Issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda 5-sentabr kuni oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha o‘tgan videoselektor yig‘ilishida ko‘rsatma berilgan edi.
Hozirgi kunda yurtimizda 3 mingdan ortiq issiqxona bor. Ularning jami maydoni 6 ming 300 gektardan ziyod bo‘lib, shundan 4 ming 300 gektari so‘nggi besh yilda tashkil etilgan. Oziq-ovqatlarning uzluksizligini va eksportini ta’minlayotgan ko‘p mahsulotlar shu majmualarda yetishtirilmoqda.
Lekin so‘nggi paytlarda tashqi bozorlardagi cheklovlar va transport logistikasidagi uzilishlar bu tarmoqqa ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Xususan, aksariyat issiqxonalar biznes-rejasida 1 tonna mahsulot tannarxi o‘rtacha 600 dollar deb hisob-kitob qilingan bo‘lsa, 2020-yilda tannarx 900 dollarni va 2021-yilda 1 ming 200 dollarni tashkil etgan. Ayrim issiqxona xo‘jaliklarida kredit, soliq, tabiiy gaz va elektr energiyasi to‘lovlari bo‘yicha qarzdorlik yuzaga kelgan.
Shu bois, Prezidentimiz topshirig‘iga ko‘ra, sohadagi muammolar o‘rganildi va tadbirkorlarning takliflari eshitildi. Ular asosida, issiqxonada mahsulot yetishtirish va uni sotishning yangi mexanizmi ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi issiqxonalarga urug‘, ko‘chat, mineral o‘g‘it va boshqa moddiy resurslarni yetkazib beradi, mahsulotni sotib olib, eksport qiladi. Karantin va o‘simliklar himoyasi agentligi ko‘chatlarni parvarishlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, moliyaviy yengilliklar ham belgilanmoqda. Jumladan, issiqxona xo‘jaliklari va muzlatkichli omborxonalar uchun xalqaro moliya institutlari va davlat maqsadli jamg‘armalaridan ajratilgan kreditlarni qaytarish muddati 7 yildan 14 yilga hamda imtiyozli davri 3 yildan 5 yilga uzaytirilishi nazarda tutilmoqda. Kreditlarni qaytarish muddatlari hosilni yig‘ib olish va sotish muddatlariga moslashtiriladi.
Eksportbop mahsulot yetishtirishni rag‘batlantirish maqsadida xorijiy valyutadagi bank kreditlarini yillik 4 foiz stavkada ajratish mo‘ljallanmoqda. Sanoat tipidagi zamonaviy issiqxona va logistika markazlarini tashkil etish uchun yaxlit maydonlar ochiq auksion savdolariga chiqarilishi belgilanmoqda.
Davlatimiz rahbari bu chora-tadbirlarni ma’qulladi. Meva-sabzavotlarni saqlash, saralash va qadoqlash imkoniyatiga ega bo‘lgan savdo majmualari tashkil etish, yangi issiqxonalar uchun suv va elektr tarmoqlarini tortish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Определены меры по поддержке тепличных хозяйств
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер по поддержке тепличных хозяйств.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании по продовольственной безопасности, состоявшемся 5 сентября.
В настоящее время в нашей стране насчитывается более 3 тысяч теплиц. Их общая площадь составляет более 6,3 тысячи гектаров, из них 4,3 тысячи гектаров теплиц организованы за последние пять лет. Выращиваемая в них продукция вносит важный вклад в насыщение внутреннего рынка и увеличение экспорта продуктов питания.
Но в последнее время ограничения на внешних рынках и разрывы транспортно-логистических связей негативно сказываются на этой сфере. В частности, если в бизнес-плане большинства теплиц заложена себестоимость продукции из расчета 600 долларов на 1 тонну, то в 2020 году этот показатель вырос до 900 долларов, в 2021 году – до 1200 долларов. У некоторых тепличных хозяйств возникла задолженность по кредитам, налогам, за природный газ и электроэнергию.
В связи с этим по поручению Президента были изучены проблемы в сфере и предложения предпринимателей. На их основе разработан новый механизм выращивания продукции в теплицах и ее реализации.
Так, Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства будет поставлять теплицам семена, саженцы, минеральные удобрения и другие материальные ресурсы, закупать и экспортировать продукцию. Агентство по карантину и защите растений будет оказывать услуги по уходу за посевами.
Вместе с тем хозяйствам будут предоставлены финансовые стимулы. В частности, предусматривается продления сроков погашения кредитов, выделенных международными финансовыми институтами и государственными целевыми фондами для тепличных хозяйств и складов с морозильными камерами, с 7 до 14 лет, а льготного периода - с 3 до 5 лет. Условия погашения кредита будут корректироваться с учетом сроков уборки урожая и продажи.
В целях стимулирования производства экспортной продукции планируется выделять банковские кредиты в иностранной валюте по ставке 4 процента годовых. Принято решение о выставлении на открытый аукцион сплошных площадей под создание современных теплиц промышленного типа и логистических центров.
Глава государства одобрил эти меры. Даны указания по созданию торговых комплексов с возможностями для хранения, сортировки и упаковки плодоовощной продукции, прокладке сетей водо- и электроснабжения к новым теплицам.