Samarqandda MDH Parlamentlararo Assambleyasi Kengashining 54-yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi
2022- yil 27- oktyabr kuni MDH ishtirokchi davlatlari Parlamentlararo assambleyasi Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda Hamdo‘stlik mamlakatlari parlament delegatsiyalari, hamkor xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Parlament aʼzolari saylov, referendum va ularni kuzatish to‘g‘risidagi ko‘plab namunaviy qonunlarni ko‘rib chiqdi.
Bundan tashqari, xavfsizlik, fan va taʼlim, intellektual faoliyat va boshqa sohalarga oid qator namunaviy hujjatlar ko‘rib chiqilmoqda. Hamdo‘stlik davlatlarining deputatlari va senatorlari kelgusida o‘z davlatlarining milliy qonunchiligida namunaviy qonunlarda mavjud bo‘lgan huquqiy normalardan foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Namunaviy qonun ijodkorligi Assambleyaning asosiy faoliyat yo‘nalishi hisoblanadi. Hamdo‘stlik mamlakatlari parlamentlari aʼzolarining MDH PA maydonidagi o‘zaro hamkorligi tufayli respublikalarimiz huquqiy tizimlarining uyg‘unlashuvini taʼminlashga va MDH hududida hayotning turli sohalaridagi muammolarni hal qilishda kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqishga erishilmoqda.
MDH PA faoliyatining 30 yili davomida 600 dan ortiq hujjatlar ishlab chiqilib, MDH mamlakatlari parlamentlariga taqdim etilgan.
Federatsiya Kengashi rahbari V.Matviyenko Assambleyaning Samarqanddagi sessiyasi doirasidagi tadbirlar dasturi keng ekanini aytdi. “Biz O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga MDH PA majlisini Samarqandda o‘tkazish taklifi uchun minnatdorchilik bildiramiz. Assambleyaning 30 yilligi nishonlanayotgan yilda Assambleya faoliyatida birinchi marta yalpi majlis va MDH PA Kengashi Sankt-Peterburgdagi qarorgohidan tashqarida o‘tkazilmoqda”, - dedi u.
Tanzila Narbayeva o‘tgan 30 yil davomida MDH PA Hamdo‘stlik mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bilan bog‘liq dolzarb masalalarni birgalikda muhokama qilish va muhim qarorlar qabul qilish uchun samarali maydon bo‘lib xizmat qilganini qo‘shimcha qildi. “Assambleya MDH makonida demokratik jarayonlar, parlamentarizm va fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shmoqda. Uning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlikni taʼminlashdagi roli ortib bormoqda”.
Tojikiston Majlisi namoyandagon Majlisi Oli raisi Maxmadtoir Zokirzodaning fikricha, MDH PA parlamentlararo hamkorlik va qonun ijodkorligining muhim va nufuzli institutiga aylandi, uning asosiy saʼy-harakatlari ishtirokchi davlatlarning milliy qonunchiligini yaqinlashtirishga va umumiy huquqiy bazani shakllantirishga qaratilgan.
Qirg‘iziston Jogorku Keneshi raisi Nurlanbek Shakiyev ishonch va o‘zaro anglashuvga asoslangan MDH PA salohiyatini mustahkamlash borasidagi ishlar katta ahamiyat kasb etishini taʼkidladi. PA barcha yo‘nalishlarda – siyosiy, iqtisodiy, gumanitar, jamoaviy xavfsizlik sohasida o‘zaro hamkorlik, o‘zaro manfaatli sheriklikning samarali tuzilmasi bo‘lib qolishi kerak.
Kengash ishtirokchilari MDH PA ellik to‘rtinchi yalpi majlisi kun tartibini muhokama qildi, MDH Davlat rahbarlari kengashining 2022 -yil 14- oktyabrdagi qarorlarini, shuningdek, MDH PA bir qator Doimiy komissiyalari faoliyati to‘g‘risidagi axborotni eshitdi.
Qozog‘iston Respublikasi parlamenti Senati raisi Maulen Ashimbayev Qozog‘istonning 2022- yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi haqida maʼlumot berdi. U MDH PA 30 yil davomida ko‘p tomonlama hamkorlikning samarali instituti sifatida o‘zini namoyon etganini, taʼlim, ijtimoiy siyosat va inson huquqlari, madaniyat, turizm va hamkorlikning boshqa sohalarini muhokama qilish uchun muhim maydonga aylanganini taʼkidladi.
Federatsiya Kengashining Fan, taʼlim va madaniyat qo‘mitasi raisi Liliya Gumerova ilm-fan va taʼlim sohasida namunaviy qonun ijodkorligining istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha tavsiyalar taqdim etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra hujjat amaldagi namunaviy hujjatlarni yangilash va yangi qonunlar ishlab chiqish bo‘yicha aniq takliflarni o‘z ichiga oladi.
“Davlatlararo munosabatlar va milliy qonunchilikning rivojlanishi, yangi texnologiyalar ishlab chiqilishi va joriy etilishi munosabati bilan fan va taʼlim sohasini namunaviy tartibga solish doimiy takomillashtirishni taqozo qilmoqda”.
Kengash ishtirokchilari MDH PA huzuridagi Ekologiya va tabiatdan foydalanish bo‘yicha Ekspert kengashini tuzish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi hamda Kengash to‘g‘risidagi nizomni tasdiqladi. Mazkur masala yuzasidan Federatsiya Kengashining Agrar-oziq-ovqat siyosati va tabiatdan foydalanish qo‘mitasi aʼzosi Viktor Novojilov maʼruza qildi.
MDH PA Kengashi Bosh kotibi Dmitriy Kobiskiy 2023-2025- yillarga mo‘ljallangan MDHda namunaviy qonun ijodkorligining Istiqbolli rejasi loyihasi va Parlamentlararo Assambleyaning kelgusi yil uchun ish rejasi haqida so‘z yuritdi.

В Самарканде прошло 54-е пленарное заседание Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ
В ходе заседания участвовали парламентские делегации стран Содружества, представители партнерских международных организаций.
Парламентарии рассмотрели большой блок модельных законов по выборам, референдумам и наблюдению за ними.
Помимо этого, рассмотрен ряд модельных документов в сфере безопасности, науки и образования, интеллектуальной деятельности и других областях. Правовые нормы, содержащиеся в модельных законах, депутаты и сенаторы государств Содружества смогут в дальнейшем использовать в национальных законодательствах своих стран.
Модельное законотворчество — главное направление деятельности Ассамблеи. Благодаря взаимодействию парламентариев стран Содружества на площадке МПА СНГ удается обеспечить гармонизацию правовых систем наших республик и выработать согласованные подходы к решению вопросов в самых разных областях жизнедеятельности на пространстве СНГ.
За 30 лет МПА СНГ разработаны и переданы в парламенты стран СНГ более 600 документов.
Глава СФ В.Матвиенко назвала программу мероприятий в рамках сессии Ассамблеи в Самарканде насыщенной. «Признательны Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за приглашение провести заседание МПА СНГ в Самарканде. В год 30-летия Ассамблеи впервые за все время ее существования проводим полноценное пленарное заседание и Совет МПА СНГ вне штаб-квартиры в Санкт-Петербурге», - сказала она.
Танзила Нарбаева добавила, что в течение последних 30 лет МПА СНГ служит действенной площадкой для совместного обсуждения актуальных вопросов, связанных с укреплением сотрудничества между странами Содружества, принятия важных решений. «Ассамблея вносит достойный вклад в развитие демократических процессов, парламентаризма и институтов гражданского общества на пространстве СНГ. Растет ее роль в обеспечении дружбы и сплоченности между нашими странами».
Председатель Маджлиси намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана Махмадтоир Зокирзода считает, что МПА СНГ стала значительным и влиятельным институтом межпарламентского сотрудничества и законотворчества, основные усилия которого направлены на сближение национальных законодательств государств-участников и формирование общей правовой базы.
Председатель Жогорку Кенеша Кыргызстана Нурланбек Шакиев подчеркнул большое значение работы по укреплению потенциала МПА СНГ, основанной на доверии и взаимопонимании. МПА должна оставаться востребованной в качестве эффективной структуры взаимодействия, взаимовыгодного партнерства по всем направлениям – политическому, экономическому, гуманитарному, в сфере коллективной безопасности.
Участники Совета обсудили повестку Пятьдесят четвертого пленарного заседания МПА СНГ, заслушали информацию о решениях Совета глав государств СНГ от 14 октября 2022 года, а также о деятельности ряда Постоянных комиссий МПА СНГ.
Председатель Сената Парламента Республики Казахстан Маулен Ашимбаев проинформировал о председательстве Казахстана в Содружестве Независимых Государств в 2022 году. Он отметил, что за 30 лет МПА СНГ зарекомендовала себя как эффективный институт многостороннего сотрудничества, стала важной площадкой для обсуждения вопросов образования, социальной политики и прав человека, культуры, туризма и других направлений сотрудничества.
Председатель Комитета Совета Федерации по науке, образованию и культуре Лилия Гумерова представила Рекомендации по перспективным направлениям модельного законотворчества в сфере науки и образования. По ее словам, документ включает конкретные предложения по актуализации действующих модельных актов и разработке новых законов. «В связи с развитием межгосударственных отношений и национальных законодательств, разработкой и внедрением новых технологий модельное регулирование научно-образовательной сферы требует постоянного совершенствования».
Участники Совета поддержали инициативу образовать Экспертный совет по экологии и природопользованию при МПА СНГ и утвердили Положение о совете.
С докладом по этому вопросу выступил член Комитета СФ по аграрно-продовольственной политике и природопользованию Виктор Новожилов.
О проекте Перспективного плана модельного законотворчества в СНГ на 2023-2025 годы и плане работы Межпарламентской Ассамблеи на следующий год рассказал генеральный секретарь Совета МПА СНГ Дмитрий Кобицкий.
В обсуждении вопросов повестки дня заседания Совета МПА СНГ приняли участие Председатель Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Нуриддин Исмоилов, Председатель Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагиба Гафарова, Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, Председатель Совета Республики Национального Собрания Республики Беларусь Наталья Кочанова, Председатель Меджлиса Милли Генгеша Туркменистана Гульшат Маммедова.