Islohotlarning keyingi bosqichi bo‘yicha vazifalar ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-sentabr kuni islohotlarni yanada jadallashtirish va natijadorligini ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Xalqimizga yaxshi ma’lumki, oxirgi yillar mamlakatimizda tub islohotlar davri bo‘ldi. Ko‘plab sohalarda birinchi navbatdagi muammolar hal etildi.
Xususan, chet el valyutasining erkin konvertatsiyasi yo‘lga qo‘yildi. Soliq tizimi isloh qilinib, soliqlar soni kamaytirildi. Tadbirkorlik uchun imkoniyat kengaytirildi. Bojxona tartiblari soddalashtirildi. Barcha sohalarda axborot texnologiyalari joriy etilmoqda. Qishloq xo‘jaligida bozor mexanizmlariga o‘tilayapti. Majburiy va bolalar mehnatiga chek qo‘yildi.
Hududlarni rivojlantirish, ijtimoiy masalalarni hal etish bo‘yicha ham yangi tizimlar joriy qilindi. Ta’lim va tibbiyotda sifatni oshirish choralari ko‘rilmoqda. Umuman, bugungi kunda 100 dan ortiq soha va yo‘nalishlarda islohotlar amalga oshirib kelinmoqda.
Endilikda, jahondagi tez o‘zgaruvchan siyosiy-iqtisodiy vaziyatni inobatga olgan holda, barqaror o‘sishni davom ettirish, aholining yashash tarzi va turmush sharoitlarini yanada yaxshilash maqsadida islohotlarning keyingi bosqichini amalga oshirish zarur. Eng asosiysi, bu islohotlarni shoshmasdan, mantiqiy ketma-ketlikda va tizimli qilish kerak.
Shu maqsadda, davlatimiz rahbarining 9-sentabrdagi farmoni bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi tashkil etildi.
Yig‘ilishda mazkur Agentlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilinib, ustuvor yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
– Islohotlar natijasida ijobiy o‘zgarish bo‘lishi, odamlar buni o‘z hayotida sezishi kerak. Agentlik buning uchun ustuvor islohotlarni aniqlaydigan, ularni o‘zaro muvofiqlashtiradigan va natijadorlikni ta’minlaydigan tuzilmaga aylanishi lozim, – dedi Prezident.
Yig‘ilishda shu boradagi asosiy vazifalarga to‘xtalib o‘tildi. Alohida soha va tarmoqlarni isloh qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, islohotlarning ustuvorligi va mantiqiy ketma-ketligini belgilash, davlat dasturlari ijrosini monitoring qilish, tizimli muammolarni aniqlash va tegishli choralar ko‘rish shunday muhim vazifalardandir.
Masalan, tahlillar qishloq va suv xo‘jaligi, yer munosabatlari, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish, transport, kommunal xo‘jaligi, tibbiyot kabi sohalarda qo‘yilgan maqsadlarga erishilmagаnini ko‘rsatmoqda. Strategik islohotlar agentligi bunday muammolarni tanqidiy tahlil qilib, ishni jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilaydi.
Ish o‘rinlari ko‘payishi va aholi daromadlari o‘sishi uchun iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini aniqlash ham juda muhim.
Shu bois davlatimiz rahbari aholining barcha qatlamlariga ijobiy ta’sir qiladigan islohotlarni aniqlab, “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Bunda aholidan eng ko‘p murojaat bo‘layotgan sohalarga e’tibor qaratish, ular bo‘yicha nimaga erishilishi va xalq nima manfaat ko‘rishini aniq ko‘rsatish zarurligini ta’kidladi.
Ustuvor sohalarni isloh qilish va muvofiqlashtirish bo‘yicha vazirlik va idoralarning malakali mutaxassislari hamda xalqaro ekspertlardan iborat Loyiha guruhlarini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.

Определены задачи по следующему этапу реформ
Президент Шавкат Мирзиёев 20 сентября провел совещание по вопросам дальнейшего ускорения реформ и обеспечения их эффективности.
Как известно, последние годы были периодом коренных преобразований в нашей стране. Были решены первоочередные проблемы во многих сферах.
В частности, была установлена свободная конвертация иностранной валюты. Реформирована налоговая система и сокращено количество налогов. Возможности для предпринимательства были расширены, таможенные процедуры - упрощены, во всех сферах внедряются информационные технологии.
В сельском хозяйстве совершен переход на рыночные механизмы. Был положен конец принудительному и детскому труду.
Внедрены также новые системы регионального развития и решения социальных вопросов. Принимаются меры по повышению качества образования и медицины. В целом на сегодняшний день реформы осуществляются более чем по 100 сферам и направлениям.
Сегодня, учитывая быстро меняющуюся политическую и экономическую ситуацию в мире, необходимо реализовать очередной этап реформ, чтобы продолжить стабильный рост и дальнейшее повышение уровня жизни населения. Самое главное, чтобы эти реформы проводились в логической последовательности и планомерно, без спешки, отмечалось на совещании.
С этой целью указом главы нашего государства от 9 сентября создано Агентство стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан.
На встрече обсуждены вопросы организации деятельности данного агентства и обозначены приоритетные направления его работы.
- В результате реформ должны произойти положительные изменения, которые люди должны почувствовать в своей жизни. Для этого агентство должно стать структурой, определяющей приоритетные реформы, координирующей и обеспечивающей их эффективность, - сказал Президент.
На совещании обозначены основные задачи в этом направлении. В их числе разработка предложений по реформированию отдельных отраслей и сфер, определение приоритетности и логической последовательности реформ, контроль за выполнением государственных программ, выявление системных проблем и принятие соответствующих мер.
Например, анализ показывает, что цели, поставленные ранее в таких сферах, как сельское и водное хозяйство, земельные отношения, сокращение присутствия государства в экономике, в транспорте, коммунальном хозяйстве, здравоохранении, не были достигнуты в полной мере. Агентство стратегических реформ критически проанализирует такие проблемы и определит конкретные меры по ускорению работы.
Не менее важное значение имеет определение отраслей экономики, приоритетных с точки зрения увеличения количества рабочих мест и повышения доходов населения.
В связи с этим глава нашего государства дал указание разработать "дорожную карту" по реформам, которые окажут положительный эффект на все слои населения. Он подчеркнул, что необходимо уделить внимание тем направлениям, по которым поступает больше всего обращений граждан, конкретно указать, какие результаты будут достигнуты и как это повлияет на жизнь народа.
Поставлена задача сформировать Проектные группы по реформированию и координации приоритетных сфер в составе квалифицированных специалистов министерств и ведомств, международных экспертов.