O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining birinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi
16-noyabr kuni “Ko‘ksaroy” qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida davlatimiz rahbari huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining birinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso, «Suez», «Calik Holding», «Cengiz Enerji», «Halyk Bank», «VEON Group», «TBC Bank», Abu-Dabi taraqqiyot fondi, «ACWA Power», «Zeppelin International AG», «EDF», «AME International», «CNH Industrial», «Youngone Corporation», «Procter & Gamble», «Mitsui», «Sojitz Generation DMCC», «KIA Motors», «General Electric», «John Deere», «Silverleafe», «Knauf», «White&Case» kabi yetakchi kompaniya va banklar rahbarlari, shuningdek, xalqaro moliyaviy institutlar – Jahon banki, Xalqaro moliyaviy korporatsiya, Osiyo taraqqiyot banki va Islom taraqqiyot banki vakillari ishtirok etdi.
Xorijiy investorlar kengashi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 13-noyabrdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi ilg‘or jahon tajribasi va amaliyotlariga tayangan holda O‘zbekiston hukumatiga mamlakatni investitsiyaviy, sanoat-texnologik va innovatsion rivojlantirishning eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha maslahatlar berishdan iborat.
Ushbu maslahat organining birinchi sessiyasida uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, mamlakatimizda ustuvor yo‘nalishlarda aniq kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida global miqyosdagi inqirozli hodisalar sharoitida, o‘zaro ishonch va hurmatga asoslangan yaqin hamkorlikka bo‘lgan ehtiyoj ortib borayotgan vaziyatda bugungi yig‘ilish alohida ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Keyingi yillarda O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani, milliy iqtisodiyotimizning ochiqligini ta’minlash va uning xalqaro bozorlarga integratsiyasi uchun zarur sharoitlar yaratish ushbu yangilanishlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab olingani qayd etildi.
Jumladan, valyuta bozori erkinlashtirildi, xususiy investorlarga energetika, geologiya-qidiruv, kimyo va neft kimyosi, tibbiyot va ta’lim kabi sohalarda faoliyat yuritish imkoniyatlari kengaytirildi.
Xususiy biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha inqilobiy qarorlar qabul qilindi. Bu sohada ikki yuzdan ortiq litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi. Tadbirkorlikning soliq yuki qisqartirildi, xorijiy investitsiyalar uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratilmoqda.
Natijada, pandemiya va tashqi bozorlardagi og‘ir vaziyatga qaramasdan, iqtisodiy o‘sishning ijobiy dinamikasi saqlab qolindi va davom ettirilmoqda. So‘nggi 5 yilda iqtisodiyotimizga kirib kelgan xorijiy investitsiyalar hajmi 10 baravar oshib, qariyb 40 milliard dollarni tashkil etdi.
Prezidentimiz, eng avvalo, sanoat sohalarini modernizatsiya va transformatsiya qilish, ishlab chiqarish, kommunal va transport infratuzilmasini jadal rivojlantirishga yanada ko‘proq investitsiyalarni yo‘naltirish uchun aniq loyiha va dasturlar ishlab chiqilganini ko‘rsatib o‘tdi.
O‘zbekiston yetakchisi kengash doirasidagi faoliyatning bosh maqsad-vazifalarni hamda xorijiy investorlar bilan sheriklikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Bu, eng avvalo, investorlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash va himoya qilish kafolatlarini mustahkamlashdir. Shu ma’noda davlatimiz rahbari kengash huzurida Investorlarning huquqlarini himoya qilish qo‘mitasini tuzishni taklif etdi.
O‘zbekiston bank-moliya sohasidagi islohotlarni chuqurlashtirishga intilib, sarmoyadorlarning bu sohani yanada takomillashtirishga qaratilgan tashabbuslari uchun ochiq ekani ta’kidlandi.
Mamlakatimiz iqtisodiy siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biri – davlatning iqtisodiyotdagi ulushini kamaytirish va xususiylashtirishni kengaytirish. Barcha tarmoqlarda davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari joriy qilinmoqda.
O‘zbekiston tabiiy resurslar borasida ulkan imkoniyatlarga ega ekani, ularni o‘zlashtirishda ishtirok etish uchun xorijiy investorlarga keng sharoitlar yaratilgani ko‘rsatib o‘tildi.
“Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilingan va amalga oshirilmoqda. Uning doirasida mamlakatimizdagi raqamlashtirish jarayonlariga xorijdan sarmoya va texnologiyalarni faol jalb etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
“Yashil” iqtisodiyotni rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda, qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasida ilmiy-texnik salohiyatni rivojlantirish va mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti yig‘ilishda hozir bo‘lgan barcha investor va hamkorlarni qayd etilgan loyiha va dasturlarda faol ishtirok etishga chaqirdi.
Majlisda so‘zga chiqqan Kengash a’zolari keyingi yillarda Yangi O‘zbekistondagi islohotlar dasturining yuksak muvaffaqiyatlarini, ular natijasida biznes bilan shug‘ullanish va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratilganini qayd etdilar. Investorlarning faoliyatiga har tomonlama ko‘mak ko‘rsatilayotgani uchun davlatimiz rahbariga chuqur minnatdorlik, bundan buyon ham o‘zaro manfaatli sheriklik qilishga tayyorlik bildirildi.
Yig‘ilish yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti xorijiy investorlar bilan tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, bugungi majlisda bildirilgan takliflar asosida aniq muddat va ijrochilarni ko‘rsatgan holda “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Состоялась первая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан
16 ноября в резиденции «Куксарой» под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялась первая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при главе нашего государства.
В мероприятии приняли участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, руководители таких ведущих компаний и банков, как «Suez», «Calik Holding», «Cengiz Enerji», «Halyk Bank», «VEON Group», «TBC Bank», Фонд развития Абу-Даби, «ACWA Power», «Zeppelin International AG», «EDF», «AME International», «CNH Industrial», «Youngone Corporation», «Procter & Gamble», «Mitsui», «Sojitz Generation DMCC», «KIA Motors», «General Electric», «John Deere», «Silverleafe», «Knauf», «White&Case», а также представители международных финансовых институтов – Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития и Исламского банка развития.
Совет иностранных инвесторов создан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 ноября 2019 года, основной его задачей является консультирование правительства Узбекистана по важнейшим направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны исходя из наиболее успешного опыта и достижений мировой практики.
На первой сессии данного консультативно-совещательного органа обсуждены вопросы дальнейшего расширения долгосрочного и взаимовыгодного инвестиционного взаимодействия, реализации в нашей стране конкретных проектов кооперации в приоритетных направлениях сотрудничества.
Глава нашего государства в своем выступлении отметил особую значимость сегодняшнего заседания на фоне серьезных кризисных явлений на глобальном уровне, в условиях растущего запроса на тесное сотрудничество, основанное на взаимном доверии и уважении.
Подчеркнуто, что в последние годы в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы, одним из приоритетов которых является обеспечение открытости национальной экономики и создание необходимых условий для ее интеграции в международный рынок.
Так, был либерализован валютный рынок, расширены возможности для деятельности частных инвесторов в сферах энергетики, геологоразведки, химии и нефтехимии, медицины, образования и других.
Приняты революционные решения по поддержке частного предпринимательства. В этой сфере отменено более 200 видов лицензий и разрешений. Сокращена налоговая нагрузка на бизнес, создаются максимально комфортные условия для иностранных инвестиций.
В результате, несмотря на пандемию и тяжелую ситуацию на мировых рынках, удалось сохранить и продолжить положительную динамику экономического роста. За последние пять лет приток иностранных инвестиций в нашу страну увеличился в 10 раз, его объем достиг почти 40 миллиардов долларов.
Президент отметил наличие конкретных проектов и программ, предусматривающих дальнейшее увеличение инвестиций в экономику, прежде всего в модернизацию и трансформацию отраслей промышленности, ускоренное развитие производственной, коммунальной и транспортной инфраструктуры.
Лидер Узбекистана обозначил главные ориентиры в рамках деятельности Совета и приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства с иностранными инвесторами.
Речь идет, прежде всего, об укреплении гарантий обеспечения и защиты прав и и интересов инвесторов. В этом контексте глава нашего государства предложил образовать при Совете Комитет по защите прав инвесторов.
Подчеркнуто, что Узбекистан намерен углублять реформы в банковско-финансовой сфере и открыт для инициатив инвесторов, направленных на дальнейшее совершенствование банковского сектора.
Важным направлением экономической политики нашей страны является дальнейшее уменьшение государственного участия и расширение приватизации. Во всех отраслях внедряются механизмы государственно-частного партнерства.
Указано также на колоссальные природно-ресурсные возможности Узбекистана, созданные для иностранных инвесторов широкие условия для участия в их освоении.
Принята и реализуется стратегия «Цифровой Узбекистана - 2030», в рамках которой особое внимание уделяется активному привлечению иностранного капитала и технологий в процесс цифровизации в нашей стране.
Особое внимание уделяется развитию “зеленой” экономики, принимаются действенные меры по развитию научно-технического потенциала и подготовке специалистов в области возобновляемой энергетики.
Президент Узбекистана пригласил всех присутствующих инвесторов и партнеров активно участвовать в указанных проектах и программах.
Выступившие на заседании члены Совета особо отметили высокие достижения программы реформ последних лет в Новом Узбекистане, результатами которой стали создание поистине благоприятных условий для ведения бизнеса и реализации перспективных проектов. Выражена глубокая благодарность главе нашего государства за всемерную поддержку деятельности инвесторов, а также готовность и далее расширять взаимовыгодное инвестиционное партнерство.
По итогам заседания Президент Республики Узбекистан дал ответственным лицам ряд поручений по организации системного взаимодействия с иностранными инвесторами, разработке на основе прозвучавших на заседании предложений «дорожной карты» с указанием конкретных сроков и исполнителей.