BMT Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti Bosh kotibi bilan uchrashuv to'g'risida
2022-yil 19-sentabr kuni Nyu-York shahrida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 77-sessiyasi doirasida O’zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norovning BMT Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO) Bosh direktori Tsuy Dunyuyom bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
V.Norov qayd etganidek, O'zbekiston FAOni barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun muhim global ko'p tomonlama platform, deb biladi.
So'nggi yillarda O'zbekiston va FAO o'rtasidagi hamkorlik misli ko'rilmagan darajada jadallashmoqda. Birgalikdagi sa'y-harakatlar natujasida FAOning O'zbekistondagi portfeli umumiy qiymati 65 million dollarga 59 ta milliy, mintaqaviy va global loyihani tashkil etayotir. Mamlakatimiz Markaziy Osiyo tarixida ilk marotaba FAOning Yevropa uchun 32-mintaqaviy konferentsiyasiga muvaffaqiyatli raislik qildi. 2020-2030 yillarda O'zbekiston qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasini amalga oshirishni qo'llab-quvvatlash uchun mamlakatimiz va FAO o'rtasida imzolangan Doiraviy dasturni to’la-to’kis amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Tsuy Dunyuyom Samarqand shahridagi ShHT sammiti chog’ida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023-yili Oziq-ovqat xavfsizligi bo'yicha xalqaro konferensiyani o'tkazish tashabbusini qo'llab-quvvatladi.
FAO Bosh kotibi mamlakatimizning zamonaviy taraqqiyotini yuqori baholadi. Tashkilot oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash, iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish, qishloq xo'jaligini diversifikatsiya qilish, suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo'yicha qo'shma loyihalarni amalga oshirishda O’zbekistonga har tomonlama yordam ko'rsatishga tayyorligi bildirildi.

О встрече с Генеральным секретарем Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН
19 сентября 2022 года в г.Нью-Йорке на полях 77-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с Генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цюй Дунъюйом.
В.Норов заявил, что Узбекистан рассматривает ФАО как важную глобальную многостороннюю платформу для достижения Целей устойчивого развития.
Последние годы стали периодом беспрецедентной активизации сотрудничества между Узбекистаном и ФАО. Благодаря совместным усилиям портфель ФАО в Узбекистане достиг 59 национальных, региональных и глобальных проектов на общую сумму $65 млн. Наша страна успешно председательствовала на 32-й Региональной конференции ФАО для Европы, впервые в истории региона Центральной Азии. Отмечена важность комплексной реализации подписанной между Узбекистаном и ФАО Рамочной программы для поддержки реализации Стратегии развития сельского хозяйства Узбекистана на 2020-2030 годы.
Цюй Дунъюй поддержал выдвинутую Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на Саммите ШОС в г. Самарканде инициативу о проведении в 2023 г. Международной конференции по продовольственной безопасности.
Генеральный директор ФАО высоко оценил современный прогресс нашей страны и заверил о готовности Организации оказывать всяческое содействие в реализации совместных проектов по вопросам обеспечения продовольственной безопасности, борьбы с климатическими изменениями, диверсификации сельского хозяйства, внедрении водосберегающих технологий.