“Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” shaklidagi bo‘lajak tadbirlar to‘g‘risida
2022-yilning 17-18-noyabr kunlari Samarqand shahrida “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” shaklida vazirlar uchrashuvi va “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” o‘zaro bog‘liqlik: “Barqaror rivojlanish uchun global darvozalar” mavzusidagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Tadbirlarda Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar idoralari rahbarlari, Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati boʻyicha Oliy vakili Jozep Borrel, Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlarning yuqori martabali rasmiylari, xalqaro moliya institutlari, xususiy sektor, ekspert doiralari, fuqarolik jamiyati vakillari ishtirok etadilar.
Vazirlar uchrashuvi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari oʻrtasida iqtisodiyot, savdo, investititsiya, atrof-muhit, suv resurslari, iqlim, zamonaviy xavf va tahdidlarga qarshi kurashish sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Shuningdek, tadir doirasida “Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo” birinchi Yoshlar forumi ham bo'lib o'tadi.
O‘z navbatida, Xalqaro konferensiya Yevropa Ittifoqining “Global Gateway” tashabbusiga muvofiq barqaror o‘zaro bog‘liqlikni rag‘batlantirish, yashil rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash va COVID-19 pandemiyasi oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha kelishilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Konferensiyada ishtirok etish uchun www.eucaconnectivity.uz saytida roʻyxatdan oʻtish lozim.
***
Mazkur tadbirlarda ishtirok etish istagini bildirgan milliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga quyidagi hujjatlarni taqdim etishlari kerak:
1) muxbirni akkreditatsiya qilish to'g'risidagi OAV tahririyati murojaati;
2) OAV to'g'risidagi ma'lumot;
3) akkreditatsiyadan o'tadigan shaxslarning tarjimayi holi (rezyume / CV), pasport nusxasi va fotosurati (3x4 o’lchamda, kamida 240x320 piksel , ko’pi bilan 600x800 piksel, to'liq yuz ko’ringan holda, oq fonda);
4) COVID-19 ga qarshi emlanganlik sertifikati.
5) to'ldirilgan anketa
Ommaviy axborot vositalaridan arizalar 2022-yil 10-noyabr Toshkent vaqti bilan soat 18:00 gacha O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari orqali yoki bevosita O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga, jumladan eucaconnectivity-press@mfa.uz elektron pochtasi orqali qabul qilinadi. .
Belgilangan muddatdan keyin kelib tushgan arizalar, shuningdek zarur ma’lumotlar va to‘ldirilgan anketa ilova qilinmagan murojaatlar ko‘rib chiqish uchun qabul qilinmaydi.
Shu bilan birga, sammitni yoritishda ishtrok etish uchun xorijiy OAVning topshirgan arizalari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan ularning akkreditatsiya qilinganligi to‘g‘risidagi tasdiqnomasiz O‘zbekistonga tashrif buyurish va jurnalistik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun asos bo‘la olmaydi.
Qo'shimcha savollar yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Matbuot xizmatiga press@mfa.uz elektron pochtasi orqali murojaat qilish mumkin.

О предстоящих мероприятиях в формате «Европейский Союз – Центральная Азия»
17-18 ноября 2022 года в г.Самарканде состоятся министерская встреча в формате «Европейский Союз – Центральная Азия» и Международная конференция «ЕС – Центральная Азия» по взаимосвязанности: «Глобальные ворота» для устойчивого развития».
В мероприятиях примут участие главы внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, высокопоставленные лица государств-членов ЕС, международных финансовых институтов и частного сектора, эксперты , а также представители гражданского общества.
В рамках министерской встречи планируется обсудить актуальные вопросы дальнейшего развития взаимодействия между странами Центральной Азии и ЕС в сферах экономики, торговли, инвестиций, окружающей среды, водных ресурсов, климата, а также в области противодействия современным вызовам и угрозам.
На полях министерской встречи также состоится первый Молодежный форум «ЕС-ЦА».
В свою очередь, Международная конференция направлена на развитие сотрудничества ЕС и стран Центральной Азии в целях продвижения устойчивой взаимосвязанности в соответствии с инициативой ЕС «Глобальные ворота», выработку скоординированных мер в поддержку «зеленого» развития и восстановления от последствий пандемии COVID-19.
Ссылка для регистрации участия www.eucaconnectivity.uz.
Представителям национальных и зарубежных СМИ, желающим принять участие в указанных мероприятиях, необходимо представить в МИД Республики Узбекистан нижеследующие документы:
1) письмо-обращение руководства касательно аккредитации своего корреспондента;
2) справка-информация о заинтересованном СМИ;
3) биографические данные (резюме / CV), копия паспорта и фотография (соотношение сторон 3х4, максимальное разрешение 600х800 пикс., минимальное - 240х320 пикс., в анфас, на белом фоне) аккредитуемых лиц;
4) сертификат о вакцинации от COVID-19.
5) заполненная анкета.
Заявки от СМИ принимаются до 18:00ч. (время ташкентское) 10 ноября 2022г. через дипмиссии Республики Узбекистан за рубежом либо непосредственно в МИД Республики Узбекистан, в т.ч. через специальную электронную почту eucaconnectivity-press@mfa.uz.
Обращения, полученные после указанного срока, а также заявки без необходимых сведений и заполненной анкеты, к рассмотрению не принимаются.
При этом, сам факт подачи зарубежными СМИ заявки на участие в освещении мероприятий, без подтверждения со стороны МИД Республики Узбекистан об их аккредитации, не является основанием для приезда в Узбекистан и осуществления журналистской деятельностью.
При возникновении дополнительных вопросов просим обращаться в Пресс-службу МИД Республики Узбекистан: press@mfa.uz.