Latviya qishloq xo‘jaligi vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yilning 19-avgust O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Latviya Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri, Iqtisodiy, sanoat va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Latviya hukumatlararo komissiyasi hamraisi Kaspars Gerxards bilan uchrashdi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi O‘zbekiston-Latviya hamkorligining bugungi holati hamda uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
K.Gerxards Latviya tomoni O‘zbekistonda jamiyatning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Latviyaning yetakchi kompaniyalarini jalb etgan holda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining Latviya bozoriga eksportini ko‘paytirish, mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni mustahkamlash orqali iqtisodiy diplomatiyani faol ilgrai surish yuzasidan fikr almashildi.
Qishloq xo‘jaligi sohasidagi aloqalarni yanada kengaytirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi. Organik dehqonchilik, urug‘chilik tizimini rivojlantirish, texnikalarni laboratoriya sinovidan o‘tkazish va qishloq xo‘jaligi uskunalarini sertifikatlash texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan takliflar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda ikki davlatning xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi aloqalarining dolzarb masalalari ham muhokama qilindi.

О встрече с министром земледелия Латвии
19 августа 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с министром земледелия Латвийской Республики, сопредседателем узбекско-латвийской Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству Каспарсом Герхардсом.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-латвийкого сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной, сельскохозяйственной и других сферах.
К.Герхардс отметил, что латвийская сторона поддерживает реализуемые в Узбекистане масштабные реформы во всех сферах жизни общества.
Состоялся обмен мнениями по активному продвижению экономической дипломатии путем реализации совместных инвестиционных проектов с привлечением ведущих латвийских компаний, увеличения экспорта сельскохозяйственной продукции Узбекистана на рынок Латвии, укрепления прямых контактов между деловыми кругами двух стран.
Выражена обоюдная заинтересованность в дальнейшем расширении связей в области сельского хозяйства. Рассмотрены предложения по реализации проектов в сфере органического сельского хозяйства, развития системы семеноводства, проведения лабораторных испытаний машинного оборудования и внедрения технологий сертификации сельхозтехники.
На встрече также обсуждены актуальные вопросы взаимодействия двух стран в рамках международных и региональных организаций.