“Franklin Templeton” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv
Nyu-York shahrida tashrif bilan bo’lib turgan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Amerikaning “Franklin Templeton” investitsiya kompaniyasi vakillari bilan uchrashdi.
AQSh investorlariga Yangi O'zbekistonning strategiyasini amalga oshirish jarayoni, mamlakatimizning turli sohalardagi yutuqlari va yutuqlari haqida batafsil ma'lumot berildi.
Respublikada xorijiy investitsiyalarni qo'llab-quvvatlashning tubdan yangi tizimini yaratish, ularga imtiyozlar va imtiyozlar berish, bank moliya sektorini rivojlantirish, xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish, infratuzilma qurilishi, yuqori qo'shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo'yicha ko'rilayotgan tizimli chora-tadbirlarga alohida e'tibor qaratilmoqda.
"Franklin Templeton" vakillari taqdim etilgan ma'lumotlar uchun minnatdorchilik bildirib, O'zbekiston tomonining ochiqlik va biznes sub'ektlarini har tomonlama qo'llab-quvvatlash siyosatiga sodiqligini yuqori baholadilar. "Franklin Templeton" tomonidan O'zbekistondagi yirik davlat korxonalari va banklarini xorijiy investorlarni jalb qilgan holda xususiylashtirishga ko'maklashish istiqbollari ko'rib chiqildi.
“Franklin Templeton” - 1947-yil tashkil etilgan xolding kompaniyasi bo’lib, individual investorlar, korporatsiyalar va moliya institutlariga keng qamrovli investitsiya va maslahat xizmatlarini taklif etadi. Xususiy, professional va institutsional investorlar nomidan umumiy qiymati 1,4 trillion dollarlik boshqaruv ostidagi aktivlarga egalik qiladi.

Встреча с представителями компании «Franklin Templeton»
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, прибывший в г.Нью-Йорк с визитом, встретился с представителями американской инвестиционной компании «Franklin Templeton».
Американские инвесторы подробно проинформированы о ходе реализации Стратегии развития Нового Узбекистана, достигнутых результатах и успехах нашей страны в различных сферах.
Особое внимание уделено принимаемым в республике системным мерам по созданию кардинально новой системы поддержки иностранных инвестиций, предоставлению льгот и преференций, развитию банковского финансового сектора, усилению процессов приватизации, инфраструктурному строительству, производству продукции с высокой добавленной стоимостью.
Представители «Franklin Templeton», выражая благодарность за представленные сведения, высоко оценили приверженность узбекской стороны политике открытости и всемерной поддержки деловых субъектов. Рассмотрены перспективы содействия «Franklin Templeton» в приватизации крупных государственных предприятий и банков в Узбекистане, с привлечением иностранных инвесторов.
«Franklin Templeton» – многонациональная американская холдинговая компания, созданная в 1947г. Предлагает комплексные инвестиционные и консультационные услуги индивидуальным инвесторам, корпорациям и финансовым учреждениям. Владеет активами под управлением на сумму $1,4 трлн. от имени частных, профессиональных и институциональных инвесторов.