O'zbekiston va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o’rtasidagi maslahatlashuvlar to'g'risida
2022-yil 26-avgust kuni Ashxobod shahrida O'zbekiston Respublikasi va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov, Turkmaniston delegatsiyasiga esa Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov rahbarlik qildi.
Tomonlar siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, suv-energetika, konsullik-huquqiy va madaniy-gumanitar sohalarda o'zaro manfaatli O'zbekiston - Turkmaniston strategik sherikligini rivojlantirish masalalarini batafsil muhokama qildilar.
Oliy darajadagi kelishuvlar ijrosiga alohida e'tibor qaratildi.
Mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari, shu jumladan, iqtisodiyot, mintaqaviy xavfsizlikni ta'minlash, zamonaviy tahdid va tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish yuzasidan fikr almashinildi.
O'zbekiston va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklararo maslahatlashuvlari yakunida protokol imzolandi.

Об узбекско-туркменских межмидовских консультациях
26 августа 2022 года в г.Ашхабаде состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Туркменистана.
Узбекскую делегацию возглавил и.о министра иностранных дел Владимир Норов, туркменскую – заместитель председателя Кабинета Министров, министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов.
Стороны всесторонне обсудили вопросы развития взаимовыгодного узбекско-туркменского стратегического партнёрства в политико-дипломатической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, водно-энергетической, консульско-правовой и культурно-гуманитарной сфере.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам регионального сотрудничества, в том числе в экономической сфере, обеспечения региональной безопасности и совместной борьбы с современными вызовами и угрозами.