Rossiya oliy o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi
Udmurt Respublikasining “ASPEK-Interstroy” MCHJda vaqtincha mehnat qilayotgan yurtdoshlarimiz hamda oliy o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan vatandosh-talabalar bilan uchurashuvlar o‘tkazildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirlarda mamlakatimizning Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi vakillari yurtimizning zamonaviy taraqqiyoti, erishilayotgan yutuqlar, keng ko‘lamli islohotlar, ijtimoiy-iqtisodiy, taʼlim, sport va turizm sohalaridagi loyihalar haqida maʼlumot berdi.
Yurtdoshlarining yashash va ish sharoitlari o‘rganildi hamda ularga konsullik-huquqiy maslahatlar berildi.
Shuningdek, Udmurt davlat universiteti, Ijevsk davlat texnik universiteti, Udmurt davlat agrar universiteti, Ijevsk davlat tibbiyot akademiyasida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar bilan o‘tkazilgan suhbatda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy taraqqiyotiga doir dolzarb maʼlumotlar taqdim etildi.
Tadbirlar doirasida vatandoshlarimizga mamlakatimizdagi konstitutsiyaviy islohot va Bosh qomusimizga kiritish taklif etilayotgan o‘zgartishlarning mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida so‘zlab berildi.

Узбекские дипломаты посетили Удмуртию для ознакомления с условиями труда и проживания наших граждан
В рамках посещения Удмуртии представителем Генконсульства нашей страны в Казани состоялись встречи с согражданами, осуществляющими временную трудовую деятельность в ООО «АСПЭК-Интерстрой», а также студентами из числа граждан Узбекистана, обучающимися в вузах данного российского региона, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встреч особое внимание было уделено трудовым и жилищным условиям, предоставленным нашим согражданам. Заслушаны проблемы и предложения наших граждан, а также сотрудник Генконсульства ответил на интересующие их вопросы консульско-правового характера.
При этом также была проведена профилактическая беседа в целях предупреждения различных правонарушений российского законодательства, совершаемых трудовыми мигрантами.
В здании Удмуртского государственного университета состоялась встреча со студентами-узбекистанцами, обучающимися в Удмуртском государственном университете, Ижевском государственном техническом университете, Удмуртском государственном аграрном университете и Ижевской государственной медицинской академии.
На встречах были даны подробные информации о проводимых в республике реформах, достигнутом социально-политическом уровне развития за последний период, а также о сути предлагаемых поправок в Конституции страны.