AQSh Kongressi a'zolari bilan uchrashuv to'g'risida
2022-yil 22-avgust kuni O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov kongressmenlar Trent Kelli va Darin Lahuddan iborat Amerika Qo'shma Shtatlari Kongressi Vakillar palatasi delegatsiyasini qabul qildi.
Uchrashuv davomida O'zbekiston-Amerika munosabatlarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqotda parlamentlararo aloqalarni kengaytirish, siyosiy, savdo-investitsiya, akademik va madaniy-gumanitar sohalardagi muloqotni ikki davlat darajasida ham, kongressmenlar vakili bo'lgan Missisipi va Illinoys Shtatlari bilan ham chuqurlashtirishga alohida e'tibor qaratildi.
Kongress vakillar palatasidagi "O'zbekiston bo'yicha Kokus" faoliyati alohida muhokama qilindi. Uning hamraisi kongressmen T. Kelli hisoblanadi. Kokus tarkibi O'zbekiston bilan strategik sheriklikni tizimli rivojlantirishni har tomonlama qo'llab-quvvatlaydigan istiqbolli amerikalik qonun chiqaruvchilar hisobiga jadal kengayib borayotgani ta'kidlandi.
Ikki tomonlama savdo-investitsiya aloqalarining jadal sur’atlarda o’sib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Kongressmenlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni qo'llab-quvvatlash yuzasidan choralarni ko'rishga tayyorligini bildirdi.
Afg'oniston masalasida fikr almashinildi. Tomonlarning ushbu mamlakatdagi murakkab gumanitar vaziyatning oldini olish bo'yicha o'zaro hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuvda ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalari, shuningdek, mamlakatlarimizning xalqaro tashkilotlar doirasidagi aloqalari ham ko'rib chiqildi.

О встрече с членами Конгресса США
22 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял делегацию Палаты представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки в составе конгрессменов Трента Келли и Дарина Лахуда.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам развития узбекско-американских отношений.
Особое внимание уделено расширению межпарламентских контактов, углублению диалога в политической, торгово-инвестиционной, академической и культурно-гуманитарной сферах как на уровне двух государств, так и со штатами Миссисипи и Иллинойс, которые представляют конгрессмены.
Отдельно обсуждена деятельность «Кокуса по Узбекистану» в Палате представителей Конгресса, сопредседателем которого является конгрессмен Т.Келли. Подчеркивалось, что состав Кокуса активно расширяется за счет перспективных американских законодателей, всячески поддерживающих планомерное развитие стратегического партнерства с Узбекистаном.
С удовлетворением отмечена текущая динамика роста двусторонних торгово-инвестиционных связей. Конгрессмены выразили готовность принять меры для поддержки социально-экономических реформ, реализуемых в нашей стране.
Стороны обменялись мнениями по текущей обстановке в Афганистане, выразив готовность к дальнейшему взаимодействию по предотвращению сложной гуманитарной ситуации, складывающейся в этой стране.
На встрече рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки, а также взаимодействие двух стран в рамках международных организаций.