ёшдаги болаларни тарбиялаш ва ўқитиш соҳасига жалб этиладиган инвестиция оқимини кўпайтиришнинг устувор йўналишлари ва стратегияларини ҳам белгилаб олдик.
Агар биз дунёни ўзгартирмоқчи бўлсак, аввало, таълимни ўзгартиришимиз керак. Ишонамизки, умумий ҳисобда бутун таълим тизими дунё миқёсидаги глобал ўзгаришларга таъсир қилиши мумкин. Таълим жараёнларини фарзандларимизнинг келажаги учун яхшироқ ва сифатлироқ ташкил этиш бизнинг бурчимиздир. Ҳар биримиз дунёнинг келажакдаги цивилизацияси учун жавобгармиз.

Ташкентская декларация: глобальные цели во имя будущего
Состоявшаяся 14-16 ноября в Ташкенте Всемирная конференция ЮНЕСКО по воспитанию и обучению детей младшего возраста прошла в приподнятом духе. Выступление Президента Шавката Мирзиёева еще более повысило ее значимость.
В работе конференции участвовали генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле, министры и представители около 150 стран, официальные лица международных организаций. Конструктивный диалог, высказанные смелые инициативы, выдвинутые предложения — все это демонстрировало важность мероприятия.
На конференции были достигнуты поставленные перед ней цели и задачи. Принята Ташкентская декларация. Этот документ станет ключом к расширению возможностей для непрерывного образования, обеспечения инклюзивного и качественного обучения. В нынешний период глобализации все более усиливаются угрозы прогрессу, миру, благополучию, экологии. В сложное время решать имеющиеся проблемы и находить оптимальные пути для развития может только гармонично развитый, физически и духовно зрелый человек, имеющий полноценное образование. Сегодня невозможно представить устойчивый прогресс, если молодое поколение не имеет достаточных знаний, умений, навыков и ценностей, сталкиваясь с глобальными проблемами — от изменения климата до цифровой революции.
Конференция стала важной платформой для всестороннего обсуждения вопросов воспитания и обучения детей младшего возраста. С участием ЮНЕСКО, экспертов, специалистов они рассматривались в единой связке с обеспечением мира и прав человека. Принятая по итогам обсуждений декларация — это ориентир государства на определение важнейших направлений развития дошкольного образования до 2030 года.
Как отметила генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле, в Узбекистане представилась возможность послать миру мощный сигнал сделать 2022 год мобилизацией усилий, нацеленных на трансформацию образования.
Конечно, в этом процессе понадобится достаточное финансирование и больше человеческих ресурсов. Принятая в прошлом году Парижская декларация рекомендовала государствам — членам ЮНЕСКО выделить на образование не менее 15 процентов государственных расходов, или четыре процента от ВВП. Мера нужная, ведь образование — это лучшая и эффективная инвестиция в будущее.
В современном Узбекистане осуществляются масштабные реформы во всех сферах социально-экономического развития. Страна перешла на новый этап развития — строительство нового Узбекистана. Одно из приоритетных направлений — развитие человеческого капитала.
Раннее формирование и образование есть парадигма государственной политики Узбекистана. По инициативе Президента Шавката Мирзиёева было образовано Министерство дошкольного образования, охват детей ранней подготовкой увеличился с 27 до 70 процентов. В настоящее время более двух миллионов малышей имеют возможность посещать детские сады. Такого показателя роста невозможно было достигнуть без сильной политической воли руководства страны и усилий правительства.
По данным ЮНЕСКО, в мире каждый четвертый ребенок пятилетнего возраста не пользуется услугами дошкольного образования. Бесплатное обучение возможно получить лишь в менее половины стран.
По мнению участницы форума, заместителя генерального директора ЮНЕСКО Стефании Джаннини, равное пользование достижениями образования и развития, внедрение инноваций в педагогику и помощь воспитателям — это вопросы, основывающиеся на фундаментальных ценностях ЮНЕСКО в области прав человека. Значимость Ташкентской конференции в том, что она вобрала суть значимого содержания нашей глобальной общей цели.
Высказанные на мероприятии идеи, предложения и принятая декларация стали яркими примерами единства и солидарности ее участников в достижении Целей устойчивого развития, направленных на развитие детей с малых лет. Как часть стратегии глобального изменения системы воспитания и обучения детей дошкольного возраста, в Ташкентской декларации определен ряд ключевых принципов:
во-первых, повышение качества и актуальность учебных программ, современная педагогическая методика;
во-вторых, обеспечение равных и инклюзивных образовательных услуг для всех детей;
в-третьих, поддержка педагогических кадров;
в-четвертых, широкое внедрение в сферу инноваций;
в-пятых, внимание государства к системе образования.
Принятый важный документ служит программой для создания совершенной образовательной системы. Откроет новую страницу в стратегии раннего развития и определит международную повестку дня в сфере дошкольной подготовки на ближайшее десятилетие.
Всемирная конференция наряду с демонстрацией передового опыта нашей страны в системе дошкольного образования привлекла внимание мирового сообщества к проблемам в сфере и их решению. Данный форум создал основу для расширения сотрудничества, внесения инвестиций в дошкольное образование и освоения передового международного опыта.
В Узбекистане уделяется особое внимание дошкольному образованию как неотъемлемому звену непрерывного образования. В этом можно убедиться на примере большой работы, проделанной в 2017—2021 годах. Пять лет назад в нашей стране было 5 211 дошкольных образовательных организаций. В настоящее время их количество увеличилось в пять раз и составляет 28 012. Если ранее на дошкольное образование выделяли два триллиона сумов, то в текущем году — 9,5 триллиона сумов.
С большим интересом участники конференции отнеслись к внедренным в Узбекистане гуманитарным подходам. Для детей из нуждающихся в социальной поддержке семей организованы альтернативные бесплатные формы дошкольного образования. В рамках проекта «Аклвой» в 142 махалли, где отсутствуют ДОО, приезжают 387 мобильных групп, в чьем пользовании 65 специально оборудованных автобусов. Таким образом, охвачены около семи тысяч детей.
Недавно мировые средства массовой информации обнародовали результаты международного исследования. Согласно им, Узбекистан занял первое место в мировом рейтинге по росту показателей охвата детей от трех до шести лет дошкольным образованием. Это говорит об эффективности принимаемых мер, что сказывается на результатах работы.
Не остались без внимания дети с особыми потребностями. Для их обучения применяются принципы инклюзивного образования. В городах Нукусе, Карши, Зарафшане и в Кибрайском районе Ташкентской области имеются многоотраслевые специализированные детсады с центрами реабилитации и ДОО смежного типа, а также 74 многоотраслевых специализированных детсада. В них воспитываются 6 434 мальчика и девочки с ограниченными возможностями. В прошлом году они были обеспечены реабилитационными принадлежностями.
Программа форума была достаточно насыщенной. В его рамках проведены международная выставка товаров, услуг и инновационной продукции для сферы, конференции, культурные мероприятия. Участники определили приоритетные направления и стратегии увеличения инвестиций, привлекаемых в сферу воспитания и обучения детей дошкольного возраста.
Каждый родитель хочет видеть своих детей счастливыми, живущими в гармоничном мире. Образовательная система может оказать воздействие на глобальные изменения в масштабе планеты. Дать качественное образование, привить лучшие человеческие ценности — наш общий долг. Мы ответственны за будущую цивилизацию планеты.