ШҲТ мамлакатлари экспертлари ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалаларини муҳокама қилади
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги ҳамда ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Хорижий иштирокчиларни онлайн улаш орқали гибрид форматда ташкил этилаётган ахборот хавфсизлиги масалалари бўйича мулоқотда ШҲТга аъзо давлатларнинг тегишли вазирлик, идоралари, илмий-академик ва таҳлилий доиралари вакилларидан иборат 30 нафардан зиёд етакчи экспертлар жамланиши кутилмоқда.
Иштирокчиларнинг нуфузли таркиби рақамлаштириш соҳасидаги сўнгги тенденциялар ва ютуқларни муҳокама қилиш, шунингдек ШҲТ маконида инсон ҳуқуқи ва ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш шароитида ахборот ва кибер хавфсизлик соҳасидаги таҳдидларга қарши курашиш бўйича илғор миллий тажрибани тақдим этиш имконини беради.
Мазкур форумни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2021 йил 17 сентябрь куни ШҲТнинг Душанбе саммитида илгари сурилган эди.
Бутун дунёда рақамли технологияларни жорий этиш ва онлайн фаоллик жараёнининг барқарор ривожланиши кузатилаётган бир пайтда мазкур тадбирнинг ташкил этилиши ўта долзарб аҳамият касб этмоқда. Зеро, жамият, бизнес, давлат ҳаёти ва фаолиятининг жадал суръатда рақамлаштирилиши ўз-ўзидан қатор объектив муаммоларни ҳам келтириб чиқармоқда.
Хусусан, пандемия ахборот маконида кибер жиноятлар кескин кўпайишига олиб келди. Экспертлар фикрича, 2021 йил дунёда кибер ҳужум сони 2020 йилдагига нисбатан 50 фоиз ортиб, кибер жиноятдан кўрилган зарар 2015 йилдаги 3 триллион доллардан 6 триллион долларга ўсди.
Инфратизимни кибер хавфдан ҳимоя қилиш масаласи долзарблигича қолмоқда. Мутахассислар томонидан энергетика, саноат, мудофаа соҳалари ва давлат сектори энг кўп ҳужумга учраётган тармоқлар сифатида санаб ўтилган.
Умуман, ахборот макони экстремист мафкурачилар томонидан ғоявий тарғибот олиб бориш учун энг жозибали майдонча сифатида баҳолана бошлади.
Юқорида қайд этилган салбий тенденциялар ШҲТга аъзо мамлакатлардан кибер маконни ҳимоя қилиш ва ахборот хавфсизлигини таъминлашга комплекс ёндашувлар ишлаб чиқишни талаб этади. Айни хавфнинг трансчегаравий хусусияти миллий саъй-ҳаракатни минтақавий ва халқаро миқёсда ҳамкорликдаги фаолият билан бойитиш заруратини тақозо этади.
Тўғри, бугунги кунда ШҲТ доирасида халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш масаласи бўйича ҳамкорлик йўлга қўйилган. Жумладан, 2006 йилдан буён ташкилотга аъзо давлатлар халқаро ахборот хавфсизлиги бўйича экспертлари гуруҳи фаолият юритиб келмоқда. Мазкур тузилма ШҲТнинг доимий фаолият кўрсатадиган органи ҳисобланади ва шу соҳага ихтисослашган вазирлик, идоралар ишини мувофиқлаштириб боради.
2009 йил 16 июнь куни имзоланган Халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро келишув, ўз навбатида, ШҲТ мамлакатларининг ахборот хавфсизлиги бўйича биргаликда ишлаши учун пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.
2020 йил ноябрь ойида ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Қўшма баёноти қабул қилинган.
2021 йил ШҲТнинг Душанбеда ўтган юбилей саммити якуни бўйича Ўзбекистоннинг фаол иштироки асосида ишлаб чиқилган 2022-2023 йилларга мўлжалланган халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалалари бўйича ШҲТ мамлакатларининг биргаликдаги ҳаракатлари режаси тасдиқланган.
Ҳозирги вақтда ШҲТга аъзо мамлакатларнинг барчаси, ҳеч истисносиз, рақамли жамиятни ривожлантириш, давлат бошқаруви ва молия-иқтисод секторини рақамли форматга ўтказишга қаратилган миллий стратегик ва концептуал ҳужжатларни амалга оширмоқда.
Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон Президентининг ушбу форумни ўтказиш бўйича ўз вақтида илгари сурган муҳим ташаббуси иштирокчиларга ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги хавф-хатарларга қарши курашишга оид ягона сиёсатни шакллантириш бўйича аниқ таклифоар, амалий тавсиялар ишлаб чиқиш, шунингдек ШҲТ мамлакатлари фуқаролари ахборотдан эркин ва ҳеч қандай тўсиқсиз фойдаланишини таъминлаш бўйича умумий ёндашувларни келишиб олиш имконини беради.
Айни кенг қамровли масалаларни кўриб чиқиш учун форум кун тартиби 3 мавзуга оид сессияга бўлинган:
1. Ахборотдан фойдаланиш кўламини кенгайтириш – замонавий жамиятни ривожлантиришнинг муҳим омили.
2. Ахборий-ғоявий хатарлар ва бундай таҳдидларга қарши самарали жавоб чораларини ишлаб чиқиш.
3. АКТ жадал ривожланиши шароитида нозик ахборот инфратизими объектларини ҳимоя қилиш.
Умуман, мазкур тадбир минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ШҲТга аъзо давлатларнинг ахборот ва кибер макондаги хатарларга қарши кураш борасидаги салоҳиятини ошириш имконини беради.

The event is held by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan with the support of the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan together with the Executive Committee of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure.
The dialogue on information security issues, organized in a hybrid format with online connection of foreign participants, plans to bring together more than 30 leading experts from the representatives of relevant ministries and departments, scientific, academic and analytical circles of the SCO member states.
The representative composition of the participants will allow discussing the latest trends and achievements in the field of digitalization, as well as exchanging best national experience in countering threats to information and cyber security in the context of ensuring human rights and the rule of law in the SCO space.
The initiative to hold this Forum was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Dushanbe SCO summit on September 17, 2021.
Given the observed steady growth in the adoption of digital technologies and online activity around the world, the organization of this event is very relevant. Since the rapid digitalization of the life of society, business and the state raises a number of objective problems. In particular, the pandemic caused a sharp increase in cybercrime in the information space. According to experts, in 2021 the number of cyber attacks in the world increased by 50% compared to 2020. The damage from cybercrime in 2021 exceeded $6 trillion compared to $3 trillion in 2015.
The problem of protecting critical infrastructure from cyber threats remains relevant . According to experts, the most frequently attacked sectors are energy, industry, defense and the public sector.
Along with this, the information space began to be regarded by extremist ideologists as the most attractive platform for conducting ideological propaganda.
The above negative trends require the SCO member states to develop comprehensive approaches to protecting cyberspace and ensuring information security. The cross-border nature of these threats dictates the need to complement national efforts with joint actions at the regional and international levels.
It should also be emphasized that today the SCO has already established cooperation on issues of ensuring international information security. Since 2006, Expert Group on International Information Security has been functioning within the framework of the SCO, which is a permanent body of the SCO and coordinates relevant ministries and departments.
In turn, the Agreement among the Governments of the SCO Member States in the field of ensuring international information security, signed on June 16, 2009 is the basis for cooperation in the field of information security.
In November 2020, the Joint Statement of the Heads of SCO Member States on Cooperation in Ensuring International Information Security was adopted.
In 2021, following the results of the anniversary SCO summit in Dushanbe, Plan of Interaction on ensuring international information security for 2022-2023 was signed, developed with the active participation of Uzbekistan.
Currently, without exception, all SCO countries are implementing national strategic and conceptual documents aimed at developing a digital society, transferring public administration, financial and economic sectors to digital format.
In this context, the important and timely initiative of the President of Uzbekistan to hold a forum will allow the participants to develop specific proposals and practical recommendations for the formation of a unified policy to counter threats and challenges in the field of information security, as well as agree on common approaches to ensure free and unhindered access to information for citizens SCO countries.
To consider the full range of issues, the agenda of the forum is divided into 3 thematic sessions:
I. “Expanding access to information is an important factor in the development of modern society”;
II. "Information and ideological threats and the development of effective response measures";
III. "Protection of objects of critical information infrastructure in the conditions of dynamic development of ICT".
In general, the upcoming event will strengthen regional cooperation and increase the potential of the SCO member states in countering threats in the information and cyberspace.